Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-05-22 19:46:33

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Dodanie cyfry do nazwy pliku - masowe

Dzień dobry,
pojawiam się z problemem masowej zmiany nazw plików. Problem może być rozwiązany programem jeśli jakiś potrafi albo skryptem.

Problem przedstawia się następująco, mam plik o dowolnej nazwie "Plik 87.avi" rozszerzenia są różne. Chodzi o dodanie zera przed numerem pliku => "Plik 087.avi" bez zmiany reszty nazwy. Cała forma pliku to: "[HorribleSubs] Fairy Tail - 12 [720p].mkv"

Nie znam się na skryptach, więc nawet nie próbowałem tą drogą. Programów szukam, ale są głównie do zmian nazw, dodawania dat, a mi chodzi o dodanie tylko jednej cyfry przy zachowaniu reszty pliku.

Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie.

Pozdrawiam
Artur

Offline

 

#2  2012-05-22 22:04:27

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Dodanie cyfry do nazwy pliku - masowe

Krótko: krename

Długo:

buri napisał(-a):

mi chodzi o dodanie tylko jednej cyfry przy zachowaniu reszty pliku.

To nie jest taka sprawa, jak może Ci się wydawać.
Weźmy tę nazwę pliku, którą podałeś: [HorribleSubs] Fairy Tail - 12 [720p].mkv.
Pierwsza rzecz — w tej nazwie pliku są dwa zestawy cyfr. Program musi wiedzieć, o którą z nich Ci chodzi.
Druga rzecz — jaka jest gwarancja, że cyfry nie wystąpią nigdzie przed „12” z tej nazwy pliku? Jaka jest gwarancja, że interesujący numer znajduje się pomiędzy spacją-myślnikiem-spacją a otwarciem nawiasu kwadratowego? Czy wszystkie pliki mają uspójnione nazwy?
Trzecia rzecz — jestem niemal pewien, że Ty nie chcesz dodać zera przed numerem pliku, a chcesz, aby numery w plikach zajmowały stałą liczbę cyfr, z uzupełnieniem poprzedzającymi zerami. A to oznacza, że dla plików które w nazwie mają jedną cyfrę, musisz dopisać dwa zera; dla plików  które mają liczby dwucyfrowe — jedno zero; dla plików które mają nazwy trzycyfrowe — nic nie robić. Jaka jest gwarancja, że nigdzie w tym zbiorze nie wystąpi plik z czterema cyframi w nazwie?

To podstawowe kwestie, do których musisz się odnieść, zanim w ogóle zaczniesz cokolwiek robić.

Offline

 

#3  2012-05-22 23:05:13

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Dodanie cyfry do nazwy pliku - masowe

To może python? :D

Offline

 

#4  2012-05-22 23:05:51

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: Dodanie cyfry do nazwy pliku - masowe

Ehh problem się rozwiązał trochę sam ... chyba thunar mi zgłupiał (nie mam pojęcia dlaczego) i nie potrafił wcześniej ustawić plików w jeden kolejności. Pobawiłem się trochę, trochę pokombinowałem i jakoś zaskoczyło o dziwo. Męczyłem się z tym dobre 3 dni, dlatego chciałem zmienić nazwę.

Temat do usunięcia, bo jakby problemu nie było.

Za dużo kombinacji :P

Ostatnio edytowany przez buri (2012-05-22 23:06:24)

Offline

 

#5  2012-05-23 01:33:58

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Dodanie cyfry do nazwy pliku - masowe

Dwie uwagi:
1. Na DUG-u nie usuwamy ani nie zamykamy wątków.

2. Problem tak naprawdę nie jest rozwiązany, a jedynie sprytnie przykryty. Akurat używasz takiego menedżera plików, który w tej chwili potrafi wykryć, że ma do czynienia z kolejnymi plikami i potrafi je posortować zgodnie z kolejnością liczbową, a nie alfabetyczną (czyli wie że 2 jest przed 10). Inne programy, np. konsolowe (ls), tego nie potrafią i uwydatnią problem zidentyfikowany w tym wątku.
Chociaż rozumiem, że z Twojej perspektywy nie różni się to niczym od rozwiązania problemu. Dobrze więc, że już wszystko jest w porządku :) .

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)