Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-05-14 20:58:59

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Cześć,

Proszę o kilka słów na temat:
1. dlaczego do Debian 7.0 wybrano 3.2
2. dlaczego liquorix bazuje na 3.3 (czym się wyróżnia)
3. dlaczego Wheezy nie będzie na najnowszym 3.4

Dzięki.

Przy okazji. IRC dug.net.pl to jakaś piramidalna pomyłka. Tam gnieździ się towarzystwo wzajemnej adoracji. Proponuję wprowadzić zaproszenia, nie straciłbym czasu na logowanie i czytanie pierdół dowcipasów.

Pozdrawiam

 

#2  2012-05-14 21:09:55

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Ponieważ 3.2 będzie najnowszym kernelem o przedłużonym wsparciu (extended support) dostępnym w chwili zamrożenia Wheezy.
3.3 zostanie porzucony przez upstream chwilę po wydaniu 3.4.
Być może przed wydaniem Wheezy pojawi się jeszcze jakiś kernel o przedłużonym wsparciu, ale zasady wydawania Debiana wyraźnie mówią o tym, że po zamrożeniu nowego wydania nie można do niego włączyć nowszych wersji programów, jedynie poprawki dla już istniejących.

Z dokładnie tego samego powodu w Wheezy znajdzie się Iceweasel 10, chociaż już mamy 12, a 13 będzie jeszcze przed zamrożeniem.

Oczywiście w Debianie mogłyby znaleźć się nowsze wersje tych programów, ale wtedy twórcy Debiana zostaliby pozostawieni sami sobie przy ich aktualizacjach. Kernel 3.2 oraz Firefox 10 będą wspierane przez ich twórców jeszcze przez jakiś czas (być może nawet dłużej niż cykl życia Wheezy'ego), dzięki czemu zajmowanie się nimi wymaga od opiekunów pakietów w Debianie znacznie mniej wysiłku.

Offline

 

#3  2012-05-14 21:17:01

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

P2O2 napisał(-a):

2. dlaczego liquorix bazuje na 3.3 (czym się wyróżnia)

Liquorix bazuje po kolei na aktualnym wydaniu stabilnym. Wkrótce przejdzie na 3.4, potem na 3.5 itd.

Minio napisał(-a):

Ponieważ 3.2 będzie najnowszym kernelem o przedłużonym wsparciu (extended support) dostępnym w chwili zamrożenia Wheezy.

3.2 najpierw został wybrany jako kernel dla Wheezy'ego (http://lists.debian.org/debian-devel-announce/2012/01/msg00012.html), a potem dopiero ogłoszony jako wydanie z wydłużonym wsparciem. Opiekunem „oficjalnych” wydań 3.2 (tych z kernel.org) został nie kto inny jak Ben Hutchings (https://lkml.org/lkml/2012/4/21/118, https://lkml.org/lkml/2012/4/22/123), czyli główny opiekun kernela w Debianie.

Offline

 

#4  2012-05-14 21:17:20

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Dzięki.

Czy to również oznacza, że w pewnym momencie w przyszłości, na przykład kernele 3.2.37 i 3.4.17, nie będą się specjalnie różniły?

 

#5  2012-05-14 21:26:57

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Nie.

Wydłużone wsparcie zazwyczaj oznacza wydłużony okres wprowadzania poprawek bezpieczeństwa (często backportowanych z nowszych wersji). Rzadko kiedy wprowadzane są nowe funkcje.
Np. w Firefoksie 13 znajdzie się Speed Dial, znany z Opery, Chrome, Midori i innych przeglądarek. Chociaż będą się pojawiać nowe wydania Firefoksa 10, żadne z nich¹ nie będzie miało Speed Dial. Jeżeli chcesz korzystać z tej funkcji, musisz zainstalować nowszą wersję.
------------
1. Ponieważ Firefox jest przeglądarką o otwartym kodzie źródłowym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić taką funkcję w Firefoksie 10. Być może nawet twórcy przeglądarki ją przyjmą. Ale nikt ze stałych programistów nie będzie na to poświęcał swojego czasu.


ArnVaker: aż tak się Debianem i rozwojem kernela nie interesuję, żeby wiedzieć, co było wcześniej. Dzięki za uzupełnienie.

Offline

 

#6  2012-05-14 21:34:35

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

P2O2 czy TY czasem ciągle o tym samym nie nawijasz  przez co stajesz się troche UPIERDLIWY/xxxxxxxx.  Więc się nie dziw reakcji na kanale. Ile można o tym samym gadać/pisać!!!!  Tu siedzi większość konkretnych ludzi nie lubiących bawić się w farmazony.

Offline

 

#7  2012-05-14 21:40:55

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Czyli warto "śledzić" w przyszłości kernele w Backports i Liquorix.

Na przykład ze względu na nowe lub poprawione sterowniki do procesorów graficznych zintegrowanych z płytą główną lub procesorem centralnym.

Wielkie dzięki.

Pozdrawiam,
P2O2

P.S. Przy okazji, czy może wiadomo już kiedy wersja 7.0 dojrzeje do oficjalnego wydania? (interesują mnie nawet pogłoski :) )

 

#8  2012-05-14 21:44:24

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

P2O2 napisał(-a):

Czy to również oznacza, że w pewnym momencie w przyszłości, na przykład kernele 3.2.37 i 3.4.17, nie będą się specjalnie różniły?

Będą się różniły. Ale masz pewność, że 3.2.x będzie bezpieczne, w przeciwieństwie do 3.4.17 po wydaniu 3.5 (zakładając, że 3.4 samo nie zostanie oznaczone jako -longterm, co jest wątpliwe).

Tu dodajmy, że oficjalne (czy jak kto woli "waniliowe") jądro 3.2.37 może się różnić od 3.4.17 bardziej niż debianowe 3.2.37 — DD często backportują dodatkowe łatki z nowszych jąder.

P2O2 napisał(-a):

Przy okazji. IRC dug.net.pl to jakaś piramidalna pomyłka. Tam gnieździ się towarzystwo wzajemnej adoracji.

Na tym forum również nie brakuje ani dowcipasów, ani (tym bardziej!) adoracji (Trin :*). ;)

Czasem trafisz na normalnych użytkowników, czasem na idiotów. Bywa i tak, że parę razy z rzędu. Przykro nam, jeśli trafileś kiepsko, ale nic na to nie poradzimy — świat roi się od baranów, statystycznie muszą się i u nas jacyś pojawić.

P.S. Przy okazji, czy może wiadomo już kiedy wersja 7.0 dojrzeje do oficjalnego wydania? (interesują mnie nawet pogłoski :) )

Prawdopodobnie wyjdzie na początku przyszłego roku, na pewno nie wcześniej niż na koniec obecnego. Lub jak kto woli — tradycyjnie:
1) po świętach,
2) jak będzie gotowy.

Ostatnio edytowany przez azhag (2012-05-14 21:50:13)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#9  2012-05-14 21:51:57

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Yampress napisał(-a):

P2O2 czy TY czasem ciągle o tym samym nie nawijasz  przez co stajesz się troche UPIERDLIWY/xxxxxxxx.  Więc się nie dziw reakcji na kanale. Ile można o tym samym gadać/pisać!!!!  Tu siedzi większość konkretnych ludzi nie lubiących bawić się w farmazony.

Jesteś nieuprzejmy, ale to Twoje świadectwo.

Tu siedzi większość konkretnych ludzi nie lubiących bawić się w farmazony

(podkreślenie moje)

To właśnie z powodu tego "zasiedzenia" nie dostrzegasz, że pytania, które zadaję nurtują większość osób zainteresowanych Debianem. Również nowych i wieloletnich użytkowników, którzy na codzień nie muszą być zainteresowani jego "trybikami".

Na forum dostałem odpowiedź w kilkanaście minut, uprzejmą i na temat. Na IRC próbowano mnie "zabawić farmazonami" (wbrew temu co piszesz).

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez P2O2 (2012-05-14 21:57:11)

 

#10  2012-05-14 21:59:38

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Nawet nie chce mi sie  komentować tego co napisałeś.  ]:-> . Swoje racje zachowam tylko dla siebie.
Na irc ktoś wkleił link do tego tematu dlatego tak szybko odpisali.

Offline

 

#11  2012-05-14 22:04:27

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Yampress napisał(-a):

Na irc ktoś wkleił link do tego tematu dlatego tak szybko odpisali.

Ani Minio, ani Arn aktualnie nie są na IRC-u. Żaden z dyskutantów z IRC-a nie wypowiedział się w tym wątku (przynajmniej nie na temat).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#12  2012-05-14 22:05:29

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Yampress napisał(-a):

Na irc ktoś wkleił link do tego tematu dlatego tak szybko odpisali.

Nie wiem jak ArnVaker, ale ja na IRC-u ostatni raz przesiadywałem jakieś trzy lata temu. Zresztą na #errorze byłem ledwie kilka razy.

Offline

 

#13  2012-05-14 22:05:58

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Panowie dajcie luz.

P2O2  Twoje pytania są dosyć specyficzne.
Czasami wymagają dłuższej wypowiedzi i poszperania w dokumentacji.
Nie spodziewaj się więc ,że za każdym razem dostaniesz satysfakcjonującą odpowiedź.
Nie każdy ma czas aby w sposób wyczerpujący  to opisać.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#14  2012-05-14 22:31:42

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Poza tym P2O2 Raczej IRC i ChatBox to takie wynalazki do posiedzenia i pogadania na najróżniejsze tematy (rzadko związane z Debianem ;) - bynajmniej przynajmniej tutaj ;) ) , jeśli masz problem, to załóż wątek, po 1. nie przepadnie w gąszczu innych tematów  "na żywo", a po 2. rozwiązanie twojego problemu zostanie dla potomnych i inni będą mogli na tym skorzystać (jeśli oczywiście komukolwiek będzie się chciał wklepać frazę do wyszukiwarki), a o to czy ci ktoś odpowie, raczej martwić się nie musisz, jeśli ktoś coś wie/kojarzy, to prawdopodobnie się tym z tobą podzieli ;)

@Minio - dzięki za wytknięcie błędu ;), Poprawione

Ostatnio edytowany przez thomsson (2012-05-15 00:02:47)


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#15  2012-05-14 22:44:43

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Wszystkim serdecznie dziękuję.

Jednakże dla "czystości" informacji o kernelach sugeruję usunięcie niepotrzebnych "zgrzytów".

Tak zwięzłej i konkretnej informacji na temat różnic i zalet poszczególnych linuxów (Linux to jądro/kernel) ze świecą szukać. Z tego powodu i nie tylko proponuję "przykleić" wątek, oczywiście po usunięciu zbędnych miazmatów związanych z działaniem tutejszego IRC-a.

Serdecznie pozdrawiam

 

#16  2012-05-14 22:53:23

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

thomsson napisał(-a):

bynajmniej tutaj ;)

bynajmniejprzynajmniej

Offline

 

#17  2012-05-14 23:02:40

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Sam zacząłeś w pierwszym poście narzekać na dugowego irca a gdy ktoś nawiązał do tematu to chcesz żeby wykasować posty - bez sensu.


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#18  2012-05-14 23:28:44

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

sal_i napisał(-a):

Sam zacząłeś w pierwszym poście narzekać na dugowego irca a gdy ktoś nawiązał do tematu to chcesz żeby wykasować posty - bez sensu.

To także można usunąć.

Treścią była i jest informacja o debianowych kernelach.

IRC był jedynie sygnałem, że nie wszystko w DUG-u działa jak powinno.

Zwięzła i wyczerpująca informacja dla początkujących na temat różnic w kernelach jest na tyle istotna, że warto ją "wynieść nad poziomy", nie bacząc na drobne nieporozumienia. W dobie szumu informacyjnego należy rzeczy ważne umiejętnie oddzielać od reszty. Szkoda mulić umysły "kolejnych pokoleń" dzisiejszymi sarmackimi swadami. ;)

Pozdrawiam

 

#19  2012-05-15 00:14:03

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

P2O2 napisał(-a):

sal_i napisał(-a):

Sam zacząłeś w pierwszym poście narzekać na dugowego irca a gdy ktoś nawiązał do tematu to chcesz żeby wykasować posty - bez sensu.

To także można usunąć.

Treścią była i jest informacja o debianowych kernelach.

IRC był jedynie sygnałem, że nie wszystko w DUG-u działa jak powinno.

Zwięzła i wyczerpująca informacja dla początkujących na temat różnic w kernelach jest na tyle istotna, że warto ją "wynieść nad poziomy", nie bacząc na drobne nieporozumienia. W dobie szumu informacyjnego należy rzeczy ważne umiejętnie oddzielać od reszty. Szkoda mulić umysły "kolejnych pokoleń" dzisiejszymi sarmackimi swadami. ;)

Pozdrawiam

Ja się tam nie znam i może się mylę, w końcu jestem tylko szeregowym czytelnikiem tego forum ale z tego co wiem to kasowanie postów na dugu zdarza się baaardzo rzadko. I wiesz co? dzięki temu ludzie jakoś tak chyba bardziej biorą odpowiedzialność za to co piszą. I myślę że to dobrze. Dlatego uważam że usuwanie postów jeśli w ogóle, to powinno być stosowane w ostateczności.
Co do szumu informacyjnego to powtarzam - sam zacząłeś więc teraz nie miej pretensji że ktoś podjął dyskusję. Trzeba było założyć drugi wątek w innym dziale, że Ci się na errorze nie podoba.
To tyle mojego komentarza.
Pozdrawiam


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#20  2012-05-15 00:54:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Przyklejać też w sumie nie ma co… Tu nie ma nawet odpowiedzi na zadane pytania. No bo czemu kernel 3.2, a nie np. 3.3? 3.2 to nie jest longterm, którym zajmuje się Greg Kroah-Hartman (tak jak wcześniej 2.6.32 czy obecnie 3.0), on tę wersję porzucił.

Greg Kroah-Hartman napisał(-a):

3.2.y - this will be maintained until 3.3 comes out

Greg Kroah-Hartman napisał(-a):

Note, this is the LAST 3.2-stable kernel I will be releasing.

Skłaniałbym się raczej ku odpowiedzi, że tak po prostu wyszło. :) Wiadomo było, że dla Ubuntu 12.04 z wydłużonym wsparciem wypada akurat ta wersja, a Debian łapie się też na coś koło tego (3.3 też przecież mógłby być). Lepiej zatem połączyć siły niż żeby każdy projekt ciągnął przez kilka lat wydania będące tak blisko siebie na własną rękę. Inne projekty zdecydowały się również wspierać ten kernel, no i mamy z tego taki trochę samozwańczy longterm. ;)

Ben Hutchings napisał(-a):

Debian, Ubuntu and others will work upstream on a 3.2.y longterm series of bug fixes.

Greg Kroah-Hartman napisał(-a):

Ben Hutchings has agreed to pick this kernel version up and will be maintaining it for an indefiniate amount of time.

Offline

 

#21  2012-05-15 01:59:24

  P2O2 - Gość

P2O2
Gość

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Inne projekty zdecydowały się również wspierać ten kernel, no i mamy z tego taki trochę samozwańczy longterm.

Co nie oznacza, że komuś nie zechce się z tego towarzystwa wyłamać.

Przyklejać też w sumie nie ma co… Tu nie ma nawet odpowiedzi na zadane pytania. No bo czemu kernel 3.2, a nie np. 3.3?

Informacje podstawowe, czyli "co" (że 3.2 tak, a pozostałe nie), są istotne. Informacja o Liquorix i Backports również. "Odpowiedzi na pytania" można dodać w późniejszym terminie, gdy ktoś wpadnie na odpowiednie źródło opisujące "dlaczego".

Z drugiej strony, wątek sam przez jakiś czas utrzyma się w górnych granicach stanów wysokich. :)

Pozdrawiam

P.S. Addendum 15.05 02:55

Warto przejrzeć przynajmniej te trzy źródła:
http://kernelnewbies.org/Linux_3.2
http://kernelnewbies.org/Linux_3.3
http://kernelnewbies.org/Linux_3.4

Polecam również wywiad: People behind Debian: Ben Hutchings, member of the kernel team
http://raphaelhertzog.com/2011/12/13/people-behind- … -kernel-team/

Ostatnio edytowany przez P2O2 (2012-05-15 02:58:18)

 

#22  2012-05-15 02:24:39

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

P2O2 napisał(-a):

Co nie oznacza, że komuś nie zechce się z tego towarzystwa wyłamać.

Ależ tu się nie ma z czego wyłamywać. Przecież nie chodzi o wszystkie projekty jakie tylko istnieją, a o Debiana 7.0, Ubuntu 12.04 i pewnie kilka innych. Nie wiem jakie dokładnie są te inne, ale co pamiętam z innego wątku np. grsecurity.

http://forums.grsecurity.net/viewtopic.php?p=11650#p11650

We've decided to choose 3.2 as the next stable kernel, the same version chosen by Debian and Ubuntu.

Offline

 

#23  2012-05-15 05:16:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

@P2O2

Kto Ciebie broni skompilować sobie takie jajo, jak się żywnie podoba, np 9.7.3 - o ile Linus sepcjalnie na Twój wniosek takie specjalnie dla Ciebie napisze ;)

Developerzy muszą mieć porządek w swoich dystrybucjach, a nic nie wkurza bardziej, niż np katastrofa z kartami graficznymi po aktulaizacji kernela, kiedy np się okaże, że w danej chwili sterowniki ATI jeszcze nie współpracują z kernelem 3.3, albo któryś z XX innych sterowników i dodatkowych modułów lub łatek nie będzie zgodny z nowym kernelem.

Dlatego poszczególne wydania takiej czy innej dystrybucji bazują na jednej wersji Longterm kernela, żeby zapewnić stabilnosć systemu i ograniczyć ryzyko kolosalnej wtopy z powodu niezgodnosci kernela i userspace.
Bo kernel nie działa w prożni, ale musi wspóldziałać z systemem.

Za to każdy może sobie kompilować w domu, co mu się żywnie podoba, z dowolnymi łatkami.

Jak chcesz mieć zawsze najnowszy kernel, to albo sobie kompiluj sam, albo bierz, co dają.

A np jak  Wheezy będzie stabilny, to podobnie jak w Squeeze, prawdopodobnie pojawią się backporty z testinga, z aktualnym jajem z tegoż testinga, czyli 3.5 lub 3.6.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-05-15 05:21:08)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#24  2012-05-15 09:07:26

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

Chyba, że 3 razy tłumaczyłem na IRC koledze dlaczego będą takie wersje a nie inne, ale oczywiście jak krew w piach, on wie lepiej. Mają być najnowsze, koniec i kropka. P2O2 kompilacja twoim przyjacielem.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#25  2012-05-16 02:11:05

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Różnice między kernelami dla Debiana: 3.2, 3.3, 3.4

zgadzam się z przedmówcami,

nadto spieszę przyznać, że też mam delikatnego pierdolca na punkcie świeżych jajek. zasysam sobie z ftp://ftp.kernel.org i pastwię się nad konfigiem tak, żeby wkompilować tylko to, co potrzebuję i absolutnie nic więcej. robię sobie takie jajca minimalistyczne mimo, iż niektórzy ludzie się ze mnie śmieją. a Bodzio to chyba nawet kiedyś powiedział, ze moje jądra są cienkie, a ja sam jestem jebnięty - ale co tam, dla mnie jest to fajny sport i kupa zabawy.

poza tym na sieci lata jeszcze od cholery fajnych łat do zapodawania, dla każdego coś fajnego ;)

tak więc nie ma co suszyć dupy o distrowe kernele. one są jak seriale w telewizorze - trafiają w gusta niewymagającej większości userów. chcesz lepsze jajco, to sam se zrób.


linux regd. user #248790

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)