Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-03-28 08:33:28

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Problem z repowym kernel-image

Pojawił mi się taki problem, przy próbie instalacji pakietów pojawia się komunikat

Kod:

E: Nie udało się odnaleźć pliku dla pakietu linux-image-3.2.0-2-amd64. Może to oznaczać, że trzeba będzie ręcznie naprawić ten pakiet.

Nie mogę zainstalować ani wcześniejszej wersji ani nic innego, komuś się kiedyś to przytrafiło?

Próbowałem apt-get -f install i nie pomogło :P


czy będzie jakaś różnica jak spróbuję to zrobić spod recovery moda?

Offline

 

#2  2012-03-28 08:38:21

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z repowym kernel-image

Przeinstaluj go.

EDIT: Albo nie, wróć. ;) Puść:

Kod:

apt-get update

i pokaż wtedy:

Kod:

apt-cache policy linux-image-3.2.0-2-amd64

(przypomniałem sobie, że ten błąd w gruncie rzeczy oznacza, że ta wersja pakietu nie jest dostępna w repozytorium)

=================

PS Na przyszłość wrzucaj cały komunikat od momentu wydania polecenia, wraz z tym poleceniem.

Offline

 

#3  2012-03-28 09:52:55

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Problem z repowym kernel-image

A internet normalnie chodzi? DNS działają?

Offline

 

#4  2012-03-28 17:46:38

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

Yampress napisał(-a):

A internet normalnie chodzi? DNS działają?

Tak bangla :P


apt-cache policy linux-image-3.2.0-2-amd64

Kod:

linux-image-3.2.0-2-amd64:
  Zainstalowana: 3.2.9-1
  Kandydująca:   3.2.12-1
  Tabela wersji:
     3.2.12-1 0
        500 http://ftp.de.debian.org/debian/ testing/main amd64 Packages
 *** 3.2.9-1 0
        100 /var/lib/dpkg/status

aptitude search linux-image

Kod:

v   linux-image                                                             -                                                                                  
pi  linux-image-2.6-amd64                                                   - Linux for 64-bit PCs (dummy package)                                             
H A linux-image-3.2.0-2-amd64                                               - Linux 3.2 for 64-bit PCs                                                         
p   linux-image-3.2.0-2-amd64-dbg                                           - Debugging infos for Linux 3.2.0-2-amd64                                          
p   linux-image-3.2.0-2-rt-amd64                                            - Linux 3.2 for 64-bit PCs, PREEMPT_RT                                             
p   linux-image-3.2.0-2-rt-amd64-dbg                                        - Debugging infos for Linux 3.2.0-2-rt-amd64                                       
i A linux-image-amd64                                                       - Jądro Linux do komputerów 64-bitowych (metapakiet)                               
p   linux-image-rt-amd64

apt-get -f install

Kod:

Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Zostaną zainstalowane następujące dodatkowe pakiety:
  linux-image-3.2.0-2-amd64
Sugerowane pakiety:
  linux-doc-3.2
Następujące pakiety zostaną zaktualizowane:
  linux-image-3.2.0-2-amd64
1 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 3 nieaktualizowanych.
1 nie w pełni zainstalowanych lub usuniętych.
Konieczne pobranie 0 B/23,2 MB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 96,3 kB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? 
Odczytywanie dzienników zmian... Zrobione
Prekonfiguracja pakietów ...
(Odczytywanie bazy danych ... 154911 files and directories currently installed.)
Przygotowanie do zastąpienia linux-image-3.2.0-2-amd64 3.2.9-1 (wykorzystując .../linux-image-3.2.0-2-amd64_3.2.12-1_amd64.deb) ...
Rozpakowanie pakietu zastępującego linux-image-3.2.0-2-amd64 ...
Examining /etc/kernel/postrm.d .
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/initramfs-tools 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
P: Checking for EXTLINUX directory... found.
P: Writing config for /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64...
P: Writing config for Windows Vista (loader) on /dev/sda4...
E: /usr/share/syslinux/themes/debian/extlinux: No such file or directory
run-parts: /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux exited with return code 1
Failed to process /etc/kernel/postrm.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-3.2.0-2-amd64.postrm line 212.
dpkg: ostrzeżenie: podproces poprzedni skrypt post-removal zwrócił kod błędu 1
dpkg - próba wywołania skryptu z nowego pakietu ...
Examining /etc/kernel/postrm.d .
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/initramfs-tools 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
P: Checking for EXTLINUX directory... found.
P: Writing config for /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64...
P: Writing config for Windows Vista (loader) on /dev/sda4...
E: /usr/share/syslinux/themes/debian/extlinux: No such file or directory
run-parts: /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux exited with return code 1
Failed to process /etc/kernel/postrm.d at /var/lib/dpkg/tmp.ci/postrm line 212.
dpkg: błąd przetwarzania /var/cache/apt/archives/linux-image-3.2.0-2-amd64_3.2.12-1_amd64.deb (--unpack):
 podproces nowy skrypt post-removal zwrócił kod błędu 1
configured to not write apport reports
                                      Examining /etc/kernel/postrm.d .
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/initramfs-tools 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
P: Checking for EXTLINUX directory... found.
P: Writing config for /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64...
P: Writing config for Windows Vista (loader) on /dev/sda4...
E: /usr/share/syslinux/themes/debian/extlinux: No such file or directory
run-parts: /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux exited with return code 1
Failed to process /etc/kernel/postrm.d at /var/lib/dpkg/tmp.ci/postrm line 212.
dpkg: błąd podczas czyszczenia środowiska:
 podproces nowy skrypt post-removal zwrócił kod błędu 1
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 /var/cache/apt/archives/linux-image-3.2.0-2-amd64_3.2.12-1_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

A i zapomniałem dodać to jest jajko na którym pracuję bo innego nie mam i nie mogę zainstalować

Ostatnio edytowany przez Cosik (2012-03-28 17:49:14)

Offline

 

#5  2012-03-28 18:02:25

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Problem z repowym kernel-image

Kod:

dpkg -r extlinux
apt-get install -f

https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#6  2012-03-28 18:02:28

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z repowym kernel-image

Do bootowania używasz GRUB-a czy extlinux? Jeżeli GRUB-a, to extlinux możesz usunąć:

Kod:

dpkg -P extlinux

Powinno pójść normalnie po tym.

Offline

 

#7  2012-03-28 18:13:12

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

He he, poszło, dzięki chłopaki :*

Offline

 

#8  2012-03-28 18:14:13

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

Cosik napisał(-a):

Kod:

run-parts: executing /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux 3.2.0-2-amd64 /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64
P: Checking for EXTLINUX directory... found.
P: Writing config for /boot/vmlinuz-3.2.0-2-amd64...
P: Writing config for Windows Vista (loader) on /dev/sda4...
E: /usr/share/syslinux/themes/debian/extlinux: No such file or directory

Sądząc po kodzie źródłowym /etc/kernel/postrm.d/zz-extlinux, masz w pliku /etc/default/extlinux ustawioną zmienną EXTLINUX_THEME na wartość „debian”, ale nie masz pliku /usr/share/syslinux/themes/debian/extlinux. Usuń z pliku w /etc/default linijkę odpowiadającą za ustawienie wspomnianej zmiennej, powinno pomóc.

ArnVaker i mati75 proponują Ci usunięcie extlinux, czego możesz nie chcieć. Nie słuchaj ich. — za późno :(
(ArnVaker sądzi, że brudzi Ci pozostawiony plik konfiguracyjny usuniętego extlinux; jednak ten plik nie może brudzić, gdyż błąd, który obserwujesz, może pojawić się tylko i wyłącznie gdy masz plik /usr/sbin/extlinux-update z nadaną flagą wykonywalności).

Swoją drogą: co takiego ma EXTLINUX, czego nie ma GRUB(2)?

Ostatnio edytowany przez Minio (2012-03-28 18:14:44)

Offline

 

#9  2012-03-28 18:19:12

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z repowym kernel-image

Minio napisał(-a):

ArnVaker sądzi, że brudzi Ci pozostawiony plik konfiguracyjny usuniętego extlinux

Nieprawda, ArnVaker wcale tak nie sądzi. Po prostu myślałem, że to coś związanego z pakietem extlinux i że po jego usunięciu ten problem nie wystąpi. Czemu ma nie słuchać? Spytałem przecież czy używa GRUB-a czy extlinux. Gdyby odpowiedział, że używa extlinux, to wykombinowalibyśmy co innego zamiast jego usunięcia. :)

Offline

 

#10  2012-03-28 18:52:46

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

ArnVaker napisał(-a):

Minio napisał(-a):

ArnVaker sądzi, że brudzi Ci pozostawiony plik konfiguracyjny usuniętego extlinux

Nieprawda, ArnVaker wcale tak nie sądzi. Po prostu myślałem, że to coś związanego z pakietem extlinux i że po jego usunięciu ten problem nie wystąpi. Czemu ma nie słuchać?

Pakiet extlinux nie jest dostępny na nośniku instalacyjnym Debiana. Trzeba go zainstalować albo z którejś z dodatkowych płyt (jest na 10 płycie CD, nie sprawdzałem DVD), albo już po zainstalowaniu systemu. W każdym razie — trzeba go specjalnie zainstalować.

Innymi słowy: skoro Cosik miał zainstalowanego extlinux, to znaczy, że chciał mieć go zainstalowanego. Propozycja usunięcia extlinux nie jest oczekiwaną odpowiedzią na jego pytanie, tak samo jak nie jest oczekiwaną odpowiedzią na pytanie o rozwiązanie jakiegoś kłopotu z KDE propozycja usunięcia KDE i przejścia w całości na Xfce. Owszem, jest to jakieś rozwiązanie, ale dość radykalne i powinno być przynajmniej uzupełnione o opis możliwych konsekwencji takiego kroku.

ArnVaker napisał(-a):

Spytałem przecież czy używa GRUB-a czy extlinux. Gdyby odpowiedział, że używa extlinux, to wykombinowalibyśmy co innego zamiast jego usunięcia. :)

Odpowiedzi nigdy nie poznaliśmy. dpkg pozwala bez przeszkód usunąć GRUB-a i przypuszczam, że równie bezproblemowo pozwala usunąć extlinux. Niewykluczone więc, że Cosik nie ma w tej chwili żadnego pakietu z bootloaderem, co może przyczynić się do kłopotów w przyszłości. Sądzę, że wypadałoby go przynajmniej o tym poinformować podając te komendy, które z mati75 podaliście.

Offline

 

#11  2012-03-28 19:05:40

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

Myślałem że nie trzeba odpisywać skoro zadziałało. Moja wina przepraszam, ofc GRUBa ;)

Offline

 

#12  2012-03-28 19:08:29

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z repowym kernel-image

Minio napisał(-a):

Innymi słowy: skoro Cosik miał zainstalowanego extlinux, to znaczy, że chciał mieć go zainstalowanego.

Albo np. został zainstalowany jako pakiet polecany przy okazji czegoś innego, jak tu: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=19523.

Minio napisał(-a):

Sądzę, że wypadałoby go przynajmniej o tym poinformować podając te komendy, które z mati75 podaliście.

Nie napisałem po prostu „usuń extlinux”. Spytałem czy używa jego czy GRUB-a. Napisałem, że może usunąć jeżeli używa GRUB-a. Come on…

Offline

 

#13  2012-03-28 19:20:21

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

ArnVaker: żeby nie ciągnąć dyskusji, powiem tak:
zarówno moje, jak i Twoje podejście opiera się na szeregu założeń. Np. ja zakładam, że Cosik jest dużo mniej biegły w Linuksie niż ja czy Ty i ma raczej skłonność do wklepywania proponowanych poleceń nie do końca zdając sobie sprawę z ich konsekwencji. I wychodząc z tego założenia uważam, że powinno się o niektórych rzeczach napisać bardzo wyraźnie, żeby potem nie było płaczu.

Ty najwyraźniej masz wyższe mniemanie o zdolnościach Cosika.

Nie wiem które z tych założeń jest bliższe prawdy i czy którekolwiek. Nie mam ochoty też tego rozstrzygać. Pozostaje się cieszyć z kolejnej osoby, która uzyskała na forum pomoc i mieć nadzieję, że nie okaże się to niedźwiedzią przysługą.

Offline

 

#14  2012-03-28 19:36:27

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

Minio a ja zakładam że jestem za bardzo leniwy, bo szczerze to nawet nie przeczytałem chyba komunikatów przy instalacji, bo musiałem iść i na szybko pisałem :P

Offline

 

#15  2012-03-28 21:40:54

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Problem z repowym kernel-image

Minio: IMO to nie kwestia biegłości w Linuxie, tylko czytania ze zrozumieniem. Gdyby nie wiedział co to GRUB czy EXTLINUX, zawsze może dopytać. Zakładam jedynie, że samo zdanie w stylu „możesz to zrobić jeżeli podany warunek jest spełniony” jest na tyle nieskomplikowane, że zostanie zrozumiane.

Offline

 

#16  2012-03-29 16:52:22

  Cosik - świr elektronik

Cosik
świr elektronik
Skąd: Nowy Sącz / Wrocław
Zarejestrowany: 2009-01-20
Serwis

Re: Problem z repowym kernel-image

no ja nie wiedziałem co to jest Extlinux więc wiele mi to nie mówiło, jeszcze raz wielkie dzięki :*

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)