Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam!
Czy mozna stawiac servery tylko na linuksie? Czy sa sytuacje gdzie nie ma wyjscia i trzeba postawic *bsd, a moze na odwrot czy mozna stawiac servery tylko na *bsd , poradzi sobie ze wszystkim jesli chodzi o prace na serverze ? Pytam sie o to bo nie wiem czy poznawac dalej *bsd czy moze skupic sie tylko na linusie i dalej sie rozwijac z nim, czy moze skupic sie bardziej na *bsd. Co sadzicie o tym , o ile ktos to zrozumial o co mi chodzi :)
Offline
BSD to dobre systemy na serwery, podobnie jak dystrybucje linuxa. Moze są mniej popularne, ale wydają sie nawet lepsze na serwery. Chociażby z powodu dziwnego rozwoju gałezi 2.6 linuxa, w której testuje się ciagle nowe dodatki zamiast ustabilizować jądro. Jest to wynikiem nowych błedów i problemów. W OpenBSD na przykład jądro wychodzi równo co pół roku jako stabilne. Przez pół roku oczywiscie naprawiane ewentualnie wykryte błedy, ale jest ich niewiele, do wersji 3.7 która sie pojawiła w kwietniu (jesli mnie pamiec nie myli) zostało wydane tylko 4 łaty do tej pory, w tym tylko 1 na jądro (jak dobrze pamietam :)). To dobry system na routery działający w oparciu o rewelacyjny packet filter, a także na serwery www (z systemem jest zintegrowany apache w środowsiku chroot). FreeBSD natomiast jest niezły na serwery, a nawet na desktopy, gdzie open by sie nie nadawał za bardzo, choćby z powodu domyślego braku lokalizacji. Chociaż są tacy którzy twierdzą że free juz zszedł na psy i próbuje sie upodabniać do linuxa. Ogólnie systemy BSD nie sa nastawione na zbyt gwałtowny postep i rozwój funkcji, z których niewiele ludzi bedzie korzystać, tak jak przeładowane jądro 2.6 linuxa. Ale to takie moje odczucie. Co do NetBSD to system nadający się zarówno na serwer i dobrze radzący sobie jako desktop, z przyjemnym instalatorem z przeciwienstwie do opena i lekko odmiennym systemem portów (nazywanych pkgsrc). Jest to takie wyśrodkowanie free i open, coś pomiedzy. No i co ciekawe chodzi na sporej ilości platform - palmtopy, tostery (;]), konsole gier i wiele innych. Moim zdanie warto poznać te systemy ze wzgledu na ich ukierunkowanie na bezpieczeństwo (mają standardowo wbudowanych wiele systemow zabezpieczeń, choćby poziomy bezpieczeństwa), no i pf (packet filter) jest swietny kto wie czy nie lepszy od iptables, łatwy w konfiguracji i z ciekawymi możliwościami nie spotykanymi w iptables. Tak zachwalam, ale nie miałem do czynienia z działającym serwerem na BSD. Jeśli miałbym okazje to chętnie bym sprawdził jak to sie sprawuje w działaniu.
Offline