Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Nie wiem czy w dobrym miejscu załączam wątek ale wydaje mi się, że do sieci i serwerów mniej się kwalifikuje :/. W końcu w pracy chcą wyodrębnić pomieszczenia na serwery itp. muszę niestety brać co dają. Pomieszczenie nad piwnicą (podłoga z desek) oczywiście kasy na klimę nie dostanę także muszę pomyśleć o jak najlepszym wentylowaniu pomieszczenia, wiem brzmi to niemożliwie, ale zapewne przy tej ilości sprzętu jaki będzie tam usytuowany jest nie będzie źle. Na dzień dzisiejszy 2 serwery desktop + komputer do backupu (serwerem go nazwać nie moża ;) ) + komputer - router (vyatta) no i w tym roku chcę zakupić kolejny serwer i być może upakować to wszystko w szafę, a potem stopniowo przechodzić na sprzęt typu rack. Czy można w takim pomieszczeniu zrobić "pomocną" wentylację (bardziej efektywną od kratki wentylacyjnej :) ), która wspomoże w utrzymaniu bardziej prawidłowych warunków dla urządzeń. Może jakaś wentylacja mechaniczna z czujnikami temperatury i wilgotności, nie mam pojęcia. Zaznaczę że w pomieszczeniu nie ma ogrzewania (ogrzewane jest natomiast pomieszczenie sąsiednie (dzieli je ścianka kartonowo gipsowa), ewentulanie myślę o elektrycznym grzejniku z termostatem (to by załatwilo sprawe temperatury w okresie zimowym, ale jak zalatwić sprawę wentylacji.
Offline
Do pozbycia się wilgoci... taca z solą, choć jesli tej wilgoci bedzie duzo to lepiej jakas inna substancje higroskopijna bo sól działa korodujaco. Mechaniczny przepływ powietrza (witrak), a jak bedzie rack to dodatkowo prosta instalacja z rur aluminiowych (takie jak od pieca do ogrzewania wody). Do tego skądś trzeba pobierac ewentualne chłodne powietrze.
Ogrzewanie, o ile bedzie potrzebne, spirala grzewcza własnie w systemie podawania chłodnego powietrza. Koszt można zamknąc w okolicach 200-300 złoty.
Offline
Proszę wybaczyć ale niewiele z tego rozumiem i nie wskazuje mi to drogi co do instalacji określonego rozwiązania wentylacyjnego, mogę prosić o bardziej łopatologiczną i konkretną odpowiedź. Co do odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza czy można zastosować jakiś nawilżacz (tylko czy takie urządzenia poza nawilżaniem potrafią również pochłaniać nadmiarową wilgoć?).
Ostatnio edytowany przez bonus (2012-01-21 23:36:30)
Offline
ogolnie przy takiej liczbie sprzetu jezli pomieszczenie nie jest tragiczne to nie ma co panikowac ... ogrzac to sie raczej samo ogrzeje, latem moze trzeba bedzie dochlodzic poprzez jakas wentylacje ... z doswiadczenia: siec kamieniczna, pomieszczenie w piwnicy ok 6m3, bez ogrzewania wentylacji itd., serwer 2xXeon, maly serwerek routingowy, ups, switch ... wystarczajace jest uchylenie okienka piwnicznego latem i zamkniecie go na zime ... dziala dosc dlugo i raczej stabilnie (uptime serwerow ponad 800 dni)
PS nie napisales czy jest tam okno ...
Offline
Ale po co chcesz nawilżać powietrze? Jak już pisałem do pozbycia sie zbednej wilgoci sół kuchenna, cukier, etc. (cos higroskopijnego). Dodatkowa wentylacja chłodząca:
- wstawiasz od tej dziury z wentylacji ładny staloway/aluminiowy trójnik T
- ciągniesz od niego do serwerów aluminiową rure (taka harmonijkowa, giętka do kupienie np. w Castoramie)
- jeśli potrzeba umieszczasz pomiedzy trójnikiem lub w polowie rury wentylator nawiewowy, można też go umiescić pomiedzy trójnikiem a dziura wentylacyjną
- trojnik po to że potem mozesz dopiac kolejny i pociagnac znow w dół nastepna rure dystrybucji powietrza
- nieuzywana łacze w trójniku zatykamy plastikowa pokrywka i ewentualnie dodajemy pare otwrów żeby równiez bralo to udzial w cyrkulacji
Lepsze rozwiazanie:
wybijamy dodatkowy otwór wentylacyjny na dole i on podaje chłodne powietrze. Ono sie ogrzewa i unosi do góry gdzie górny otwór odbiera je (np dodatkowo w miare potrzeby wymuszajac to wiatrakiem). Cieple powietrze w wentylacji wedruje sobie do góry i na zewnatrz.
Offline
W pomieszczeniu znajduje sie okno (ze strony północno zachodniej), także jest tam chłodniej latem. Dzisiaj sprawdzałem temperature w pomieszczeniu (poniedziałek także chłodniej bo od piątku nie grzali pomieszczenia obok) 14-15 stopni a za oknem -1 - 0 st. (na chwile obecną żadne urządzenia elektroniczne poza przełącznikiem sieciowym nie działają w tym pomieszczeniu). Otwór chłodzący może być umieszczony tylko na ścianie gdzie znajduje się okno, tylko boję się zimy -10 -15 st. i otworu bliżej gruntu, gdyż może zbytnio wychłodzić pomieszczenie mimo zaślepienia. Może gra jest niewarta świeczki ... Początkowo mysłaem o regularze obrotów wentylatorów z termostatem z możliwością podłączenia wentylatora wywiewowego i zasysającego, wywiewowy pod sufitem a zasysający zimnie z zewnątrz przy podłodze jednak oba wentylatora byłyby usytowane na tej ścianie co okno bo nie ma innej opcji w innych kierunkach znajdują się pomieszczenia użytkowe, także jako takiej cyrkulacji powietrza by nie było ;/. Może rzeczywiście małe uchylne okno latem wystarczy?
Ostatnio edytowany przez bonus (2012-01-23 18:07:17)
Offline
co do zimy, dopóki urządzenia działają nic sie im nie stanie
administrowałem pecetami zamontowanymi na masztach na dachu w zwykłych skrzynkach wodoodpornych i działały 24/7 miesiącami
zresztą jak obok są pokoje użytkowe to temperatura nigdy nie będzie za niska
co do lata uchylenie okienka wystarczy
Offline
bonus napisał(-a):
Początkowo mysłaem o regularze obrotów wentylatorów z termostatem
regulacja obrotów? trochę przerost formy nad treścią ;) wystarczy przełączanie włącz/wyłącz za pomocą termostatu z histerezą
bonus napisał(-a):
z możliwością podłączenia wentylatora wywiewowego i zasysającego, wywiewowy pod sufitem a zasysający zimnie z zewnątrz przy podłodze
wymuszona wentylacja mechaniczna - brzmi nieźle. w zasadzie wystarczy wentyl wyciągowy gdzies przy suficie, a zaciąganie powietrza mogłoby się odbywać przez tzw. "zetkę" (kawał przewodu wyprowadzonego na zewnątrz, schodzącego wewnątrz pomieszczenia ku podłodze i tam oddającego zaciągnięte powietrze - można zrobić z plastikowych kanałów wentylacyjnych z castoramy)
bonus napisał(-a):
Może rzeczywiście małe uchylne okno latem wystarczy?
praktyka pokaże :) poczekaj do lata, jak się zrobi zbyt gorąco to wtedy kombinuj, bo mam wrażenie, że trochę się martwisz na zapas
Offline