Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-10-26 09:12:55

  michaug - Użytkownik

michaug
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-05-26

problem z miejscem

witam
mam serwerek postawiony na debianie dysk w srodku do 1,7gb ostatnio zrobilo mi sie malo miejsca bo ok 688mb i z tego powodu mam pare pytan czy debianik posiada jakis kosz do ktorego wrzuca usuwane pliki?? jak zwiekszyc miejsce na dysku?? jak sprawdzic ile zajmuja logi ?? co moze mi zajmowac tyle miejsca? dodam jeszcze ze sysytemik jest zainstalowany na dosc spore minimum

Offline

 

#2  2005-10-26 13:33:41

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: problem z miejscem

Logi nie zajmują dużo miejsca, ale jeżeli ciągnąłeś jakieś pakiety apt-em, to są one w cache-u, a to może trochę zajmować. Nie pamiętam, jaka to opcja, żeby wywalić te pliki z cache-u, ale jest to w man-ie.

Jak usuwasz pliki spod konsoli, to nie są one przenoszone do kosza, ale przy usuwaniu spod KDE mogą być (choć ja zawsze usuwam a nie przenoszę do kosza)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#3  2005-10-26 13:37:46

  michaug - Użytkownik

michaug
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-05-26

Re: problem z miejscem

nie mam kde i uzywam konsoli acxzkolwiek loguje sie serwera przez winscp i to nim usuwalem ostatnio duze pliki ale miejsce sie nie pojawilo

Offline

 

#4  2005-10-26 14:40:35

  zyga - Użytkownik

zyga
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-25

Re: problem z miejscem

HELOŁ

Jeśli usuwasz normalnie spod konsoli (czy to z palucha czy z mc) to usuwa sie bezpowrotnie w sensie takim ze nie do jakiegos kosza. Z tego co sie orientuje to KDE ma kosz wiec usuwanie poprzez KDE (ale nie konsole) to pewnie wywala do kosza jak w  winzgrozie.

Logi sa w /var/log i rzeczywiscie po jakims czasie moga zajmowac znaczaco na dysku tymabrdziej ze caly czas sie tam cos odklada. Sprawdz sobie ten katalog i zobacz ile zajmuja:
polceenie na sprawdzenie ila zajmuje dany katalog to:  du

Oczywiscie wywal stamtad tylko pliki *.log

Jezeli uzywasz "golego" apta (bez nakladki dselect ktora pyta na koncu czy sciagniete pakiety *.deb), mozesz usunac pakiety z cache ktore znajduja sie w katalogu:
/var/cache/apt/archives

pozdrawiam


apt-get remove windows ....
apt-get install debian :)

Offline

 

#5  2005-10-26 16:04:59

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: problem z miejscem

Logi nie zajmują dużo miejsca, ale jeżeli ciągnąłeś jakieś pakiety apt-em, to są one w cache-u, a to może trochę zajmować. Nie pamiętam, jaka to opcja, żeby wywalić te pliki z cache-u, ale jest to w man-ie.

Apt-get clean


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)