Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-09-30 15:42:42

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

KDE - kopiowanie na USB

Cześć!

Zainstalowałem niedawno sobie dla testu Kubuntu z KDE. Niby wszystko cacy ale mam problem z kopiowaniem plików na USB. Czy da się w tym środowisku ustawić aby system kopiował plik bezpośrednio na usb z pominięciem tego bufora? Dla przykładu plik 50mb kopiuje się około 1 sekundę. Gdy dam na odmontuj  nośnik to odmontowywuje go jakieś dobre 30-40sekund (w tym czasie następuje faktyczny zapis na dysk). W innych środowiskach jak stare gnome2 takich jajec nie ma. Wygoglowałem że ten sam problem jest na Slackware i Arch Linux. Zaraz będę sprawdzał na Debianie. Mimo to czy macie może jakieś proste rozwiązanie dla mnie? System jest dla małżonki i raczej ona nie chce się bawić w ręczne montowanie nośników.

Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2011-09-30 16:03:03

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Sprawdzalem teraz Salixa (Slackware) i nie mam takich objawów

Offline

 

#3  2011-09-30 16:16:07

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Cholipka przed chwila bylem na Debianie i tam wszystko cacy. Dam głowę sobie uciac ze jakiegoś pakietu braknie. Pytanie tylko jakiego.

edit
dodam tylko ze to kde 4.6.2 - system 64bit.  Montowanie reczne z opcja sync pomaga, ale wolalbym recznego montowania uniknąć

Ostatnio edytowany przez Bober (2011-09-30 18:08:01)

Offline

 

#4  2011-09-30 18:41:11

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

E… jesteś pewien, że na Debianie działa dobrze? U mnie KDE montuje bez opcji sync, co objawia się zachowaniem takim jak opisujesz (plik kopiuje się krótko, ale w rzeczywistości wcale po skopiowaniu nie jest zapisany).

KDE do montowania wykorzystuje udisks. Kiedyś, za czasów HAL-a, istniał globalny plik konfiguracyjny pozwalający m.in. określić opcje montowania dla pewnych kategorii urządzeń. udisks nie ma niczego podobnego. Można mu wpisać na sztywno domyślne opcje montowania dla pewnych systemów plików, ale wymaga to ręcznej kompilacji.

Możesz używać udev do montowania urządzeń: https://wiki.archlinux.org/index.php/Udev.

Możesz nauczyć partnerkę odmontowywać nośniki. Wcale nie musi przecież tego robić z wiersza poleceń. Jest odpowiedni aplet do tacki systemowej (PPM na tackę → Ustawienia: Tacka systemowa → Powiadomienie o urządzeniach musi być zaznaczone). Można też kliknąć PPM na urządzenie w panelu Miejsca w Dolphinie i wybrać „usuń bezpiecznie”. Zresztą urządzenia zawsze powinno się odmontowywać, na Windowsie również.

Offline

 

#5  2011-09-30 19:04:17

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Zwracam honor, na Debianie musiałem ręcznie zamontować. Odmontowywać bezpiecznie to ona potrafi, problem w tym, że jak znika "progress bar" kopiowania, to dla niej plik jest skopiowany, i jak naciska bezpiecznie usuń napęd i nie usuwa się on wciągu 5-10 sekund to coś jest popsute. Powalcze póki co z tym udev, zobaczymy co z niego wyjdzie.

Dzięki za poradę, może ktoś inny zna prosty sposób na ominięcie tego problemu?

Pozdrawiam.

Offline

 

#6  2011-09-30 20:11:48

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: KDE - kopiowanie na USB

usbmount domyślnie montuje właśnie w trybie synchronicznym, jednakże wymaga tego trupa jakim jest HAL.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2011-09-30 20:31:01

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

azhag: chyba pomyliłeś pakiety, gdyż usbmount nie wymaga HAL-a. Chyba że wymaga a nie ma go w zależnościach, ale to by było przynajmniej dziwne.

Bober: prócz usbmount wspomnianego przez azhaga, jest jeszcze autofs5 i uam.

Ale KDE w tacce wyświetli powiadomienie, kiedy uda mu się odmontować urządzenie (lub nie uda). Może małżonka jest jednak reformowalna.

Offline

 

#8  2011-09-30 20:45:13

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: KDE - kopiowanie na USB

Minio napisał(-a):

azhag: chyba pomyliłeś pakiety, gdyż usbmount nie wymaga HAL-a. Chyba że wymaga a nie ma go w zależnościach, ale to by było przynajmniej dziwne.

Prawda, pomerdało mi się z pmount.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#9  2011-09-30 22:07:03

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

pmount też już nie wymaga HAL-a ;) . Przynajmniej wersja z testinga. Bober wspominał o KDE 4.6.2, którego w stable nie ma, więc raczej jego pmount również HAL-a nie będzie potrzebował.

Nawiasem mówiąc, ta wersja KDE była tylko w półoficjalnym repozytorium opiekunów KDE w Debianie — do Sida weszła dopiero wersja 4.6.3.

Offline

 

#10  2011-10-01 12:55:38

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Kurcze nie wiem co robić to usbmount działa mi tylko dla roota, autofs5 i pmount nie pomagają w problemie. Znalazłem coś takiego jak udisks-glue. Niby to daje możliwość dodania parametrów do udisks takich jak sync. Póki co mi to też nie działa

Offline

 

#11  2011-10-01 12:57:47

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: KDE - kopiowanie na USB

Bober napisał(-a):

Kurcze nie wiem co robić to usbmount działa mi tylko dla roota

W /etc/usbmount/usbmount.conf możesz ustawić opcje montowania.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#12  2011-10-01 13:29:41

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Bawiłem się tym plikiem i nic. Mogę przeglądać nośnik ale zapisywać ni dy rydy.

Offline

 

#13  2011-10-01 13:30:53

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: KDE - kopiowanie na USB

Kurde, mam Kubuntu na Desktop i nie mam takich problemów :)

W prawym roku (obok zegarka) powinieneś mieć "Powiadomienie o urządzeniach", jeśli masz - włóż Pendrive i powinien tam się pojawić

Fervi

PS. Ewentualnie doinstaluj pakiet "kde-full"

Ostatnio edytowany przez fervi (2011-10-01 13:31:28)

Offline

 

#14  2011-10-01 13:41:08

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Ten usbmount w końcu zadziałał, ale i tak pozostał ten problem z kopiowaniem.

Fervi kopiuje Ci pliki normalnie na pendrive tak że zapisuje je bezpośrednio na nośniku z pominięciem bufora?

Offline

 

#15  2011-10-01 14:22:00

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Bober napisał(-a):

Znalazłem coś takiego jak udisks-glue. Niby to daje możliwość dodania parametrów do udisks takich jak sync. Póki co mi to też nie działa

Zainstalowałem, uruchomiłem jako root (komendą udisks-glue), włożyłem pendrive — został automatycznie zamontowany z opcją sync.
Nic nie zmieniałem w konfiguracji. Już prościej się chyba nie da.

Offline

 

#16  2011-10-01 14:43:04

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

a jaka masz predkość kopiowania?

Offline

 

#17  2011-10-01 15:16:19

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

Tragicznie niską — około 80 kBps. Ale taką samą mam jak zamontuję pendrive ręcznie z opcją sync, więc to nie jest wina udisks-glue.

Offline

 

#18  2011-10-01 17:27:50

  Bober - Użytkownik

Bober
Użytkownik
Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2006-10-12
Serwis

Re: KDE - kopiowanie na USB

OK Chciałbym wszystkim podziękować za pomoc. W efekcie końcowym wykorzystałem pomysł Minio z wykorzystaniem Udev. jedynie co dodatkowo zrobiłem to dodałem parametr flush w opcjach montowania. Teraz przynajmniej mi znika pasek kopiowania gdy plik jest juz na urzadzeniu.

DZIEKUJE :-)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)