Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-08-17 01:28:01

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

[Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Witam,
Dziś ściągnąłem sobie kernel 3.0.1 i skompilowałem go. W konfiguracji zmieniłem tylko to, co wiedziałem, że mogę. Skompilowałem kernel bez initrd, za to wkompilowałem ext3 i ext4 z domyślnymi opcjami, a także kompresję gzip zamieniłem na LZO. Kernel się skompilował, po uruchomieniu jednak dostaję błąd.

Kod:

EXT3-fs (sda4): error: couldn't mount because of unsupported optional features (240)
INIT: version 2.88 booting
Using makefile-styleconcurrent boot in runlevel S.
findfs: unable to resolve 'UUID= ...'

Partycję / mam na ext4, a /home mam na ext3. Błąd dotyczy partycji / (root) - po błędzie jest podane jej UUID.

Pytam tutaj, bo chciałbym sobie później ten kernel uruchomić na innym systemie na tym samym komputerze i nie wiem, czy wtedy system plików się dobrze załaduje.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez bullbasaur (2011-08-17 01:52:26)

Offline

 

#2  2011-08-17 08:10:56

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Kod:

EXT3-fs (sda4): error: couldn't mount because of unsupported optional features (240)

To dotyczy partycji / z systemem plików ext4? Jeżeli tak, to jest ok — nie może jej zamontować jako ext3, bo to ext4. Możesz w argumentach dla kernela dać rootfstype=ext4, wtedy od razu użyje właściwego sterownika i komunikat powinien zniknąć.

Kod:

findfs: unable to resolve 'UUID= ...'

To natomiast wygląda jakby było niezwiązane z tym że kompilowałeś kernel, a było raczej spowodowane błędnym wpisem w fstabie. Sprawdzałeś czy ten uuid zgadza się z tym co zwraca blkid? Na dystrybucyjnym 3.0 ten problem nie występuje?

EDIT: To drugie w sumie może być związane z uuid w konfigu gruba, wersja 2 chyba w dwóch miejscach wrzuca jakieś uuid. Ten w argumentach dla kernela pewnie został zmieniony na normalne oznaczenie, bo bez tego kernel by panikował, ale może ten drugi został. To już jednak tylko gdybanie, sam nie używam grub2 i nie wiem nawet do czego mu ten drugi uuid potrzebny. Ostatecznie zawsze można zrezygnować z uuid. ;)

Offline

 

#3  2011-08-17 11:17:57

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

ArnVaker napisał(-a):

Kod:

EXT3-fs (sda4): error: couldn't mount because of unsupported optional features (240)

To dotyczy partycji / z systemem plików ext4? Jeżeli tak, to jest ok — nie może jej zamontować jako ext3, bo to ext4. Możesz w argumentach dla kernela dać rootfstype=ext4, wtedy od razu użyje właściwego sterownika i komunikat powinien zniknąć.

Tak, przy instalacji formatowałem partycję root jako ext4. Testowo sobie odpaliłem ten kernel dopisując to w grubie i pierwszy komunikat zniknął.

ArnVaker napisał(-a):

Kod:

findfs: unable to resolve 'UUID= ...'

To natomiast wygląda jakby było niezwiązane z tym że kompilowałeś kernel, a było raczej spowodowane błędnym wpisem w fstabie. Sprawdzałeś czy ten uuid zgadza się z tym co zwraca blkid? Na dystrybucyjnym 3.0 ten problem nie występuje?

Na kernelu dystrybucyjnym debiana, a także na liquorixie i innych jądrach z serii 2.6.x nie ma tych problemów.
A co do tego, co wzraca blkid

Kod:

#  blkid | grep sda4
/dev/sda4: UUID="615d63ad-c06f-4f95-9043-664d42e81c7a" TYPE="ext4" 
$ cat /etc/fstab | grep ext4
UUID=615d63ad-c06f-4f95-9043-664d42e81c7a /               ext4    errors=remount-ro 0       1

Na mój rozum wydaje się w porządku.

ArnVaker napisał(-a):

EDIT: To drugie w sumie może być związane z uuid w konfigu gruba, wersja 2 chyba w dwóch miejscach wrzuca jakieś uuid. Ten w argumentach dla kernela pewnie został zmieniony na normalne oznaczenie, bo bez tego kernel by panikował, ale może ten drugi został. To już jednak tylko gdybanie, sam nie używam grub2 i nie wiem nawet do czego mu ten drugi uuid potrzebny. Ostatecznie zawsze można zrezygnować z uuid. ;)

Ale to bez sensu jeśli pokazuje UUID tej partycji root, która chwilę później (albo wcześniej) jest montowana...

Czyli, że gdybym wrócił na normalny grub, to by przeszło?

Offline

 

#4  2011-08-17 11:46:47

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

bullbasaur napisał(-a):

Ale to bez sensu jeśli pokazuje UUID tej partycji root, która chwilę później (albo wcześniej) jest montowana...

Niezupełnie… uuid generuje udev, Ty masz kernel bez initrd, zatem system poznaje uuid partycji dopiero po wystartowaniu udeva. Ten komunikat z tego co widzę pojawia się przed jego startem, zatem system nie znajduje partycji via uuid. W przypadku użycia initrd te informacje są w nim zawarte.

EDIT:

Kod:

menuentry 'Debian GNU/Linux, with Linux 2.6.32-zen7-amidala' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os {
    insmod part_msdos
    insmod ext2
    set root='(hd0,msdos5)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set fd4fc8cb-cf6a-4208-a01e-144fd3841282
    echo    'Loading Linux 2.6.32-zen7-amidala ...'
    linux    /vmlinuz-2.6.32-zen7-amidala root=/dev/sda7 ro rootfstype=ext4 vga=795 quiet

O ten fragment z uuid mi chodziło:

Kod:

    search --no-floppy --fs-uuid --set fd4fc8cb-cf6a-4208-a01e-144fd3841282

Nie mam pojęcia do czego to jest. ;) Możesz w ramach testu usunąć to z palca i zobaczyć co będzie…

==================

Jeszcze z innej strony — spróbuj wyłączyć równoległe uruchamianie usług:

Kod:

CONCURRENCY=none

do pliku /etc/default/rcS

Offline

 

#5  2011-08-17 12:32:53

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Tak jest - solved ;)

Wystarczyło usunąć ten fragment we wpisie z podanym UUID i dodać informację o tym, że partycja root jest na ext4 i nie sypie błędami.

Wydaje mi się, że trochę męczącym będzie ciągle to zmieniać, ale cóż. Dziękuję za pomoc.

Offline

 

#6  2011-08-17 12:44:18

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

To zobacz: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=150111#p150111, może tamte też wyłączy.

Offline

 

#7  2011-08-17 13:03:12

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Czyli z tego co rozumiem to jak mam jądro bez initrd to nie muszę w ogóle podawać we wpisie gruba żadnego uuid?

Tak właśnie przeczytałem osbie te posty z linka.

Kod:

/etc/grub.d$ cat 10_linux | grep Uncomment
/etc/grub.d$

Ale to jeszcze nic, bo przecież mogę to ręcznie zmieniać. Najlepsze jest to:

raven18 napisał(-a):

Nie wiem, ale podejrzewam że do przyśpieszenia startu.

Ja jak zmierzyłem czas uruchamiania po wywaleniu tego - wyszło sekundę mniej ;)

Offline

 

#8  2011-08-17 13:09:50

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

bullbasaur napisał(-a):

Czyli z tego co rozumiem to jak mam jądro bez initrd to nie muszę w ogóle podawać we wpisie gruba żadnego uuid?

Ba, jak sam kompilujesz kernel, to w ogóle możesz wywalić fragment definiujący partycję / jako argument dla kernela. Kernel sam sobie ją znajdzie, a właściwie użyje tej, która została zdefiniowana w bzImage. Natomiast jak dasz błędny wpis (w przypadku kernela bez initrd wpis po uuid jest błędnym wpisem) będzie panikował. Ten drugi wpis (występujący wcześniej) przyśpieszający/opóźniający to jakiś wymysł gruba2 i jak sam widzisz nie jest niezbędny.

bullbasaur napisał(-a):

Kod:

/etc/grub.d$ cat 10_linux | grep Uncomment
/etc/grub.d$

To nie tutaj… W /etc/default/grub chyba. :)

bullbasaur napisał(-a):

Ja jak zmierzyłem czas uruchamiania po wywaleniu tego - wyszło sekundę mniej ;)

Tak czułem to przyśpieszenie właśnie. xD

Offline

 

#9  2011-08-17 13:29:29

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

ArnVaker napisał(-a):

bullbasaur napisał(-a):

Czyli z tego co rozumiem to jak mam jądro bez initrd to nie muszę w ogóle podawać we wpisie gruba żadnego uuid?

Ba, jak sam kompilujesz kernel, to w ogóle możesz wywalić fragment definiujący partycję / jako argument dla kernela. Kernel sam sobie ją znajdzie, a właściwie użyje tej, która została zdefiniowana w bzImage. Natomiast jak dasz błędny wpis (w przypadku kernela bez initrd wpis po uuid jest błędnym wpisem) będzie panikował. Ten drugi wpis (występujący wcześniej) przyśpieszający/opóźniający to jakiś wymysł gruba2 i jak sam widzisz nie jest niezbędny.

A czy z tego nie wynika przypadkiem, że kernel będzie pasował tylko do systemu zainstalowanego na tej samej partycji, na której był kompilowany? ;o

Offline

 

#10  2011-08-17 13:32:22

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Bez wpisu tak, ale co za problem dodać wpis i zdefiniować odpowiednią partycję „/” jeśli się zmieni?

Offline

 

#11  2011-08-17 13:33:38

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

ArnVaker napisał(-a):

bullbasaur napisał(-a):

Kod:

/etc/grub.d$ cat 10_linux | grep Uncomment
/etc/grub.d$

To nie tutaj… W /etc/default/grub chyba. :)

Racja, za chwilę zmienię.

ArnVaker napisał(-a):

Tak czułem to przyśpieszenie właśnie. xD

Czytanie tego forum pozwala mi stwierdzić, że w twoim przypadku różnica jednej sekundy to może być nawet 25% czasu uruchamiania systemu :) Więc jednak różnica jest, tym bardziej, że ja ostatnio zachorowałem na "manię lekkości" i właśnie na przyśpieszanie startu systemu :)

ArnVaker napisał(-a):

Bez wpisu tak, ale co za problem dodać wpis i zdefiniować odpowiednią partycję / jeśli się zmieni?

Że wtedy mimo kompilowanego przez siebie kernela jednak będzie triochę dłuższe wczytywanie.

--

Przepraszam za podwójnego posta, ale mam wszystko białe na białym tle, nic tu nie widać za bardzo. Może to ten motyw GTK, nie wiem. Pozxa tym słabo ogarniam punBB.

Ostatnio edytowany przez bullbasaur (2011-08-17 13:34:43)

Offline

 

#12  2011-08-17 13:39:46

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

bullbasaur napisał(-a):

ostatnio zachorowałem na "manię lekkości" i właśnie na przyśpieszanie startu systemu :)

Polecam e4rat, u mnie nic go nie przebija przy normalnym podnoszeniu systemu. :)

bullbasaur napisał(-a):

Przepraszam za podwójnego posta, ale mam wszystko białe na białym tle, nic tu nie widać za bardzo. Może to ten motyw GTK, nie wiem. Pozxa tym słabo ogarniam punBB.

Połączyłem. :) W profilu możesz zmienić styl forum… Sam nadal używam wersji „stary dug”.

Offline

 

#13  2011-08-17 13:52:35

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

ArnVaker napisał(-a):

bullbasaur napisał(-a):

ostatnio zachorowałem na "manię lekkości" i właśnie na przyśpieszanie startu systemu :)

Polecam e4rat, u mnie nic go nie przebija przy normalnym podnoszeniu systemu. :)

Taki zamiennik dla readahead? Ok, przetestuję sobie to, bo na razie 12 sekund to bardzo marnie :\

ArnVaker napisał(-a):

bullbasaur napisał(-a):

Przepraszam za podwójnego posta, ale mam wszystko białe na białym tle, nic tu nie widać za bardzo. Może to ten motyw GTK, nie wiem. Pozxa tym słabo ogarniam punBB.

Połączyłem. :) W profilu możesz zmienić styl forum… Sam nadal używam wersji „stary dug”.

Dziękuję, zmieniłem, teraz mogę pisać posty w przeglądarce a nie przeklejać do edytora i z edytora, żeby coś widzieć :P

--
Po odhaszowaniu tego ustawienia gruba bez uuid co się miało stać? Bo jakoś nic nie zauważyłem, może dlatego że nie robiłem update-grub2.

Offline

 

#14  2011-08-17 13:58:11

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

bullbasaur napisał(-a):

Taki zamiennik dla readahead?

Tak, ale IMHO lepszy. :) Fajnie że przyśpiesza nie tylko samo podnoszenie systemu do momentu logowania, ale pozwala skrócić czas uruchomienia danych aplikacji. Z drugiej strony e4rat w przeciwieństwie do readahead jest wyłącznie dla ext4.

bullbasaur napisał(-a):

Po odhaszowaniu tego ustawienia gruba bez uuid co się miało stać?

Po zaktualizowaniu grub.cfg via update-grub itp. powinien nie używać już uuid. Chyba…

Offline

 

#15  2011-08-17 14:19:48

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Teraz to jakąś mieszankę wygenerowało.

Kod:

menuentry 'Debian GNU/Linux, za pomocą systemu Linux 3.0.1-drugi' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os {
    insmod gzio
    insmod part_msdos
    insmod ext2
    set root='(hd0,msdos4)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set=root 615d63ad-c06f-4f95-9043-664d42e81c7a
    echo    'Wczytywanie systemu Linux 3.0.1-drugi...'
    linux    /boot/vmlinuz-3.0.1-drugi root=/dev/sda4 ro  quiet
}

Offline

 

#16  2011-08-17 14:26:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Chyba nic się nie zmieniło — w linii zaczynającej się od „linux” już wcześniej nie powinno być uuid. To nie wiem jak można to zautomatyzować w takim razie, może ktoś kto używa grub2 będzie wiedział. A tak w ogóle ten komunikat chyba w niczym nie przeszkadza w sumie.

Offline

 

#17  2011-08-17 14:27:50

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

ArnVaker napisał(-a):

A tak w ogóle ten komunikat chyba w niczym nie przeszkadza w sumie.

Wg bootcharta wydłuża bootowanie o sekundę ;)

Offline

 

#18  2011-08-17 14:36:47

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Ano faktycznie, zapomniałem. ;) Tutaj jest sposób żeby w ogóle nie dodawał tej linijki: step 4.

Offline

 

#19  2011-08-17 15:04:34

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

No fajnie, ale wtedy dystrybucyjne kernele z initrd nie będą działać?

Zrobiłęm sobie w 40_custom własny wpis z edytowanym jak trzeba wpisem.

Offline

 

#20  2011-08-17 15:07:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Będą działać, im też całe to „search” nie jest potrzebne.

Offline

 

#21  2011-08-17 15:45:41

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Ale i tak muszę mieć dopisane rootfstype.

Offline

 

#22  2011-08-17 15:47:07

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Bo to dwie niezależne sprawy są. :P To zresztą też w sumie w niczym nie przeszkadza…

rootfstype możesz sobie dopisać przy:

Kod:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT

Offline

 

#23  2011-08-17 16:34:06

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Ano mogę, ale znowu - zadziała to globalnie i chyba nie będze odpalać systemów na ext3? :P

Offline

 

#24  2011-08-17 16:40:48

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Nie wiem, sprawdź… Sam używam starego gruba ze statycznym konfigiem, także nie mam takich problemów. ;)

Offline

 

#25  2011-08-17 17:11:04

  bullbasaur - Użytkownik

bullbasaur
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: [Kernel 3.0.1] mimo, że partycje się montują przy starcie błąd

Ja też jakoś wolałem modyfikacje w menu.lst niż szukanie gdzie można dodać dodatkowe wpisy, dodać je, a później kombinować jak usunąć stare/zmienić ich pozycję.

Ale ustawiłem sobie tak jak ma być w /etc/grub.d/40_custom :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)