Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-07-18 11:24:14

  dariusz_ - Użytkownik

dariusz_
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-28

[SOLVED] Brak paska gnome po aktualizacji z lmde do sid

Witam.
Przeszedłem z LinuxMintDE do sid według instrukcji http://dug.net.pl/tekst/146/przerabiamy_linux_mint_ … a_debian_sid/ gdzie był mały kłopot ponieważ dostałem komunikat że nie ma takiego pliku /etc/lsb_release taki plik był tylko w katalogu /urs/locale/bin

Jakoś udało mi się zaktualizować system, ale zniknął ulubiony dolny panel z LMDE. Mam problem identyczny do tego tematu http://debian.linux.pl/threads/17191-Znikn%C4%85%C5%82-pasek-gnome Mam dokładnie taką samą sytuację co Unnown, dokładnie te same komunikaty, jednak On raczej nie trafił z oceną dlaczego panele zniknęły. Ja nie instalowałem motywu elementary.dodanie nowego usera + skasowanie .gconf .locale .gnome .gnome2 .gconf .metacity i zalogowanie się na tego nowego usera nie daje efektu. Dalej nie ma panelu.


Próba usunięcia pokazuje coś takiego.

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ sudo aptitude remove gnome-panel
[sudo] password for dariusz:
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:            
  gnome-panel
0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 1 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 1372 kB.
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  gnome-applets: Wymaga: gnome-panel (>= 2.13.4) but it is not going to be installed.
  gnome-session: Wymaga: gnome-panel (>= 2.26) but it is not going to be installed.
  gnome-core: Wymaga: gnome-panel (>= 2.30) but it is not going to be installed.
Następujące działania rozwiążą problemy z zależnościami:

     Usunięcie następujących pakietów:                    
1)     gnome-applets                                      
2)     gnome-core                                          
3)     gnome-session                                      

     Pozostawienie następujących problemów z zależnościami:
4)     alacarte poleca gnome-panel                        
5)     gnome-control-center poleca gnome-session          
6)     gnome-panel-data poleca gnome-panel                
7)     metacity poleca gnome-session | x-session-manager  


Zaakceptować rozwiązanie? [T/n/q/?]

Grafika

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ lspci -k | grep -i VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G84 [GeForce 8600 GT] (rev a1)

Compiz był używany ale chyba, go wywaliłem poprzez skasowanie wszystkich ustawień z ukrytych katalogów, chyba że został w autostarcie ale nie wiem jak się do niego dostać.
Raczej tu compiz nie ma nic do gadania bo po dodaniu nowego usera jest ta sama sytuacja.

Podczas logowania na dolnym panelu czy to wybieram domyślne ustawienia, czy GNOME nie ma żadnej różnicy panel się nie pojawia. Nie mogę go również dodać ręcznie bo on niby istnieje.

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ ps aux |grep gnome |grep panel
dariusz   1927 70.8  0.5 440776 20388 ?        Sl   10:37  19:28 gnome-panel

Próbuje zabić proces i objawia się tylko mrugnięciem w miejscu panelu, nie widać by się pojawiał.

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ kill -9 1927

Zabicie procesu następuje tylko z polecenia

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ ps aux |grep gnome |grep panel
dariusz   2429 68.5  0.4 375204 20124 ?        Rl   11:06   1:09 gnome-panel
dariusz@dariusz-lmde ~ $ kill 2429 && gnome-panel --replace
^C
dariusz@dariusz-lmde ~ $ ps aux |grep gnome |grep panel
dariusz@dariusz-lmde ~ $

Polecenia proponowane w tamtym zamkniętym temacie również przynoszą ten sam efekt

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ dpkg --fix-broken
dpkg: error: nieznana opcja --fix-broken

Kod:

dariusz@dariusz-lmde ~ $ sudo dpkg -r gnome-panel -O
[sudo] password for dariusz:
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają usunięcie gnome-panel:
 gnome-applets zależy od gnome-panel (>= 2.13.4); jednakże:
  Pakiet gnome-panel jest przeznaczony do usunięcia.
 gnome-session zależy od gnome-panel (>= 2.26).
 gnome-core zależy od gnome-panel (>= 2.30); jednakże:
  Pakiet gnome-panel jest przeznaczony do usunięcia.
dpkg: błąd przetwarzania gnome-panel (--remove):
 problemy z zależnościami - nie będzie usuwany
dpkg: ostrzeżenie: zignorowanie żądania usunięcia -o, który nie jest zainstalowany.
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 gnome-panel

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł lub zapytanie to proszę pytać, bo jednak w archu miałem kłopoty: co aktualizacja to mi się tylko numlock wyłączał i znowu musiałem siedzieć i szukać przyczyny. Tu jednak jest poważniejsza sprawa, bo systemu nie da się normalnie użytkować.

Ostatnio edytowany przez dariusz_ (2011-07-18 12:38:14)

Offline

 

#2  2011-07-18 11:29:38

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [SOLVED] Brak paska gnome po aktualizacji z lmde do sid

Chyba to: #633864, aczkolwiek 100% pewności nie mam.

Spróbuj cofnąć libgtk2.0-0 do wersji z testinga.

====================

EDIT: Tutaj obejście proponują: http://aptosid.com/index.php?name=PNphpBB2&file … p=10214#10214.

Offline

 

#3  2011-07-18 12:00:03

  dariusz_ - Użytkownik

dariusz_
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-28

Re: [SOLVED] Brak paska gnome po aktualizacji z lmde do sid

ArnVaker rzeczywiście to obejście daje radę. Na początku zmieniłem tylko tapetę i to nic nie dało. Dopiero zmiana stylu na oryginalny debiana poskutkowało natychmiastowym przywróceniem panelu.

Nie wiem jak cofnąć tą wersję do libgtk2.0-0, pewnie chwila moment i bym znalazł w google.

W tej chwili obadałem, że tapeta może być dowolna, ikonki również, ale styl musi pozostać ten debianowski. Na razie to zostawię może to naprawią, bo nie wiem jak się zabrać za ten bug #633864 nie potrafię tego gdzieś wkleić bo nie mam czegoś takiego jak /root/gtk/gdkwindow.c albo nie potrafię znaleźć.

Dzięki.

Offline

 

#4  2011-07-18 12:14:22

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [SOLVED] Brak paska gnome po aktualizacji z lmde do sid

Tak na przyszłość, bo cofanie pakietów do wersji z testinga bywa przydatne w Sidzie. ;)

Dodajesz repo testing do sources.list, odświeżasz listę pakietów i cofasz np. w ten sposób:

Kod:

aptitude install pakiet/testing

Czasem pierwsze proponowane rozwiązanie będzie ok, czasem jednak trzeba poklikać trochę „n” — czyli że nie akceptujesz tego rozwiązania — aptitude wtedy zaproponuje kolejne i tak do skutku aż znajdzie jakieś sensowne. Innymi menedżerami pakietów też można cofnąć, ale aptitude chyba najlepiej sobie z tym radzi. Potem jeszcze blokujesz tę trefną wersję pakietu, dla aptitude polecenie aptitude forbid-version pakiet i czekasz aż poprawiony pakiet trafi do repozytorium.

Offline

 

#5  2011-07-18 12:37:40

  dariusz_ - Użytkownik

dariusz_
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-09-28

Re: [SOLVED] Brak paska gnome po aktualizacji z lmde do sid

O kurde trochę to skomplikowane, ale średnio rozumiem.

No powiedzmy zablokuję trefny pakiet to skąd będę wiedział, że pakiet jest poprawiony? Muszę pamiętać jakie pakiety blokowałem i cofałem i szukać po stronach czy już jest naprawiony? Czy tylko patrzeć podczas aktualizacji czy go nie ma? Jeżeli jest to muszę zahaszować linijkę z testing w sources.list i go normalnie zaktualizować?

zachciało mi się sid, a tylko zwykłe wine nie chciało mi się uruchomić po wielu różnych bojach. dobra ustawiam solved

Offline

 

#6  2011-07-18 12:58:31

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: [SOLVED] Brak paska gnome po aktualizacji z lmde do sid

http://dug.net.pl/tekst/85/aptitude___zarzadzanie_p … on#inne_akcje

Kod:

aptitude forbid-version

Zapobiega przed aktualizacją pakietu do konkretnej wersji. Domyślnie zaznaczona zostanie wersja do której aktualnie pakiet zostałby zaktualizowany. Można także wskazać konkretną wersję pakietu poprzez dodanie =<wersja> do jego nazwy.

===============

Jak w repo pojawi się nowsza wersja niż ta zablokowana, to aptitude normalnie będzie chciał go zaktualizować, nie trzeba nad tym czuwać. Tylko że to się tyczy tylko aptitude, czyli aktualizowania via aptitude. Jeśli zablokujesz globalnie dla wszystkich menedżerów pakietów (np. przez dpkg --set-selections lub plik /etc/apt/preferences), to faktycznie musiałbyś nad tym czuwać. A repo testing możesz mieć dodane na stałe.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)