Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-05-30 17:47:50

  ar2di2 - Użytkownik

ar2di2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-05-30

Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Zwracam się o pomoc, bo sam wyczerpałem pomysły na rozwiązanie tego problemu, jak również w internecie nie znalazłem odpowiedzi.

Na Debianie Lenny zainstalowałem sterowniki do drukarki Canon LBP 5050n. Są to sterowniki w wersji 2.20 dedykowane do Linuksa przez firmę Canon. Są to dwa pakiety: cndrvcups-capt_2.20-1_i386.deb, cndrvcups-common_2.20-1_i386.deb.
Ponadto w systemie zainstalowany jest pakiet CUPS oraz ghostscript-x, a także gs-esp.

Drukarka jest skonfigurowana poprzez CUPS, jest również wykrywana w sieci.
W CUPS była ustawiana na różne sposoby, na cpp://adres_ip_drukarki, poprzez socket://adres_ip_drukarki, jak również z dodaniem do adresu ip numeru portu 9100.

Drukarka jest widoczna w systemie, w aplikacjach jest dostępna także z opcjami sterownika, ale nie drukuje.
Aplikacja wysyła zadanie do drukarki, ale drukarka nie drukuje, natomiast zadanie jest na liście zadań do wydruku ze statusem "przetwarzanie" lub "drukarka nie podłączona". Również co jakiś czas w dymku pojawia się komunikat, że drukarka może być nie podłączona.
Próbowałem także poprzez konsolę coś wydrukować, ale zadanie drukowania trafia do kolejki zadań do wydruku.

Producent zamieścił ze sterownikami również plik w którym pisze, że na Debianie należy do pliku /etc/rc.local dodać wpis /etc/init.d/ccpd start.
Ten wpis również nie pomaga, w /etc/init.d jest plik ccpd, ale czy usługa działa to nie wiem jak to sprawdzić ?

Zainstalowałem drukarkę także na Ubuntu 9.10 i tam jest podobny problem.
Drukarka jest również zainstalowana na Windowsie Vista i tam działa zarówno na kablu USB jak i poprzez sieć, więc na pewno jest sprawna.

Starałem się opisać wszystkie szczegóły.

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem, żeby drukarka zaczęła drukować ?

Offline

 

#2  2011-05-30 19:58:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Pokaż co masz z cupsa zainstalowane

dpkg -l | grep cups


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2011-05-30 21:40:50

  ar2di2 - Użytkownik

ar2di2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-05-30

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Oto odpowiedź na polecenie

Kod:

dpkg -l | grep cups

ii  cndrvcups-capt                       2.20-1                         Canon CAPT Printer Driver for Linux
ii  cndrvcups-common                     2.20-1                         Canon Printer Driver Common Modules Ver.2.20
ii  cups                                 1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System(tm) - server
ii  cups-bsd                             1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System(tm) - BSD comman
ii  cups-client                          1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System(tm) - client pro
ii  cups-common                          1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System(tm) - common fil
ii  cups-driver-gutenprint               5.0.2-4                        printer drivers for CUPS
ii  cupsddk                              1.2.3-5                        CUPS Driver Development Kit
ii  cupsddk-drivers                      1.2.3-5                        CUPS Driver Development Kit - Driver files
ii  cupsys                               1.3.8-1+lenny9                 Common UNIX Printing System (transitional pa
ii  cupsys-driver-gutenprint             5.0.2-4                        printer drivers for CUPS
ii  hal-cups-utils                       0.6.16-3                       Utilities to detect and configure printers a
ii  libcups2                             1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System(tm) - libs
ii  libcupsimage2                        1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System(tm) - image libs
ii  libcupsys2                           1.3.8-1lenny5                  Common UNIX Printing System (transitional pa
ii  libgnomecups1.0-1                    0.2.3-3                        GNOME library for CUPS interaction
ii  python-cups                          1.9.31-1                       Python bindings for CUPS
ii  python-cupsutils                     1.0.0-4                        Python utility modules around the CUPS print

// bbcode — ArnVaker

Offline

 

#4  2011-05-30 21:57:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Byłem pewien że pakietu cups-client nie masz, ale masz.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to poszukanie pliku *.ppd
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że deby canona które zainstalowałęś w swoim katalogu mają ten sterownik. Przy konfiguracji drukarki podaj ścieżkę do tego pliku. Nawet nie wiem jak on się nazywa, a siedzi pewnie w /etc/canon... ??


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#5  2011-05-30 22:09:14

  ar2di2 - Użytkownik

ar2di2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-05-30

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Pliki *.ppd z pakietów deb Canona mam w katalogu /usr/share/cups/model i są tam dwa pliki do tego modelu drukarki: CNCUPSLBP5050CAPTJ.ppd oraz CNCUPSLBP5050CAPTK.ppd.

Przy konfiguracji drukarki w CUPS wskazywałem zarówno jeden jak i drugi plik, ale to rownież nie pomogło. Z każdego pliku dostępne są do wyboru dwa sterowniki i przy jednym pisze [zalecane]. Na wszystkich robiłem próbę i to nic nie pomogło.

Offline

 

#6  2011-06-05 17:57:56

  ar2di2 - Użytkownik

ar2di2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-05-30

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Wracając do tematu...

Pozostając przy sterownikach 2.2 na Ubuntu wykonałem dodanie drukarki za pomocą konsoli, wpisałem:

Kod:

sudo /usr/sbin/lpadmin -p LBP5050n -m CNCUPSLBP5050CAPTK.ppd -v ccp:/var/ccpd/fifo0 -E

sudo /usr/sbin/ccpdadmin -p LBP5050n -o net:adres_ip_drukarki

sudo /etc/init.d/ccpd restart

w pliku /etc/ccpd.conf sprawdziłem czy został dodany następujący wpis:

Kod:

<Printer LBP5050n>
DevicePath net:adres_ip_drukarki
</Printer>

Przy takiej konfiguracji drukarka na UBUNTU działa prawidłowo.

Teraz problem dotyczy tylko Debiana Lenny 5.0. W podobny sposób wykonałem instalację drukarki. Drukarka zadziałała, ale po restarcie systemu już nie działała. Ponowna konfiguracja drukarki nie przynosi rezultatu. Drukarka jest widoczna w aplikacjach, ale nie drukuje.

Na polecenie:

Kod:

captstatusui -P LBP5050n

wyświetla się okno i w sekcji Message jest komunikat

"Network Board Error", "The network cable is not connected, or the printer is not turned on. Check these items."

Ponadto w Options wszystko jest zablokowane.

Czy ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem w Debianie?

// bbcode — ArnVaker

Offline

 

#7  2011-06-05 20:26:39

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

. Drukarka zadziałała, ale po restarcie systemu już nie działała.

Ano ja mam pomysł. Potrzebujesz do niej firmware ładowanego podczas startu. Ile ja przy tym sobie krwi napsułem swego czasu ;] Drukarka drukowała pod Windowsem, pod linuksem tylko do pierwszego wyłączenia. Chyba ze dwie godziny rzucałem mięsem i zjadałem klawiaturę ;)
Pomijając moje przygody, sytuacja wyglądała następująco:
po podłączeniu drukarki do portu usb tworzył mi się plik /dev/lp1 czy /dev/printer, nie pamiętam już, w każdym razie w dmesg widać było że coś się tworzy;
jako rót trza było zrobić coś w deseń cat /lib/firmware/drukarka.bin > /dev/lp1; drukarka zaczynała rzęzić, /dev/lp1 znikało i pojawiało się urządzenie do obsugi samej drukarki, z którym cups już umiał się dogadać.

Wydaje mi się, że ten ccpd robi to o czym piszę. Spróbuj :
— wyłączyć drukarkę na guziorze;
— włączyć i poczekać chwilę (tak sześć merdnięć ogonem szczeniaczka ^^);
— wydać z roota polecenie /etc/init.d/ccpd start;
— spróbować wydruku bądź konfiguracji w cups'ie i wydruku.
Jeśli to nie pomoże, to załącz proszę na forum treść tego ccpd w tagach bbcode*.


*z pozdrowieniami dla Kapelutka ;)

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2011-06-05 20:27:18)

Offline

 

#8  2011-06-05 20:47:58

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Albo skorzystać z wrappera -> http://foo2zjs.rkkda.com/
Trzeba będzie grzebnąć w plikach konfiguracyjnych, tak aby wrapper zamiast pliku drukarek HP podawał sterownik Twojej drukarki. A sterownik masz na płytce.
Przypuszczam, że jestem w stanie takie coś zrobić - brak mi tylko takiej / tej drukarki :P
W opisie: polcenie ./getweb 1018 lub jakaś inna ściąga sterownik tej drukarki z serwera. Ty już go masz. Trzeba zmienić wpis w makefile aby czytał ten Twój sterownik.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#9  2011-06-05 20:59:45

  ar2di2 - Użytkownik

ar2di2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-05-30

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Próbowałem wyłączać i włączać drukarkę, ale to nie pomogło.

na polecenie ccpdadmin jest odpowiedź taka jak w Ubuntu:

CUPS_ConfigPath = /etc/cups/
LOG Path        = None
UI Port         = 59787

Entry Num  : Spooler    : Backend    : FIFO path        : Device Path     : Status
----------------------------------------------------------------------------
     [0]    : Canon-LBP5050n     : ccp         : /var/ccpd/fifo0     : net:192.168.85.15     :

Poniżej zawartość pliku /etc/ccpd.conf

# Canon Printer Daemon for CUPS Configuration Data

<Path>
# CUPS configuration file path.
#  Default  /etc/cups/

CUPS_ConfigPath   /etc/cups/

# Log directory path.
#  LogDirectoryPath /var/log/CCPD/

</Path>

# Printer entries.
#  Mapping each "Printer Name" to each "Printer Device Port".
#  The "Printer Name" has to be identical to the CUPS printer queue name.

#  For example, if you prepare a printer named "LBP3200" as a CUPS printer
#  queue name, and the printer is connected to the USB port "/dev/usb/lp0",
#  you can use the following three lines example just by removing the
#  comment symbol "#" of each line.
#<Printer  LBP3200>
#DevicePath /dev/usb/lp0
#</Printer>

<Printer Canon-LBP5050n>
DevicePath net:192.168.85.15
</Printer>

<Ports>
# Status monitoring socket port.
#  Default 59787
UI_Port  59787
PDATA_Port  59687
</Ports>

Zastanawia mnie, dlaczego drukarka działa na Ubuntu ?
Czytałem na pewnej stronie, że ktoś miał problem z drukarką laserową HP i problem polegał na załadowaniu firmwaru do drukarki.
Jeżeli to jest przyczyną to w takim razie gdzie szukać rozwiązania problemu ?
Drukarka jest podpięta do sieci, więc nie mogę zrobić wpisu cat /lib/firmware/drukarka.bin > /dev/lp1.

Offline

 

#10  2011-06-30 08:03:09

  ar2di2 - Użytkownik

ar2di2
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-05-30

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Ponieważ nie uporałem się z odpaleniem drukarki na Lennym, nie napiszę w czym tkwi problem. Podzielę się informacją, że zamieniłem Lennego na Squeeze i tutaj bez problemu po instalacji sterowników oraz dodaniu drukarki w systemie, drukarka drukuje przez sieć i w pełni wykorzystuje możliwości sterownika.
Być może przyczyną problemu w Lennym była starsza wersja CUPSa 1.3.8, w Squeeze jest 1.4.4 i również taką wersję posiadam w Ubuntu, gdzie drukarka nie sprawiała problemów.

Offline

 

#11  2011-09-13 13:31:45

  amrac - Nowy użytkownik

amrac
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-09-13

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Jestem nowy więc chciałbym się ładnie przywitać :) Mam ten sam problem - zanistalowałem drukarkę za pomocą konsoli (j.w.) i wydrukowała tylko raz (do restartu). Próbowałem na różne sposoby ją jeszcze raz instalować (przez przeglądarkę oraz przez "okienko systemowe"ale nic to nie dało (włącznie z restartem cupsa i ccpd) . Dodam, że mam Squeeze i cupsa 1.5. Sposób lis6502 nie działa, http://foo2zjs.rkkda.com/ nie próbowałem bo nie wiem jak. Tylko dlaczego ar2di2 wszystko działa bez kombinacji?

Offline

 

#12  2011-09-16 18:10:56

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Kod:

dpkg -l | grep -e foo2zjs -e cups

Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#13  2011-09-18 11:28:42

  amrac - Nowy użytkownik

amrac
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-09-13

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Proszę, mam nadzieję, że ująłem to w dobre znaczniki.

Kod:

root@tyrystor:~# dpkg -l | grep -e foo2zjs -e cups
ii  bluez-cups                           4.96-1                            Bluetooth printer driver for CUPS
ii  cndrvcups-capt                       2.20-1                            Canon CAPT Printer Driver for Linux
ii  cndrvcups-common                     2.20-1                            Canon Printer Driver Common Modules Ver.2.20
ii  cups                                 1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - server
ii  cups-bsd                             1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - BSD commands
ii  cups-client                          1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - client programs (SysV)
ii  cups-common                          1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - common files
ii  cups-driver-gutenprint               5.2.7-2                           printer drivers for CUPS
ii  cups-pk-helper                       0.1.2-1                           PolicyKit helper to configure cups with fine-grained privileges
ii  cups-ppdc                            1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - PPD manipulation utilities
ii  foo2zjs                              20110811dfsg-1                    Support for printing to ZjStream-based printers
ii  ghostscript-cups                     9.02~dfsg-3                       interpreter for the PostScript language and for PDF - CUPS filters
ii  hplip-cups                           3.11.5-1.1                        HP Linux Printing and Imaging - CUPS Raster driver (hpcups)
ii  libcups2                             1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - Core library
ii  libcups2-dev                         1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - Development files CUPS library
ii  libcupscgi1                          1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - CGI library
ii  libcupsdriver1                       1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - Driver library
ii  libcupsimage2                        1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - Raster image library
ii  libcupsmime1                         1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - MIME library
ii  libcupsppdc1                         1.5.0-5                           Common UNIX Printing System(tm) - PPD manipulation library
ii  python-cups                          1.9.48-1+b1                       Python bindings for CUPS
ii  python-cupshelpers                   1.2.3-3                           Python utility modules around the CUPS printing system

Offline

 

#14  2011-10-13 19:31:14

  czacha777 - Użytkownik

czacha777
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-06

Re: Drukarka laserowa Canon LBP5050n zainstalowana, ale nie drukuje

Mam ten problem z epsonem sx 100, zainstalowałem sterownik pod moją architekturę amd64.Drukarka jest wykryta ale wszystko się kolejkuje i drukarka nie drukuje i nie pokazuje poziomu tuszu

Kod:

czacha777@debian:~$ dpkg -l | grep -e foo2zjs -e cups
ii  cups                                     1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - server
ii  cups-bsd                                 1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - BSD commands
ii  cups-client                              1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - client programs (SysV)
ii  cups-common                              1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - common files
ii  cups-driver-gutenprint                   5.2.6-1                           printer drivers for CUPS
ii  cups-pk-helper                           0.1.0-2                           PolicyKit helper to configure cups with fine-grained privileges
ii  cups-ppdc                                1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - PPD manipulation utilities
ii  foo2zjs                                  20090908dfsg-5.1+squeeze0         Support for printing to ZjStream-based printers
ii  ghostscript-cups                         8.71~dfsg2-9                      The GPL Ghostscript PostScript/PDF interpreter - CUPS filters
ii  hplip-cups                               3.10.6-2                          HP Linux Printing and Imaging - CUPS Raster driver (hpcups)
ii  libcups2                                 1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - Core library
ii  libcupscgi1                              1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - CGI library
ii  libcupsdriver1                           1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - Driver library
ii  libcupsimage2                            1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - Raster image library
ii  libcupsmime1                             1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - MIME library
ii  libcupsppdc1                             1.4.4-7                           Common UNIX Printing System(tm) - PPD manipulation library
ii  python-cups                              1.9.48-1                          Python bindings for CUPS
ii  python-cupshelpers                       1.2.3-3                           Python utility modules around the CUPS printing system

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)