Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-25 15:33:54

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Witam
zacznę od początku: miałem swój działający config do kernela oraz swój kernel. W pewnym momencie była aktualizacja xorg i znowu się wysypało wszystko - pomyślałem ok, znowu reinstall sterowników nvidia. Niestety nic to nie dało, bo nie chciały się zainstalować, później już posypało się dalej, bo kernel przestał wykrywać dysk, inne wersje gcc poszły przez aktualizacje istne szaleństwo jak na początkującego. Dałem sobie spokój ...
Obecnie wróciłem iż chcę mieć swój kernel z powrotem, lekka modyfikacja i się odpala (już sukces), jednak w czasie instalacji wyskakuje error do sterowników nvidii z loga:

Kod:

-> Installing NVIDIA driver version 260.19.36.
ERROR: The '--kernel-module-only' option can only be used to install a kernel
       module on top of an existing driver installation of the same driver
       version.  The existing driver installation is 260.19.44, but the kernel
       module is 260.19.36.

Trochę tego nie rozumiem, co tutaj robią sterowniki .36 skoro ja mam .44 zainstalowane obecnie? Jak się tego pozbyć?

Drugi błąd w czasie instalacji kernela:

Kod:

dpkg: ostrzeżenie: parsing file '/var/lib/dpkg/available' near line 35562 package 'linux-image-2.6.37buri-test':
 error in Version string '786:burito-kernel-2.6.37': version number does not start with digit

Rozumiem iż to pozostałość po moim starym, baa bardzo starym kernelu, chyba nawet jedna z prób na .configu. Jak się pozbyć tego komunikatu, tej pozostałości?

Trzeci błąd pokazuje się w czasie ładowania kernela:

Kod:

Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,0)

Wszystko ładnie działało do tej nieszczęśliwej aktualizacji gcc + xorg jednocześnie. Może ja mam coś błędnie w configu?
http://wklejto.pl/96089
Obecnie staram się postawić kernel w wersji 2.6.39-rc4. Mam w związku z tym małe zapytanie, jak wczytać mój config z pliku, aby uwzględnił jednocześnie nowe zmiany w kerenelu? Jak robiłem to spod starego to poleceniem oldconfig, teraz tak nie mogę.

Świąteczny problem :)
Z góry dziękuje za każdą pomoc,
pozdrawiam Artur.

Offline

 

#2  2011-04-25 15:49:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Kod:

Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,0)

zaznacz na sztywno, jako wbudowany w kernel, system plików partycji root, a najlepiej wszystkich partycji na dysku.

Co do kernela 2.6.39-r4 - to w chwili obecnej wersja testowa, stabilny 2.6.39 będzie prawdopodobnie za co najmniej miesiąc.
Natomiast testowanie wersji rozwojowych kernela, i błąd "Unable to mount root fs...." - to są dwa różne światy.

Dlatego radziłbym wźiąść stabilny kernel 2.6.38.4.

Co do steru nvidii, jeśli wychodzą podobne błędy, to ja osobiście  najpierw wywaliłbym stary sterownik, zanim zainstaluję nowy.

Sterowniki to nie kanapki, żeby jeden na drugim instalować :D

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-04-25 15:51:26)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2011-04-25 16:05:10

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

buri napisał(-a):

Jak się pozbyć tego komunikatu, tej pozostałości?

Kod:

dpkg --clear-avail

===========================

buri napisał(-a):

Obecnie staram się postawić kernel w wersji 2.6.39-rc4. Mam w związku z tym małe zapytanie, jak wczytać mój config z pliku, aby uwzględnił jednocześnie nowe zmiany w kerenelu? Jak robiłem to spod starego to poleceniem oldconfig, teraz tak nie mogę.

Tak jak piszesz właśnie — skopiować konfig jako plik .config na szczycie źródeł i odpalić make oldconfig. Naturalnie jeśli weźmiesz konfig odpalany już wcześniej via make *config na tej samej wersji źródeł, to żadnych zmian nie będzie.

Offline

 

#4  2011-05-01 16:57:16

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

ArnVaker napisał(-a):

Tak jak piszesz właśnie — skopiować konfig jako plik .config na szczycie źródeł i odpalić make oldconfig. Naturalnie jeśli weźmiesz konfig odpalany już wcześniej via make *config na tej samej wersji źródeł, to żadnych zmian nie będzie.

Dziękuje, bo teraz zrozumiałem swój błąd w kolejności :)

Jacekalex napisał(-a):

zaznacz na sztywno, jako wbudowany w kernel, system plików partycji root, a najlepiej wszystkich partycji na dysku.

Niby co mam dodatkowo zaznaczyć? Wszystko wcześniej działało, więc nie wiem dokładnie co mu nie pasuje właśnie. 2x ext4, 1x swap, 1x ntfs - nic więcej nie mam.

Kod:

dpkg --clear-avail

Pomogło, dziękuje.

Jacekalex napisał(-a):

Co do steru nvidii, jeśli wychodzą podobne błędy, to ja osobiście  najpierw wywaliłbym stary sterownik, zanim zainstaluję nowy.

Sterowniki to nie kanapki, żeby jeden na drugim instalować :D

Właśnie wyszył nowe sterowniki to na dniach przetestuje je, sporo zmian wprowadzają, może akurat coś dla mnie się tam znajdzie :)


Pozdrawiam

Offline

 

#5  2011-05-01 17:38:40

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

buri napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

zaznacz na sztywno, jako wbudowany w kernel, system plików partycji root, a najlepiej wszystkich partycji na dysku.

Niby co mam dodatkowo zaznaczyć? Wszystko wcześniej działało, więc nie wiem dokładnie co mu nie pasuje właśnie. 2x ext4, 1x swap, 1x ntfs - nic więcej nie mam.

Na przykład to zaznaczyć:

Kod:

 mount | grep '/dev' |awk '{print $5}'| sort |uniq

Z tą różnicą, że zamiast ext2 i ext3 zaznaczasz obsługę tych wersji w sterowniku ext4, czyli:

Kod:

CONFIG_EXT4_USE_FOR_EXT23=y

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-01 17:40:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2011-05-01 18:35:46

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Jacekalex napisał(-a):

buri napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

zaznacz na sztywno, jako wbudowany w kernel, system plików partycji root, a najlepiej wszystkich partycji na dysku.

Niby co mam dodatkowo zaznaczyć? Wszystko wcześniej działało, więc nie wiem dokładnie co mu nie pasuje właśnie. 2x ext4, 1x swap, 1x ntfs - nic więcej nie mam.

Na przykład to zaznaczyć:

Kod:

 mount | grep '/dev' |awk '{print $5}'| sort |uniq

Z tą różnicą, że zamiast ext2 i ext3 zaznaczasz obsługę tych wersji w sterowniku ext4, czyli:

Kod:

CONFIG_EXT4_USE_FOR_EXT23=y

1. Sprawdziłem wszystkie opcje mam zaznaczone w configu.
2. To też mam od dawna - dla pewności przejrzałem jeszcze raz :)

Sterowniki od Nvidii jakoś tak dziwnie tylko krzyczały o inną wersję gcc, ale reszta to marzenie bez błędów przeleciała aż jestem zdziwiony.

Offline

 

#7  2011-05-01 18:41:42

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Jak masz zaznaczony na sztywno system plików partycji root, to nie ma prawa miauczeć w stylu

Kod:

Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,0)

wtedy po prostu musi zamontować partycję, chyba, że jest jakiś bzdurny wpis w grubie.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2011-05-01 18:52:20

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Jacekalex napisał(-a):

Jak masz zaznaczony na sztywno system plików partycji root, to nie ma prawa miauczeć w stylu

Kilka innych powodów dających taki sam panic pewnie by się jeszcze znalazło.

Offline

 

#9  2011-05-01 21:10:27

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

ArnVaker napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):

Jak masz zaznaczony na sztywno system plików partycji root, to nie ma prawa miauczeć w stylu

Kilka innych powodów dających taki sam panic pewnie by się jeszcze znalazło.

np. brak obsługi kontrolera dysku :D


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#10  2011-05-01 21:14:22

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Kod:

Linux buri-laptop 2.6.39-rc5-buri #2 SMP PREEMPT Sun May 1 20:48:32 CEST 2011 x86_64 GNU/Linux

Działa ... dlaczego? nie mam bladego pojęcia, jedyne co zrobiłem to ręcznie od nowa przeinstalowałem sterowniki do karty graficznej oraz dodałem RAM disk - dziwne bo wcześniej też tak robiłem i nie działało.

Dziwne to trochę jest, ale ważna iż znowu wróciło wszystko do normy i mam swój kernel. Dziękuje za każdą radę w temacie.

Offline

 

#11  2011-05-01 21:31:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

buri napisał(-a):

oraz dodałem RAM disk

To teraz zrób tak, żeby działało bez niego. :P Kernel bez initrd jest fajniejszy. :)

Kod:

amidala / # zgrep -i initrd /proc/config.gz 
# CONFIG_BLK_DEV_INITRD is not set

Offline

 

#12  2011-05-01 22:05:13

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Fajniejszy czy nie ja tam różnicy nie widzę oprócz starego błędu:

Kod:

cat: /proc/cmdline: No such file or directory

choć zadziałał, ale nie testowałem całości.

Offline

 

#13  2011-05-01 22:21:34

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Hmm, możesz coś więcej napisać o tym błędzie? U mnie nic takiego nie występuje…

Offline

 

#14  2011-05-02 06:58:59

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Pozwolę sobie temat stary pokazać: /proc/cmdline: No such file or directory. Występuje na samym początku, chyba 3 linijka, pewnie związany z brakiem initd, gdzieś coś mogłem zostawić co wymaga go.

Trochę nad tym siedziałem aby na końcu stwierdzić iż nie ma sensu się z tym bawić. Na początku tematu dałem swój konfig - praktycznie ciągle ten sam,a tutaj już najnowszy 2.6.39-rc5.

---edytka---
wlazłem do tego pliku, aby zobaczyć co tam jest w proc/cmdline jest tylko linijka odwołująca gdzie znajduje się boot image - sprawdzę jak się zachowuje w paru sytuacjach.

Ostatnio edytowany przez buri (2011-05-02 07:15:23)

Offline

 

#15  2011-05-02 07:18:05

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Korzystasz z upstart? Na BTS podobne zgłoszenie widzę tylko w odniesieniu do niego.

#577710

Offline

 

#16  2011-05-02 07:25:37

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

ArnVaker napisał(-a):

Korzystasz z upstart? Na BTS podobne zgłoszenie widzę tylko w odniesieniu do niego.

#577710

Nawet nie wiem co to - dopiero po przeczytaniu się dowiedziałem. Nie nie mam nawet zainstalowane.

---edytka---

Dobra chyba wiem dlaczego pojawia się błąd:
W tym pliku mam wpisaną ścieżkę gdzie znajduje się kernel, ale gdy mam initd ścieżka wpisana jest po UUID partycji (tak jak w grub2), bez mam podaną partycję jako /dev/sda, czyli?
Może to ma jakieś znaczenie.

Ostatnio edytowany przez buri (2011-05-02 10:34:07)

Offline

 

#17  2011-05-02 10:34:43

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

buri napisał(-a):

bez mam podaną partycję jako /dev/sda, czyli?

To normalne — kernel bez initrd nie przyjmie wpisu root=… zdefiniowanego po uuid i będzie panikował.

Skrypt generujący grub.cfg sam wywala wpisy po uuid jeśli widzi, że kernel jest bez initrd.

Offline

 

#18  2011-05-03 13:23:03

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

Czyli wszystko OK, i nie ma się czym przejmować? Dałem sobie spokój na razie i przeszedłem na tego kernela, bo działa tak samo. Mam zamiar jeszcze przysiąść do tego kernela i wyrzucić z niego trochę, bo jeszcze jest co, więc może uda się rozwiązać ten problem w przyszłości.

Mam jeszcze błąd ze skryptem do firewalla - wyrzuca iż zły argument DROP w czasie ładowania, ale gdy komp już się włączy restart skryptu nie wyrzuca błędu, chyba za wcześnie się ładuje przed jakąś usługą. Istnieje jakieś polecenie, aby wskazał mi linijkę (jej numer w skrypcie) gdzie jest błąd w czasie ładowania? - trochę pytania poza tematem.

Offline

 

#19  2011-05-03 13:25:47

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

buri napisał(-a):

Czyli wszystko OK, i nie ma się czym przejmować?

Chodziło mi o to, że normalna jest zamiana oznaczeń UUID na tradycyjne w przypadku kernela bez initrd. Ten komunikat o /proc/cmdline nie jest normalny, ale nie wiem skąd to u Ciebie i co można z tym zrobić.

Offline

 

#20  2011-05-03 14:00:09

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: kernel, sterowniki nvidia, błąd: VFS

ArnVaker napisał(-a):

buri napisał(-a):

Czyli wszystko OK, i nie ma się czym przejmować?

Chodziło mi o to, że normalna jest zamiana oznaczeń UUID na tradycyjne w przypadku kernela bez initrd. Ten komunikat o /proc/cmdline nie jest normalny, ale nie wiem skąd to u Ciebie i co można z tym zrobić.

Obecnie nie mam siły drążyć tego problemu aż tak dokładnie, ale w niedalekiej przyszłości (jak studia pozwolą) mam zamiar przeinstalować na czysto system, bo z tego co pamiętam ten komunikat pojawił mi się chyba przy którejś wersji nowej kernela - może coś się przestawiło 'gdzieś'.

Dla mnie najważniejsze iż wszystko działa bez większych problemów i zgrzytów stabilnie. Obecnie potrzebuję stabilnego systemu dlatego wolę się głębiej nie bawić. Wczoraj trochę kombinowałem, ale bezskutecznie.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)