Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-24 17:54:13

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Z racji tego że jestem nowy na waszym forum to witam się serdecznie ze wszystkimi :)

Przed św poskładałem sobie takie małe mini PC na płycie wymienionej w temacie do tego dysk SSD 32GB i mam kompletną ciszę w mieszkaniu jest tylko problem z szybkością troszkę wolne to maleństwo i pomyślałem że ktoś znający się na kompilacji kernela pomoże mi z optymalnym configiem pod ten mini sprzęcik Miałby on służyć do internetu i multimediów Proszę o pomoc



Próbowałem tegohttp://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=153575#p153575 ale podczas kompilacji jakiś błąd wyskoczył a na ten błąd czekałem ponad godzine...
a moja wiedza jest zbyt mała żeby samemu z nogi odpalić make xconfig

Ostatnio edytowany przez brekofra (2011-04-24 18:14:45)

Offline

 

#2  2011-04-24 18:29:17

  SpeedVin - Fan Jogurtu

SpeedVin
Fan Jogurtu
Zarejestrowany: 2010-09-25
Serwis

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

brekofra napisał(-a):

Z racji tego że jestem nowy na waszym forum to witam się serdecznie ze wszystkimi :)

Przed św poskładałem sobie takie małe mini PC na płycie wymienionej w temacie do tego dysk SSD 32GB i mam kompletną ciszę w mieszkaniu jest tylko problem z szybkością troszkę wolne to maleństwo i pomyślałem że ktoś znający się na kompilacji kernela pomoże mi z optymalnym configiem pod ten mini sprzęcik Miałby on służyć do internetu i multimediów Proszę o pomoc



Próbowałem tegohttp://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=153575#p153575 ale podczas kompilacji jakiś błąd wyskoczył a na ten błąd czekałem ponad godzine...
a moja wiedza jest zbyt mała żeby samemu z nogi odpalić make xconfig

Ok, spokojnie ;)
Podaj jaki to był konkretnie błąd to pomożemy ;)

Offline

 

#3  2011-04-24 18:38:12

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Coś odnośnie usb nie zapisałem sobie tego komunikatu Czym to może być spowodowane? Przerwałem localyesconfig a potem w /usr/src/linuxxxx/ wykonałem

Kod:

CONCURRENCY_LEVEL=4 make-kpkg linux-image linux-headers linux-source --initrd

Może to być wina tego że użyłem kernela 2.6.36.1 ? między nim a dystrybucyjnym jest spora przepaść

Czy w katalogu /var/log/       jest jakiś log informujący o przebiegu kompilacji bo nie wiem jaki to był błąd a jak znowu puszcze kompilacje to godzina w plecy Znalazłem na forum info że

Kod:

ccache

przyśpiesza kompilacje będzie to działać przy procesorze intel atom 330 ?


Może raven18 pomoże Z tego co widze to pare osób chwali sobie jego configi.
raven18 Gdybyś był tak dobry i udzielił mi pomocy

Ostatnio edytowany przez brekofra (2011-04-24 19:20:18)

Offline

 

#4  2011-04-24 19:23:37

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Kompilacja za wiele nie da, lepiej pomyśl o zmianie środowiska graficznego, jakie masz aktualnie zainstalowane? akceleracja 3d jest?

edycja:
ja? :D haha, prędzej ArnVaker

Ostatnio edytowany przez raven18 (2011-04-24 19:24:36)


Windows 8.1

Offline

 

#5  2011-04-24 19:29:31

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Teraz mam system bez sterowika nvidia ale próbowalem nawet compiza na gnome i bardzo przycinał przy niektórych ustawieniach Wolal bym zostać na gnome bo się z nim już związałem Jest proste i zarazem bardzo funkcjonalne Podczas konfiguracji kernela wybrałem procesor na intel atom a reszta jest dla mnie troche trudnawa Daje wynik cat /proc/cpuinfo

Kod:

processor    : 0
vendor_id    : GenuineIntel
cpu family    : 6
model        : 28
model name    : Intel(R) Atom(TM) CPU  330   @ 1.60GHz
stepping    : 2
cpu MHz        : 1599.930
cache size    : 512 KB
physical id    : 0
siblings    : 4
core id        : 0
cpu cores    : 2
apicid        : 0
initial apicid    : 0
fdiv_bug    : no
hlt_bug        : no
f00f_bug    : no
coma_bug    : no
fpu        : yes
fpu_exception    : yes
cpuid level    : 10
wp        : yes
flags        : fpu vme de tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm movbe lahf_lm
bogomips    : 3199.86
clflush size    : 64
cache_alignment    : 64
address sizes    : 32 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor    : 1
vendor_id    : GenuineIntel
cpu family    : 6
model        : 28
model name    : Intel(R) Atom(TM) CPU  330   @ 1.60GHz
stepping    : 2
cpu MHz        : 1599.930
cache size    : 512 KB
physical id    : 0
siblings    : 4
core id        : 1
cpu cores    : 2
apicid        : 2
initial apicid    : 2
fdiv_bug    : no
hlt_bug        : no
f00f_bug    : no
coma_bug    : no
fpu        : yes
fpu_exception    : yes
cpuid level    : 10
wp        : yes
flags        : fpu vme de tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm movbe lahf_lm
bogomips    : 3200.06
clflush size    : 64
cache_alignment    : 64
address sizes    : 32 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor    : 2
vendor_id    : GenuineIntel
cpu family    : 6
model        : 28
model name    : Intel(R) Atom(TM) CPU  330   @ 1.60GHz
stepping    : 2
cpu MHz        : 1599.930
cache size    : 512 KB
physical id    : 0
siblings    : 4
core id        : 0
cpu cores    : 2
apicid        : 1
initial apicid    : 1
fdiv_bug    : no
hlt_bug        : no
f00f_bug    : no
coma_bug    : no
fpu        : yes
fpu_exception    : yes
cpuid level    : 10
wp        : yes
flags        : fpu vme de tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm movbe lahf_lm
bogomips    : 3200.03
clflush size    : 64
cache_alignment    : 64
address sizes    : 32 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor    : 3
vendor_id    : GenuineIntel
cpu family    : 6
model        : 28
model name    : Intel(R) Atom(TM) CPU  330   @ 1.60GHz
stepping    : 2
cpu MHz        : 1599.930
cache size    : 512 KB
physical id    : 0
siblings    : 4
core id        : 1
cpu cores    : 2
apicid        : 3
initial apicid    : 3
fdiv_bug    : no
hlt_bug        : no
f00f_bug    : no
coma_bug    : no
fpu        : yes
fpu_exception    : yes
cpuid level    : 10
wp        : yes
flags        : fpu vme de tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts aperfmperf pni dtes64 monitor ds_cpl tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm movbe lahf_lm
bogomips    : 3200.04
clflush size    : 64
cache_alignment    : 64
address sizes    : 32 bits physical, 48 bits virtual
power management:

To może by ktoś wstępnie pomógł mi z tym configiem Niby wiem jakie sterowniki powinny zostać ale poza nimi jest tam wiele innych opcji o których malo wiem System plików dałem na sztywno ustawiłem procesor na atom tu

Kod:

Timer frequency

niewiem czy moge wstawić 1000Hz czy raczej 300Hz

Ostatnio edytowany przez brekofra (2011-04-24 19:39:01)

Offline

 

#6  2011-04-24 19:32:26

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

raven18 napisał(-a):

ja? :D haha, prędzej ArnVaker

Że ja? E, nie… To na pewno był ktoś inny. ;) Słyszałem w każdym razie, że k4misiek robi świetne konfigi optymalizowane pod dany sprzęt. :)

Offline

 

#7  2011-04-24 19:43:34

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Widze że będe musiał się pomęczyć trochę bo pewnie k4misiek też zna kogoś kto lepiej to robi...

Panowie jak trzeba to moge nawet zapłacić tylko pomóżcie


Proszę...

Ostatnio edytowany przez brekofra (2011-04-24 20:22:03)

Offline

 

#8  2011-04-24 20:35:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

brekofra napisał(-a):

Niby wiem jakie sterowniki powinny zostać ale poza nimi jest tam wiele innych opcji o których malo wiem

OK, weź w takim razie konfig z http://kernel-seeds.org — te konfigi są zoptymalizowane pod wydajność, jednak nie zawierają sterowników sprzętu. Zatem jedyne co musisz zrobić, to dorzucić właśnie sprzęt jaki posiadasz. Co do tego błędu, to musisz wkleić jego dokładną treść, bez tego nie da się nic sensownego na ten temat powiedzieć. Poza tym jaką masz wersję systemu i czemu kompilujesz akurat kernel 2.6.36.1, a nie najnowszy?

PS Na podanej stronie jest też opis większości opcji konfiguracyjnych oraz howto na temat „wyłapania” potrzebnych sterowników.

Offline

 

#9  2011-04-24 20:35:55

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2011-04-24 20:39:20

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

No to zabieram się do roboty :)
Dzięki


Pobieram 2.6.38.4 stable

Ja wydać polecenie kompilacji żeby było najszybciej na procesorze intel atom 330 2rdzenie 1.6 i 4 wątki ?

~$ uname -r
2.6.32-5-686


Wydanie 6.0.1 squeeze
gnome 2.30.2


Tak jakoś mi się ten kernel pobrał...

Ostatnio edytowany przez brekofra (2011-04-24 20:52:05)

Offline

 

#11  2011-04-24 20:41:00

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

brekofra napisał(-a):

Teraz mam system bez sterowika nvidia ale próbowalem nawet compiza na gnome i bardzo przycinał przy niektórych ustawieniach

to zobacz jak działa gnome lub xfce bez compiza,
jak masz kartę grafiki nvidii to instaluj sterowniki
http://dug.net.pl/tekst/142/nvidia___zamkniete_sterowniki_w_debianie/

Ostatnio edytowany przez arturek (2011-04-24 20:46:38)


Debian “trixie” Xfce

Offline

 

#12  2011-04-24 20:46:31

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Mam wrażenie czy w danym momęcie kernel-seeds.org jest offline

Offline

 

#13  2011-04-24 20:50:27

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Coś faktycznie nie wszystko akurat działa… failover zatem: http://62.3.120.142/~pappy.

Ja wydać polecenie kompilacji żeby było najszybciej na procesorze intel atom 330 2rdzenie 1.6 i 4 wątki ?

Dorzuć opcję -j4 (w sumie może być -j5) po make-kpkg lub make — zależnie od tego której metody kompilacji używasz.

Offline

 

#14  2011-04-24 20:54:17

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

[DIR] hardened/           
[DIR] tuxonice/             
[DIR] vanilla/               
[DIR] zen/     


Który wybrać?

Offline

 

#15  2011-04-24 20:56:10

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Offline

 

#16  2011-04-24 21:24:54

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Już się kompiluje ale obawiam się że wiele żeczy nie będzie działać Nie mogłem znaleźć sterownika kart sieciowych

Kod:

forcedeth i ath9k

poza tym

Kod:

snd-hda-intel

Offline

 

#17  2011-04-24 21:28:26

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

@ brekofra - napisałem Ci PW. Bardzo proszę abyś się ustosunkował do treści.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#18  2011-04-24 21:37:59

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Nic nie dostałem na PW

Odnośnie kompilacji to bardzo dziwne bo trwała tylko 14 minut i teraz aż się boje zrobić reboot


I dostałem kernel panic i dużo linijek ...

Ostatnio edytowany przez brekofra (2011-04-24 21:47:40)

Offline

 

#19  2011-04-24 21:54:05

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Ok, napiszę tu,
masz trzy konta na forum: brekofra, zuzaxxx, torqx
proszę wybierz jedno, pozostałe zostaną skasowane


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#20  2011-04-24 22:14:44

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

brekofra

Offline

 

#21  2011-04-24 22:21:24

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Korzystaj z wyszukiwarki:

Kod:

  │ Symbol: FORCEDETH [=y]                                                                                                                               │  
  │ Type  : tristate                                                                                                                                     │  
  │ Prompt: nForce Ethernet support                                                                                                                      │  
  │   Defined at drivers/net/Kconfig:1487                                                                                                                │  
  │   Depends on: NETDEVICES [=y] && NET_ETHERNET [=y] && NET_PCI [=y] && PCI [=y]                                                                       │  
  │   Location:                                                                                                                                          │  
  │     -> Device Drivers                                                                                                                                │  
  │       -> Network device support (NETDEVICES [=y])                                                                                                    │  
  │         -> Ethernet (10 or 100Mbit) (NET_ETHERNET [=y])

Kod:

  │ Symbol: ATH9K [=n]                                                                                                                                   │  
  │ Type  : tristate                                                                                                                                     │  
  │ Prompt: Atheros 802.11n wireless cards support                                                                                                       │  
  │   Defined at drivers/net/wireless/ath/ath9k/Kconfig:6                                                                                                │  
  │   Depends on: NETDEVICES [=y] && WLAN [=n] && ATH_COMMON [=n] && PCI [=y] && MAC80211 [=n]                                                           │  
  │   Location:                                                                                                                                          │  
  │     -> Device Drivers                                                                                                                                │  
  │       -> Network device support (NETDEVICES [=y])                                                                                                    │  
  │         -> Wireless LAN (WLAN [=n])                                                                                                                  │  
  │           -> Atheros Wireless Cards (ATH_COMMON [=n])                                                                                                │  
  │   Selects: ATH9K_HW [=n] && MAC80211_LEDS [=n] && LEDS_CLASS [=n] && NEW_LEDS [=n] && ATH9K_COMMON [=n]

Kod:

  │ Symbol: SND_HDA_INTEL [=y]                                                                                                                           │  
  │ Type  : tristate                                                                                                                                     │  
  │ Prompt: Intel HD Audio                                                                                                                               │  
  │   Defined at sound/pci/hda/Kconfig:1                                                                                                                 │  
  │   Depends on: SOUND [=y] && !M68K && SND [=y] && SND_PCI [=y]                                                                                        │  
  │   Location:                                                                                                                                          │  
  │     -> Device Drivers                                                                                                                                │  
  │       -> Sound card support (SOUND [=y])                                                                                                             │  
  │         -> Advanced Linux Sound Architecture (SND [=y])                                                                                              │  
  │           -> PCI sound devices (SND_PCI [=y])                                                                                                        │  
  │   Selects: SND_PCM [=y] && SND_VMASTER [=y]

============================

Odnośnie kompilacji to bardzo dziwne bo trwała tylko 14 minut i teraz aż się boje zrobić reboot

To normalne — po prostu konfig tworzony pod dany sprzęt jest dużo lżejszy niż dystrybucyjny.

============================

I dostałem kernel panic i dużo linijek ...

A konkretnie? Najczęstsze przyczyny to brak w konfigu kontrolera dysku, systemu plików na partycji „/” lub błędny wpis w konfigu gruba. Kompilujesz kernel z initrd czy bez? Jeżeli bez, to wcześniej wspomniane muszą być wkompilowane na sztywno — nie jako moduły. Poza tym kernel bez initrd nie przyjmie wpisu partycji „/” zdefiniowanego po UUID.

Offline

 

#22  2011-04-25 09:35:58

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Używając tego configa z kernel-seed wydałem polecenie

Kod:

make localyesconfig

Potem

Kod:

make-kpkg -j5 linux-image linux-headers  --initrd

No i reboot
Niestety dostałem kernel panic

Zalączam screan http://s1600.chomikuj.pl/File.aspx?id=581173736& … =IMAG0005.jpg

Offline

 

#23  2011-04-25 11:59:42

  reyden72 - Gość

reyden72
Gość

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Aktualnie na Ubuntu.pl jest wątek http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?p=792249 który przedstawia już gotowe paczki deb Sam poszukuje chętnej osoby która by mi pomogła przy optymalizacji jądra pod podobną płytę Przez chwile próbowałem archa ale brak graficznego menedżera pakietów mnie zniechęcił

 

#24  2011-04-25 12:01:38

  brekofra - Użytkownik

brekofra
Użytkownik
Skąd: Jordanów (małopolska)
Zarejestrowany: 2011-04-24

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Ale to dotyczy ubuntu a mi bardzo na debianie zależy...

Offline

 

#25  2011-04-25 12:09:17

  reyden72 - Gość

reyden72
Gość

Re: Kompilacja kernela pod płyte IONITX-A-E Proszę o pomoc

Arch dużo szybciej się uruchamia od ww dystrybucji Tylko jest skomplikowany bardzo Instalacja jest ciężka i dużo trzeba konfigurować ręcznie Jest wiele poradników dotyczących instalacji tego systemu no i wiki arch

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)