Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-04-03 23:01:02

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

[Opensolaris] Chcę postawić, ale martwi mnie wydajność.

Helou. Jakiś czas temu naszło mnie by wypróbować Opensolarisa. Miałem coprawda ściągniętą płytkę, ale zapodziała się gdzieś (yeah, right) i zamówiłem sobie na stronie projektu:D. Po dwóch tygodniach dostałem kopertę, która teraz wisi na ścianie :D
Anyway, wkładam to cudo do napędu laptopa i... 'o ****'. Takiego muła nie widziałem od czasu pierwszych gnomów dostarczanych ze Slackware'm 9 na starym p166.
Zrażony, mówię 'a wypróbuję coś podobnego'. Zasysam nexenta core (Debian userland+ osol kernel, hell yea) 'innovatie os' i dość podobna wydajność. Belenix (KDE), Schillix (nawet nie pamiętam co, ale coś prostego), no zesrać się można było.
Rozumiem, że system został przeportowany ze Sparca (z tego co zrozumiałem), ale chyba nie na zasadzie 'zmienimy tylko polecenia i cała logika zostanie sparcowa'?.

Tak więc zacząłem się zastanawiać, czy ja naprawdę mam za słaby sprzęt na (open)Solarisa, czy coś robię nie tak? Każdy wariant 'dystrybucji' zaciąga prawie cały ram na dzień dobry (mam 1.5gb w tej chwili, wesoło było na 512mb :D) i ogólnie odpalanie czegokolwiek z poziomu iksów mija się z celem. Pod konsolą responsywność taka, jaką mam na tym samym sprzęcie pod Gentoo w trybie graficznym.

Z góry przepraszam jeśli coś sknociłem i proszę o pomoc.

Offline

 

#2  2011-04-04 07:31:36

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: [Opensolaris] Chcę postawić, ale martwi mnie wydajność.

Solaris/OpenSolaris maja to do siebie, ze hardware na jakim beda rozsadnie smigac musi byc zgodny z HCL. Da sie postawic takiego Solka na sprzecie ktory odbiega od HCLa ale trzeba sie liczyc z spadkiem wydajnosci - to jest raz. Dwa domyslnym systemem plikow w OpenSolku jest ZFS warto wiec pomyslec o tuningu pamieci pod zfs - bardzo fajnie jest to opisane na solarisinternals.com. Po trzecie OpenSolka mozna postawic o ile pamiec w systemie jest min 724MB o ile dobrze pamietam. Kolejnym istotnym czynnikiem jest architektura procesora Solek to tylko SPARC, platforma x86 moim zdaniem na chwile obecna raczej za wiele sie nie nadaje.

Offline

 

#3  2011-04-04 07:35:49

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: [Opensolaris] Chcę postawić, ale martwi mnie wydajność.

Po trzecie OpenSolka mozna postawic o ile pamiec w systemie jest min 724MB

No właśnie, to mnie najbardziej dobija. Z czego wynika taka niesamowita pamięciożerność?

EDIT: Czy gdybym zakupił na ten przykład taki sprzęt, to mogę w miarę rozsądnie się pobawić system od Sun'a? Wiem tylko tyle o samych procesorach, że umieją być bardzo wydajne przy niskich, jak na pecetowe realia, taktowaniach. Nie wiem jak to przekłada się na pamięć.

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2011-04-04 07:43:26)

Offline

 

#4  2011-04-04 07:43:13

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: [Opensolaris] Chcę postawić, ale martwi mnie wydajność.

lis6502 napisał(-a):

Po trzecie OpenSolka mozna postawic o ile pamiec w systemie jest min 724MB

No właśnie, to mnie najbardziej dobija. Z czego wynika taka niesamowita pamięciożerność?

Glownie z ZFS.

Kod:

# kstat -m zfs -s c

To ci pokaze ile ARC zuzywa obecnie pamieci.

Kod:

# kstat -m zfs -s c_max

To Ci pokaze ile max zuzywa pamieci

Kod:

echo "set zfs:zfs_arc_max = <tu podajesz ilosc max pamieci>" >> /etc/system
sync; sync; reboot

Ale to nie jest jakas wada ZFSa a powiedzial bym, ze jego zaleta - przynajmniej w systemach produkcyjnych.

Offline

 

#5  2011-04-04 08:27:04

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: [Opensolaris] Chcę postawić, ale martwi mnie wydajność.

lis6502 napisał(-a):

Po trzecie OpenSolka mozna postawic o ile pamiec w systemie jest min 724MB

No właśnie, to mnie najbardziej dobija. Z czego wynika taka niesamowita pamięciożerność?

EDIT: Czy gdybym zakupił na ten przykład taki sprzęt, to mogę w miarę rozsądnie się pobawić system od Sun'a? Wiem tylko tyle o samych procesorach, że umieją być bardzo wydajne przy niskich, jak na pecetowe realia, taktowaniach. Nie wiem jak to przekłada się na pamięć.

Raczej niema sensu.
Lepiej dokup sobie wiecej RAMu niz ladowac kase w takiego antyka.

Offline

 

#6  2011-04-04 08:41:07

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: [Opensolaris] Chcę postawić, ale martwi mnie wydajność.

Dzięki za rozwianie wątpliwości ;). Jak mnie znowu natchnie na eksperymenty to wypróbuje te komendy. Dziękuję.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)