Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-11-22 10:30:55

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Witam. Mam takie zaczepne pytanie czy jest sens istnienia kompilacji kernela na takim niskim poziomie bez dogłębnej możliwości edycji ustawień (brak znajomości języka).
Wczoraj zainstalowałem squeeze i co mnie strasznie zdziwiło to prędkość jaką osiągałem, pomyślałem, że skompiluję cudowny 2.6.37 (200 linijek cudownego kodu)
kompilowałem tak:

Kod:

cp /boot/config-`uname -r` /usr/src/linux

make localmodconfig

sprawdziłem czy dobry procek jest zaznaczony (i to na tyle innych opcji się boję ruszać bo jak googluje to albo od jakiś zasobów energii albo jakieś inne cuda na których się nie znam)

Kod:

make xconfig

Kod:

make-kpkg linux-image linux-headers --initrd

i rezultat
(co prawda nie wiem czy do tego cudo jajka nie trzeba skompilować patcha - sprawdzę później).

1. http://img641.imageshack.us/img641/2713/26325amd64.th.png 2. http://img525.imageshack.us/img525/5323/26360dmz14liquorixamd64.th.png 3. http://img338.imageshack.us/img338/6011/2637rc2.th.png

1  2.6.32-5-amd64
2  2.6.36-0.dmz.14-liquorix-amd64
3  2.6.37-rc2

Wiem, że czas startu systemu nie jest ważny, lepiej by się wszystko załadowało i dobrze działało, ale tu moje pytanie który kernel najlepiej stosować. Wiadomo z każdą wersją powinni podnosić ich ergonomiczność itp. Co do 2.6.37 wiem, ze to rc więc tego zapewne nie polecicie.

I ostatnie pytanie lepsze jajo dystrybucyjne czy takie skompilowane metodą powyżej. Będę starał się metodą prób i błędów pogłębiać swoją wiedzę, ale czy na takim poziomie nie geek jest sens :)


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#2  2010-11-22 10:41:54

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Nie ma sensu


Windows 8.1

Offline

 

#3  2010-11-22 11:31:19

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

raven18 napisał(-a):

Nie ma sensu

cóż za wyczerpująca odpowiedź, cóż za siła argumentów ;]


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#4  2010-11-22 11:40:20

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

;-]
Ale pytań było więcej.

raven18 napisał(-a):

Nie ma sensu

tak myślałem że trzeba być geekiem :p Ale fakt faktem argument by sie przydał, choćby taki, że mogę coś zepsuć i wysadzić kompa w kosmos :P
Chociaż metoda kompilacji raczej nic zepsuć nie powinna.


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#5  2010-11-22 12:15:24

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Wcale nie trzeba być żadnym Geekkiem, po prostu wystarczy poznać swój sprzęt, i wiedzieć, na jakich sterownikach chodzi.

Kompa się raczej nie wysadzi, radziłbym tylko ostrożnie z localmodconfig,  bo ta funkcja wywala wszystkie używane moduły jako ładowalne,  a potem, jak któryś nie znajdzie się w initrd, to system nie wstanie.
Ja wole załadować co niezbędne do życia, statycznie w jajo, na zewnątrz trzymam tylko tunery TV, i moduły budowanie po zainstalowaniu kernela (nvidia, vbox, xtables).
Gdybym używał  kartę wifi - to też moduł trzymałbym jako ładowalny.

Poza tym 2.6.37 - to w chwili obecnej wersja testowa rc2 - z całą pewnością nie jest dla kogoś, kto jeszcze w życiu działającego stabilnego kernela nie skompilował.
Radziłbym na początek 2.6.36, - pokombinować z różnymi łatkami, i jak komputer pochodzi z miesiąc na domowym jaju, dopiero wtedy testować kernele alfa czy beta.

W każdym razie nie święci garnki lepią, a le również póki kaczka doopy nie umoczy, pływać się nie nauczy.
Nikt się też nie urodził z biegłą  znajomością kernela Linux, to tylko doświadczenie.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2010-11-22 12:16:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2010-11-22 12:18:16

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

rafaloo napisał(-a):

(co prawda nie wiem czy do tego cudo jajka nie trzeba skompilować patcha - sprawdzę później).

Najpierw trzeba nałożyć patcha, a potem skompilować z opcją CONFIG_SCHED_AUTOGROUP=y (która pojawi się po nałożeniu patcha). Co do cudownego patcha, to on nie przyspiesza bootowania ani nie poprawia wydajności. Z dwóch rdzeni nie zrobią się nagle cztery, niestety nie ma tak dobrze... Ten patch poprawia płynność działania systemu, ogólną responsywność pod dużym obciążeniem procesora różnymi zadaniami.

rafaloo napisał(-a):

Co do 2.6.37 wiem, ze to rc więc tego zapewne nie polecicie.

No ja właśnie tego używam. Skusiłem się na tego "cudownego" patcha. Patch nie jest zawarty w czystym 2.6.37, ale został pod niego napisany i w pierwotnej wersji na niższe numerki kernela nie wchodzi czysto. Oczywiście pojawiły się już backporty na starsze wersje jądra.

rafaloo napisał(-a):

I ostatnie pytanie lepsze jajo dystrybucyjne czy takie skompilowane metodą powyżej.

W sumie nie robi to chyba większej różnicy. W dystrybucyjnym przynajmniej wiesz, że nic nie zepsułeś :P Na współczesnych maszynach kompilując własny kernel i tak cudów nie uświadczysz. System podniesie się trochę szybciej jeżeli zrobisz jajo bez initrd i bez zbędnych modułów ładujących się przy każdym starcie. System nie będzie musiał mielić po dysku szukając sterowników... U mnie to jest różnica zaledwie kilku sekund (2 - 4), za to ilin pisał ostatnio, że u niego dużo większa.

Natomiast co do samej wydajności, to dystrybucyjne kernele Debiana są pod wszystko. W rzeczywistości inne ustawienia będą optymalne pod desktop, a inne pod serwer. Pod desktopa można użyć jajca Sidux/Liquorix, tam niektóre opcje są pozmieniane. A kompilując własny, wiadomo, możesz ustawić kernel pod konkretny sprzęt, mający spełniać określane zadanie... Tyle że na początku trzeba jednak trochę nad tym posiedzieć.

Offline

 

#7  2010-11-22 12:34:27

  rafaloo - Członek DUG

rafaloo
Członek DUG
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2009-06-02

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

ok czyli jak myślałem ;]
protestuje sobie dłużej liquorix, a w międzyczasie będę dłubał metodą prób i błędów.
Co do samego liquorix to teraz najczęściej aktualizujący się pakiet u mnie ;-]
Screen wyżej jest z numerkiem 14 a już mam 15 ;-]


http://www.debian-art.org/CONTENT/content-files/80977-userbar.png

Offline

 

#8  2010-11-22 20:28:08

  pioki - Użytkownik

pioki
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-10

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Moim zdaniem, jeśli twój sprzęt jest dobrze obsługiwany przez dystrybucyjny kernel to nie warto (no, chyba że lubisz się bawić ;) ). Jakiegoś nagłego wzrostu wydajności pewnie nie zauważysz.

To nie jest tak, że każdy nowszy kernel będzie lepiej działał od starszego. Przykładowo mój sprzęt na 2.6.26 (lenny) działa całkiem spoko (jedynie brak obsługi kart sieciowych), na waniliowych od 2.6.32 do 2.6.35 pojawiła się jakaś regresja i nie jest na nim obsługiwane acpi (a że jest to laptop...), która została naprawiona dopiero w 2.6.36. Z kolei na 2.6.36 mam problem z grafiką (i915) - przy zmianie rozdzielczości, czy też próbie włączenia kamerki internetowej wyskakuje "Oooops..." i jedyne wyjście to wyłaczenie sprzętu przez długie naciśnięcie przyciska...

Poza tym jest dużo ciekawszych rzeczy na tym świecie niż ciągła kompilacja aby coś porawić.... ;)

Offline

 

#9  2010-11-22 22:08:12

  Marvell - Członek DUG

Marvell
Członek DUG
Skąd: Krasnystaw / Lublin
Zarejestrowany: 2009-03-07

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Dokładnie, ja też po wielu próbach kompilacji jądra, tych udanych i tych nieudolnych, w końcu doszedłem do wniosku, że naprawdę cała zabawa zwykle nie jest warta zachodu, różnica nie jest tak BARDZO zauważalna (choiaż zwykle jest).


Ludzie dzielą się na 10 grup - na tych, którzy rozumieją zapis binarny i resztę.

Offline

 

#10  2010-11-22 23:37:23

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Co do różnicy to IMHO sporo zależy od tego jak się jajko skompiluje, no i oczywiście zlikwidowanie niepotrzebnych usług.

Po swojej pierwszej kompilacji doszedłem do wniosku, że warto.

Dawno temu jak zainstalowałem na repowym jajku wstawał dłuuugo >40s, wyłączenie śmieci i zostawienie niezbędnego minimum skróciło czas samego startu do około 25, kompilacja jajka, start około 14-16sekund. Nie były to jakieś zawrotne i oszałamiające osiągi ale w porównaniu do dystrybucyjnego - niebo a ziemia. No i rozmiar samego jajka, zamiast około 2.5M + 6M initrd całość mieściła się w 1.5 góra 2M (brak initrd - na co to komu :P)

Co do samego działania systemu - było dużo przyjemniej - system po starcie jakoś dziwnym trafem mniej pamięci zużywał, nawet na intelowskiej karcie wszystko ładnie płynni chodziło, xcompmgr też dawał radę.

Responsywność systemu nie była może aż tak zauważalna jak bootowanie, ale dawało się odczuć, że jest trochę lepiej.

Oczywiście co do responsywności systemu to tylko moje subiektywne odczucia i nie każdy musi się z tym zgadzać. Natomiast sam start był faktem niezaprzeczalnym :P


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#11  2010-11-22 23:59:17

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

winnetou napisał(-a):

(brak initrd - na co to komu :P)

A to nie jest potrzebne żeby system mógł wstać z hibernacji (suspend-to-disk)? Bo tak mi coś świta. I chyba też do LVM-ów (zwłaszcza tych szyfrowanych) jest potrzebne.

Offline

 

#12  2010-11-23 02:36:30

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Minio napisał(-a):

A to nie jest potrzebne żeby system mógł wstać z hibernacji (suspend-to-disk)?

Tylko jeżeli używasz uswsusp ("Userspace Software Suspend"). Przy zwykłej hibernacji zawartej w jądrze initrd nie jest potrzebne. Nie jest również potrzebne w przypadku TuxOnIce, obecnie chyba najlepszej... i jednocześnie najbardziej kłopotliwej do uruchomienia, z tych trzech metod hibernacji. O ile mi wiadomo nie jest ona dostępna w żadnym gotowym jądrze dla Debiana, konieczna jest własnoręczna kompilacja z dodatkowo nałożoną łatą i włączonymi odpowiednimi opcjami w konfiguracji kernela. Dobrze, że chociaż tuxonice-userui jest w repozytorium, z jądrem 2.6.36 działa bez zastrzeżeń.

Offline

 

#13  2010-11-23 08:38:38

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

Co do hibernacji to ArnVaker wszystko wyjaśnił. Jeśli chodzi o LVM to nie jest konieczny (przynajmniej w Gentoo)

Kod:

winnetou@wigwam ~ $ ls -l /boot/
total 3455
lrwxrwxrwx 1 root root       1 10-10 00:39 boot -> .
-rw-r--r-- 1 root root 3508512 10-24 00:13 gentoo-2.6.35-zen2
drwxr-xr-x 2 root root    1024 10-10 04:21 grub
drwx------ 2 root root   12288 10-10 00:30 lost+found

Kod:

wigwam ~ # df -Th
Filesystem    Type    Size  Used Avail Use% Mounted on
rootfs      rootfs   1012M  430M  531M  45% /
/dev/root     ext4   1012M  430M  531M  45% /
rc-svcdir    tmpfs    1,0M   64K  960K   7% /lib64/rc/init.d
udev         tmpfs     10M  296K  9,8M   3% /dev
shm          tmpfs    2,0G     0  2,0G   0% /dev/shm
/dev/mapper/vol0-opt
              ext4   1008M  380M  577M  40% /opt
/dev/mapper/vol0-usr
              ext4    5,0G  4,0G  748M  85% /usr
/dev/mapper/vol0-var
              ext4    4,0G  368M  3,4G  10% /var
/dev/mapper/vol0-portage
              ext2    4,0G  1,7G  2,2G  44% /usr/portage
tmpfs        tmpfs    512M  8,5M  504M   2% /tmp
tmpfs        tmpfs    1,0G   12K  1,0G   1% /var/tmp
/dev/sda1     ext2     61M  5,0M   53M   9% /boot
/dev/sdb1     ext4    118M  5,6M  106M   5% /mnt/cr
/dev/dm-3    crypt    9,9G  3,4G  6,1G  36% /home/winnetou

poza / i /boot wszystko stoi na LVMach, /home/winnetou jest dodatkowo szyfrowanym LVMem.


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#14  2010-11-23 13:05:55

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Kompilacja kernela na niższym poziomie niż geek ;-)

ArnVaker, winnetou: no ok. Ja z LVM nie korzystam, hibernacje tylko sprawdziłem czy działa (na dystrybucyjnym działa, na innych nie sprawdzałem), więc tylko powtarzam to co gdzieś mi się obiło o uszy.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)