Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-11-16 13:13:45

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

BGP sprzet i soft

Witam.
Moze mi podpowiecie - szukam jakis fajnych poradnikow o BGP. Prawdopodobnie bede musial to u siebie wprowadzic. Na razie mam dostep do jednego dostawy, ale wkrotce bedzie dostep do drugiego i chcialbym zapewnic sobie redundancje. Poza tym chcialbym wykupic sobie transmisje do PLIXa, zeby moc wprowadzic sobie w sieci IPTV (co musze miec w sieci zeby miec IPTV to wiem). Z tego co czytalem, zeby koszystac z PLIXa to musze miec wlasne PI, ASa i router BGP. (prosze mnie wyprowadzic z bledu, jesli jest inaczej)
Co bedzie potrzebne na sprzet - czy jakis atom n270 styknie mi na to. Internet - 200Mb do tego IPTV (czy to sie tez wlicza?) Jesli idzie o obsluge - debian? Moze jakies przejrzyste tutki jak to sie robi?

Offline

 

#2  2010-11-17 21:54:18

  kuchar - Użytkownik

kuchar
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-16
Serwis

Re: BGP sprzet i soft

Tak, żeby stać się uczestnikiem PLIX musisz mieć własną adresacją (to nie musi być PI, może być PA), ASa i router BGP. Wydaje mi się, że ten procek będzie ciut za słaby. Samo BGP nie jest jakoś bardzo obciążające jak się nic nie dzieje, tak naprawdę to moc jest potrzebna tylko jak sesja wstaje lub są  duże zmiany, zdecydowanie więcej będzie obciążał Cię sam ruch. Nie wiem ile będziesz miał kanałów i jak one będą kodowane (h.264 czy stary MPEG-2), ale troche ruchu z nich będzie (niech każdy kanał to 10Mbit/s przy 50 kanałach masz 500 Mbit/s!!!). Jeżeli na tym pececie będzie jeszcze jakiś FW i QoS + obsługa multicastów to na bank nie wyrobi. Proponował bym zapatrzeć się w coś mocniejszego z dobrymi sieciówkami. Najlepiej kilka rdzeni/procków, żeby przerwania z sieciówek szły na różne rdzenie itd. Ważne też, żeby sieciówki były na PCI Express, bo na zwykłym PCI nie wyciągniesz zbyt dużo.

Jeżeli chodzi o soft to najpopularniejsza jest Quagga. Są jeszcze XORP i BIRD (ten ostatni coraz popularniejszy, uznawany za jeden z lepszych, używany jest np w AMSIX), razem z Debianem będzie spoko. Sporo ludzi używa jeszcze OpenBSD z openbgpd, ale nie znam tej platformy więc nic więcej nie powiem.

Jeżeli chodzi o tutoriale to możesz się pobawić dynamipsem (jest graficzna nakładka GNS3) który emuluje routery Cisco. Dobrze też jest zaopatrzyć się w jakąś książkę. Powodzenia


Linux Registered User # 406343

Routing protocols enable routers to route routed protocols :)

Offline

 

#3  2011-04-26 14:25:51

  SLip - Użytkownik

SLip
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-07-03
Serwis

Re: BGP sprzet i soft

Co prawda odgrzeję troszkę temat już sprzed kilku miesięcy, ale pozwolę sobie potwierdzić, że Debian i Quagga w przypadku BGP sprawdza się bez zarzutu. W przypadku, gdyby ktoś miał problem z uruchomieniem takiego układu, lub zwyczajnie w świecie nie miał chęci robić tego samodzielnie, zapraszam do kontaktu.


BGP | Konfiguracja i administrowanie BGP | Wdrażanie BGP również bez adresów PI IPv4 | www.lipowski.org | www.bgp.pl

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)