Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-07-18 12:27:37

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

RFC: dział na temat dostępności

Na forum Ubuntu podczas pewnej dyskusji jeden z użytkowników rzucił temat utworzenia działu dla niewidomych oraz niedowidzących: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?p=751937#post751937

Tamtejsze szefostwo do propozycji odniosło się raczej nieprzychylnie, choć wg mnie to dobry pomysł. Zapewne nie byłby to zbyt poczytny dział, ale jest to zagadnienie na tyle odrębne, że wg mnie zasługuje na osobny dział. Ponadto mogłoby się to przyczynić do promocji Linuksa właśnie jako systemu dla naprawdę każdego.

Może nawet udałoby się owego użytkownika ściągnąć tutaj.

Co o tym myślicie?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#2  2010-07-18 12:45:07

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

Pomysł szlachetny ale dźwigniesz to?

PS. Niektóre strony mają możliwość przełączenia wersji na "dla niedowidzących" - ta wersja ma większą czcionkę. Nie jestem techniczny ale może da się to względnie łatwo zaimplementować? Wówczas osoba niedowidząca mogłaby sobie jednym klikiem przeskalować stronę.


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#3  2010-07-18 13:20:00

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: RFC: dział na temat dostępności

ippo76 napisał(-a):

Pomysł szlachetny ale dźwigniesz to?

Nie, sam nie mam odpowiedniej wiedzy.

Dlatego zależałoby mi na ściągnięciu tutaj właśnie kogoś znającego ów temat.

ippo76 napisał(-a):

PS. Niektóre strony mają możliwość przełączenia wersji na "dla niedowidzących" - ta wersja ma większą czcionkę. Nie jestem techniczny ale może da się to względnie łatwo zaimplementować? Wówczas osoba niedowidząca mogłaby sobie jednym klikiem przeskalować stronę.

Wystarczyłaby odpowiednia skórka o zwiększonym kontraście i odwróconych kolorach (podobno dla osób niedowidzących jasne litery na ciemnym tle są bardziej czytelne, w przeciwieństwie do większości osób) oraz większej czcionce. Nawiasem mówiąc skórkę forum muszę poprawić, obecnie wszystko jest na pikselach. :/


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2010-07-18 16:14:19

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: RFC: dział na temat dostępności

Pomysł bardzo dobry choć na razie nie mam za bardzo pojęcia czym ten dział miał by się charakteryzować.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#5  2010-07-18 17:14:36

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

Na freenode siedzi webczat a on podobno jest niewidomy. Myślę że jakbyś go azhag poprosił o pomoc to by Ci pomógł ;)

Offline

 

#6  2010-07-18 18:05:25

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

Myślę że robienie działu nie ma sensu ale za to przełączenie wyglądu  forum i portalu dla ludzi słabowidzących było by lepszym pomysłem (na normalnym widoku forum/portalu byłby duży przycisk informujący o przełączeniu)

Co do odczytania tekstu przez osoby słabowidzące ważny jest duży kontrast między tekstem a tłem i czcionka pozwalająca na dość swobodne odróżnianie liter od siebie

Poszukam jeszcze jakiegoś rozwiązania syntezera mowy pozwalającego na czytanie zawartości strony

PS
Znalazłam chyba coś sensownego
http://espeak.sourceforge.net/

Offline

 

#7  2010-07-18 18:52:05

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: RFC: dział na temat dostępności

ilin napisał(-a):

choć na razie nie mam za bardzo pojęcia czym ten dział miał by się charakteryzować.

BiExi napisał(-a):

Myślę że robienie działu nie ma sensu (...)

Byłby przeznaczony dla programów (np. syntezatory mowy, , wszelkie lupy etc.) i zagadnień (np. jak przygotować stronę i czym zastąpić tę cholerną captchę*) związanych z dostępnością dla osób niewidomych i niedowidzących.

Zresztą nie tylko dla takich osób on byłby, z syntezatorów mowy czy programów służących do powiększania obrazu korzystają również inni.

Nawet jeśli niezbyt często występujący, to jednak na tyle specyficzny jest to temat, ze wg mnie zasługuje na własny dział.

___
*) tak, kto z was pomyślał, ile problemów źle zaprojektowana captcha lub captcha w ogóle może sprawić? To kamyczek również do naszego ogródka, na DUG-u jedynie nieudolnie obchodzimy ten problem.

BiExi napisał(-a):

Poszukam jeszcze jakiegoś rozwiązania syntezera mowy pozwalającego na czytanie zawartości strony

To już myślę, że osoby „w temacie” lepiej sobie poradzą. Odpowiednie programy (kttsd, epos, screader, gnome-orca, yasr) są, a który jest lepszy dla osoby niewidomej pewnie nam ciężko oceniać.

milyges napisał(-a):

Na freenode siedzi webczat a on podobno jest niewidomy. Myślę że jakbyś go azhag poprosił o pomoc to by Ci pomógł ;)

O nim też pomyślałem, choć trochę głupio mi się do niego odzywać, z rok albo i lepiej nie gadaliśmy.
Jest niewidomy, kiedyś mnie opieprzył jak wysłałem mu zrzut ekranu jakiegoś jego programu. :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#8  2010-07-18 18:56:12

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

azhag - faktycznie z tej strony nie spojrzałam na temat ale najpierw pasowało by przygotować portal/forum  by był bardziej dostępny

Offline

 

#9  2010-07-18 21:41:25

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: RFC: dział na temat dostępności

Pomysł popieram. Knoppix ma takie narzędzie co czyta wszystko. Można by to zastosować.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#10  2010-07-18 22:30:31

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: RFC: dział na temat dostępności

mati75 napisał(-a):

Knoppix ma takie narzędzie co czyta wszystko. Można by to zastosować.

Ale że co, że gdzie, że jak, że kto? Że my, że tutaj? To jest oprogramowanie dla użytkownika.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#11  2010-07-18 23:27:50

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

Pewnie mati75'owi chodziło o coś takiego jak jest na onecie gdzie jest możliwość odsłuchania niektórych artykułów (czytanych przez jakiegoś syntezera)

Offline

 

#12  2010-07-19 07:28:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: RFC: dział na temat dostępności

Uno: lepszy kontrast i wielkość (rozmieszczenie) elementów: o ile mnie pamięć nie myli, wystarczy odpowiedni arkusz stylu  css.
- przygotowuje się go podobnie do np. widoku do druku w css.

Można tez 2 pieczenie na jednym ogniu: coś równocześnie do słabowidzących - normalny monitor,
i netbooków czy nawet komórek - uproszczony format, większy kontrast, trochę inne rozmieszczenie elementów. Także styl css.
Kombinacje stylami działają dobrze głównie na stronach opartych na divach, kiepsko działają z tabelami.
Widziałem coś takiego na stronie pkw.

Co do espeak, ciężka sprawa - po polsku czyta z angielskim akcentem, niewiele można odszyfrować, ewentualnie pokombinować z opcjami. -(szybkość, barwa dźwięku, itp).

Znacznie lepsza jest ivona - ale - na W$hita only, i trochę kosztuje.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2010-07-19 07:29:03)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2010-07-19 08:51:41

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: RFC: dział na temat dostępności

Jacekalex napisał(-a):

Co do espeak, ciężka sprawa - po polsku czyta z angielskim akcentem, niewiele można odszyfrować, ewentualnie pokombinować z opcjami. -(szybkość, barwa dźwięku, itp).

Skoro już wymieniamy — Milena oparta na Mbroli. Notabene autorstwa ethanaka, który z ową propozycją na forum Ubuntu wyszedł.

Głos trochę metaliczny wg mnie, ale wg zapewnień autora akcentuje nienagannie.

Jacekalex napisał(-a):

Znacznie lepsza jest ivona - ale - na W$hita only, i trochę kosztuje.

Zabawne, ale nie wszyscy podzielają tak dobre zdanie o Ivonie. Ponoć okrutnie się wykłada na akcentach. ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#14  2010-07-19 11:20:56

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: RFC: dział na temat dostępności

BiExi napisał(-a):

Pewnie mati75'owi chodziło o coś takiego jak jest na onecie gdzie jest możliwość odsłuchania niektórych artykułów (czytanych przez jakiegoś syntezera)

Dokładnie o to.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#15  2010-07-19 11:24:25

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

azhag napisał(-a):

Na forum Ubuntu podczas pewnej dyskusji jeden z użytkowników rzucił temat utworzenia działu dla niewidomych oraz niedowidzących: (...)
Może nawet udałoby się owego użytkownika ściągnąć tutaj.

Właśnie ściągnęliście :)

Tak na szybko (bo w robocie siedzę):

a) eSpeak nie czyta z angielskim akcentem, wystarczy mu włączyć polski (-vpl)
b) Milena nie akcentuje nienagannie (tak się nie da z powodu homografii), ale przynajmniej się stara nie robić podstawowych błędów
c) jak dla mnie - do wygodnego czytania forum wystarczyłoby zwiększenie kontrastu, bo Ctrl+ to jeszcze potrafię nacisnąć. Screenreadera tu nie mam, będę w domciu to sprawdzę co można poprawić.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#16  2010-07-19 11:34:54

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

ta Milena dość ładnie czyta :] tylko jedna wada bo człowiek ma wrażenie że jak by z zatkanym nosem ktoś czytał :]

Offline

 

#17  2010-07-19 14:03:21

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: RFC: dział na temat dostępności

BiExi napisał(-a):

ta Milena dość ładnie czyta :] tylko jedna wada bo człowiek ma wrażenie że jak by z zatkanym nosem ktoś czytał :]

ale pretensje to do autorów głosu pl1 a nie Mileny (która i tak robi co może :) )
zresztą np. na netbooku i tym co tam robi za głośniki różnica między Mileną a Ewą jest - przynajmniej jeśli chodzi o brzmienie - pomijalna...


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#18  2010-07-19 23:25:09

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: RFC: dział na temat dostępności

Dział utworzony, kilka tematów naprędce znalezionych przerzuciłem.

Styl o wysokim kontraście dla forum i portalu (będzie trzeba dodać możliwość wyboru stylu...) wkrótce, mam nadzieję.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)