Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-04-19 15:58:45

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

Witam.

Czy mógłby mi ktoś polecić jakis dobry program do backupu calego systemu , myslalem nad rsync ale on sie opiera tylko na backupie roznicowym, a zalezy mi na tym abym w przypadku awarii dysku mogl bez problemu przerzucic system na inny dysk.

Offline

 

#2  2010-04-19 16:07:17

  matwes - Użytkownik

matwes
Użytkownik
Skąd: Wejherowo
Zarejestrowany: 2010-02-07

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

Clonezilla.


Adept sztuki administracji systemów.

Offline

 

#3  2010-04-19 16:09:22

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

a jakis system backupu przez LAN ?

Offline

 

#4  2010-04-19 16:10:45

  matwes - Użytkownik

matwes
Użytkownik
Skąd: Wejherowo
Zarejestrowany: 2010-02-07

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

Obsługuje zgrywanie przez LAN - masz do wyboru: serwer Samba, przez SSH lub NFS.


Adept sztuki administracji systemów.

Offline

 

#5  2010-04-19 16:17:26

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

mam jeszcze pytanko co do backupu bazy mysql , robie go przy pomocy polecenia mysqldump ale gdy chce przywrocic baze o np nazwie kot , ktora wogole nie istnieje to musze ja uprzednio utworzyc i dopiero odzyskac , czy jest mozliwosc backupu calego mysql , tak zeby po czystej instalacji mysql mozna bylo przywrocic wszystkie bazy bez takich problemow ?

Offline

 

#6  2010-04-19 17:22:05

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

opcja --all-databases ...

btw rsync czy tez tar wymaga tylko reinstalacji gruba po odtworzeniu wiec w zasadzie to jest pelen backup systemu ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2010-04-19 17:52:22

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

ale gdy mam kilka partycji to trzeba każdą podmontowywac i troche sprawa sie komplikuje

Offline

 

#8  2010-04-19 18:10:32

  ZiomekPL - Członek DUG

ZiomekPL
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-12-18

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

niezupełnie, wystarczy mały skrypt i będziesz miał kopie wszystkich partycji (np. z listy w /etc/fstab) MBR + ewentualnie tablice partycji i wszystko spakowane tarem i np. skompresowane przez xz(lzma2) (bardzo dobra kompresja przy -9 systemy serwerowe mi do ~256MB z 3GB kompresuje :])
potem wystarczy że byś przesłał to po nfs lub innym systemie sieciowym na inną maszynę.
ogólnie ja bym ci radził uruchomić jakiś system przyrostowych backupów, są specjalne systemy, z panelami via www do tych celów.


Gentoo! user

Offline

 

#9  2010-04-19 21:18:53

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

bercik juz mi wszystko ładnie wyjaśnił , tylko trapi mnie jedno co jeśli np: dysk na ktorym mielismy system mial 500GB i 4 partycje a dysk na ktory chcemy przerzucic ten system ma 1TB i 1 partycje , rozumiem ze trzeba wyciagnac info z /etc/fstab i stworzyc identyczne partycje tak ? czy rozmiary maja byc takie same

Offline

 

#10  2010-04-19 21:27:52

  ZiomekPL - Członek DUG

ZiomekPL
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-12-18

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

partycji imo nie potrzebujesz
wystarczy, że dane zgrasz + może mbr i tablica partycji jakbyś chciał jakoś błyskawicznie odtwarzać
jakimś na przykład skryptem, że bootujesz livecd i odpalasz przywracania i po np. 2h (stawiam, że trochę się to bedzie rozpakowywać/dekompresować) masz system z czasu robienia backupu
z fstab by wyciągał dane
tworzył katalog, montował, i robił backup z ograniczeniem do 1 partycji
lub po prostu ręcznie być mu zapisał jakie partycje cię interesują i/lub sam zadbał, aby były one podmontowane


Gentoo! user

Offline

 

#11  2010-04-19 21:39:35

  grom120 - Użytkownik

grom120
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-09-30

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

ale gdy na tym dysku mam juz debiana to chyba moge po prostu zgrac ten plik.backup na ten dysk i walnąć komende  tar xvzf /sciezka/plik.backup.tgz -C /    ?
i wtedy stary system zostanie nadpisany przez ten backup

Offline

 

#12  2010-04-19 22:05:40

  ZiomekPL - Członek DUG

ZiomekPL
Członek DUG
Zarejestrowany: 2009-12-18

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

niekoniecznie, bo jeśli nie bedziesz mial tak samo podmontowanych partycji, to ci wgra wszystko do /
możesz robić różne tary, ale trzeba to sobie dobrze rozplanować
imo napisz sobie skrypt, który zgra 512bajtów z dysku, sprawdzi czy jest podmontowane co trzeba jak nie to podmontuje, zrobi backupy, skompresuje czymś dobrym np xz (w locie lub po stronie serwera, ewentualnie potem jakiś repack na lepszą kompresję) odmontuje co podmontował i powysyla gdzie trzeba
i potem możesz jakiś skrypt do stawiania od zera systemu z jakiegoś np. livecd
zakładasz sytuacje awarii dysku, to w takim przypadku przy założeniu, ze nowy dysk ma taką samą pojemność co stary, to wgrywasz pierwsze 512bajtów z kopii, (masz tablice partycji i MBR) potem robisz format systemu plików, i rozpakowujesz odpowiednio backupy
potem robisz reboot i masz system z przed awarii


Gentoo! user

Offline

 

#13  2010-04-20 09:44:25

  qlemik - Użytkownik

qlemik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-27

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

Zainteresuj się czymś takim

Kod:

rdiff-backup

Myślę że całkowicie spełni twoje oczekiwania. Ja robię tym backup całych serwerów, a także kopie tylko nie których katalogów. Kopia jest oczywiście wysyłąna na server backapowy z raid10

Ostatnio edytowany przez qlemik (2010-04-20 10:00:09)

Offline

 

#14  2012-08-27 08:55:24

  Luc3k - Użytkownik

Luc3k
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-09
Serwis

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

matwes napisał(-a):

Obsługuje zgrywanie przez LAN - masz do wyboru: serwer Samba, przez SSH lub NFS.

A czy istnieje możliwość, aby Clonezille jakoś zainstalować w systemie? Pytam, ponieważ interesuje mnie skonfigurowanie jakiegoś narzędzia do backupów tak abym w razie uszkodzenia dysku, mógł bezboleśnie przywrócić obraz danego dysku przez sieć. Clonezillę testowałem, sprawdza się całkiem nieźle lecz daje takie możliwości jedynie po zabotowaniu się z płyty.

Offline

 

#15  2012-08-27 10:08:08

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

Luc3k zobacz czy to będzie Ci odpowiadać
http://clonezilla.org/livepxe.php


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#16  2012-08-27 10:41:57

  Luc3k - Użytkownik

Luc3k
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-09
Serwis

Re: Backup calego serwera , najlepiej przez LAN

svL napisał(-a):

Luc3k zobacz czy to będzie Ci odpowiadać
http://clonezilla.org/livepxe.php

Hmm, jeżeli dobrze zrozumiałem to ten opis daje możliwość tylko uruchamiania clonezilli za pomocą sieci (nie przy pomocy livecd). Mi chodzi o trochę inne rozwiązanie. Mam serwer, na którym zainstalowany jest Debian i chciałbym, aby np. raz w tygodniu wykonywał się backup całego dysku w postaci obrazu. Obraz jaki miałby się tworzyć to kopia całościowa (nie różnicowa) np. na jakieś wydzielone miejsce w sieci.

Ostatnio edytowany przez Luc3k (2012-08-27 10:42:59)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)