Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-08 15:57:41

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

[fanuc] modbus na 1 porcie?

sprawa dotyczy sterownika ge fanuc versamax micro. łajdak ma 2 porty:
1. rs-232 na rj-45
2. rs-485 na db-15

mam wątpliwości, czy 1 port w ogóle jest w stanie gadać w innym protokole niż snp/snp-x? czy komuś się udało odpalić na tym modbus slave? próbowałem modpoll i demona modbus z pvbaddons

zależy mi na 1 porcie, bo nie mam kabla z wtykiem db-15 i nie bardzo wiem, skąd taki wziąć :P


linux regd. user #248790

Offline

 

#2  2010-03-08 20:18:53

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [fanuc] modbus na 1 porcie?

ja bym sie raczej martwil standardem elektrycznym niz ksztaltem wtyczki ... db15 mozna kupic za ok 1pln w dowolnym sklepie elektronicznym ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2010-03-08 20:27:05

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: [fanuc] modbus na 1 porcie?

pewnie, samą wtyczkę mogę dostać bez problemu, tylko nie mogę tego wpiąć pod ttyS* w kompie, bo na rs-485 są inne napięcia :]

typowe przejściówki rs-232 <--> rs-485 mają wyprowadzone zwykle tylko zaciski rx, tx, gnd i v+ po stronie rs-485 i tu mam wątpliwości, bo gniazdo ma 15 pinów i czy te 4 sygnały wystarczą mi do komunikacji.

__
ps: doczytałem w katalogu, że jak wrzucę nowy firmware do tego plc to na 1 porcie też będzie gadał w modbusie, więc może uda się bez dorabiania kabla. aczkolwiek przydałby się dodatkowy port komunikacyjny.


linux regd. user #248790

Offline

 

#4  2010-03-08 20:34:02

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [fanuc] modbus na 1 porcie?

rzeciez pisalem ze bym sie martwil standardem elektrycznym :-))

jezeli to jest rs485 to wystarczajace sa tzw. sygnaly A i B (w przypadku halfduplex) lub osobna para (A i B) do nadawania i osobna para do odbioru (full duplex) ... full duplex latwo przerobic na halfduplex zwierajac obie linie B i obie linie A (tak aby uzyskac jedna pare A, B) - oczywiscie pod warunkiem ze nadajnik ma prace sterowana (nie wysterowuje linii gdy nie ma nic do nadawania)

Ostatnio edytowany przez bercik (2010-03-08 20:35:34)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)