Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-07 16:10:20

  maruscc - Użytkownik

maruscc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-02

[SOLVED] Jaka wersja jądra na serwerze

Witam!

Zainteresowałem się kompilacją kernela, i zastanawiam się jaką wersję jądra warto kompilować na serwerze (choćby po to, aby skompilować pod używany procesor). W edycji stabilnej Debiana jest trochę starsza wersja niż najnowsza stabilna dostępna na www.kernel.org. Czy wybranie najnowszej stabilnej wersji kernela to obniżenie bezpieczeństwa/stabilności (tzn. czy wersja w repozytoriach stable Debiana jest bezpieczniejsza/stabilniejsza/lepiej-przetestowana)?

I zauważyłem, że nazwa pakietu z jądrem w repozytoriach Debiana masz dłuższy numer wersji, np. 2.6.26-2. Ta 2 na końcu wygląda mi na jakiś numer poprawki wprowadzony przez programistów Debiana? Czy mam rację?

Ostatnio edytowany przez maruscc (2010-03-07 19:54:43)

Offline

 

#2  2010-03-07 16:23:53

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: [SOLVED] Jaka wersja jądra na serwerze

Witamy na DUG-u. :)

maruscc napisał(-a):

I zauważyłem, że nazwa pakietu z jądrem w repozytoriach Debiana masz dłuższy numer wersji, np. 2.6.26-2. Ta 2 na końcu wygląda mi na jakiś numer poprawki wprowadzony przez programistów Debiana? Czy mam rację?

Masz rację — to numer rewizji debianowego pakietu.
http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-controlf … l#s-f-Version

Wydaje mi się, że obecnie najlepszym wyborem będzie 2.6.32 — podobno deweloperzy jądra mają je traktować jako „wersję o długim wsparciu” (czyli przywiązują do niego szczególną wagę).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2010-03-07 18:53:35

  maruscc - Użytkownik

maruscc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-02

Re: [SOLVED] Jaka wersja jądra na serwerze

Witam witam ; )

Aaa, czyli jeżeli dobrze rozumiem, to jądro znajdujące się w repozytoriach Debiana jest dodatkowo łatane przez ludzi współtworzących Debiana?

Offline

 

#4  2010-03-07 19:09:09

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: [SOLVED] Jaka wersja jądra na serwerze

Też. Poza tym kolejne rewizje mogą zostać inaczej skonfigurowane, mogą zostać wprowadzone inne zmiany w pakiecie jako takim.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2010-03-07 19:52:00

  maruscc - Użytkownik

maruscc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-02

Re: [SOLVED] Jaka wersja jądra na serwerze

To teraz mam wątpliwości, czy kernel bezpośrednio z www.kernel.org to lepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o serwer (czyli najważniejsze stabilność i bezpieczeństwo). Skoro ten Debianowy jest dodatkowo łatany... i niby ta starsza wersja (w repo stable) powinna być lepiej przetestowana

Jeszcze się zastanowię... w każdym razie dzięki za wyjaśnienia :). Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez maruscc (2010-03-07 19:55:46)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)