Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-02 09:17:39

  mesiu84 - Użytkownik

mesiu84
Użytkownik
Skąd: Nowa Dęba/Rzeszów/Clearwater
Zarejestrowany: 2006-09-16

Problemy z partycjami

Mam dziwny problem z dyskiem na jednym laptopie, Mam tam zainstalowanego Debiana Lenny, mam także zainstalowanego windowsa. Chciałbym sobie przeinstalować samego Linuksa, już wykonałem sobie kopię całej partycji, tak na przyszłość bo będę chciał go kiedyś odtworzyć. Gdy uruchamiam instalatora mam problem taki, że instalator nie odnajduje mi partycji i chce czyścić cały dysk.
Kiedyś swego czasu robiłem różne rzeczy na tym dysku, włącznie z poszerzaniem jego rozmiaru, bo przenosiłem dane z mniejszego dysku, także to może być problemem, w jaki sposób to naprawić? Pewnie chodzi o tablicę partycji, może tam są jakieś błędy. Jakoś nie uśmiecha mi się czyścić całego dysku, ale na chwilę obecną to chyba najlepsze wyjście.

Offline

 

#2  2010-03-02 09:21:44

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Problemy z partycjami

Użyj jakiegoś livecd
Zobacz jak te partycje wyglądają za pomocą testdisk oraz gparted.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#3  2010-03-02 09:40:23

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Problemy z partycjami

A przestawiałeś jakieś tryby w BIOSie od obsługi dysku? AHCI, ATA, RAID itp?


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#4  2010-03-02 14:42:46

  mesiu84 - Użytkownik

mesiu84
Użytkownik
Skąd: Nowa Dęba/Rzeszów/Clearwater
Zarejestrowany: 2006-09-16

Re: Problemy z partycjami

To nie jest najnowszy laptop, takich opcji w biosie nie ma :-)

Offline

 

#5  2010-03-03 08:03:06

  mesiu84 - Użytkownik

mesiu84
Użytkownik
Skąd: Nowa Dęba/Rzeszów/Clearwater
Zarejestrowany: 2006-09-16

Re: Problemy z partycjami

Skorzystałem z testdiska i zapisał mi ponownie stan partycji, ale pojawił się pewien problem, zmieniła się kolejność partycji (zdarza się czasami po dodaniu nowej partycji do systemu, przynajmniej u mnie), zapewne wystarczyło zmienić wpisy w pliku fstab i jeszcze raz zainstalować lilo z nowymi namiarami na "/" ale po głębszych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że bardziej opłacalne będzie wyczyszczenie całego dysku i założenie wszystkiego od nowa

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)