Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#151  2010-04-02 15:35:18

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

(na razie kompiluje sie opera - tak mozecie krzyczec i besztac :P)

Skad masz kod zrodlowy Opery?

Przy okazji wie ktos jak zinstalowac na FreeBSD przegladarke od googla?

http://wiki.freebsd.org/Chromium


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#152  2010-04-02 16:02:29

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

a bo ja wiem skad mam :))

Kod:

cd /usr/ports; make search key="opera"; cd /usr/ports/www/opera; make install clean

i tym oto sposobem mam opere ;] Zaraz poczytam o chromium, Dzieki vermaden.

P.S.
Jeszcze pl znaczki i bedzie gitara :)

A tak btw to czy FreeBSD mozna zmusic do dzialania w utf czy pozostanie w niesmiertelnym iso? Przyznaje jeszcze nie szukalem wiec nie besztac :) (albo besztac:))


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#153  2010-04-02 16:22:42

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

a bo ja wiem skad mam :))

Kod:

cd /usr/ports; make search key="opera"; cd /usr/ports/www/opera; make install clean

i tym oto sposobem mam opere ;]

Nie o to pytalem ;)

Instalujac Opere z portow nic nie kompilujesz, bo nie ma co kompilowac, Opera jest dostepna TYLKO jako binarki, poprostu ten port je sciaga i instaluje, wiec nic nie kompilujesz ;)

winnetou napisał(-a):

A tak btw to czy FreeBSD mozna zmusic do dzialania w utf czy pozostanie w niesmiertelnym iso? Przyznaje jeszcze nie szukalem wiec nie besztac :) (albo besztac:))

Jakies howto widzialem na necie, ale nigdy nie chcialo mi sie ich stosowac, w terminalu mam ISO w wirtualnych terminalach i X11 mam UTF i to mi starcza, ale podobno dzial UTF8 jak zrobisz zgodnie z jakims howto, ja sie nie bawilem w kazdym razie bo nie bylo mi to potrzebne.


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#154  2010-04-02 17:38:49

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Hmmm chwilowo chyba dupa z Googlowego dobrodziejstwa ;] Coś nieaktualny ten tutek a nie chce mi się chwilowo kombinować, dobra na razie olac biznes, jest opera wystarczy


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#155  2010-04-02 23:08:21

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Cholera jasna nie moge sie doczekac nowego KDE 4.4.1/2 pod FreeBSD w celu potestowania - owszem istnieje takie cudo jak area 51 ale za duzo tam kompilowania i babrania sie. Zna ktos jakis przyblizony termin aktualizacji wersji KDE pod FreeBSD?

Offline

 

#156  2010-04-03 10:29:35

  grzesiek - Użytkownik

grzesiek
Użytkownik
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-03-06
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Panowie skoro wy tu tak aktywnie działacie z tym FreeBSD to może któryś powie mi czemu instalacja Compiz Fusion tak jak tu pisze http://www.freebsd.org/doc/en/articles/compiz-fusion/index.html nic nie daje?
Podpowiem, że jak włącza się Xorg nie ma żadnego loga Nvidia ale moduł jest...

Offline

 

#157  2010-04-03 12:39:00

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Kod:

whereis opera

Offline

 

#158  2010-04-03 13:28:57

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

debianus_userus napisał(-a):

Cholera jasna nie moge sie doczekac nowego KDE 4.4.1/2 pod FreeBSD w celu potestowania - owszem istnieje takie cudo jak area 51 ale za duzo tam kompilowania i babrania sie. Zna ktos jakis przyblizony termin aktualizacji wersji KDE pod FreeBSD?

Jezeli juz sie pojawi, to dowiesz sie pewnie z http://freebsd.kde.org albo freebsd-x11 [AT] lists.freebsd.org

grzesiek napisał(-a):

Podpowiem, że jak włącza się Xorg nie ma żadnego loga Nvidia ale moduł jest...

Chciales miec dzialajacy Compiz czy pojawiajace sie logo blobVidia? :)

Napisz co zrobiles, co nie fika, zawartosc /var/log/Xorg.0.log na jakims http://pastebin.com itd.

Yampress napisał(-a):

Kod:

whereis opera

... a to apropo?


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#159  2010-04-03 13:33:42

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Kod:

yampress@freebsd8 %whereis opera
opera: /usr/local/bin/opera /usr/local/man/man1/opera.1.gz /usr/ports/www/opera
yampress@freebsd8 %cd /usr/ports/www/opera
yampress@freebsd8 %make install clean

jedna z metod szukania portu ....

Offline

 

#160  2010-04-03 14:31:05

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Yampress

Przeciez juz dawno znalazl i nawet juz zainstalowal ...


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#161  2010-04-03 22:33:05

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

to dla potomnych.. tutek howtu szukać -> jeden ze sposobów

Offline

 

#162  2010-04-04 13:24:24

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

FreeBSD Package Management (ports, pkg_*) Basics
http://www.hypexr.org/freebsd_ports_help.php

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-04-04 13:25:03)

Offline

 

#163  2010-04-05 00:27:41

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Yampress

... patrz jakie HOWTO polecasz, a raczej Z KIEDY.

Teraz nie uzywa sie juz cvsup z portow bo jest csup w base system napisane w C a nie w MODULA jak cvsup ...

Do tego scisly nacisk na portupgrade w tym HOWTO gdy mamy o wiele wygodniejszy portmaster.


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#164  2010-04-05 14:44:03

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Wyczytalem takie "cos" :

http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=10922

W tym momencie nie mam na desktopie FBSD ani rzadnego linuxa (format). Czy rzeczywiscie jest widoczna az tak roznica ? Oczywiscie zainstaluje w najblizszym czasie dla sprawdzenia niestety fizycznie w tym momenecie nie mam takiej mozliwosci. Czy ktos jest wielowatkowy i sprawdzal to na fbsd i deb ?


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#165  2010-04-05 15:26:43

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

vermaden - pognębię Cię troszkę :)


1) Nie mogę podnieść sieciówki Atherosa - nie wyrywa mi takiego urządzenia i basta. Posługiwałem się Twoim HowTo jednak dalej dupa... A WiFi w lapku by się przydało jakby nie patrzeć :)
2) Stery Nvidii ze strony producenta. Zrobione wg linka który podał ArnVaker na bodajże 2 stronie tego wątku. Po każdym restarcie muszę zrobić taki dziwny myk:

Kod:

cd Nvidia; make;make install

bo  wywala mi że nie znaleziono odpowiedniego sterownika mimo iż w /boot/loader.conf mam odpowieni wpis (bodajże nvidia_load="YES" - później przeloguje się na FreeBSD to sprawdzę dokładnie jak on wygląda.
3) Czy jest jakieś narzędzie do wyszukiwania i ewentualnie usuwania nieużywanych przez system/użytkownika portów - coś jak apt-get autoremove czy deborphan.

FreeBSD: 8.0-RELEASE
Arch; AMD64
Jak trzeba więcej info to dorzucę.

No i na koniec jeszcze jedno, pośrednio związane z pytaniem 1. Która gałąź FreeBSD? RELEASE, STABLE czy CURRENT - z tego co wyczytałem to CURRENT jest tak dość eksperymentalny i trafiają tam wszystkie nowe porty, REALEASE to coś a'la Debian Stable a STABLE to coś pośrodku czyli porównajmy do debiana testing. Trochę te gałęzie zakręcone w BSD ;) jeszcze nie bardzo to ogarniam...


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#166  2010-04-05 16:07:56

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

vermaden - pognębię Cię troszkę :)


1) Nie mogę podnieść sieciówki Atherosa - nie wyrywa mi takiego urządzenia i basta. Posługiwałem się Twoim HowTo jednak dalej dupa... A WiFi w lapku by się przydało jakby nie patrzeć :)
2) Stery Nvidii ze strony producenta. Zrobione wg linka który podał ArnVaker na bodajże 2 stronie tego wątku. Po każdym restarcie muszę zrobić taki dziwny myk:

Kod:

cd Nvidia; make;make install

bo  wywala mi że nie znaleziono odpowiedniego sterownika mimo iż w /boot/loader.conf mam odpowieni wpis (bodajże nvidia_load="YES" - później przeloguje się na FreeBSD to sprawdzę dokładnie jak on wygląda.
3) Czy jest jakieś narzędzie do wyszukiwania i ewentualnie usuwania nieużywanych przez system/użytkownika portów - coś jak apt-get autoremove czy deborphan.

FreeBSD: 8.0-RELEASE
Arch; AMD64
Jak trzeba więcej info to dorzucę.

No i na koniec jeszcze jedno, pośrednio związane z pytaniem 1. Która gałąź FreeBSD? RELEASE, STABLE czy CURRENT - z tego co wyczytałem to CURRENT jest tak dość eksperymentalny i trafiają tam wszystkie nowe porty, REALEASE to coś a'la Debian Stable a STABLE to coś pośrodku czyli porównajmy do debiana testing. Trochę te gałęzie zakręcone w BSD ;) jeszcze nie bardzo to ogarniam...

Co do atherosa to ci nie pomoge ja nigdy nie mialem takich problemow fbsd automatycznie sam mi wszystko wygrywa i dziala jak nalezy. Jesli chodzi o porty tu masz rozwiazanie:

ports-mgmt/pkg_cutleaves

Handle with care and be sure you know what you can remove.

or

lternatively you may try ports-mgmt/pkg_rmleaves. I use this one.

http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=4000

Tak galezie przynaleza dokladnie tak jak napisales. RELEASE na server (stable debian lenny).

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2010-04-05 16:09:27)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#167  2010-04-05 16:24:32

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Dzięki bryn1u. Zaraz zabieram się za studiowanie i przełączam na FreeBSD może coś zdziałam w tym kierunku ;)


EDIT:
Czy postępując zgodnie z tą instrukcją http://salbert.net/blog/?p=69 Poprawnie zaktualizuje Release do Stable?
Z tym ze w pierwszym kroku wprowadziłem taką oto modyfikację:

Kod:

 cp /usr/share/examples/cvsup/stable-supfile /root/supfile

Ostatnio edytowany przez winnetou (2010-04-05 17:41:14)


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#168  2010-04-05 23:04:27

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

vermaden - pognębię Cię troszkę :)

Smialo.

1) Nie mogę podnieść sieciówki Atherosa - nie wyrywa mi takiego urządzenia i basta. Posługiwałem się Twoim HowTo jednak dalej dupa... A WiFi w lapku by się przydało jakby nie patrzeć :)

Zakladam ze chodzi o tego AR9285?

Jezeli tak, to powinna dzialac na 8-STABLE lub 9-CURRENt, tutaj znajdziesz najnowsze MONTHLY snapshoty:
ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/snapshots/201004/

Nie wiem czemu nie ma chwilowo dla 8.0, ewentualnei mozesz zainstalowac 8.0-RELEASE + pobrac zrodla + przekompilowac + zainstalowac najnowsze STABLE, jak bedziesz mial zapal to daj znac, napisze jak to zrobic (wbrew pozorom to tylko okolo 10 polecen).

2) Stery Nvidii ze strony producenta. Zrobione wg linka który podał ArnVaker na bodajże 2 stronie tego wątku. Po każdym restarcie muszę zrobić taki dziwny myk:

Kod:

cd Nvidia; make;make install

bo  wywala mi że nie znaleziono odpowiedniego sterownika mimo iż w /boot/loader.conf mam odpowieni wpis (bodajże nvidia_load="YES" - później przeloguje się na FreeBSD to sprawdzę dokładnie jak on wygląda.

W takim razie pytanie gdzie masz plik nvidia.ko, daj znac co ci to pokazuje:

Kod:

# find / -name nvidia.ko

3) Czy jest jakieś narzędzie do wyszukiwania i ewentualnie usuwania nieużywanych przez system/użytkownika portów - coś jak apt-get autoremove czy deborphan.

Pewnie:

Kod:

ports-mgmt/pkg_cutleaves
ports-mgmt/pkg_rmleaves

No i na koniec jeszcze jedno, pośrednio związane z pytaniem 1. Która gałąź FreeBSD? RELEASE, STABLE czy CURRENT - z tego co wyczytałem to CURRENT jest tak dość eksperymentalny i trafiają tam wszystkie nowe porty, REALEASE to coś a'la Debian Stable a STABLE to coś pośrodku czyli porównajmy do debiana testing. Trochę te gałęzie zakręcone w BSD ;) jeszcze nie bardzo to ogarniam...

Po prostu inne ...

Ja uzywam zawsze RELEASE, chyba ze wiem ze cos dziala juz na STABLE (kwestia poprawienia BUGow lub dodania nowych steronikow), wtedy uzywam STABLE, rzadko jest tak ze sa jakies rzeczy w CURRENT a nie ma w STABLE, ale jezeli juz to jest to tylko wtedy, kiedy jest blisko nowego wydania "DOT ZERO" czyli 7.0 8.0 9.0 itd.


____


winnetou napisał(-a):

Czy postępując zgodnie z tą instrukcją http://salbert.net/blog/?p=69 Poprawnie zaktualizuje Release do Stable?
Z tym ze w pierwszym kroku wprowadziłem taką oto modyfikację:

Kod:

 cp /usr/share/examples/cvsup/stable-supfile /root/supfile

Najprosciej tak:

Kod:

# vi /usr/share/examples/cvsup/stable-supfile
*default host=cvsup8.FreeBSD.org
*default release=cvs tag=RELENG_8
(zmieniasz tylko [b]*default host [/b]oraz [b]*default release[/b])
# csup /usr/share/examples/cvsup/stable-supfile
# cd /usr/src
# make buildworld kernel
# sync
# shutdown -r now
----
# cd /usr/src
# mergemaster -p
# make installworld
# mergemaster -FiU
# sync
# shutdown -r now

mergemaster(8) pokazuje diff(1) ze zmian configow/skryptow i pyta czy cos podmienic na STOCK czy zostawic to co juz masz, mozesz tez przejrzec cos sie zmienilo, spisac na bok i potem dodac, lub zmergowac od razu, lub podmienic.

BTW, niedlugo zaczyna sie RELEASE PROCESS dla 8.1-RELEASE:
http://daemonforums.org/showthread.php?t=4578

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-04-06 01:04:03)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#169  2010-04-06 05:20:55

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

i widzisz na forums.freebsd.org pisza i to jest w rzeczywistosci akurat mialem ten przyklad na swoim dedyku. Jezeli robisz upgrade do release wpisz sobie w *default release=cvs tag=RELENG_8_0 bez tego zera czyli RELENG 8 zupgraduje ci do stable a nie do release tak na przyszlosc. Pewnie vermaden mnie zje ze glupoty opowiadam, ale na 4 znajomych ktorzy nie dodali tego glupiego zera wszyscy mieli stable. Pozniej dodali zero czyli RELENG_8_0 i jakims cudem jest release. Wiem to po swoim doswidczeniu bo admin mi wlasnie tak zupgradowal server z 7.2 na stable 8.0. Jezeli chcecie miec to release 8.0 dajcie to zero do RELENG !!!!!!!


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#170  2010-04-06 07:58:25

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@bryn1u

Tylko ze tutaj CHCEMY STABLE, bo tam wlasnie beda sterowniki dla Atherosa.

Jak juz tak sie bawimy, to RELENG_8_0 = 8.0-RELEASE z poprawkami bezpieczenstwa (8.0-RELEASE-p1 8.0-RELEASE-p2 ...), a RELENG_8_0_0 = 8.0-RELEASE-p0 = 8.0-RELEASE, czyli stricte pierwsza wersja bez kolejnych poprawek bezpieczenstwa (jakbysmy z jakichs powodow potrzebowali takiej wersji.

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-04-06 07:59:26)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#171  2010-04-06 09:08:00

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

zrobiłem upgrade do stable wg tego poradnika co wkleiłem, skompilowałem własne jajko (sic!) System się podniósł, nVidia jest ładowana bez szemrania (przynajmniej po pierwszym restarcie ;)) Atheros wykryty z automatu jest listowany przez ifconfig. Konfiguracja jajka jest trochę przyjemniejsza niż całe make menuconfig, ale to pewnie dlatego że na razie tylko w jednym pliku się bawiłem a przypuszczam że jest ich więcej...


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#172  2010-04-06 09:52:41

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

zrobiłem upgrade do stable wg tego poradnika co wkleiłem, skompilowałem własne jajko (sic!) System się podniósł, nVidia jest ładowana bez szemrania (przynajmniej po pierwszym restarcie ;)) Atheros wykryty z automatu jest listowany przez ifconfig.

No to teraz czas uzyskac polaczenie:
http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=6443

Roznica polega na tym ze zamiast wpi/iwn klepiemy ath.

winnetou napisał(-a):

Konfiguracja jajka jest trochę przyjemniejsza niż całe make menuconfig, ale to pewnie dlatego że na razie tylko w jednym pliku się bawiłem a przypuszczam że jest ich więcej...

Bo trezba sie bawic TYLKO w jednym pliku ... ktory ma WSZYSTKICH OPCJI tylko 320 ;)

Kod:

% cd src/sys/amd64/conf 
% wc -l GENERIC
     320 GENERIC

Jak chce sie poczytac dokladniej co dane opcje robia (cos czego nigdy nie bylem w stanie znalezc w Linux), trzeba przejrzec NOTES (gdzie wszystko jest bardzo ladnie opisane):
Ogolnie: /usr/src/sys/conf/NOTES

Dla architektury ktyorej uzywamy: /usr/src/sys/${ARCH}/conf/NOTES

Na przyklad: /usr/src/sys/i386/conf/NOTES | /usr/src/sys/amd64/conf/NOTES

Tworzenie wlasnego configa i rekompilacja:

Kod:

# cd /usr/src/sys/amd64/conf
# cp GENERIC /root/MINE
# ln -s !$ 
# vi !$
# cd /usr/src
# make KERNCONF=MINE KODIR=/boot/testing kernel
# nextboot -k testing

Dzieki ${KODIR} oraz nextboot(8) mozemy zainstalowac nowe nie wiemy jeszcze czy dobre jadro do /boot/testing i testowo z niego wystartowac, jezeli nie zadziala, to nastepny boot bedzie z domyslnego dzialajacego.

Bez ${KODIR} aktualne jadro zostanie przeniesione z /boot/kernel do /boot/kernel.old a nowe zostanie wrzucone na jedo miejsce w /boot/kernel.

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-04-06 10:51:19)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#173  2010-04-06 10:16:46

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

w tej chwili leci port upgrade :) na temat połączenia z WiFi poczytam później ;) Dzięki za info!


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#174  2010-04-06 14:04:51

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

A ja cos moze dodam na poprawienie humoru.

PC-BSD "linux" 8.0.

http://www.itreviews.co.uk/software/s880.htm


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#175  2010-04-06 16:47:34

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Quepasa napisał świetne how-to odnośnie akyualizacji freebsd ze żródeł. bo jest jeszcze mozliwa binarna aktualizacja ale tylko pomiedzy wersjami release.

1. Instalujemy cvsupa, za jego pomocą ściągniemy najnowsze źródła systemu:

# cd /usr/ports/net/cvsup-without-gui/
# make install clean
2. Tworzymy plik konfiguracyjny dla cvsupa, dla wersji 6.3 będzie wyglądał tak:

*default host=cvsup6.FreeBSD.org
*default base=/var/db
*default prefix=/usr
*default release=cvs tag=RELENG_6_3
*default delete use-rel-suffix
*default compress
src-all
3. Ściągamy aktualne źródła za pomocą cvsupa:

# cvsup -g -L 2 /sciezka/do/pliku/konfiguracyjnego
4. Konfigurujemy jądro systemu.

5. Edytujemy plik /etc/make.conf. Do kompilacji jądra i świata najlepiej jest skorzystać z bezpiecznych flag, które znajdują się w pliku /usr/share/examples/etc/make.conf . Dla wersji 6.2 systemu plik /etc/make.conf powinien mieć postać:

CPUTYPE= athlon-xp
CFLAGS= -O2 -pipe
CXXFLAGS+= -fconserve-space
COPTFLAGS= -O2 -pipe
Zamiast ″athlon-xp″ należy wpisać nazwę posiadanego procesora.

6. Przebudowa ″świata″:

# cd /usr/src/
# make buildworld
7. Budowa i instalacja jądra:

# cd /usr/src/
# make buildkernel KERNCONF=NAZWA_PLIKU_KERNELA
# make installkernel KERNCONF=NAZWA_PLIKU_KERNELA
# reboot
Jeśli pominiemy parametr ″KERNCONF″ to zostanie skompilowane standardowe jądro GENERIC.

8. Uruchamiamy komputer w trybie ″single-user″.

9. Montujemy system plików w trybie odczytu/zapisu:

# fsck -p
# mount -u /
# mount -a -t ufs
# swapon -a
10. Instalujemy ″świat″:

# cd /usr/src/
# mergemaster -p
# make installworld
# make delete-old
# mergemaster
# reboot
# reboot
# make delete-old-libs
Mergemaster jest narzędziem, które pomoże Ci zaktualizować pliki konfiguracyjne systemu. Wydanie tego polecenia z opcją -p powoduje podmianę plików potrzebnych do poprawnego zainstalowania się ″świata″ (czytaj uważnie co mergemaster chce zrobić Twoimi plikami, w razie wątpliwości wybieraj opcję domyślną czyli wciskaj enter).

11. Usuwamy /usr/obj:

# cd /usr/obj
# chflags -R noschg *
# rm -rf *
Od tej pory system jest w pełni zaktualizowany.

12. Wskazówki:

Proces budowania ″świata″ zajmuje sporo czasu, można go jednak przyśpieszyć:

- zamiast flagi -O2 używamy -O, różnica w wydajności będzie nieznaczna, a czas kompilacj z flagą -O jest o wiele krótszy. Użycie flagi -pipe jest oczywiste.
- wszystkie operacje od pkt. 6 włącznie wykonujemy w trybie ″single user″.
- wyłączamy profile, do /etc/make.conf dodajemy:

NO_PROFILE=true
- do budowy ″świata″ używamy polecenia:

#make -jn buildworld
W miejsce litery ″n″ wpisujemy cyfrę uzależnioną od prędkości procesora, np. dla 2 GHz jednordzeniowego:

#make -j4 buildworld

oczywiście  w zależności do jakiej wersji aktualizujemy freebsd musi być odpowiednio skonfigurowany pliczek sup :D

/etc/make.conf najlepiej czyścimty do 0.Te sa odpowiednie dla sprzetu QuePasa.
Opcje odnośnie budowy freebsd wpisujemyaktualnie  do /etc/src.conf jak ktos coś chce zmieniać
Można w tym pliku dodać co  z base systemu ma budować a czego nie np.
http://www.freebsd.org/cgi/man.cgi?query=src.conf&a … p;format=html

zamiast cvsup używamy teraz csup który jest w base system aktualnie. wiec csup nazwa_pliku_sup starczy

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-04-06 16:58:03)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)