Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#126  2010-04-01 11:05:06

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

a ja do g  podchodziłem 2x  al odpusciłem. we freebsd wszystko prostsze jest jak dla mnie. Poza tym ma sie dużo wiedzy papierowej która rozwiazuje mnóstwo problemów. A jak nie to pytam różnych gyru freebsd :D Wole bsd i debiana  :D
Okienkowego ncutses nie ma jako tako. Kernel konfigurujesz edytując plik tekstowy. Jesdynie co możesz skonfigurować w ncurses to polecenie
kombajn sysinstall....do konfiguracji systemu.  Poza tym w kazdym porcie możesz dać polecenie make config i tam zaznaczyć opcje jakie chcesz aby mplayer sie skompilował. Nie wszystkie porty je posiadaja ...

Kod:

yampress@freebsd8 %whereis mplayer
mplayer: /usr/local/bin/mplayer /usr/local/man/man1/mplayer.1.gz /usr/ports/multimedia/mplayer
yampress@freebsd8 %cd /usr/ports/multimedia/mplayer
yampress@freebsd8 %make config

wygląda to tak
http://omploader.org/tNDBmcQ


opcje które zaznaczysz  zapisywane sa na zaś w /var/db/ports/   ...../mplayer/options

i to możesz wstawić do /etc/make.conf

przykłady
http://yampress.dug.net.pl/NOTATKI/FreeBSD/make.conf-Que_pasa
http://yampress.dug.net.pl/NOTATKI/FreeBSD/make.conf-Vermaden
make.conf  dobie gdzieś skopiować  bo potem na nowym systemie, nie musisz zaznaczac od nowa opcji/flag
tylko kompilujesz z tymi

Kod:

cd /usr/ports.../mplayer
make install clean

bądz portinstall

Kod:

man portinstall

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-04-01 11:09:22)

Offline

 

#127  2010-04-01 11:51:03

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Szkoła życia - FreeBSD

A jak wygląda sprawa np ze skype lub  flashem,javą, do przeglądarek pod FreeBSD?

Ostatnio edytowany przez Piotr3ks (2010-04-01 11:52:32)

Offline

 

#128  2010-04-01 14:28:32

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Java chodzi bez najmniejszych problemow pod FreeBSD 8.0. Skype rowniez. Uzywam juz dosc dlugo freebsd jako desktop i dziala wysmienice lacznie z java i skypem.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#129  2010-04-01 14:48:27

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

a ja sobie zainstalowałem nagłówki kernela, zainstalowałem drivery nVidii, całego X'a oraz Fluxa. Loguje się do systemu, wklepuje startx i .... dupa. Mysz i klawiatura nie działa. A pkg_add podobno doinstalował odpowiednie drivery do mszy i klawiatury... Po TTY mysz działa, i ma ładniejszy kursor niż w Debianie/Gentoo :P

Ostatnio edytowany przez winnetou (2010-04-01 14:55:23)


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#130  2010-04-01 14:53:03

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Yampress, coś się tak uczepił tego kompilowania :P
A co jeśli nie zamierzam nic kompilować, wyłącznie paczuchy?
1. Co jeśli chcę najpierw obejrzeć zależności pakietu i ew. wybrać co ma instalować a co nie (tzn. czy we freebsd istnieje coś takiego jak pakiety polecane, sugerowane itd?).
2. Jak zaktualizować wszystkie pakiety w systemie, tzn. odpowiednik aptitude full-upgrade ;)

PS: Właśnie wypalam 8.0 na krążek :)

Offline

 

#131  2010-04-01 14:56:00

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou. Co do myszki. Czytales opis ? Zapewne freebsd 8.0. pkg_add -r hal, pkg_add -r dbus i wrzucasz wpis do /etc/rc.conf dbus_enable="YES" oraz hald_enable="YES" Moglem sie gdzies rypnac bo pisalem z glowy, ale mniej wiecej o to chodzi. Mozesz to rowniez zrobic bez hal'a i dbus'a male howto vermadena http://www.bsdguru.org/dyskusja/viewtopic.php?f=38&t=19150


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#132  2010-04-01 15:03:53

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

bryn1u, a widzisz o halu/dbusie zapomniałem, skleroza nie boli - trzeba wreszcie się zresetować ;] A co do opisu to coś tam buszowałem po bsdguru ale mogło mi umknąć trochę lipnie przeskakuje się z jednego systemu na drugi ;) Wrócę z roboty to poczytam jeszcze raz to howto.


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#133  2010-04-01 15:04:14

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

dowoszek napisał(-a):

Yampress, coś się tak uczepił tego kompilowania :P
A co jeśli nie zamierzam nic kompilować, wyłącznie paczuchy?
1. Co jeśli chcę najpierw obejrzeć zależności pakietu i ew. wybrać co ma instalować a co nie (tzn. czy we freebsd istnieje coś takiego jak pakiety polecane, sugerowane itd?).
2. Jak zaktualizować wszystkie pakiety w systemie, tzn. odpowiednik aptitude full-upgrade ;)

PS: Właśnie wypalam 8.0 na krążek :)

dowoszek napisał(-a):

A co jeśli nie zamierzam nic kompilować, wyłącznie paczuchy?

Ja tez wole paczuchy. Nic sie nie stanie a tym bardziej, ze to desktop. Paczuchy moga byc przestarzale. Porty sa powiedzmy bardziej bezpieczne najnowsze wersje etc etc. Portow oplaca sie do instalacji uslug serverowych apache, ftp i inne. Ja osobiscie uzywam na desktop paczek jest duzo szybciej. Nie widzi mi sie kompilowania dwa dni kde.

dowoszek napisał(-a):

1. Co jeśli chcę najpierw obejrzeć zależności pakietu i ew. wybrać co ma instalować a co nie (tzn. czy we freebsd istnieje coś takiego jak pakiety polecane, sugerowane itd?).

Nie wiem czy cie dobrze zrozuzmialem. Ale podal ci screena Yampress. Z portow wtedy jedziesz make conf i wybierasz co ci potrzeba nastepnie make install clean

dowoszek napisał(-a):

2. Jak zaktualizować wszystkie pakiety w systemie, tzn. odpowiednik aptitude full-upgrade ;)

np portupgrade, zainteresuj sie tez portsnapem bardzo dobra rzecz http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/portsnap.html . A do update sluzy polecenie freebsd-update fetch (sciaga laty) freebsd-update install (instaluje laty).

Pozdrawiam.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#134  2010-04-01 15:07:55

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

bryn1u, a widzisz o halu/dbusie zapomniałem, skleroza nie boli - trzeba wreszcie się zresetować ;] A co do opisu to coś tam buszowałem po bsdguru ale mogło mi umknąć trochę lipnie przeskakuje się z jednego systemu na drugi ;) Wrócę z roboty to poczytam jeszcze raz to howto.

Zgadzam sie . Widzisz ja teraz zaczalem uzywac debiana (mam nadzieje, ze to madry wybor) i nie moge skompilowac jajka juz 2 dzien caly czas mi sie cos wysypuje. Szkoda ze tyle pierdol jest w kernelu.


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#135  2010-04-01 15:23:08

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

bryn1u co do jajka pozbawionego śmieci - no dobra odchudzonego co nieco - to może [urlhttp://www.zen-kernel.org/tutorials/creating-a-light-kernel-configuration]TO[/url] Cię zainteresuje - pod Debkiem bardzo ładnie się spisuje. Pod Gentoo skompilowalem sobie od podstaw "dust remover". Do paczkowanych i gotowych  jajek to polecam ZEN lub Liquorix


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#136  2010-04-01 15:29:54

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Szkoła życia - FreeBSD

bryn1u napisał(-a):

dowoszek napisał(-a):

1. Co jeśli chcę najpierw obejrzeć zależności pakietu i ew. wybrać co ma instalować a co nie (tzn. czy we freebsd istnieje coś takiego jak pakiety polecane, sugerowane itd?).

Nie wiem czy cie dobrze zrozuzmialem. Ale podal ci screena Yampress. Z portow wtedy jedziesz make conf i wybierasz co ci potrzeba nastepnie make install clean

Heh, ale ja nie chcę nic kompilować. Moje pytania dotyczą wyłącznie paczek a rozumiem, że to co proponujecie to kompilacja. A ja chcę zainstalować z paczek, tylko zadecydować jakie zależności mają się instalować... czy może we freebsd nie ma czegoś takiego jak zależności niewymagane (tj. odpowiedniki polecanych i sugerowanych w Debianie)?

bryn1u napisał(-a):

dowoszek napisał(-a):

2. Jak zaktualizować wszystkie pakiety w systemie, tzn. odpowiednik aptitude full-upgrade ;)

np portupgrade, zainteresuj sie tez portsnapem bardzo dobra rzecz http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/portsnap.html . A do update sluzy polecenie freebsd-update fetch (sciaga laty) freebsd-update install (instaluje laty).

Czyli portsnapem aktualizuję też paczki, nie tylko porty? Aha, zaraz zaraz... czyli żeby zainstalować jakąś paczkę i tak będę musiał pobrać całą strukturę drzewa portów?

Offline

 

#137  2010-04-01 16:37:51

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Co do portow/paczek.

Portupgrade jest to narzędzie zarządzające portami/paczkami w naszym systemie. Dowiemy się z niego jak w prosty i szybki sposób aktualizować już zainstalowane porty/paczki, jak sprawdzać "świeżość" naszych programów oraz jak instalować nowe porty/paczki poprzez portupgrade itp. Opracowanie to ma przedstawić w obrazowy i prosty sposób zarządzanie, aktualizację i wyszukiwania informacji w portach dla systemu FreeBSD.

Kod:

Aktualizacja zainstalowanych portów poprzez [b]portupgrade[/b]:
Instalacja portupgrade:

Maly how to:

1)
# pkg_add –r portupgrade
Używanie portupgrade:
- aktualizacja konkretnego portu:
# portupgrade -rR nazwa_portu
- aktualizacja wszystkich portów w systemie
# portupgrade –arR
- wylistowanie co portupgrade będzie aktualizował
# portupgrade -anrR

2)
Aktualizacja konkretnego portu:
# porteasy -u www/apache2

3)
Aktualizacja portów poprzez [b]portsnap[/b]
Aktualizację możemy dokonać także wydając polecenia:
Pobranie aktualnej kolekcji portów w postaci archiwum
# portsnap fetch
Rozpakowanie archiwum z portami
# portsnap extract

Powinno rozwiac twoje watpliwosci.

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2010-04-01 16:54:21)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#138  2010-04-01 18:00:25

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

bryn1u co do jajka pozbawionego śmieci - no dobra odchudzonego co nieco - to może [urlhttp://www.zen-kernel.org/tutorials/creating-a-light-kernel-configuration]TO[/url] Cię zainteresuje - pod Debkiem bardzo ładnie się spisuje. Pod Gentoo skompilowalem sobie od podstaw "dust remover". Do paczkowanych i gotowych  jajek to polecam ZEN lub Liquorix

Moze glupie pytanie no, ale czy mozna uzyc do tego zen'a grsec ? Bedzie to mialo rece i nogi ?


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
http://unix-ebooki.neth.pl/

Offline

 

#139  2010-04-01 19:24:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

zen to patchset pod desktopy — cholera wie co oni tam dokładnie grzebią, bo to w sumie jeden wielki śmietnik (żeby nie było — sam używam kernela zbudowanego ze źródeł zen na desktopie). W przypadku serwera to nie brzmi jakoś specjalnie dobrze, imho już lepiej samemu nałożyć na vanille patchset Cona Kolivasa czy na co kto ma ochotę + grsec, niż patchować jeszcze zena.

Offline

 

#140  2010-04-01 20:55:06

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

winnetou napisał(-a):

a ja sobie zainstalowałem nagłówki kernela, zainstalowałem drivery nVidii, całego X'a oraz Fluxa. Loguje się do systemu, wklepuje startx i .... dupa. Mysz i klawiatura nie działa. A pkg_add podobno doinstalował odpowiednie drivery do mszy i klawiatury... Po TTY mysz działa, i ma ładniejszy kursor niż w Debianie/Gentoo :P

HAL nie masz właczony/zainstalowany?  w rc.conf, albo brak odpowiednich wpisów w /etc/X11/xorg.conf
http://www.bsdguru.org/dyskusja/viewtopic.php?f=38&t=19150


co do instalacji istanieje mozliwość instalacji w sysinstall pakietów

Offline

 

#141  2010-04-01 21:43:30

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

dowoszek napisał(-a):

Czyli portsnapem aktualizuję też paczki, nie tylko porty? Aha, zaraz zaraz... czyli żeby zainstalować jakąś paczkę i tak będę musiał pobrać całą strukturę drzewa portów?

portsnap pobiera/aktualizuje tylko drzewo portow (tam gdzie mozna wpisac make install clean), w aktualnie zainstalowanych paczkach (czyli pkg_info lub ls /var/db/pkg nic nie zmienia).

Co do posiadania calego drzewa portow, to mozna miec porty cale albo uzywac ports-mgmt/porteasy i dzieki temu nie bedziesz musial posiadac calego drzewa portow na dysku:

Kod:

Porteasy lets you install ports and build packages without maintaining
a full ports tree.  It achieves this by scanning the ports index for
dependency information, and using CVS to update only the ports you
requested and their dependencies.

Here are some of the things porteasy does for you:

  - automatically update the necessary files (and only the necessary
    files) using CVS (including anoncvs support)

  - list all of a port's dependencies, optionally hiding those that
    are already installed

  - fetch all the necessary distfiles right away, in a single batch,
    so you don't have to wait for one dependency to build before
    fetching the next one's distfile.  Dialup users will love this.

  - build and install arbitrary ports.

  - build packages.

Generalnie kategoria ports-mgmt zawiera bardzo duzo roznych narzedzi (rowniez w ncurses) do zarzadzania portami, szczegolnie polecam portmaster:

Kod:

% ls /usr/ports/ports-mgmt
Makefile                     p5-FreeBSD-Ports-INDEXhash/  port-maintenance-tools/      portscout/
barry/                       pib/                         portaudit/                   portsearch/
bpkg/                        pkg-orphan/                  portaudit-db/                portsman/
bpm/                         pkg_add_it/                  portcheck/                   portsopt/
fastest_sites/               pkg_cleanup/                 portcheckout/                porttools/
genplist/                    pkg_cutleaves/               portconf/                    portupdate-scan/
jailaudit/                   pkg_install/                 portdowngrade/               portupgrade/
kports/                      pkg_remove/                  porte/                       portupgrade-devel/
kports-qt4/                  pkg_replace/                 porteasy/                    psearch/
lsknobs/                     pkg_rmleaves/                portell/                     pver/
managepkg/                   pkg_search/                  portless/                    qtpkg/
p5-App-Pm2Port/              pkg_trackinst/               portlint/                    symports/
p5-FreeBSD-Pkgs/             pkg_tree/                    portmanager/                 tinderbox/
p5-FreeBSD-Pkgs-FindUpdates/ pkgfe/                       portmaster/                  tinderbox-devel/
p5-FreeBSD-Portindex/        pkgsearch/                   portmk/                      vulnerability-test-port/
p5-FreeBSD-Ports/            port-authoring-tools/        portrac/                     xps/

Mozemy takze cofnas sie w czasie do dowolnej wersji danego portu za pomoca ports-mgmt/portdowngrade:

Kod:

% which portdowngrade 
portdowngrade: aliased to portdowngrade -s :pserver:anoncvs@anoncvs.tw.freebsd.org:/home/ncvs

% portdowngrade x11-drivers/xf86-video-intel

portdowngrade 0.6 by Heiner Eichmann
Please note, that nothing is changed in the ports tree
unless it is explicitly permitted in step 6!

Seeking port x11-drivers/xf86-video-intel ... found: x11-drivers/xf86-video-intel

Step 1: Checking out port from CVS repository
CVS root directory: :pserver:anoncvs@anoncvs.tw.freebsd.org:/home/ncvs

Step 2: Reading the port history from the CVS repository

Step 3: Analyzing the port history from the CVS repository

Step 4: Load port version numbers and present results
Keys: <space> : next page                      d : details
            p : previous page
      <enter> : leave presentation and downdgrade if wanted
=============================================================================================================================================
number         date         portversion  comment
    1  2010/02/07 15:25:28  2.7.1_1      Chase xorg-server update and bump driver PORTREVISIONS.
    2  2009/05/13 00:35:27  2.7.1        Update to 2.7.1
    3  2009/05/07 19:45:52  2.7.0        Update to 2.7.0
    4  2009/04/04 04:03:58  2.6.3        Update Xorg server to 1.6.0
    5  2009/01/23 16:27:59  2.5.1        - Update X.org ports to 7.4+ (few ports are more recent than the katamari).
    6  2008/12/22 23:59:29  2.4.3        Update x11-drivers/xf86-video-intel to 2.4.3.
    7  2008/09/02 12:14:51  2.4.2        Update x11-drivers/xf86-video-intel to 2.4.2.
    8  2008/07/31 15:11:07  2.4.0        Update x11-drivers/xf86-video-intel to 2.4.0.
    9  2008/07/23 02:59:02  2.3.2        Update to 2.3.2.
   10  2008/06/06 14:10:25  2.2.1_1      Bump portrevision due to upgrade of devel/gettext.
   11  2008/04/01 12:04:23  2.2.1        Update x11-drivers/xf86-video-intel to 2.2.1.
   12  2008/01/02 13:04:50  2.1.1        Rollback to xf86-video-intel 2.1.1 before anyone notices.
   13  2008/01/02 12:11:01  2.2.0        Update x11-drivers/xf86-video-intel to 2.2.0.
   14  2007/09/13 19:44:49  2.1.1        - Update X.org ports to 7.3.
   15  2007/07/05 17:36:56  2.1.0        xf86-video-intel: update to 2.1.0
   16  2007/05/31 16:32:20  2.0.0        Add xf86-video-intel driver that obsoletes xf86-video-i810 one.
 
Total lines: 16. Command:

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-04-01 21:54:49)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#142  2010-04-01 21:59:12

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Offline

 

#143  2010-04-02 09:01:50

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Jak by nie pytać, to odpowiedź i tak dostaniesz o portach i kompilacji, widać BDS-owcy już tak mają ;) A o pakietach polecanych i sugerowanych cisza - ale z tego co mi się udało ustalić we FreeBSD ich po prostu nie ma (tzn. są tylko wymagane).


vermaden napisał(-a):

portsnap pobiera/aktualizuje tylko drzewo portow (tam gdzie mozna wpisac make install clean), w aktualnie zainstalowanych paczkach (czyli pkg_info lub ls /var/db/pkg nic nie zmienia).

Czyli, podsumowując, jeśli chcę instalować wyłącznie z paczek (zapomnijcie na tą chwilę o portach i kompilacji):
1. Żeby zainstalować pakiet wystarczy pkg_add bez budowania drzewa portów.
2. Żeby zainstalowac pakiet używając polecenia portinstall muszę wcześniej zbudować strukturę drzewa portów (np. poleceniem portsdb -Fu).
3. System bazowy aktualizuję sobie poleceniem freebsd-update.
4. Żeby zaktualizować wszystkie pakiety zainstalowane w systemie (poza bazowymi) jednym poleceniem i tak muszę pobrać drzewo portów (bo muszę skorzystać np. z polecenia portupgrade -ai).

Offline

 

#144  2010-04-02 09:44:53

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

porty sa tak samo traktowane jak paczki we freebsd dlatego jest zapis o nich w /var/db/pkg

http://www.freebsd.org/ports/index.html wpisujesz nazwe pakietu i masz linijke Requires: .....

wydajesz polecenie

Kod:

pkg_delete -a

i usuwa wszystkie zainstalowane paczki/portu :)

4.5.4.2 Upgrading Ports using Portupgrade

The portupgrade utility is designed to easily upgrade installed ports. It is available from the ports-mgmt/portupgrade port. Install it like any other port, using the make install clean command:
# cd /usr/ports/ports-mgmt/portupgrade
# make install clean

Scan the list of installed ports with the pkgdb -F command and fix all the inconsistencies it reports. It is a good idea to do this regularly, before every upgrade.

When you run portupgrade -a, portupgrade will begin to upgrade all the outdated ports installed on your system. Use the -i flag if you want to be asked for confirmation of every individual upgrade.
# portupgrade -ai

If you want to upgrade only a certain application, not all available ports, use portupgrade pkgname. Include the -R flag if portupgrade should first upgrade all the ports required by the given application.
# portupgrade -R firefox

To use packages instead of ports for installation, provide -P flag. With this option portupgrade searches the local directories listed in PKG_PATH, or fetches packages from remote site if it is not found locally. If packages can not be found locally or fetched remotely, portupgrade will use ports. To avoid using ports, specify -PP.
# portupgrade -PP gnome2

To just fetch distfiles (or packages, if -P is specified) without building or installing anything, use -F. For further information see portupgrade(1).

jednym słowem spojrzyj na ostatnie linijki tego cytatu....   ale to tylko w gałęzi stable działa ... bo w release nie ,  raz zbudowane paki dla wydanie release istnieja do śmierci wersji. Dlatego gada się o kompilacji,jako aktualizacji ich do nowszych wersji. Tak jak wczesniej pisane desktop nie musi być pozbawiony dziur bezpieczeństwa... serwer nie musze gadać... zawsze !
Zobaczcie sobie teraz sytuacje -> wiele osób ma łyndołs z wyłączonymi aktualizacjami bo wielu ma nielegalnego. I co żyją ? żyją... systemy im chodzą. Freebsd jest o wiele setki mil bezpieczniejsze niz łyndołs... A przy dobrym firewallu pf ( na workstation , desktop)
/etc/pf.conf

Kod:

block in all
pass out all keep state

oczywiscie pf_enable="YES" do /etc/rc.conf

Ostatnio edytowany przez Yampress (2010-04-02 09:52:29)

Offline

 

#145  2010-04-02 11:20:29

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

dowoszek napisał(-a):

Jak by nie pytać, to odpowiedź i tak dostaniesz o portach i kompilacji, widać BDS-owcy już tak mają ;)

To moze poczytaj ten watek od poczatku to zobaczysz co mowilem o paczkach i kompilacji ...

Najpierw sam pytasz o porty, a potem dziwisz sie ze dostajesz odpowiedz ... apropo portow.

A o pakietach polecanych i sugerowanych cisza

Jakich pakietakch sugrowanych/polecanych?

Masz BASE SYSTEM a potem dodajesz/usuwasz PAKIETY, co wogole ma oznaczac pakiet sugerowany, "Zainstaluj GIMP, moze kiedys ci sie przyda?" Bez sensu.

Czyli, podsumowując, jeśli chcę instalować wyłącznie z paczek (zapomnijcie na tą chwilę o portach i kompilacji):
1. Żeby zainstalować pakiet wystarczy pkg_add bez budowania drzewa portów.

Pakiety sa niezalezne od portow, mozesz instalowac paczki do wole bez posiadania /usr/ports

2. Żeby zainstalowac pakiet używając polecenia portinstall muszę wcześniej zbudować strukturę drzewa portów (np. poleceniem portsdb -Fu).

To nie pakiet tylko port, generalnie jest lista zainstalowanych paczek w systemie (/var/db/pkg), czy zbudujesz ta paczke z portow, czy zassasz za pomoca pkg_add -r to juz nie ma znaczenia zrodlo pochdzenia, ty masz (albo nie masz) w systemie pakiet.

3. System bazowy aktualizuję sobie poleceniem freebsd-update.

Tak, taka jest metoda do binarych updatow bez pieczenstwa oraz upgrade z wersji na wersje.

4. Żeby zaktualizować wszystkie pakiety zainstalowane w systemie (poza bazowymi) jednym poleceniem i tak muszę pobrać drzewo portów (bo muszę skorzystać np. z polecenia portupgrade -ai).

Zalezy.

Jezeli wiesz ze pakiety ktorych uzywasz sa dostepne jako paczki, to mozesz uzywac flagi -PP (zarowno dla portupgrade jak i portmaster) i wtedy uzywasz TYLKO paczek bez portow.

Niektore paczki sa niedostepne ze wzgledow licencyjnyc, wtedy jest tylko port.

Nie polecalbym takze portupgrade i skupil sie na portmaster, gdyz portupgrade buduje dodatkowo swoja wlasna baze pakietow, oprogramowania, trzeba ja przbudowywac, jak dla mnie takie pierdolenie kotka za pomoca mlotka, po co druga baza pakietow skoro i tak juz mamy porty i baze zainstlaowanych pakietow w /var/db/pkg ...

Za to portmaster uzywa tylko i wylacznie tego co juz jest w systemie czyli /var/db/pkg


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#146  2010-04-02 12:23:45

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Jestem już po instalacji. Jest to moje drugie podejście do FreeBSD i (na razie) wypadło ono jeszcze gorzej niż pierwsze :P
Pomimo, że wybrałem opcję 'none' przy instalacji programu rozruchowego ponownie utraciłem możliwość uruchomienia Windowsa, który znajduje się na pierwszej partycji tego samego dysku :( Wyrzuca mi, że brak pliku NTLDR. Za pierwszym razem miałem jeszcze wątpliwości, czy to BSD nabroił, no ale teraz nie mam już żadnych. Niestety z moich wcześniejszych doświadczeń wynika, że ten problem można rozwiązać tylko reinstalując Windowsa...

Moje drugie podejście jest jednak o tyle gorsze, że... tym razem nie mogę również uruchomić FreeBSD :D Próbowałem już chyba wszystkich możliwych kombinacji w Grub, ale najlepsze co udało mi się uzyskać to: "Partition table invalid or corrupt". FreeBSD siedzi na hda4 - jakieś propozycje?

Generalnie do d... znowu muszę reinstalować windę - tyle z tego mam ;)

Offline

 

#147  2010-04-02 13:35:06

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

dowoszek napisał(-a):

Jestem już po instalacji. Jest to moje drugie podejście do FreeBSD i (na razie) wypadło ono jeszcze gorzej niż pierwsze :P
Pomimo, że wybrałem opcję 'none' przy instalacji programu rozruchowego ponownie utraciłem możliwość uruchomienia Windowsa, który znajduje się na pierwszej partycji tego samego dysku :( Wyrzuca mi, że brak pliku NTLDR. Za pierwszym razem miałem jeszcze wątpliwości, czy to BSD nabroił, no ale teraz nie mam już żadnych.

W takim razie zglos PR: http://freebsd.org/send-pr.html

Niestety z moich wcześniejszych doświadczeń wynika, że ten problem można rozwiązać tylko reinstalując Windowsa...

Bez przesady ...

Bootujesz z plytki instalacyjnej Windows XP, odpalasz Recovery z tej plytki, potem wpisujesz:

Kod:

C:\> fixboot
C:\> fixmbr

I masz przywrocony 'fabryczny' bootloader Windows.

Moje drugie podejście jest jednak o tyle gorsze, że... tym razem nie mogę również uruchomić FreeBSD :D Próbowałem już chyba wszystkich możliwych kombinacji w Grub, ale najlepsze co udało mi się uzyskać to: "Partition table invalid or corrupt". FreeBSD siedzi na hda4 - jakieś propozycje?

Powiedz co gdzie i jak poinstalowales, wpis dla GRUB powinien byc taki (dla 4 partycji):

Kod:

title  FreeBSD
root   (hd0,3,a)
kernel /boot/loader

Tak jeszcze zapytam, zainstalowales na logicznej czy podstawowej partycji?

dowoszek napisał(-a):

Generalnie do d... znowu muszę reinstalować windę - tyle z tego mam ;)

Trzeba wiedziec co sie robi albo testowac w srodowiskach, w ktorych bledy sa bez znaczenia (na przyklad maszyna wirtualna, czy drugi komputer), a teraz placz, bo nie dziala ;)

Myslisz, ze ja za pierwszym razem zainstalowalem FreeBSD, Linuxa, czy Windows i od razu wszystko bylo dobrze a potem tylko dodawalem/usuwalem paczki?
"I know it's everybody's sin, You got to lose to know how to win." Aerosmith - Dream On


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#148  2010-04-02 14:51:47

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Oczywiście instalowałem na partycji podstawowej.
Próbowałem różnych wpisów. Powinno też działać np:

Kod:

root (hd0,3)
chainloader +1

Poprzednio coś takiego mi zadziałało, teraz nie. Moim zdaniem to zwyczajnie wina sysinstall - ten program jest pełny bugów. Zauważyłem np. że wystarczy w pewnym momencie rozpocząć procedurę od początku (np. już po wskazaniu partycji i podziale slice) a przy instalacji systemu bazowego będą wyskakiwały błędy "no free nodes" - i trzeba zrestartować komputer.


vermaden napisał(-a):

Bez przesady ...

Bootujesz z plytki instalacyjnej Windows XP, odpalasz Recovery z tej plytki, potem wpisujesz:

Kod:

C:\> fixboot
C:\> fixmbr

I masz przywrocony 'fabryczny' bootloader Windows.

Poprzednim razem nic to nie dało... Partycja Windowsowa była jako jedyna rozpoznana przez sysinstall - przypuszczam, że musiał on wepchać tam swoje łapska i coś przeskrobać :(

vermaden napisał(-a):

Trzeba wiedziec co sie robi albo testowac w srodowiskach, w ktorych bledy sa bez znaczenia (na przyklad maszyna wirtualna, czy drugi komputer), a teraz placz, bo nie dziala ;)

Hmm, ale ja dokładnie wiedziałem co robię... nie rozumiem dlaczego zakłądasz, że czegoś nie wiedziałem. Sysinstall jest do d... i tyle, co ja poradzę? ;)

Ostatnio edytowany przez dowoszek (2010-04-02 14:54:33)

Offline

 

#149  2010-04-02 15:17:32

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

dowoszek napisał(-a):

Oczywiście instalowałem na partycji podstawowej.
Próbowałem różnych wpisów. Powinno też działać np:

Kod:

root (hd0,3)
chainloader +1

Poprzednio coś takiego mi zadziałało, teraz nie.

Tak, to tez powinno, ciekaw jestem co tam namieszales ;)

Moim zdaniem to zwyczajnie wina sysinstall - ten program jest pełny bugów. Zauważyłem np. że wystarczy w pewnym momencie rozpocząć procedurę od początku (np. już po wskazaniu partycji i podziale slice) a przy instalacji systemu bazowego będą wyskakiwały błędy "no free nodes" - i trzeba zrestartować komputer.

Tez kojarze cos takiego.

Poprzednim razem nic to nie dało...

Dziwne, u mnie zawsze dzialalo.

Hmm, ale ja dokładnie wiedziałem co robię... nie rozumiem dlaczego zakłądasz, że czegoś nie wiedziałem. Sysinstall jest do d... i tyle, co ja poradzę? ;)

Nikt nie mowi ze jest zajebisty ;)

Ja juz go nie uzywam i tak, teraz tak robie instalacje FreeBSD:
http://daemonforums.org/showthread.php?t=4200 [english]
http://bsdguru.org/dyskusja/viewtopic.php?t=19392 [polski]


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#150  2010-04-02 15:32:03

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

No to powitac spod FreeBDS 8.0 ;) chwilowo jeszcze bez polskich literk i spod linksa ale zawsze do przodu :) Akurat mam chwile wolna to zaczne sie bawic w instalacje przegladarek (na razie kompiluje sie opera - tak mozecie krzyczec i besztac :P), jakiegos muzkanta, etc. Przy okazji wie ktos jak zinstalowac na FreeBSD przegladarke od googla?? Z tego co w sieci znalazlem to sa jakie starocie do FreeBSD 7.0 i do tego odpalane przez wine (sic!)...


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)