Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-02-26 18:16:52

  domgl - Użytkownik

domgl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-12-07

vsftpd i użytkownicy systemowi z bin/false

Witam!
Jestem początkującym użytkownikiem systemu Linux i w konfiguracji podpieram się wygodnym interfejsem Webmina. Jednak mam problemy ze skonfigurowaniem serwera ftp a dokładnie vsftpd.
Mianowicie, jak zrobić aby użytkownicy mogli się logować na FTP nie mając kont shel-owych (użytkownicy dodani z opcją bin/false)? Czy tacy użytkownicy nazywają się "użytkownikami wirtualnymi".
Proszę o pomoc.
Dziękuję

Ostatnio edytowany przez domgl (2010-02-26 18:25:20)

Offline

 

#2  2010-02-27 11:19:23

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: vsftpd i użytkownicy systemowi z bin/false

Z tego co pamiętam, vsftpd musiał mieć założonych użytkowników lokalnie na maszynie.  W pliku /etc/ssh/sshd_config dodawało się linie z użytkownikami, którzy nie mogą zalogować się po powłoce :

Kod:

DenyUsers uzytkownik1 uzytkownik2

Tam dodaj użytkowników vsftpd.


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#3  2010-02-27 12:03:08

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: vsftpd i użytkownicy systemowi z bin/false

A może lepiej dodać s ssh DenyGroup i użytkowników dodawać do tej grupy. Ja kiedyś rozwiązałem takie coś poprzez połączenie serwera FTP z mysql ale to nie było to vsfpd

A co do SSH ja zawsze daje AllowGroup i dodaje tych użytkowników którzy mogą się logować poprzez ssh.

Ostatnio edytowany przez djjanek (2010-02-27 12:04:21)

Offline

 

#4  2010-02-27 13:15:46

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: vsftpd i użytkownicy systemowi z bin/false

domgl napisał(-a):

Mianowicie, jak zrobić aby użytkownicy mogli się logować na FTP nie mając kont shel-owych (użytkownicy dodani z opcją bin/false)? Czy tacy użytkownicy nazywają się "użytkownikami wirtualnymi".
Proszę o pomoc.
Dziękuję

W pliku /etc/vsftpd.conf musisz mieć

Kod:

check_shell=NO

Niektórzy użytkownikami wirtualnymi nazywają użytkowników których nie ma w systemie (nie widnieją w /etc/passwd), a korzystają z usług w tym systemie np. postfix, vsftp z użytkownikami w bazie danych.

PS. Za pomocą Webmina nie skonfigurujesz wszystkich opcji vsftp i nie tylko, przełamanie się do edycji plików konfiguracyjnych przynosi korzyści na przyszłość...

Offline

 

#5  2010-02-27 13:52:10

  fazie - Użytkownik

fazie
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-26

Re: vsftpd i użytkownicy systemowi z bin/false

Kod:

echo "/bin/false" >> /etc/shells

Offline

 

#6  2012-01-16 16:22:12

  cantek - Nowy użytkownik

cantek
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-01-16

Re: vsftpd i użytkownicy systemowi z bin/false

andreq napisał(-a):

W pliku /etc/vsftpd.conf musisz mieć

Kod:

check_shell=NO

Z man-a

check_shell
    Note! This option only has an effect for non-PAM builds of vsftpd. If disabled, vsftpd will not check /etc/shells for a valid user shell for local logins.

Myślę, że dla "PAM builds" można skorzystać z porady zamieszczonej na: http://linux-tips.org/article/70/users-with-bin-fal … gin-on-vsftpd
W pliku /etc/pam.d/vsftpd trzeba zakomentować linię

Kod:

auth   required        pam_shells.so

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)