Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-12-01 22:12:28

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Naruszenie ochrony pamięci ... ??

Cześć.
Na laptoku mam debiana testing amd64 jądro: 2.6.30-1-amd64, od jakiś dwóch tygodni,  niektóre programy od czasu do czasu wysypują się krzycząc błędem:

Naruszenie ochrony pamięci

tak się zdarza czasem z gxine, mplayerem i rzadziej innymi programami, taki QuantumGIS z repo:

to już nawet nie chce się wogule uruchomić. Zauważam że to zjawisko powoli narasta, chociaż taki np. xp na VirtualBOXie  pracujący czasem dosyć intensywnie nie wysypał sie ani razu. Zaczyna mnie to coraz bardziej drażnić.
Co poradzilibyście zrobić, co może być tego przyczyną, bo same wysypujące się programy to raczej nie, sprzęt też raczej pewny.
Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Offline

 

#2  2009-12-01 23:17:26

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

Zaktualizuj system/jądro. Bardziej system.

Tylko czasem się wysypują? A nie wypisuje drogi wysypu? (trace czy coś takiego) Ogólnie zobacz jakich wspólnych bibliotek używają te programy (np. "ldd mplayer") co Ci się wysypują i spróbuj je zaktualizować (może na siłę...).

Aha. Niektóre błędy tego typu dopisują się do "dmesg". Sprawdź tam od czasu do czasu. Może jeszcze w jakimś syslogu to się odkłada, ale tego już nie wiem.

Naruszenie obszaru pamięci jest wtedy gdy program ma sobie jakiś wskaźnik i wskazuje nie pamięć do której nie ma dostępu... lub chce usunąć coś co już usunął. Normalnie te programy się nie wysypują, więc możliwe, że jakaś biblioteczka jest uszkodzona/niekompatybilna. To bym obstawiał.


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#3  2009-12-02 02:20:17

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

kompilowałeś sam jajko czy używasz tego standardowego ?


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#4  2009-12-02 11:20:26

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

Dzięki za odzew - jądro mam dystrybucyjne, cały system aktualizuje ostatnio parę razy w tygodniu. Dziś ponownie zainstalowałem QGIS-a i dupa, musiałem dodać repozytorium lennego żeby spełnić zależności (teraz mam w sources.list od lennego/stable do experimental, z odpowiednimi wpisami w preferences - w skrócie wiodąca dystrybucja to testing, z lennego parę starszych bibliotek wymaganych przez QGIS. z unstable postgres 8.4, z experimental nakładka postgis do postgresa 8.4). QGIS dalej się sypie, nie odpuszczę tego bo nie uśmiecha mi się korzystać z kolejnej aplikacji na VirtualBOXie.
Teraz niestety nie sprawdzę bo mi się sypnął albo zasilacz albo sam laptok cholera jasna więc chwilowo temat odkładam(pisze z windy w pracy).
Jak komp będzie działał to spróbuję zainstalować tego QGISa na virtualnym samym lennym, żeby wykluczyć błąd w programie lub bibliotekach (korzysta z grassa i jeszcze dodatkowej kupy bibliotek).

Ostatnio edytowany przez peadyr (2009-12-02 11:45:26)

Offline

 

#5  2009-12-02 12:11:38

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

peadyr napisał(-a):

Teraz niestety nie sprawdzę bo mi się sypnął albo zasilacz albo sam laptok cholera jasna więc chwilowo temat odkładam(pisze z windy w pracy).

to tez moglo byc przyczyna ... np. jezeli sypalo sie cos z pamiecia lub kontrolerem pamieci system mogl generowac segmentation fault


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#6  2009-12-02 12:20:13

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

Jestem przy nadziei, że to zasilacz...

Offline

 

#7  2009-12-02 14:22:39

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

lub ram


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#8  2009-12-02 16:57:43

  mozgu - Użytkownik

mozgu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-24

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

lub podkręcony procesor/pamięć - ja tak miałem bardzo często w gentoo (podczas kompilacji) na podkręconym celeronie, gdy przez przypadek ustawiłem w biosie wartości defaultowe, wszystko wróciło do normy

Offline

 

#9  2009-12-02 18:49:23

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: Naruszenie ochrony pamięci ... ??

Nienie nic nie podkręcane ... i mam nowy zasilacz...
Znalazłem jakiś ślad... w trakcie odpalania programu i jego wywalania w terminalu wyrzuca tylko "Naruszenie ochrony pamięci" ale kern.log wyrzuca:

Dec  2 18:45:44 habeta kernel: [  559.758525] qgis[3545]: segfault at 0 ip 00007f94fd8c1411 sp 00007fffe05d8aa8 error 4 in libc-2.10.1.so[7f94fd848000+14a000]

teraz tylko pytanie co z tą biblioteką jest nie tak???

Gdzieś na hiszpańskim forum wyczaiłem, że to chyba nie tak z pythonem - odinstalowałem pakiety python-qgis i python-qgis-common po tym problem zniknął i QGIS działa. Tyle, że jest dośc istotny feler, że nie mogę instalować pythonowych wtyczek - a są mi niezbędne.

Tak se myślę z jaki pakiet dostarcza tej felernej biblioteki, może on jest za nowy (testing) bo wszystkie paczki z tego zewnetrznego repo są dostosowane do lennego...


Zaktualizowałem libc6 do lennego i dupa to samo, więc teraz downgrade libc6 do testing a potem do lennego...


Ja to jednak uruchomię czystego lennego na maszynie virtualnej, downgrade libc6 narobiłby ciut za dużo zamieszania...


TAK JAKBY SIĘ ZGADZAŁO, repo QGISa jest zrobione pod lennego i trza instalować lennego!

Ostatnio edytowany przez peadyr (2009-12-03 19:26:37)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)