Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-11-04 15:40:50

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

system na SDHC... warto?

Hej. Trochę mnie denerwuje wolne bootowanie i wczytywanie plików... SSD nadal drogie.
Powiedzcie mi jaką prędkość maja obecnie szybkie HDD w zapisie i odczycie?
Wszędzie jest podana prędkość talerzy, a nigdzie rzeczywisty transfer od i do...
Znalazłem na allegro SDHC Toshiby 4GB z prędkościami od/do 20MB/sek za 50zł.
Zakładając, że byłby tam tylko system mogłoby wypalić...
Mam w związku z tym kilka innych jeszcze pytań:
1) Jaki system plików (ext4 jest już w instalatorze jakby co)?
2) Czy Grub jest na tyle iinteligentny, by rozpoznać system na karcie automatycznie?
3) czy jeśli nie dam SWAPa (bo nie ma gdzie), to system będzie się bulwersował?
4) Co z /home? Dać mu 100MB na zachętę, a katalog domowy z hdd traktować jako magazyn, czy lepiej podpiąć obecne /home pod dwa systemy?
5) Inne propozycje?   Dzięki


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#2  2009-11-04 15:53:05

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: system na SDHC... warto?

Stawiałem system na Penie Corsair Voyager extreme edition (z czerwonym paskiem, niebieski to wolny standard) i na Sandiskach Serii Extreme III(do 30 zapis ) i hulało, grub się dał tam zainstalować bez problemu. Czasami dawało się odczuć wolniejszą pracę niż na zwykłym HDD ale to już jak dałem mu wycisk. Bez swapa bo najmniejsza to 2GB jakiej użyłem.


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - OMamo

Offline

 

#3  2009-11-04 16:15:02

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: system na SDHC... warto?

Paciocha napisał(-a):

Czasami dawało się odczuć wolniejszą pracę niż na zwykłym HDD ale to już jak dałem mu wycisk.

Na czym to polegało ogólnie? Bo nie wiem w jakich sytuacjach flashe wychodzą gorzej niż HDD...

Paciocha napisał(-a):

grub się dał tam zainstalować bez problemu.

Mnie chodzi raczej, by bezproblemowo dać gruba (od razu, lub przy instalacji na HDD innego OS) na HDD, bo w BIOSIE laptopa nie widzę możliwości bootowania nawet z USB...


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#4  2009-11-04 16:25:39

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: system na SDHC... warto?

Transfery raczej sa pomijane, bo szybkosc kopiowania danych zalezy od kontrolera do ktorego dysk bedzie podpiety ;]. Dlatego producent ich nie podaje.
Przekopiuj 150 plikow w rozmiarze .... 500Mb z dysku A na dysk B. To zobaczysz rzeczywisty tarnsfer.
Hd tune mniej wiecej taki tarnsfer pokazuje przy skanowaniu dysku.
30MB/s to ma stara barracuda 6 i jej to nawet dobry kontroler nie pomoze. ;]
A nowe dyski ( mowiac nowe mam na mysli 500GB jeden talez samsung f3, barka 12 no i pomine sprawe kontrolera, opre sie testem samsungow f3 na pclab.pl  ;] ). Maja transfery w testach niewiele gorsze od pierwszych dyskow ssd.
Przy odczycie na poziomie 120MB ( tak nie pomylilem sie ;] ) i zapisie gdzies ze 100MB. Nie mam barki 12 to nie powiem jak wypada w realu. Ale mam barke 11, ktora w testach ( tez hd tach) robila cos kolo 85MB/s, przy kopiowaniu na samsunga F1, transfer byl na poziomie 60MB/s.
Teraz na koniec powiem ze na starym Maxtorze 80GB pod PATA ( moj pierwszy dysk), tarnsfery byly na poziomie 50MB/s przy zapisie i dysku podpietym "solowo" na osobny kontroler dyskow na mobo abit st6 raid, ale HD tach go nie testowalem ;].

Generalnie pomysl kupna karty pamieci jest dla mnie poroniony. Chyba ze
1. zalzy Ci na ciszy
2. NIE zalezy ci na pojemnosci
3. zalezy Ci na wielkosci urzadzenia
4. NIE zalezy ci na przyszlosci urzadzenia ( karta zawsze gdzies tam wcisniesz xd dysk nie koniecznie).
5. zalezy Ci na komentarzu od urzytkownika xxxx
6. NIE zalecy ci na kupnie dysku twardego.
7. zalecy Ci na wydaniu 50zl na allegro to kup jakis dysk 40Gb na SATA( lub PATA jezelie SATA nie masz).
8. NIE zalezy ci zeby kolejny dysk twardy w komputerze lezal
9. zalezy Ci na wciskaniu pieniedzy firmie Toshiba ktora odbija kase wylozona na standard HDdvd ktory przestala wspierac bo dal 600 baniek w plecy.
0. NIE zalecy ci ................... ( cos wymysle to dopisze).



80 GB, sata odczyt/zapis na poziomie 40MB/s http://www.allegro.pl/item795727625_hitachi_hds7216 … 7200_8mb.html ( licytacja spiesz sie xd).

Ostatnio edytowany przez gindek (2009-11-04 16:31:25)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#5  2009-11-04 16:53:11

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: system na SDHC... warto?

Gindek, super. Dzięki za rzeczowe wyjaśnienie. No nic. Mam laptopa i trochę mnie zdenerwowała sytuacja z wątku obok gdzie mi się Xy posypały.
Jakbym miał taką kartę już, to bym przeskoczył na Debiana na SDHC i miał problem z głowy.  Pisałem właśnie artykuł na jakilinux na Debku i praca leży ponad tydzień już.
Taka mobilna karta na czarną godzinę. Dobrze, że mnie uświadomiłeś. Sata, Pata sRata... USB piszą, że ma teoretycznie 480MB/sek...
czy mam zatem rozumieć, że najszybciej będzie podpiąć pod USB 2.0 kolejno SSD>HDD>ww. Pendrive> SDHC/CF?

Ostatnio edytowany przez iwo (2009-11-04 16:54:36)


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#6  2009-11-04 18:12:38

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: system na SDHC... warto?

iwo napisał(-a):

czy mam zatem rozumieć, że najszybciej będzie podpiąć pod USB 2.0 kolejno SSD>HDD>ww. Pendrive> SDHC/CF?

mniej wiecej tak ;], mowie mniej wiecej bo to zalezy oczywiscie od konkretnie porownywanego sprzetu.

ALe do lapka karta pamieci chyba faktycznie bedzie najlepsza (bo zakladam ze masz czytnik wbudowany).
Bo kierujac sie w strone hdd to trzeba by kupic, kieszen zew to bedzie jakies ... 60-100zl ( zalezy czy pod usb czy firewire), od biedy mozna dokupic przejsciowke usb2ide za 20zl i tez bedzie dzialac ( tylko transfery sa slabsze, bynajmniej na mojej sztuce do 25MB/s). Ale tracisz wtedy mobilnosc bo 3,5'' potrzebuje dodatkowego zasilacza.
Do dyskow 2.5'' nie potrzeba zasilacza ale ceny kieszeni odstraszaja ;].

Ostatnio edytowany przez gindek (2009-11-04 18:21:38)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#7  2009-11-04 19:06:57

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: system na SDHC... warto?

iwo napisał(-a):

[..]USB piszą, że ma teoretycznie 480MB/sek... [..]

Jak już, to 480Mbit/s (megabitów!), co daje (teoretyczne oczywiście 480/8) 60MB/s (megabajtów).
System na SD/CF czy innych cudach nadaje się ewentualnie do -jak np w moim przypadku-bezgłośnego domowego routerka, w którym nie zależy mi na prędkości odczytu danych lub czasach dostępu.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#8  2009-11-04 21:06:26

  ju-rek - Użytkownik

ju-rek
Użytkownik
Skąd: R.........
Zarejestrowany: 2006-04-30

Re: system na SDHC... warto?

Kod:

hdparm -Tt /dev/sda2

/dev/sda2:
 Timing cached reads:   18776 MB in  2.00 seconds = 9400.37 MB/sec
 Timing buffered disk reads:  378 MB in  3.01 seconds = 125.51 MB/sec

wiem że to nie bench , ale daje jako taki obraz. Dysk to Samsung HD103SJ 1TB.


C2Q Q9550@4,0 Ghz - Asus P5Q-E - Nvidia GTX 260 - 2x2gb OCZ Titanium 1150MHz - HDD 500 Gb - Audigy 2 Gold - 2.6.31-zen1
http://img213.imageshack.us/img213/4497/userbar15788xl0.gif

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)