Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-14 16:10:30

  rezasurmar - Użytkownik

rezasurmar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-14

Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

witam wszystkich, mam problem. Postawiłem serwer na debianie skonfigurowałem iptables. Na serwerze mam uruchomionego ftp, apache2, rtorrent, samba. Do tego mam podpięty jeden komputer stacjonarny i 2 laptopy. Jak najlepiej zrobić by mimo uruchomionego rtorrenta na serwerze, www na net na reszcie kompów działał bez ograniczeń i z najwyższym priorytetem, bo jak włączam rtorrent to przymula net mimo iż mam 16MB download i 4MB upload.

znalazłem coś takiego na forum

iptables -P FORWARD DROP
iptables -A FORWARD -p TCP -m multiport --dports 80,22,443 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -m connlimit ! --connlimit-above 50 -j ACCEPT

myślałem ewentualnie o HTB.

ale nie zależy mi na jakimś wymyślnym rozdzielaniu pasma, chodzi tylko o to by serwer przycinał ilość połączeń w rtorrent jeżeli jest większe zapotrzebowanie na ruch www, czy ftp.

Offline

 

#2  2009-10-14 16:21:12

  gielo - Użytkownik

gielo
Użytkownik
Skąd: Chełm
Zarejestrowany: 2009-07-01
Serwis

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

Jeżeli dopuszczasz w sieci p2p to nie zrobisz tego dobrze za pomocą kilku linijek samego iptables. Polecam ipp2p, layer7, limitowanie jednoczesnych połączeń i dynamiczny podział pasma lub zainteresuj się skryptami baroo. Wiem że może ktoś uznać je za bezsens w zastosowaniu tak małej sieci ale jak już wspomniałem nie da się za pomocą samego gołego iptables ograniczyć p2p bez względu na to ile komputerów jest do takiej sieci podłączonych.

Można próbować z priorytetowaniem portów tylko że obecne p2p nie ma problemu z połączeniami na portach 80, 21, 22 i temu podobnych a nie zablokujesz przecież wszystkich portów bo odetniesz sobie całkowicie internet. Bardziej skuteczne jest priorytetownie po nagłowkach i tu z pomoca przychodzą właśnie ipp2p czy layers7.

Ograniczenie liczby jednoczesnych połączeń zapobiegnie natomiast zarżnięciu switchy czy gorszej klasy routerów, accespointów, które najczęsciej stoją między komputerami klienta, a stykiem do twojego usługodawcy internetowego. Czyli najczęściej jego routerem brzegowym.

Offline

 

#3  2009-10-14 16:32:51

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

@gielo ale rezasurmar pisze o p2p na swoim serwerze wiec chyba nie bedzie obchodzil podzialu pasma ktore sam sobie uruchomi

@rezasurmar kolejkowania (htb lub podobnych) nie unikniesz, a jako ze routing jest na tej samej maszynie co usluga do kolejkowania to pewnie bedziesz musial zainteresowac sie IMQ lub podobnymi ...

Edit:
zwroc uwage tez na mozliwosc identyfikowania lokalnego usera generujacego ruch w iptables (bylo ostatnio na forum) ... moze sie przydac do eleganckiego wychwycenia calosci tego torenta

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-10-14 16:34:56)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#4  2009-10-15 08:55:44

  rezasurmar - Użytkownik

rezasurmar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-14

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

Na serwerze mam tylko torrenta, żadnych p2p. Dokładnie chodzi mi o to by jeżeli z któregoś komputera przychodzi połączenie to by miało najwyższy priorytet, by mimo puszczonego torrenta nie przycinało www na lokalnych komputerach.Można by też na sztywno ustawić dla torrentów najniższy priorytet pakietów, by cała reszta była puszczana bez żadnych ograniczneń. Sporadycznie się zdarza by chodziły wszystkie 3 kompy, ale denerwujące jest to iż mimo dość szybkiego łącza, strony mają czkawkę. Często mam otwarte 30-50zakładek w firefoxie, ale nawet jak jest 1-5 to też przycina więc, to nie kwestia wydajności samego kompa.

Offline

 

#5  2009-10-15 10:46:15

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

o ile sie na tym znam torrent nalzy do grupy aplikacji typu p2p (ale to czy to 2p czy serwer www nie ma zadnego znaczenia) ... nic prostrzego niz tc+htb+imq raczej nie wymyslisz ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#6  2009-10-15 13:31:08

  rezasurmar - Użytkownik

rezasurmar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-14

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

Tak, na marginesie, jaki limit połączeń ma taki net 16MB/4MB - dostawca do mediacom tychy (Triple.pl).Może w zupełności wystarczyło by to zrobić przez ograniczenie połączeń.

Offline

 

#7  2009-10-15 16:03:36

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

jest prawdopodobne ze nie ma limitu polaczen ... gdy nie korzysta sie z NAT nie ma w zasadzie potrzeby sledzenia polaczen wiec nawet nie wiadomo ile dany klient ich ma ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#8  2009-10-16 10:28:23

  rezasurmar - Użytkownik

rezasurmar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-14

Re: Ograniczanie pasma lub dynamiczny przydział łącza

Dzięki. Będę próbował coś skrobnąć. Wykorzystam jakiś gotowy skrypt bo sam jestem cienki.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)