Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-10-11 00:09:31

  Pluto65 - Nowy użytkownik

Pluto65
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-10

Jak uzyskać na chwilę prawa roota w C (bez gksu, kdesu)

Jak uzyskać na chwilę prawa administratora w programie w C gdy będą potrzebne do wykonania jakiś operacji? Chcę aby wyskoczyło okienko z pytaniem o hasło. Nie chcę aby program od samego początku był wywoływany z prawami administratora. Ani nie chcę wyświetlać okienka kdesu, gksu. Zauważyłem, że menadżer pakietów Kpackage w KDE 3.5 w Debianie 5.0 podczas przeglądania listy pakietów potrafi pracować z prawami zwykłego użytkownika a dopiero przy wprowadzaniu jakiś zmian wyskakuje okienko z pytaniem o hasło administratora które nie wygląda na okno kdesu, gksu. Jak to się robi w języku C ?

Offline

 

#2  2009-10-11 00:19:10

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Jak uzyskać na chwilę prawa roota w C (bez gksu, kdesu)

Z tego co mi wiadomo to okienko kdesu używa konsolowego polecenia "su" (bez niego nie działa). Więc chyba po prostu zwykłe  systemowe wywołanie.


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#3  2009-10-11 08:30:45

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jak uzyskać na chwilę prawa roota w C (bez gksu, kdesu)

Pluto65 napisał(-a):

wyskakuje okienko z pytaniem o hasło administratora które nie wygląda na okno kdesu, gksu. Jak to się robi w języku C ?

A propos KDE: podejrzewam, że przelogowanie jest częścią kdelibs. Do tej części odwołuje się kdesu i dowolny inny program korzystający z kdelibs.

Zobacz sobie na żywym przykładzie (halo, to WiOO — masz źródła). Podejrzewam, że najprostszy będzie ktsuss.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2009-10-11 15:06:10

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Jak uzyskać na chwilę prawa roota w C (bez gksu, kdesu)

mozna przez np. przez PAM ale tez na inne sosoby ... najprosciej zajrzec w zrodla komendy su (pobrac je mozna apt-get source login) i tylko zamiast pytac o haslo wstawic haslo pobrane ze swojego okienka ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)