Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-09-18 15:45:22

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Składanie komputera

Witam, niedługo wyprowadzam się z domu i będę potrzebował nowego komputera
zastanawiałem się nad wyborem laptopa albo zwykłego blaszaka
jednak to drugie jest dużo tańsze a przewóz go 80 km nie sprawia kłopotu

tak więc mam do was pytanie jaki zestaw polecalibyście mi żeby możliwie było jak najtaniej
i w miarę wydajnie
z moich wymagań to w zasadzie dobra karta graficzna - szczególnie pod autocada, którego jak słyszałem będę katował na 2-gim roku

No i oczywiście jaki sklep/sieć sklepów polecacie aby było tanio i pewnie
no i monitor LCD

z góry dzięki z odpowiedzi :-)

Offline

 

#2  2009-09-18 15:57:54

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Składanie komputera

A jaki to ma być przedział cenowy? Jak stwierdzenie 'jak najtaniej' jest względne dość a mimo wszystko na studiach laptop się przydaje.


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#3  2009-09-18 15:59:51

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Składanie komputera

a racja zapomniałem dodać
no najlepiej było by gdyby z monitorem wyszło do 2 tyś, rewelacji się nie spodziewam ale coś dobrego moze uda się złożyć

Offline

 

#4  2009-09-18 16:20:50

  Wieloryb - Użytkownik

Wieloryb
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-06-20

Re: Składanie komputera

Tutaj masz temat o sklepach http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=14764

A wg mnie to i tak najlepszym pomysłem jest laptop. Za 2 tys można kupić całkiem fajny sprzęt.


http://www.debian.org/logos/button-mini.png http://img142.imageshack.us/img142/4871/facebookk.gif

Offline

 

#5  2009-09-18 17:09:15

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Składanie komputera

Czy ja wiem mam w domu laptopa i dosyć denerwujący jest :)
co tydzień muszę czyścić bo się przegrzewa, części nie wymienię na lepsze
i obsługa pod linuksem nie zawsze sprawia przyjemność
i parametry ma gorsze od blaszaków w tej samej cenie

za to jest mobilny i mało miejsca zajmuje

Offline

 

#6  2009-09-18 17:13:15

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Składanie komputera

no mi laptop w szkole parę razy dupę uratował, więc polecam. np. jak w sprawozdaniu jest jakiś błąd i wystarczy mała korekta, to robisz to na kolanie, biegniesz do punktu ksero z flaszuszką gdzie ci to drukują i oddajesz w terminie. poza tym laptop bardzo ułatwia wymianę wszelkich materiałów i innych nielegalnych pomocy naukowych. chociaż trzeba przyznać, ze w porównaniu z blaszakiem na lapku cholernie niewygodnie się pracuje. no i z nowymi grami jest ciężko


linux regd. user #248790

Offline

 

#7  2009-09-18 17:15:25

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Składanie komputera

Laptop za 2 to raczej taki średni jest. A za tyle to już całkiem porządne pudło da się poskładać. Zestawów w klasycznym rozumieniu to raczej nie nikt nie poleca. Lepiej coś poskładać. Zależy czy go chcesz do grania, czy zależy Ci na mocy obliczeniowej - coś się wymyśli :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#8  2009-09-18 17:25:18

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Składanie komputera

Ogólnie jest tak że uczelnię mam blisko od mieszkania to będę mógł do niego biegać
a zależy mi na wygodzie pracy
poza tym mam w domu laptopa i jakby okazał się jednak niezbędny wtedy mógłbym dokonać wymiany

no tak przeglądam laptopy to do 2 tys. zawsze mają jakiś feler albo słaby procek albo karta albo dysk mały :)
do do gier i mocy to najlepiej jakby był to kompromis między obydwoma rzeczami :)

Offline

 

#9  2009-09-18 17:32:54

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Składanie komputera

w zeszłym tygodniu zaszalałem i kupiłem phenom II 3,1 GHz + płyta gigabyte + 2*2 GB ramu 1333. koszt 9 stów.

do tego musiałbys wziąć w miarę grafę, np GF GTS 250 (=500 pln) + dysk (200) + obudowa (200). w sumie porządny zestaw na lata za 1800 pln - nie licząc klawiatur, myszek, czytników kart i innych. no i monitora...


linux regd. user #248790

Offline

 

#10  2009-09-18 18:19:59

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Składanie komputera

rychu napisał(-a):

w zeszłym tygodniu zaszalałem i kupiłem phenom II 3,1 GHz + płyta gigabyte + 2*2 GB ramu 1333. koszt 9 stów.

do tego musiałbys wziąć w miarę grafę, np GF GTS 250 (=500 pln) + dysk (200) + obudowa (200). w sumie porządny zestaw na lata za 1800 pln - nie licząc klawiatur, myszek, czytników kart i innych. no i monitora...

jakby nie było taki zestawik z monitorem przekroczy 2k


linux register user: 484281
"It's great to be here. It's great to be anywhere"
Keith Richards

Offline

 

#11  2009-09-18 21:44:59

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Składanie komputera

Może warto ciut poczekać na laptopy oparte o chipset Nvidii zwany ION? Wydajnościowo w grafice to jak siakiś GF 8800. Może nie demo prędkości i najnowsze gry w niskich detalach, ale... Cena. Lapki oparte o IONa już od ok 1500pln można dostać. I wybór spory - od maleńkich ultramobilnych netbooków (10") w górę. Ja sam celuję właśnie w netbooka z IONem - do tej pory przed zakupem "malucha" powstrzymywała mnie diabelnie niska wydajność grafiki (Intel GMA950 w normalnych pieniądzach <1500pln). Z IONem się chyba skuszę :D

W stacjonarnym mam starego GF7600GS - wystarcza mi ;) Ważniejsze to sporo RAM (2GB minimum). Procesory pomijam, bo wszystkie współczesne są min. dwurdzeniowe lub przynajmniej z hyperthreading (w netbookach Intel Atomy). Czy to będzie Core Duo czy Athlon II X4 - w codziennym użytkowaniu nie zauważysz różnicy. Po co przepłacać? I tak w ogromnej liczbie nieco starszych aplikacji liczą się czyste MHz, a nie ilość rdzeni. Mój PentiumD nieraz lepiej się spisuje niż służbowy Core2Duo :D

Zatem odpowiedz sobie na pytania:
1. Co ważniejsze - gry czy praca? I zainwestuj w odpowiednią grafikę (jakaś tańsza za 200-300pln, lub porządna za 500 jak kolega pisał wyżej, najlepiej GF - mniej kłopotów pod Linuxem)
2. Ramu pakuj najlepiej 4GB. Nawet jak XP będziesz miał (wykorzysta 3.25GB max) to i tak warto. Lada dzień Win7 wejdzie. Testowałem - milion razy lepszy od Visty. Pamięc RAM do grafiki, gier i obliczeń np. w CAD się przyda na pewno.
3. HDD - wsio rybka. Byle "współczesny". jak chcesz ultra szybko - inwestuj w SSD na system + zwykły na dane. Moim zdaniem i tak przereklamowane są SSD. Przynajmniej do domowych zastosowań.
4. Nie oszczędzaj na obudowie i nie kupuj jakiejś made in china no name z zasilaczem za 100pln! Lepiej wydać 200 na obudowę porządną i dokupić za 150-200 zasilacz porządny. Przerabiałem wiele kompów i obecny najfajniej pracuje - zero BSOD pod win, cichutki etc właśnie przez obudowę i zasilacz.
5. Płyta główna. Często pomijana. Tania As(s)rock np... szkoda nerwów i pieniędzy. Kup jakiegoś Gigabyte, Asus, Soltek etc - coś markowego i sprawdzonego. Dosłownie kilka dyszek więcej dasz niż za "kamień dupny", a nerwów oszczędzisz sobie.

To moja opinia i podpowiedź.


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&amp;do=get&amp;target=banner.png

Offline

 

#12  2009-09-18 21:49:05

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Składanie komputera

misioooo napisał(-a):

W stacjonarnym mam starego GF7600GS - wystarcza mi

b. popularna karta, też mam takiego. w zasadzie do wszystkiego styka, ale gta4 się slajduje, bo jest poniżej minimalnych wymagań :p nówka nie śmigana kosztuje jakieś 200 pln, ale jesli rozważysz używane graty to na alledrogo dostaniesz używkę za niecałą stówę.


linux regd. user #248790

Offline

 

#13  2009-09-18 21:54:50

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Składanie komputera

Ostatnio kupowałem dla rodzinki za 2170 zł Tochibę na AMD X2 @64 bit. Grafika Nvidii - nie pamiętam jaka. I powiem że całkiem sprytna maszynka.
Ostatnio miałem też ofertę HP o podobnej konfiguracji i podobnej cenie


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#14  2009-09-18 23:35:32

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: Składanie komputera

primo

rycho napisał(-a):

no mi laptop w szkole parę razy dupę uratował

po ktorej stronie biurka
wtore primo
dwa dni w internecie i sobie zlozysz jaki chcesz ., nawet rakiete kosmicznao

Offline

 

#15  2009-09-18 23:38:18

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Składanie komputera

lubomir napisał(-a):

rycho napisał(-a):

no mi laptop w szkole parę razy dupę uratował

po ktorej stronie biurka

no jak to po której? po tej właściwej! :>


linux regd. user #248790

Offline

 

#16  2009-09-18 23:44:20

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: Składanie komputera

no tak i wszystko na temat; :
sory za question

Ostatnio edytowany przez lubomir (2009-09-18 23:46:05)

Offline

 

#17  2009-09-19 13:20:45

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Składanie komputera

dzięki za wszystkie porady teraz pytania praktyczne
wybierać płytę z socketem  am2 czy am3? jakoś przyzwyczajony jestem do procesorów amd

myślałem w sumie o AMD Phenom II X2 545 s.AM3 BOX

pytanie też co do karty, w ogóle nie zależy mi na jakości dźwięku słuch mam w ogóle niekalibrowany jaka marka / model jest tania i bez problemu pójdzie pod linuksem?

no i pytania co do obudowy/zasilacza o którym pisał misioooo na co zwracać uwagę bo w ogóle nie mam pojęcia

Offline

 

#18  2009-09-19 14:20:14

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Składanie komputera

Jak już coś nowego kupujesz, to lepiej najnowszy socket czyli AM3, a co do zasilacza, im cięższy tym lepszy - ja bym na nim nie oszczędzał - np. Chieftec SI-A300P3 270W około 100 zł.Chociaż to trochę drogo jak na taką w sumie moc. To może Powertec EC420-NP 420 Wat i 80 zł. A jak byś kupił obudowę razem z zasilczem, to pewnie wyszłoby taniej, ale wtedy ten zasilacz, to już nie będzie jakiś taki markowy...

Ostatnio edytowany przez marg1 (2009-09-19 14:24:13)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#19  2009-09-19 14:53:59

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Składanie komputera

adamos napisał(-a):

dzięki za wszystkie porady teraz pytania praktyczne
wybierać płytę z socketem  am2 czy am3? jakoś przyzwyczajony jestem do procesorów amd

myślałem w sumie o AMD Phenom II X2 545 s.AM3 BOX

pytanie też co do karty, w ogóle nie zależy mi na jakości dźwięku słuch mam w ogóle niekalibrowany jaka marka / model jest tania i bez problemu pójdzie pod linuksem?

no i pytania co do obudowy/zasilacza o którym pisał misioooo na co zwracać uwagę bo w ogóle nie mam pojęcia

Bierz AM3!  Jeśli bawisz się w OC to zastanowiłbym się raczej nad Athlonem II, jeśli nie to Phenom 545 będzie OK.
Dźwięk jest zintegrowany na większości nowych płyt gł.
Na zasilaczu się nie oszczędza. Tutaj masz co nieco opisane.

Za 2k złożysz już bardzo sensowny zestaw z monitorem do pracy. Dokładając kartę graficzną masz już wszystko.

Przykładowy zestaw:
Płyta: Gigabyte MA770
Proc: Phenom/Athlon II
Pamięć : 4GB 1333
Dysk: Samsung F3 500 GB
Zasilacz: j/w
Nagrywarka: jakakolwiek
Obudowa: jakakolwiek
Monitor: np. jakiś Asus 22"

Całość da się zamknąć w 2k.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#20  2009-09-19 15:34:52

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Składanie komputera

Nie bawię się w OC to sądzę że Phenom 545 chyba będzie najlepszy do tego podana przez ciebie płyta Gigabyte MA770
Ram Kingston 2GB DDR3-1333 drugą kość dokupi się jak zbierze się trochę gotówki
Co do karty nadal mam problem
dobrze wygląda ASUS GTS250 ale nie wiem czy to do końca dobry wybór
no dysk to już będzie od funduszy zależało z tym problemu raczej nie ma ;)

no i obudowę i zasilacz wybiorę z białej listy z linka

Offline

 

#21  2009-09-19 15:36:08

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Składanie komputera

Jak pod autocada to kazda poropozycja tutaj jest bledna, a po drugie autocad i platfroma za 2k PLN i to z monitorem? No ludzie, litosci. Za tyle to sie minitor do prac z cadem kupuje :P

AutoCAD -> Nvidia Quadro lub ATI FireGL (choc z ATI bywaja czasem problemy)
AutoCAD -> jeden minitor to za malo, mowie calkiem serio chyba ze lubi sie co chila zoomowac i scrollowac
AutoCAD -> 2 CPU + >=4GiB RAM

Ale...
No wlasnie jakos zalozyciel nie powiedzial co bedzie z tym AutoCADem robic. Bo do zrobienie 3 rzutni i narysowania zebatki to imo AutoCAD niepotrzebny (za cene programu wytoczymy 20 takich zebatek) no i mozna powalczyc nawet z AutoCADem R 14 lub nawet nizszym ktory posmiga na starmym leciwym PIII.

A juz pomijajac hardware to do AutoCAD'a najwazniejsza jest dobra myszka (i najlepiej manipulator, ale to zaleznie od zastosowan, mozna sie obejsc).

Na allegro mozna znalezc w cenie ~2k PLN stacje robocze sun'a z dwoma oopteroanmi i 16GB ram idelanie sie nadaja do pracy nawet z udziwnionymi i mocożernymi nakladkami do Cad'a - testowane ;)

Offline

 

#22  2009-09-19 15:50:20

  adamos - Członek DUG

adamos
Członek DUG
Skąd: Będzin
Zarejestrowany: 2004-12-14

Re: Składanie komputera

No tu autocad to bez przesady proste projekty + darmowa kopia programu z jakiegoś programu UE ;]
tak więc nie ma to być typowo pod niego ale tak żeby bez męki proste rzeczy zrobić

Offline

 

#23  2009-09-19 16:06:07

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Składanie komputera

qluk napisał(-a):

Jak pod autocada to kazda poropozycja tutaj jest bledna, a po drugie autocad i platfroma za 2k PLN i to z monitorem? No ludzie, litosci. Za tyle to sie minitor do prac z cadem kupuje :P

chyba zwariowałeś :p co ty rysujesz w tym cadzie, plany osiedla mieszkaniowego na 100 tys. ludzi?

do smarowaniu planów domowych instalacji elektrycznych dotychczas wystarczał mi semp64 3000+ z 1 GB ramu i kartą 7600 GS. i to pod virtualboxem - wszystko chodziło całkiem komfortowo.

poza tym zębatki się frezuje, a nie toczy :p


linux regd. user #248790

Offline

 

#24  2009-09-19 18:57:59

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Składanie komputera

qluk napisał(-a):

Jak pod autocada to kazda poropozycja tutaj jest bledna, a po drugie autocad i platfroma za 2k PLN i to z monitorem? No ludzie, litosci. Za tyle to sie minitor do prac z cadem kupuje :P

No bez przesady Cycu. Używałem AutoCAD'a na słabszym sprzęcie do rzeźbienia instalacji CO (na istniejącym projekcie domu jednorodzinnego) i działał OK

Offline

 

#25  2009-09-19 21:55:16

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Składanie komputera

qluk napisał(-a):

Jak pod autocada to kazda poropozycja tutaj jest bledna, a po drugie autocad i platfroma za 2k PLN i to z monitorem? No ludzie, litosci. Za tyle to sie minitor do prac z cadem kupuje :P

AutoCAD -> Nvidia Quadro lub ATI FireGL (choc z ATI bywaja czasem problemy)
AutoCAD -> jeden minitor to za malo, mowie calkiem serio chyba ze lubi sie co chila zoomowac i scrollowac
AutoCAD -> 2 CPU + >=4GiB RAM

Ale...
No wlasnie jakos zalozyciel nie powiedzial co bedzie z tym AutoCADem robic. Bo do zrobienie 3 rzutni i narysowania zebatki to imo AutoCAD niepotrzebny (za cene programu wytoczymy 20 takich zebatek) no i mozna powalczyc nawet z AutoCADem R 14 lub nawet nizszym ktory posmiga na starmym leciwym PIII.

A juz pomijajac hardware to do AutoCAD'a najwazniejsza jest dobra myszka (i najlepiej manipulator, ale to zaleznie od zastosowan, mozna sie obejsc).

Na allegro mozna znalezc w cenie ~2k PLN stacje robocze sun'a z dwoma oopteroanmi i 16GB ram idelanie sie nadaja do pracy nawet z udziwnionymi i mocożernymi nakladkami do Cad'a - testowane ;)

:D

Kolega adamos napisał, że Autocada będzie katował na 2 roku studiów. Wątpię, żeby projektował coś ponad przekładnie/sprzęgło. W zupełności wystarczy do tego 21" monitor CRT, zintegrowana grafa i komputer klasy P4.
BTW. Poproszę o jakiegoś linka do stacji SUNa z 2 opteronami i 16 gb ramu za 2k. (PLN brutto)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)