Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-08-26 15:28:58

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Witam.

Sugerując się oficjalną stroną, postanowiłem skompilować nową wersję otwartych sterowników RadeonHD. Kłopot w tym, że nie mogę ich skompilować. Pobrałem z repo Debiana rzeczy potrzebne do kompilacji poprzez build-dep, więc wszystko jest. Etap ./autogen.sh (czyli ./configure) przechodzi bez problemu, kłopoty są przy make. Generalnie log z make wygląda tak:

Kod:

Making all in src
git_version.sh: Output is new file, creating git_version.h
  CC    r5xx_accel.o
  CC    r5xx_xaa.o
In file included from /usr/include/xorg/glyphstr.h:29,
                 from /usr/include/xorg/picturestr.h:28,
                 from /usr/include/xorg/xaa.h:108,
                 from r5xx_xaa.c:71:
/usr/include/xorg/picture.h:118: warning: comma at end of enumerator list
  CC    r600_shader.o
In file included from r600_shader.c:35:
r600_reg.h:94: warning: ISO C restricts enumerator values to range of ‘int’
r600_reg.h:96: warning: ISO C restricts enumerator values to range of ‘int’
  CC    radeon_3d.o
  CC    radeon_textured_videofuncs.o
In file included from /usr/include/xorg/glyphstr.h:29,
                 from /usr/include/xorg/picturestr.h:28,
                 from radeon_textured_videofuncs.c:94:
/usr/include/xorg/picture.h:118: warning: comma at end of enumerator list
  CC    rhd_atombios.o
In file included from rhd_atombios.c:61:
./AtomBios/includes/CD_Common_Types.h:43:5: warning: C++ style comments are not allowed in ISO C90
./AtomBios/includes/CD_Common_Types.h:43:5: warning: (this will be reported only once per input file)
In file included from atombios_rev.h:105,
                 from rhd_atombios.c:77:
./AtomBios/includes/atombios.h:145:55: warning: C++ style comments are not allowed in ISO C90
./AtomBios/includes/atombios.h:145:55: warning: (this will be reported only once per input file)
In file included from atombios_rev.h:105,
                 from rhd_atombios.c:77:
./AtomBios/includes/atombios.h:314: warning: type of bit-field ‘WS_SizeInBytes’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:315: warning: type of bit-field ‘PS_SizeInBytes’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:316: warning: type of bit-field ‘UpdatedByUtility’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:389: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:571: warning: type of bit-field ‘ucDPLinkRate’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:572: warning: type of bit-field ‘ucReserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:573: warning: type of bit-field ‘ucLinkSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:574: warning: type of bit-field ‘ucTransmitterSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:575: warning: type of bit-field ‘ucReserved1’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:624: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:692: warning: type of bit-field ‘fDualLinkConnector’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:693: warning: type of bit-field ‘fCoherentMode’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:694: warning: type of bit-field ‘ucLinkSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:696: warning: type of bit-field ‘ucEncoderSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:697: warning: type of bit-field ‘fDPConnector’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:698: warning: type of bit-field ‘ucReserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:699: warning: type of bit-field ‘ucTransmitterSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:737: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:960: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:980: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:1500: warning: type of bit-field ‘FirmwarePosted’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1501: warning: type of bit-field ‘DualCRTC_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1502: warning: type of bit-field ‘ExtendedDesktopSupport’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1503: warning: type of bit-field ‘MemoryClockSS_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1504: warning: type of bit-field ‘EngineClockSS_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1505: warning: type of bit-field ‘GPUControlsBL’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1506: warning: type of bit-field ‘WMI_SUPPORT’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1507: warning: type of bit-field ‘PPMode_Assigned’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1508: warning: type of bit-field ‘HyperMemory_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1509: warning: type of bit-field ‘HyperMemory_Size’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1510: warning: type of bit-field ‘Reserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2043: warning: type of bit-field ‘bfI2C_LineMux’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2044: warning: type of bit-field ‘bfHW_EngineID’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2045: warning: type of bit-field ‘bfHW_Capable’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2095: warning: type of bit-field ‘HorizontalCutOff’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2096: warning: type of bit-field ‘HSyncPolarity’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2097: warning: type of bit-field ‘VSyncPolarity’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2098: warning: type of bit-field ‘VerticalCutOff’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2099: warning: type of bit-field ‘H_ReplicationBy2’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2100: warning: type of bit-field ‘V_ReplicationBy2’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2101: warning: type of bit-field ‘CompositeSync’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2102: warning: type of bit-field ‘Interlace’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2103: warning: type of bit-field ‘DoubleClock’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2104: warning: type of bit-field ‘RGB888’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2105: warning: type of bit-field ‘Reserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:3904: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3908: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3928: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3930: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3974: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3978: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4042: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4046: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4400: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4416: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4465: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4549: warning: type of bit-field ‘bfAssociatedDAC’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:4550: warning: type of bit-field ‘bfConnectorType’ is a GCC extension
In file included from rhd_atombios.c:78:
./AtomBios/includes/ObjectID.h:119:1: warning: C++ style comments are not allowed in ISO C90
./AtomBios/includes/ObjectID.h:119:1: warning: (this will be reported only once per input file)
  CC    rhd_atomcrtc.o
  CC    rhd_atomout.o
  CC    rhd_atompll.o
  CC    rhd_audio.o
  CC    rhd_biosscratch.o
In file included from rhd_biosscratch.c:68:
./AtomBios/includes/CD_Common_Types.h:43:5: warning: C++ style comments are not allowed in ISO C90
./AtomBios/includes/CD_Common_Types.h:43:5: warning: (this will be reported only once per input file)
In file included from rhd_biosscratch.c:84:
./AtomBios/includes/atombios.h:145:55: warning: C++ style comments are not allowed in ISO C90
./AtomBios/includes/atombios.h:145:55: warning: (this will be reported only once per input file)
In file included from rhd_biosscratch.c:84:
./AtomBios/includes/atombios.h:314: warning: type of bit-field ‘WS_SizeInBytes’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:315: warning: type of bit-field ‘PS_SizeInBytes’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:316: warning: type of bit-field ‘UpdatedByUtility’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:389: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:571: warning: type of bit-field ‘ucDPLinkRate’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:572: warning: type of bit-field ‘ucReserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:573: warning: type of bit-field ‘ucLinkSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:574: warning: type of bit-field ‘ucTransmitterSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:575: warning: type of bit-field ‘ucReserved1’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:624: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:692: warning: type of bit-field ‘fDualLinkConnector’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:693: warning: type of bit-field ‘fCoherentMode’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:694: warning: type of bit-field ‘ucLinkSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:696: warning: type of bit-field ‘ucEncoderSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:697: warning: type of bit-field ‘fDPConnector’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:698: warning: type of bit-field ‘ucReserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:699: warning: type of bit-field ‘ucTransmitterSel’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:737: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:960: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:980: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:1500: warning: type of bit-field ‘FirmwarePosted’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1501: warning: type of bit-field ‘DualCRTC_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1502: warning: type of bit-field ‘ExtendedDesktopSupport’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1503: warning: type of bit-field ‘MemoryClockSS_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1504: warning: type of bit-field ‘EngineClockSS_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1505: warning: type of bit-field ‘GPUControlsBL’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1506: warning: type of bit-field ‘WMI_SUPPORT’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1507: warning: type of bit-field ‘PPMode_Assigned’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1508: warning: type of bit-field ‘HyperMemory_Support’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1509: warning: type of bit-field ‘HyperMemory_Size’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:1510: warning: type of bit-field ‘Reserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2043: warning: type of bit-field ‘bfI2C_LineMux’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2044: warning: type of bit-field ‘bfHW_EngineID’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2045: warning: type of bit-field ‘bfHW_Capable’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2095: warning: type of bit-field ‘HorizontalCutOff’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2096: warning: type of bit-field ‘HSyncPolarity’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2097: warning: type of bit-field ‘VSyncPolarity’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2098: warning: type of bit-field ‘VerticalCutOff’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2099: warning: type of bit-field ‘H_ReplicationBy2’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2100: warning: type of bit-field ‘V_ReplicationBy2’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2101: warning: type of bit-field ‘CompositeSync’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2102: warning: type of bit-field ‘Interlace’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2103: warning: type of bit-field ‘DoubleClock’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2104: warning: type of bit-field ‘RGB888’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:2105: warning: type of bit-field ‘Reserved’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:3904: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3908: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3928: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3930: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3974: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:3978: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4042: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4046: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4400: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4416: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4465: warning: ISO C doesn’t support unnamed structs/unions
./AtomBios/includes/atombios.h:4549: warning: type of bit-field ‘bfAssociatedDAC’ is a GCC extension
./AtomBios/includes/atombios.h:4550: warning: type of bit-field ‘bfConnectorType’ is a GCC extension
  CC    rhd_connector.o
  CC    rhd_crtc.o
  CC    rhd_cs.o
  CC    rhd_cursor.o
  CC    rhd_dac.o
  CC    rhd_ddia.o
  CC    rhd_dig.o
  CC    rhd_driver.o
In file included from /usr/include/xorg/glyphstr.h:29,
                 from /usr/include/xorg/picturestr.h:28,
                 from /usr/include/xorg/fb.h:44,
                 from rhd_driver.c:68:
/usr/include/xorg/picture.h:118: warning: comma at end of enumerator list
rhd_driver.c: In function ‘RHDPreInit’:
rhd_driver.c:796: error: ‘RHD_SHADOW_FB’ undeclared (first use in this function)
rhd_driver.c:796: error: (Each undeclared identifier is reported only once
rhd_driver.c:796: error: for each function it appears in.)
make[3]: *** [radeonhd_drv_la-rhd_driver.lo] Błąd 1
make[2]: *** [all] Błąd 2
make[1]: *** [all-recursive] Błąd 1
make: *** [all] Błąd 2

Strona którą się sugerowałem to: http://www.x.org/wiki/radeonhd#head-f79351b4e2b19fa … c2d2a1e90354c

Pod koniec autogen sh, wyrzucany jest komunikat:

NOTE: DRI support is disabled

Dziwne, ponieważ w changelogu do wersji (którą chcę skompilować) pisze:

Version 1.2.5

    * Added 2D acceleration for R6xx and R7xx (disabled by default).
    * Added XVideo support for R6xx and R7xx (disabled by default).
    * Added support for RS880 and RV790.
    * Added RandR 1.3 mandatory properties.
    * Refactoring of MC code.
    * Enable DRI support by default on R5xx and RS6xx.
    * LUT (color lookup table) fixes.
    * Tons of quirk table entries and bug fixes.
    * Fix register accesses for processors that reorder memory writes.

Czyli powinienem go mieć uaktywnionego. W internecie kompletnie nic na ten temat. Nie wiem, czy można odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie kompiluje się. Moje pytanie brzmi - czy komukolwiek udało się skompilować te drivery?

Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-08-26 15:32:35)

Offline

 

#2  2009-08-26 17:22:52

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

By mieć DRI należy mieć bibliotekę libdrm, oczywiście pliki nagłówkowe też (dev) oraz protokoły xorga: x11proto-dri2-dev i chyba x11proto-dri-dev (bo są dwa)

Skoro chcesz wersję 1.2.5 to po co z GITa? Lepiej stabilne i pewne wydanie z paczki: ftp://ftp.x.org/pub/individual/driver/xf86-video-ra … 1.2.5.tar.bz2 którą przed sekundką skompilowałem bez cienia problemów.


Ja w pliku (od błędu) w tej linii mam chyba co innego:     "RHDAtomCrtcsInit(rhdPtr);"
Zdaje się, że pobierasz nie 1.2.5 lecz to co tworzą po tej wersji. Odradzam używanie takiego czegoś co jeszcze nie jest zrobione.

Ostatnio edytowany przez NIC (2009-08-26 17:29:12)


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#3  2009-08-27 14:13:06

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Faktycznie wersja podana przez Ciebie ładnie się skompilowała. Za choinkę nie mogłem się do niej dokopać (dlatego z GIT). Nadal jednak:

NOTE: DRI support is disabled

Zależy mi na choćby częściowym wsparciu 3D. Niedawno przesiadłem się z dystrybucji działającej jeszcze na X.org 7.3, więc bez problemu mogłem zastosować do mojej Ati X1250 sterowniki własnościowe. Jeśli wersja podana przez Ciebie nie różni się w kwestii 3D od 1.2.1-2, która znajduje się w repo Testinga, to poczekam. Chyba wolę też poczekać na sterowniki, które same dadzą sobie radę z DRI bez mojej ingerencji.

Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-08-27 14:16:50)

Offline

 

#4  2009-08-27 18:17:06

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Hmm... A zaglądałeś w loga Xorga? Ostatnio sam się męczyłem by wyłączyć DRI, a włączyć DRI2... Może ten sterownik chodzi i na DRI2, czyli lepiej :)

By ładnie skompilować ten sterownik ("ful wypas") by trzeba skompilować zgodnie z kolejnością:

>> http://dri.freedesktop.org/libdrm/ (najnowsza wersja)

>> ftp://ftp.x.org/pub/individual/proto/ (najnowsze: "xf86driproto" i "dri2proto")

>> Nie zawsze, ale niektóre sterowniki (np. intela) wymagają koniecznie xservera w wersji 1.6.x... Bo z inną się nie skompiluje po prostu :) Jak Ci się kompiluje to nie trzeba, acz ostatnio były bardzo ważne zmiany wprowadzone.
Kontynuując:

>> Sterownik... Do wyboru do koloru... Zawsze najnowszy :) ftp://ftp.x.org/pub/individual/driver/

>> I najważniejszą rzecz: http://mesa3d.org/ (MesaLib+MesaDemos (w Demosach środku są glxinfo i glxgears), czyli "OpenGL", a jak kto woli.. akcelerację)

PS. I nomen omen... Najlepiej mieć kernela 2.6.31... Obecnie wprowadzają dla Radeonów "KMS" i w jądrze jest zmian bez liku.


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#5  2009-08-27 18:45:35

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Dzięki za podpowiedź. Szkoda tylko, że za dużo z tym roboty :-/ Powiem tak - nie lubię dużo kompilować, bo jeśli nie zacznie się nad tym panować, szybko od różnych zależności zaśmiecimy sobie system. Dlatego nie do końca pasuje mi ta kompilacja. Dodatkowo sterownik RadeonHd nie jestem pewien, ale chyba jeszcze nie obsługuje 3D. Wiem tylko o tym DRI, że jest niby już 'enabled'. No i jeśli tyle z tym roboty, dlaczego w repo jest tylko xserver-xorg-video-radeonhd ? Niestety z kernelem 31 muszę się wstrzymać. Na moim sprzęcie od serii 2.6.25 męczę się z paroma bugami. Niektóre jak brak czytnika kart lub brak wykrywania napędu cd-rom już załatwiłem. Niestety znów wdał się regres i na 31-rc7 brak napędu CD. Developerzy pracują nad tym, choć sami nie wiedzą już, gdzie jest błąd. Dlatego czuję, że jeszcze długi czas posiedzę na 2.6.30-1. Gdyby durne ATi nie posłało sterowników do legacy, byłoby lepiej. Mogli chociaż dostosować je do X.org 7.4, a nie porzucić je od razu, gdy go wprowadzili. Dlatego nie kupię już nigdy karty ATi - po co, by stała się niemal bezużyteczna i pozbawiona akceleracji 3D, bo ATi znów zamarzyło się po 2 latach od premiery posłać sterowniki do piachu? O nie.


p.s : Z tego co jednak testowałem 2.6.31-rc7, to gołym ani trochę zmian nie zauważyłem. Podobno miało być to widoczne na rzut okiem, ponieważ ekran miał np. nie mrugać już przy włączaniu się środowiska graficznego, a dalej miga jak migał.

Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-08-27 18:50:20)

Offline

 

#6  2009-08-27 22:21:03

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Mruga, bo trzeba włączyć w jądrze KMS. Ale to wymaga jądra z KMS (np. 2.6.30) oraz sterownika i serwera X potrafiącego z tego skorzystać. (ten sterownik bodaj potrafi... Ale jeśli masz serwer X starszy jak 1.6 to wątpię).

Obawiam się, że ATI właśnie dokonuje legendarnego zniszczenia pozycji NVidi na linuksie. ATI wkracza na drogę tę samą co moje Intele. A zresztą takie fajne źródło wiedzy ostatnio znalazłem: http://www.heise-online.pl/open/Jadro-Linux-co-przy … features/9774

PS. Źródło wiedzy całkiem, całkiem: http://www.heise-online.pl/open/news/

PS 2. A tak w ogóle to o co toczy się bitwa? Jeśli o akcelerację to kompiluj, jeśli o mityczny wzrost wydajności - daruj sobie :)


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#7  2009-08-28 11:16:37

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Skompiluję kernel i zobaczę, co w tym KMS jest takiego. Chodzi o akcelerację, bym od biedy mógł raz na jakiś czas rozerwać się grą w Tux Racer lub Planet Penguin Racer. Denerwuje mnie brak 3D i ogólne sterowniki otwarte, bo z Blenderem też nie do końca sobie radzą. Do niedawna specjalnie dla sterowników własnościowych używałem sobie jeszcze Ubuntu 8.04, bo chyba to distro jako jedno z niewielu stoi na X.org 7.3. Ubuntu mnie jednak denerwowało, na wersji 8.04 trzeba było troszczyć się skąd tu wziąć nowe programy etc. Chciałem na nim przesiedzieć do końca jego wsparcia w 2011, ale ostatecznie znów jestem na Debianie. Tylko muszę poradzić sobie z 3D. W Ubuntu 9.04 są z automatu sterowniki otwarte, na których miałem bądź co bądź klatkujące, ale jednak 3D. Nie wiem, co to był za driver. Na RadeonHD tylko wsparcie 2D.

Offline

 

#8  2009-08-30 19:21:31

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Czytam sobie właśnie stronę sterowników RadeonHD i pisze tu, że:

The driver supports full modesetting (read: any mode is usable, not only those provided by the BIOS), and is compatible to RandR 1.3. 2D and Xv (video) acceleration is provided for all supported GPUs; 3D acceleration via Mesa is supported for r5xx/rs690 GPUs (X1xxx) and is in progress for r6xx/r7xx GPUs (HD2xxx-HD4xxx).

Moja karta to:

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS690 [Radeon X1200 Series]


Skoro tak, to czemu nie mam akceleracji 3D :-/

Offline

 

#9  2009-08-31 12:12:07

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Podaj kilka danych to się dowiemy:

dmesg
log Xorga
LIBGL_DEBUG=debug glxinfo
xdriinfo
xorg.conf


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#10  2009-08-31 16:18:32

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Offline

 

#11  2009-08-31 16:55:08

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Myślę, że to problem po stonie jądra, bo od strony sterownika wszystko jest w porządku. Po pierwsze masz starszą Mesę i tam trzeba:
LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo
(tylko sam początek pokaż. tych rozszerzeń do... Czyli do ok.  "GLX_ARB_multisample,")

Czemu problem z jądrem? Bo DRM inicjuje się w jądrze, a tu nie ma nic takiego (dmesg). U mnie np.

Kod:

[drm] Initialized drm 1.1.0 20060810
[drm] Initialized i915 1.6.0 20080730 for 0000:00:02.0 on minor 0

xdriinfo (mówi to samo co glxinfo, tzn. czy jest czy nie ma akceleracji, ale robi to inaczej - raz mi glxinfo pokazywało, że jest, a xdriinfo że nie, i to drugie miało rację).

Kod:

Xlib:  extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".

Problem z dri, czyli drm. Tzn. dri używam drm. W Xorgu też nie ma nic o tym. A u mnie:

Kod:

drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0                                                                                         
drmOpenDevice: open result is 8, (OK)                                                                                              
drmOpenByBusid: Searching for BusID pci:0000:00:02.0                                                                               
drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0                                                                                         
drmOpenDevice: open result is 8, (OK)                                                                                              
drmOpenByBusid: drmOpenMinor returns 8                                                                                             
drmOpenByBusid: drmGetBusid reports pci:0000:00:02.0

Używasz jądra Debianowego? Radzę skompilować samemu i zaznaczyć (wkompilować na stałe do jądra):

W Graphics Support:
>> /dev/agpgart (AGP Support) (AGP)
>>>> ATI chipset support (AGP_ATI)
>> Direct Rendering Manager (XFree86 4.1.0 and higher DRI support) (DRM)
>>>> ATI Radeon (DRM_RADEON)

I akceleracja powinna być.
W sumie... może jestem zbyt brutalny... Spróbuj doinstalować to aptem:
drm-modules-2.6.30-1 (czy jakoś tak).
Ewentualnie modprobe radeon czy jakoś tak jeśli będzie potrzeba.


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#12  2009-09-03 13:31:21

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Niestety - skompilowałem 2.6.30-5 i nic. Pomimo bugów i regresów na kernelach powyżej kompilowanego - pobrałem i skompilowałem rc8 2.6.31. Oczywiście zawitały mnie tu regresy w stylu braku napędu CD i czytnika kart (developerzy jądra sami nie wiedzą czemu), jednak akceleracji nadal brak - nic się nie zmieniło (KMS i to co mówiłeś zaznaczone). Problem gdzieś występuje, gdzieś trzeba coś wykombinować :-P Dlaczego? Gdybym przykładowo zainstalował auto-magiczne Ubuntu 9.04, gdzie sterowniki kart Legacy nie działają już - mam akcelerację 3D, skokową bo skokową, ale jest i glxinfo pokazałby mi tak monit o Direct Rendering: Yes. Ale Debian to troszkę droga na piechotę, więc nie wiem już gdzie szukać :-/

AHA - co do tego wyniku, jest to wynik od początku do tego multisample:

Kod:

name of display: :0.0
display: :0  screen: 0
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
server glx vendor string: SGI
server glx version string: 1.2
server glx extensions:

Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-09-03 13:31:55)

Offline

 

#13  2009-09-03 19:28:25

  NIC - Członek DUG

NIC
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-12-25
Serwis

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Tak, ale infa nie ma potrzebnego: zrób tak:
$ export LIBGL_DEBUG=verbose
$ LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo LIBGL_DEBUG=verbose

Ten program potrafi wypisać informacje przydatne, ale też miałem problemy by je wypluł na początku (później jakby ręką odjął).

Możemy zaśmiecać DUG logami, albo na komunikator ze to załatwimy:
Jabber: nic@jabster.pl (zalecane)
GG: 2654777 (nie zalecane)

Akceleracja ma być i będzie :)

===================================================================================
Problem z akceleracją rozwiązany!

Wystarczy:
1. Ściągnąć źródła najnowszego sterownika (+ drobne zależności, które nie są do kompilacji, lecz instalacji), biblioteki libdrm oraz Mesy.
2. Skompilować wszystko instalując używając prefiksa (np. ./configure --prefix=/home/user/radeon)
3. Załadować do jądra moduły "drm" i "radeon"
4. Wywalić pliki libGL* z /usr/lib
5. Ze skompilowanej mesy pliki libGL* skopiować do /usr/lib
6. Skopiować do /usr/lib również pliki libdrm*
7. w xorg.conf dopisać linie:
ModulePath "/home/user/radeon/dri"
ModulePath "/home/user/xorg/modules"
(najlepiej przed oraz po instniejącymi ModulePathami w xorg.conf, by była pewność, że z tej ścieżki załadowany będzie moduł, a nie ze standardowej lokacji xorga)
8. wykonać polecenie "ldconfig" (z roota)

I już.

A dla leniwych gotowe binarki (nie deb) pod architekurę x86_64 (tylko Mesa oraz sterownik radeon pod xserver w wersji 1.4.2, bez libdrm). Ja osobiście dysponuję sterownikiem intel w wersji 2.8.1, mesą, libdrm na platformę i686 (czyli zwykła, i to 32bit) ale pod xserver 1.6.3.

Ostatnio edytowany przez NIC (2009-09-04 18:41:08)


Stronka-dom: http://titek.victorygames.pl
Jabber: nic@jabster.pl
Hobby: kompilowanie Linuksa, Bluetooth
Dystrybucja: żadna, bliski krewny LFS, składak

Offline

 

#14  2009-09-14 14:05:32

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

Małe uaktualnienie (tyczy się Debiana Testing)
==============================

Dziś (tj. 14.09.2009) nastąpiła aktualizacja pakietów. Nie trzeba kompilować już sterowników RadeonHd. Poprzednio było to wymagane, gdyż sterowniki były w wersji 1.2.1, a Mesa 7.0.3-1. Aktualizacje pobrałem, po czym wywalił się serwer X (sterowniki kompilowane - HOW-TO powyżej). Logi powiedziały, iż nie można załadować sterownika. Dużo nie myśląc, zainstalowałem radeonhd z repo, by uruchomić X i kombinować dalej. Zobaczyłem, że glxinfo zwraca Direct Rendering: Yes.

W czym istota tej wiadomości? Iż sterowniki i mesa w repo zaktualizowane zostały do:

- najnowsze RadeonHd do 1.2.5-1, czyli na chwilę obecną najnowsze.
- mesa z 7.0.3-1 do 7.5.1-1, czyli również najnowsza.

Oznacza to, iż akceleracja 3D jest już dostępna "out of the box"  - bez potrzeby kompilacji, wszystko z repo. Chyba, że ktoś będzie kompilował sobie nowsze wersje samego drivera :-)

p.s: dziwi mnie jednak, czemu po aktualizacji system się wysypał. Przecież korzystał z kompilowanych driverów radeon hd, zainstalowanych w katalogu domowym, a odpowiednie wpisy były w xorg.conf :-/

Offline

 

#15  2009-09-15 12:37:25

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Re: Nie mogę skompilować sterowników RadeonHD z repozytorium git.

i tak było - update xorga z 7.3 do 7.4 oraz xsevera z 1.4 do 1.6.x. Winowajca jest już znany.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)