Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam.
Z racji tego, że Ubuntu 8.04 staje się zbyt stare (na jego bibliotekach nie odpali się już nawet Blendera lub Firefoxa z oficjalnych stron), a 8.10, 9.04 oraz 9.10 mają BusyBox nie do likwidacji, a płyty alternate nie widzą nawet mojego napędu CD, zdecydowałem się na Debiana Squeeze x86_64. Używałem go wcześniej chwilkę, gdy Lenny był jeszcze Testingiem. Niestety pomimo 2 lat nie nauczyłem się przy Ubuntu dużo z racji tego, że wszystko tam działa, a Debian to bardziej robota na piechotę - tam automat. Może do rzeczy.
Z problemami klawiatury poradziłem sobie poprzez wygenerowanie lokali, także jeden problem mniej. Problemem są sterowniki karty graficznej. Jak każdy wie, ATi odpuściło sobie wiele kart, posyłając je do legacy. Moja ATi się tam znalazła. Pod 9.04 nie ma możliwości nawet uruchomić już ich instalatora. Zdziwiłem się, że idzie to zrobić jeszcze pod Debianem. Niestety po instalacji jest biały ekran z czarnymi, poziomymi pasami. Aticonfig --initial nie skutkuje, fglrx-drivers z repozytorii daje taki sam efekt. Pod Ubuntu 9.04 otwarte sterowniki startują już razem z systemem - są po prostu z automatu. Mam wrażenie, że jako, iż to Debian, nic samo z siebie się nie zrobi i niestety sam muszę o to zadbać. Chciałbym już od biedy sterowniki otwarte, ale z racji tego, iż zawsze używałem sterowników ze strony ATi, mam zagwozdkę i nie wiem jak to zrobić. Wynik glxinfo | grep direct zwraca:
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose) OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
Co mnie też zdziwiło to to, że mój xorg.conf jest... pusty :-/
Kiedy używałem wtedy Debiana, pamiętam, że doinstalowywałem coś związanego z mesą, lecz kompletnie nie pamiętam już co. Po doinstalowaniu sterowniki dopiero wtedy działały. Niestety szukanie na forum nie przyniosło konkretnych dla mnie wyników (lecz może coś przeoczyłem).
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-07-09 16:55:52)
Offline
Czy sterownik który używasz wspiera X.org >= 1.5 ?
Mój znajomy coś mówił, że od tej wersji X już nie mógł używać oficjalnych sterowników.
Odnośnie pakietu, mesa-utils ?
Jusko napisał(-a):
Co mnie też zdziwiło to to, że mój xorg.conf jest... pusty :-/
Od jakiegoś czasu, generuje się za pomocą X -configure lub programu dostarczanego ze sterownikami (np.: nvidia-xconfig)
Ostatnio edytowany przez sp3cu (2009-07-09 19:33:58)
Offline
spróbuj otwartych sterowników, nie są takie złe a nawet lepsze niż fglrx, bynajmniej w sidzie
Offline
Sterowników zamkniętych niepowinno już iść nawet zainstalować, a idzie. Może jednak w Debianie idzie je zainstalować, ale już nie będą działać. Pod Ubuntu instalator już nie rusza z racji nowszego X.org.
Ale jak ich użyć (sterowników otwartych) ? Wygenerowałem X -configure taki oto xorg.conf:
Section "ServerLayout" Identifier "X.org Configured" Screen 0 "Screen0" 0 0 InputDevice "Mouse0" "CorePointer" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" EndSection Section "Files" RgbPath "/etc/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib/xorg/modules" FontPath "/usr/share/fonts/X11/misc" FontPath "/usr/share/fonts/X11/cyrillic" FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled" FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled" FontPath "/usr/share/fonts/X11/Type1" FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi" FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi" FontPath "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType" EndSection Section "Module" Load "extmod" Load "dri" Load "GLcore" Load "xtrap" Load "record" Load "glx" Load "dbe" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "ZAxisMapping" "4 5 6 7" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Monitor Vendor" ModelName "Monitor Model" EndSection Section "Device" ### Available Driver options are:- ### Values: <i>: integer, <f>: float, <bool>: "True"/"False", ### <string>: "String", <freq>: "<f> Hz/kHz/MHz" ### [arg]: arg optional #Option "NoAccel" # [<bool>] #Option "AccelMethod" # [<str>] #Option "offscreensize" # [<str>] #Option "SWcursor" # [<bool>] #Option "ignoreconnector" # [<str>] #Option "forcereduced" # [<bool>] #Option "forcedpi" # <i> #Option "useconfiguredmonitor" # [<bool>] #Option "HPD" # <str> #Option "NoRandr" # [<bool>] #Option "RRUseXF86Edid" # [<bool>] #Option "RROutputOrder" # [<str>] #Option "TVMode" # [<str>] Identifier "Card0" Driver "radeonhd" VendorName "ATI Technologies Inc" BoardName "Radeon X1200 Series" BusID "PCI:1:5:0" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Card0" Monitor "Monitor0" SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 1 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 4 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 8 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 15 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 16 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 EndSubSection EndSection
Wsadziłem go jako xorg.conf do /etc/X11. Niestety nadal bez zmian. Glxinfo pokazuje direct rendering : no.
Offline
Spróbuj może użyć sterownika readon zamiast readonhd.
Offline
Pakiety mesy masz zainstalowane?
Bez nich chyba nie będzie akceleracji na otwartych.
Tak jest na intelu na ati pewnie też.
Offline
Doinstalowałem mesa-dri, zmieniłem na "radeon". Oto wynik glxinfo | grep direct :
unknown chip id 0x791e, can't guess. libGL warning: 3D driver returned no fbconfigs. libGL error: InitDriver failed libGL error: reverting to (slow) indirect rendering direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose) OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect
Z tego co wiem, moja karta jest w radeonhd (ATi Radeon x1250).
Pod radeonhd bez zmian - direct rendering: no.
p.s : Jeszcze tylko ustawić jakoś alsę na puszczanie dźwięku z wielu kanałów, ustawić wykrywanie urządzeń w USB i będzie już wszystko chyba to, co Ubuntu ma już na starcie :-)
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-07-10 16:02:33)
Offline
Masz tak ?
debian:/home/kasia# dpkg -l | grep mesa ii libgl1-mesa-dri 7.0.3-7 A free implementation of the OpenGL API -- D ii libgl1-mesa-glx 7.0.3-7 A free implementation of the OpenGL API -- G ii libglu1-mesa 7.0.3-7 The OpenGL utility library (GLU) ii mesa-utils
Jusko napisał(-a):
p.s : Jeszcze tylko ustawić jakoś alsę na puszczanie dźwięku z wielu kanałów, ustawić wykrywanie urządzeń w USB i będzie już wszystko chyba to, co Ubuntu ma już na starcie :-)
Ubuntu ma domyślnie zainstalowany puleaudio.Przeważnie to jest z tym więcej problemów niż korzyści.
Co do USB to nie łapię.
W debianie wszystko z buta działa.
Offline
Mam te pakiety już zainstalowane, lecz sterowniki otwarte nadal nie chcą zaskoczyć. Cały czas direct rendering: no.
p.s : PulseAudio musiałem w Ubuntu wywalić, bo miałem na nim tylko jedno źródło dźwięku :-) USB już jest ok, ale nadal mam pod górkę. System wykrywa mi mój czytnik kart, ale nie montuje żadnej karty :-/ To już jednak problem na osobny wątek, który zaraz napiszę. Mam jeszcze problem z dźwiękiem - nie mogę ustawić głośności systemu na stałe, i co włączenie muszę pogłaśniać w alsamixergui :-/ To już jednak sprawa na również osobny wątek :-) Ubuntu jest jakie jest, ale przynajmniej mniej roboty :-P Debian - drugi dzień walki i nadal nie koniec - nie poddaję się jednak :-)
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-07-10 18:18:45)
Offline
Dla mnie w ubuntu znacznie więcej roboty.
Problemy z dxwiękiem grafiką i z wyrzucaniem niepotrzebnych śmieci.
Co do dźwięku to spróbuj po ustawieniu głośności dać z roota
alsactl store
Offline
Nie chcę kontynuować offtopicu, ale wynik tego polecenia jest taki:
Jusko:/home/krystian# alsactl store bash: alsactl: command not found
Wszystko da się przeżyć, byle zaprząc otwarte drivery do pracy.
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-07-10 18:32:29)
Offline
Jusko:/home/krystian# alsactl store bash: alsactl: command not found
Jaki wniosek z tego ???
Taki mianowicie ze nie masz zainstalowanego pakietu
alsa-utils
Offline
Ustawiłem głośność w alsamixer. Teraz powinno być z tym ok, ponieważ nigdy dźwięku mi nie gubił, gdy tam go ustawiłem (pogłośniłem).
Offline
Alsamixer równiez wchodzi w skład pakietu alsa-utils :)
Offline
Wiem, ale wcześniej tego nie wiedziałem, że należy on do alsa-utils :-) Jak wspomniałem - w Ubuntu wszystko jest out of the box, i traktowałem to wszystko jak integralną część systemu, więc nie musiałem się zastanawiać, co do jakiego pakietu należy - po prostu było i tyle, super i fajnie, bo jest. Debian to jak budowa z klocków - może to źle, może dobrze. Na chwilę obecną wychodzą różnice między systemem "Linux for human beings", a prawdziwym Linuksem, do którego w imię zasad bez jakieś tam wiedzy nie podchodź. Co za tym idzie - wychodzi brak wiedzy, której nie muszę mieć, by Ubuntu używać (powiedzmy, bo bez minimum z minimum też w Ubuntu nie da rady).
EDIT:
Oto mój Xorg.conf
Section "ServerLayout" Identifier "X.org Configured" Screen 0 "Screen0" 0 0 InputDevice "Mouse0" "CorePointer" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" EndSection Section "Files" RgbPath "/etc/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib/xorg/modules" FontPath "/usr/share/fonts/X11/misc" FontPath "/usr/share/fonts/X11/cyrillic" FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled" FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled" FontPath "/usr/share/fonts/X11/Type1" FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi" FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi" FontPath "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType" EndSection Section "Module" Load "extmod" Load "dri" Load "GLcore" Load "xtrap" Load "record" Load "glx" Load "dbe" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "ZAxisMapping" "4 5 6 7" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Monitor Vendor" ModelName "Monitor Model" EndSection Section "Device" ### Available Driver options are:- ### Values: <i>: integer, <f>: float, <bool>: "True"/"False", ### <string>: "String", <freq>: "<f> Hz/kHz/MHz" ### [arg]: arg optional #Option "NoAccel" # [<bool>] #Option "AccelMethod" # [<str>] #Option "offscreensize" # [<str>] #Option "SWcursor" # [<bool>] #Option "ignoreconnector" # [<str>] #Option "forcereduced" # [<bool>] #Option "forcedpi" # <i> #Option "useconfiguredmonitor" # [<bool>] #Option "HPD" # <str> #Option "NoRandr" # [<bool>] #Option "RRUseXF86Edid" # [<bool>] #Option "RROutputOrder" # [<str>] #Option "TVMode" # [<str>] Identifier "Card0" Driver "radeonhd" VendorName "ATI Technologies Inc" BoardName "Radeon X1200 Series" BusID "PCI:1:5:0" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Card0" Monitor "Monitor0" SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 1 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 4 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 8 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 15 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 16 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 EndSubSection EndSection
Pakiet xserver-xorg-video-radeonhd mam zainstalowany. Może brakuje jakiegoś wpisu, by sterowniki ruszyły ?
EDIT:
Zmusiłem moją ATi X1250 do działania na sterownikach własnościowych. Gdyby ktoś jeszcze miał z tym problemy i kernel oraz X.org pozwalają mu na instalację fglrx na kartach legacy, ten tutorial mi pomógł: http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=16&t=38543
Ostatnio edytowany przez Jusko (2009-07-12 15:33:22)
Offline