Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1 2009-05-05 14:52:19

azhag
Admin łajza

Instalacja i wstępna konfiguracja Debiana — podręcznik użytkownika

Od jakiegoś czasu (będzie z półtora roku, choć z przerwami) piszę podręcznik, który ma za zadanie możliwie dokładnie przeprowadzić użytkownika przez proces instalacji systemu podstawowego oraz środowiska graficznego, a następnie pomóc w podstawowej konfiguracji Debiana jako systemu biurkowego.

W dalszym ciągu piszę (chyba do połowy jeszcze nie dotarłem), jednakże pewien etap (prawie, są jeszcze pewne luki) zamknąłem — dlatego dotychczasowy efekt prac postanowiłem już (pół)oficjalnie upublicznić. Wszelkie informacje zwrotne mile widziane — zarówno od zielonych (co wyjaśniłem niedostatecznie dobrze lub wcale nie wyjaśniłem), wyjadaczy (gdzie mijam się z prawdą lub wręcz piszę jakieś brednie) i straźników poprawności języka polskiego. Z góry dzięki.

Podręcznik dostępny jest w formatach PDF, PS, pojedyńczy HTML, wieloczęściowy HTML oraz TXT.

Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

#2 2009-05-05 14:58:40

ippo76
fakam fszycho
Serwis

Re: Instalacja i wstępna konfiguracja Debiana — podręcznik użytkownika

Moje 3 grosze:
Rozdział dotyczący swap - wydaje mi się, że swap <=RAM może powodować problemy z hibernacją.
Upsss...
Doczytałem :)

Co do ostatniego zdania, to potwierdzam - przerabiam to na fedorze/debianie http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=13475
Żeby post nie był zupełnie bez sensu, to może rozwiń - sam jestem ciekaw. Dla każdego z systemów oddzielna partycja swap z odpowiednim wpisem dla każdego /etc/fstab?

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2009-05-05 15:05:06)

ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

#3 2009-05-05 15:31:17

azhag
Admin łajza

ippo76 napisał(-a):

MCo do ostatniego zdania, to potwierdzam - przerabiam to na fedorze/debianie http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=13475
Żeby post nie był zupełnie bez sensu, to może rozwiń - sam jestem ciekaw. Dla każdego z systemów oddzielna partycja swap z odpowiednim wpisem dla każdego /etc/fstab?

Tak. na chłopski rozum: wejście w stan hibernacji powoduje zrzucenie zawartości RAM-u do swapa, wyjście — wczytaniu zawartości swapa z powrotem do RAM-u. Żeby to było możliwe, zawartość swapa musi pozostać nieruszona, ergo — drugi system nie może tego swapu użyć (czyli nie może o nim nic wiedzieć).

opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

#4 2009-05-05 15:54:38

ippo76
fakam fszycho
Serwis

Ale to dziwne, bo 5x z rzędu uruchamiam debiana, na fedorę nie zaglądam. A pm-hibernate na debianie wiesza się po wyjściu z X-ów.
Na debianie system nie swapuje, na fedorze często. Czyżby w swapie były "zapisy" spod fedory??

ippo76@jid.dug.net.pl

#5 2009-05-05 19:48:39

Akkon
Użytkownik

Gratuluję pomysłu i chęci jego realizacji. Taki podręcznik jest potrzebny i jeśli go skończysz stanie się murowanym bestsellerem ;-)

To co rzuciło mi się w oczy:

Kod:

Jeżeli chcemy zainstalować kilka systemów linuksowych warto również /boot/ umieścić na innej partycji i współdzielić ją — nie ma wtedy problemu z konfiguracją bootloadera dla kilku systemów [...]

Nie wydzielając tej partycji też nie powinno być żadnych z tym problemów, pod warunkiem, że użytkownik potrafi w razie potrzeby wyedytować plik menu.lst. Z drugiej strony, czy utworzenie wspólnej partycji /boot nie spowoduje problemów, jeśli będziemy używać tego samego jądra (ta sama nazwa pliku) na kilku systemach?

Do ewentualnego wykorzystania.

Kod:

Programy przydatne w KDE

Kilka propozycji najbardziej wykorzystywanych i najlepszych programów KDE:
Krusader - zaawansowany menadżer plików, odpowiednim windowsowskiego Total Commandera
K3B - program do nagrywania płyt CD/DVD, zgrywania i ripowania audio-cd
KPDF - przeglądarka PDF
Kaffeine - odtwarzacz multimedialny
Amarok - odtwarzacz muzyki

Kod:

7.2.1 aptitude

Podstawowe komendy konsolowe:
aptitude update - aktualizuje lokalną listę pakietów.
aptitude install pakiet1 pakiet2 - instaluje oprogramowanie w twoim systemie razem z wymaganymi zależnościami.
aptitude install -s pakiet - symulacja instalacji, nie wymaga praw roota
aptitude remove pakiet - usuwa oprogramowanie razem z osieroconymi zależnościami.
aptitude purge pakiet - usuwa nie tylko oprogramowanie z osieroconymi zależnościami, ale także pliki konfiguracyjne
aptitude search pakiet - - szuka dostępnych pakietów oprogramowania.
aptitude --without-recommends install pakiet - instaluje bez pakietów rekomendowanych
aptitude --with-recommends install pakiet - odwrotnie do jw.
aptitude safe-upgrade - aktualizuje do nowszej wersji każdy pakiet oprogramowania jaki jest dostępny na liście pakietów.
aptitude full-upgrade - aktualizuje do nowszej wersji każdy pakiet oprogramowania jaki jest dostępny na liście pakietów. Możliwa instalacja/usunięcie pakietów
aptitude hold pakiet - wstrzymuje aktualizację pakietu
aptitude unhold pakiet - przeciwnie do jw.
aptitude why pakiet - szuka uzasadnienia w postaci pakietów powiązanych w systemie dla danego pakietu

#6 2009-05-05 21:19:05

Yampress
Imperator

gratulacje pomysłu :D
ps. trzeba jakoś zmotywować azhaga aby kończąc podręcznik nie był przestarzały. Pomoc zapewne mile widziana.

#7 2009-05-05 23:43:53

azhag
Admin łajza

Yampress napisał(-a):

ps. trzeba jakoś zmotywować azhaga aby kończąc podręcznik nie był przestarzały.

Żebym ja nie był przestarzały kończąc podręcznik? Dzięki. :)

#8 2009-05-06 01:11:48

fnmirk
Użytkownik

Nareszcie coś azhaga zmobilizowało? Kiedyś Ty o tym wspominał? Jestem w trakcie przeglądania.

Czy do generowanych wersji pdf i ps mógłbyś użyć czcionki ,,iwona'' jest wydajna i czytelna?

#9 2009-05-06 08:17:34

azhag
Admin łajza

fnmirk napisał(-a):

Nareszcie coś azhaga zmobilizowało? Kiedyś Ty o tym wspominał?

Parę razy coś bąknałem półgębkiem. :)

fnmirk napisał(-a):

Czy do generowanych wersji pdf i ps mógłbyś użyć czcionki ,,iwona'' jest wydajna i czytelna?

Wbrew pozorom nie piszę tego w (La)TeX-u, a w Debiandocu (w czym są pisane inne dokumenty Debiana). Teoretycznie móglbym najpierw wygenerować dokument LaTeX-a i zmienić cośtam, ale... nie wiem co i gdzie zmienić. :)

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-05-06 08:21:43)

#10 2009-05-06 10:00:20

ippo76
fakam fszycho
Serwis

Nie chcę zaśmiecać Ci wątku ale ten zapis o dwóch partycjach swap jest do weryfikacji. Tu piszę więcej. Gdybyś chciał kontynuować o swapie w kontekście hibernacji to zapraszam do tamtego wątku :)

ippo76@jid.dug.net.pl

#11 2009-05-06 10:39:43

giegiel
Członek DUG

Świetna inicjatywa ;) Naprawdę ogrom pracy musi być w to włożony, ale dasz rade.

#12 2009-05-06 10:42:06

azhag
Admin łajza

Akkon napisał(-a):

Gratuluję pomysłu i chęci jego realizacji. Taki podręcznik jest potrzebny i jeśli go skończysz stanie się murowanym bestsellerem ;-)

Liczę na literacką nagrodę Nobla. ;)

Akkon napisał(-a):

To co rzuciło mi się w oczy:

Kod:

Jeżeli chcemy zainstalować kilka systemów linuksowych warto również /boot/ umieścić na innej partycji i współdzielić ją — nie ma wtedy problemu z konfiguracją bootloadera dla kilku systemów [...]

Nie wydzielając tej partycji też nie powinno być żadnych z tym problemów, pod warunkiem, że użytkownik potrafi w razie potrzeby wyedytować plik menu.lst. Z drugiej strony, czy utworzenie wspólnej partycji /boot nie spowoduje problemów, jeśli będziemy używać tego samego jądra (ta sama nazwa pliku) na kilku systemach?

Zmieniłem na:

Jeżeli chcemy zainstalować kilka systemów linuksowych warto również /boot/ umieścić na innej partycji i współdzielić ją — łatwiej wtedy skonfigurować program rozruchowy dla kilku systemów (z drugiej strony może się pojawić problem, gdy jądra dwóch systemów będą posiadały dokładnie taką samą nazwę; pamiętaj tylko, żeby program rozruchowy zainstalować tylko w jednym systemie).

OK?
__

Tak w ogóle: co jakiś czas aktualizuję dokument pod adresami podanymi w pierwszym poście. Więc jeśli ktoś zabiera się do przejrzenia kilka dni po pobraniu, najpewniej będzie czytał nieaktualną już wersję.

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-05-06 11:32:50)

#13 2009-05-06 12:28:56

fnmirk
Użytkownik

azhag napisał(-a):

Wbrew pozorom nie piszę tego w (La)TeX-u, a w Debiandocu

Wiem. Sam się próbuję wziąć za praktyczną stronę tworzenia dokumentacji tylko jakoś brakuje mi motywacji.

#14 2009-05-06 13:27:42

redelek
Członek DUG

Ekstra, Gratuluję,

Mi jakoś Ciągle brak odwagi dlatego robię skromne notatki. Może kiedyś uda mi się coś treściwego napisać.

Dziękuję i zabieram się do czytania

Pozdrawiam
Redelek
--------------------------------------------------------
Polecam hosting ViPower https://vipower.pl/panel/aff.php?aff=208, TikTalik https://tiktalik.com/pl/

#15 2009-05-08 10:50:51

Akkon
Użytkownik

azhag  napisał(-a):

Zmieniłem na:

Jeżeli chcemy zainstalować kilka systemów linuksowych warto również /boot/ umieścić na innej partycji i współdzielić ją — łatwiej wtedy skonfigurować program rozruchowy dla kilku systemów (z drugiej strony może się pojawić problem, gdy jądra dwóch systemów będą posiadały dokładnie taką samą nazwę; pamiętaj tylko, żeby program rozruchowy zainstalować tylko w jednym systemie).

OK?

Ok. Chciałem zwrócić uwagę na tą kwestię. Jednak sam nigdy nie tworzyłem osobnej partycji /boot i nie sprawdzałem "empirycznie" czy ten sam plik jądra może stanowić problem. Dobrze byłoby gdyby w tej sprawie wypowiedział sie jeszcze ktoś, kto się tym bawił i może potwierdzić baðź zaprzeczyć moim spekulacjom na ten temat.

Yampress napisał(-a):

trzeba jakoś zmotywować azhaga aby kończąc podręcznik nie był przestarzały. Pomoc zapewne mile widziana.

Nie chcę w żaden sposób ingerować w pomysł i autorstwo tego poradnika, ale może pewne rzeczy dałoby się "rozparcelować", tzn. znalazłoby się kilka osób, które zechciałyby opracować wstępnie, którąś z części tego poradnika? Oczywiście wszystko pod "kierownictwem" azhaga. W ten sposób moment jego ukończenia uległby znacznemu przyspieszeniu. W razie czego, ja ze swej strony deklaruję możliwość przygotowania dwóch lub trzech sekcji.

#16 2009-05-08 17:07:28

janosik
Członek DUG

moja sugestia jest taka:
dokument swietny, ale zajelo mi miesiace zeby dojsc do tego ze linux to nie tani windows :)
jakbys jeszcze zgrabnie wkomponowal i zachecil na poczatku jakims przykladem zastosowania sieciowego itp.
pozwoliloby to na unikniecie kupy nieporozumien (takich jak np. na ubuntu.pl :P ).
po prostu zeby taki szczawik jak ja przed kilkoma miesiacami nie napalal sie na darmowego windowsa, bo potencjalny linuksiarz odpadnie w przedbiegach.
generalnie projjekt super i popieram :)

#17 2012-05-19 13:27:28

Yampress
Imperator

Ale kde3 to już prehistoria i w normalny sposób z repo się go nie zainstaluje....

#18 2012-05-19 14:05:38

Jacekalex
Podobno człowiek...;)

Yampress napisał(-a):

Ale kde3 to już prehistoria i w normalny sposób z repo się go nie zainstaluje....

Z "nienormalnych" to Trinity chyba jeszcze żyje.

W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

#19 2012-05-19 17:14:53

Yampress
Imperator

@Trinity
no ale trzeba by o tym napisać co i jak zrobić aby  każdy początkujący mnie poczuł się oszukany, że chce coś instaować i się nie da....
a nie chodzi on tylko na stable?

#20 2012-05-19 20:18:42

Rafcio6179
Użytkownik

Fajna Sprawa :cool
Wszystko w jednym miejscu , wydrukuje sobie jak będzie skończony i oprawie w segregator :D

Pozdrawiam

...trinity http://bloglinux.pl/2011/04/trinity-kde-3-5-x-wciaz-zyje/ chyba ma się dobrze ...

Linux Register User #550664

#21 2012-05-19 21:42:34

dominbik
Członek DUG

o kurcze wcześniej nie dostrzegłem. pobrałem sobie podręcznik w PDF - mv do magazynu (mam tam tylko najważniejsze PDFy). SUPER

Ostatnio edytowany przez dominbik (2012-05-19 21:43:16)

http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

#22 2014-01-10 16:53:54

Tler
Nowy użytkownik

Jest coś nowszego? Szukam po forum, ale jeszcze nie trafiłem - a w końcu ten temat jest przyklejony.

#23 2014-01-10 16:59:13

mati75
Psuj
Serwis

Tak, google.

https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

#24 2014-01-10 17:04:23

azhag
Admin łajza

#25 2014-01-10 17:14:00

Tler
Nowy użytkownik

Nie można powiedzieć, żeby administratorzy byli grafomanami; ale ok, trzeba radzić.

Stopka forum