Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-04-07 17:41:43

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

Mam takie pytanko. Gdzieś tam wyczytałem - nie pamiętam gdzie, chyba w manualu do zsh - że pliki konfiguracyjne użytkownika można przechowywać w /home/user_name/etc Mam teraz pytanko. Jak zmusić system świeżo po instalacji (Debian/PLD), przed dodaniem użytkownika, żeby właśnie tam przechowywał wszystkie dot-rc-files? Czeka mnie instalacja Debiana i PLD a zaczyna mnie przerażać bajzel w plikach konfiguracyjnych w katalogu domowym. Czy ktoś już testował takie coś? Jak już pisalem, przemknęło mi przez oczy, że jest taka możliwość ale nie wynalazłem jak zmusić do tego system.


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#2  2009-04-07 17:56:39

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

Bez jaj :P

Mamy już część konfigów w ~/ i ~/.config, teraz jeszcze ~/etc? Nie wydaje mi się by to ~/etc było najszczęśliwszym rozwiązaniem. Podlinkuj sobie ~/.config do ~/etc i będziesz miał ;]

Nie ma prostej możliwości by zmusić aplikacje, które nie potrafią zapisywać do ~/etc, aby to robiły.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#3  2009-04-07 18:03:54

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

Podczas tworzenia kont użytkowników wszystko z katalogu /etc/skel jest kopiowane do ich katalogów domowych - utwórz tam katalog etc i potrzebne Ci pliki.

A z aplikacjami jest problem, w przypadku niektórych można wskazać gdzie jest plik konfiguracyjny, w innych  jedyne co można zrobić to linkować, ale to powiększy bajzel ;-(. Zresztą wg mnie już ten katalog etc w domowym go powiększa ;-)

Ostatnio edytowany przez andreq (2009-04-07 18:08:56)

Offline

 

#4  2009-04-07 18:17:14

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

urug napisał(-a):

Bez jaj :P

Mamy już część konfigów w ~/ i ~/.config, teraz jeszcze ~/etc? Nie wydaje mi się by to ~/etc było najszczęśliwszym rozwiązaniem. Podlinkuj sobie ~/.config do ~/etc i będziesz miał ;]

Nie ma prostej możliwości by zmusić aplikacje, które nie potrafią zapisywać do ~/etc, aby to robiły.

~/etc było tylko przykładem, jak się ten katalog będzie nazywał to wsio rawno ;] Dla mnie może być nawet i
~/SUEPR_EKSTRA_MEGA_WAZNE_PLIKI xD A co do ~/.config to też wyczytałem u wujka, że nie każda aplikacja wspiera takie cuda. I właśnie zastanawia mnie czy można to jakoś naaokoło obejść.

@anderq
linkowanie odpada, jak służnie zauważyłeś będzie jeszcze większy bajzel no i w grom roboty ;]

Ostatnio edytowany przez winnetou (2009-04-07 18:17:55)


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#5  2009-04-07 18:31:27

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

Nie można tego obejść na około za bardzo. Chyba że oszukasz jakoś te aplikacje, które odwołują się do ~/.config/X albo ~/.x.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#6  2009-04-08 01:28:37

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

zawsze mozna wziasc zrodla takiej aplikacji ... poprawic w opcjach kompilacyjnych (jezeli mamy szczescie) lub w kodzie (jezeli jest bardziej na sztywno) i sobie skompilowac ;-)

aczkolwiek jest tendencja do przechodzenia na ~/.config (np. nowe vlc sie tam juz przenioslo) ... ciekawe czy sie pojawi jakas polityka Debiana na ten temat ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#7  2009-04-08 10:03:25

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

bercik, nie wydaje mi się żeby Debian mógł coś z tym zrobić. Bo i co mógłby? Debianizować/ zmieniać każde źródła? Bez sensu. A co z programami z zamkniętym kodem? Reverse-engineering i nakładanie patchy?
Mnie osobiście to wydaje się bezcelowe; każde distro, nawet tak konfigurowalny LFS(jeśli można nazwać to dystrybucją) trzyma konfigi w ~. Gdyby zacząć mieszać tak jak winnetou chce, to byłby dość poważny problem przy instalacji na przykład dwóch dystrybucji.
Dlatego konfigi są kropkowane, żeby nie denerwowały przy normalnym ls -l.
Mnie też to kiedyś denerwowało i obszedłem to tak, że ~ przechowuje co ma przechowywać i do tego się nie mieszam, a w ~/data mam swój stuff.

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2009-04-08 10:03:49)

Offline

 

#8  2009-04-08 10:53:30

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

Rozwiązanie z ~/.config jest fajne, ale ciągle mało aplikacji z tego korzysta. U mnie raptem 4. A szkoda. Mam nadzieję że jesteśmy aktualnie w fazie przejściowej i nowe pisane aplikacje będą tam już umieszczać swoje konfigi.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#9  2009-04-08 19:38:37

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Domowe pliki konfiguracyjne - wielki bajzel xD

lis6502 napisał(-a):

bercik, nie wydaje mi się żeby Debian mógł coś z tym zrobić. Bo i co mógłby? Debianizować/ zmieniać każde źródła? Bez sensu. A co z programami z zamkniętym kodem? Reverse-engineering i nakładanie patchy?

w zasadzie zmienia bardzo wiele zrodel przy budowaniu paczek (tak aby zapewnic zgodnosc z roznymi politykami odnosnie polozenia plikow i nie tylko gdy nie da sie tego zrobic przy pomocy ./configure i mu podobnych), wiec jest to problem podobnej klasy ... co do zamknietego softu to faktycznie problem, ale jednak Debian to glownie "main" a nie "non-free" ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)