Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-04-05 10:35:26

  szewczyk - Stary wyjadacz :P

szewczyk
Stary wyjadacz :P
Zarejestrowany: 2006-12-03

Tablica i SQL

Witam
mam kłopot z którym sie już męcze 2 dzień ....

Potrzebuje zapisać tablice do SQL ( wiem ,mogę to zrobić za pomocą implode/explode) ale bede potrzebował zbudować wyszukiwarke do tej tablicy SQL i wyszukiwać wiersze zawierające konkretne wartości z tablicy jaką chce zapisać ,co prawda nie chce odpytywac kazdego rekordu po kolei

Offline

 

#2  2009-04-05 10:42:45

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Tablica i SQL

Jaką tablice chcesz zapisać i co to znaczy do SQL? Może do bazy danych? Implode i explode kojarzą mi się z PHP, ale nie "zapisują tablicy do SQL". Więc weź popraw to pytanie bo nie wiadomo o co własciwie chodzi. Ale o co by nie chodziło, tablice zapisujesz do bazy danych i robisz tą instrukcją insert. Jakiego języka byś nie używał (kto wie, nic nie napisałeś) to ma jakies API do obsługi różnych baz danych, które pozwala na wykonywanie zapytań SQL. Wiec w kodzie składasz zapytanie, wywołujesz przy pomocy funkcji z API i masz w bazie. Co do wyszukiwania to robisz SELECT z LIKE, tak najprościej.

Offline

 

#3  2009-04-05 10:51:26

  szewczyk - Stary wyjadacz :P

szewczyk
Stary wyjadacz :P
Zarejestrowany: 2006-12-03

Re: Tablica i SQL

ok mam wartosci 12,23,434,222,34 - numery indexów innet tabeli w MYSQL

potrzebuje to zapisać do komórki w innej tabeli MYSQL ,w taki sposób aby łatwo można było potem wyszukiwać tylko jednego lub kilku wartości z zapisanego ciągu : (12,23,434,222,34..... )

Offline

 

#4  2009-04-05 19:49:42

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Tablica i SQL

Powiąż id nowej tabeli z numerami id (chyba o to chodzi, bo ty tu o indexach). Byś miał tabelke:

id  inne_id
1   12
1   23
1   434
1   222
1   34
2   11
2   22
itd...

I dwukolumnowy klucz główny jeśli jest taka potrzeba.
W ogóle to mógłbyś napisać co w tych tabelach jest, żeby można było załapać jakiś sens i znaleźć sensowne rozwiązanie.

Offline

 

#5  2009-04-05 21:41:19

  szewczyk - Stary wyjadacz :P

szewczyk
Stary wyjadacz :P
Zarejestrowany: 2006-12-03

Re: Tablica i SQL

chodzi o to aby do jednego produktu przypisać nie skączoną ilość kategori w jakiej może sie on znajdować ,i potem można było pokazać za pomoca wyszukiwarki produktu znajdujące sie w konkretnej kategori

Offline

 

#6  2009-04-05 22:16:29

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Tablica i SQL

No to robisz sobie tabelke produkty:

id_produktu   nazwa       ...
1                   nazwa1
2                   nazwa2
...

oraz tabelke kategorie:

id_kategorii    nazwa            ...
1                   nazwa_kat1
2                   nazwa_kat2
3                   nazwa_kat3
...

A następnie tabele, która połączy kategorie_produktow:

id      id_produktu     id_kategorii
1       1                    1
2       1                    2
3       2                    3
...

No i jak widać produkt o id 1 należy do kategorii 1 i 2, a produkt o id 2 należy do kategorii 3.

Potem jak chcesz kategorie, do których należy produkt pytasz zapytaniem:

select k.id, k.nazwa from kategorie k, kategorie_produktow kp where kp.id_kategorii=k.id and  kp.id_produktu = 1;

Zamiast tego "where kp.id_kategorii=k.id" można dać left join z tym warunkiem złączenia.

Gdy chcesz wybrać produkty z kategorii:

select p.id, p.nazwa from produkty p, kategorie_produktow kp where kp.id_produktu=p.id and  kp.id_kategorii = 1;

Tu też można użyć złączenia by wyglądało to tak:

select p.id, p.nazwa from produkty p left join kategorie_produktow kp on kp.id_produktu=p.id where  kp.id_kategorii = 1;

Chyba powinno działać, dawno nie bawiłem się SQL-em, mogą być jakieś błędy w składni.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)