Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-08-18 08:54:39

  Artanis - Użytkownik

Artanis
Użytkownik
Skąd: KatoVice City
Zarejestrowany: 2005-08-17

Kilka drobiazgów estetycznych

Ogólnie uważam przesiadke na Debiana za całkiem udaną, pozostało mi jeszcze pare drobiazgów, bez których może i da sie żyć, ale troche mnie irytują :D

Przedewszystkim brakuje mi rolki w myszy. Znaczy sie fizycznie ją mam, podczas instalacji Debiana, kazałem używać rolki, jednak tego nie ma. Przekopalem XF86Config, Control-Center (używam KDE) i nie moge dojść do tego, żeby włączyć tą nieszczęsną rolke :)

Drugą rzeczą są czcionki. System mam po angielsku i tak ma pozostać, tylko, że standardowo nie chce pokazywać polskich znaków. Wpadłem na pomysł, żeby zmienić czcionki, nawet wyszło, tylko za ładnie nie wyglądają, dlatego chciałbym doinstalować nowe, ewentualnie zaimportować z mojej Fedorki, na drugim kompie :) Szczerze tylko nie bardzo wiem jak, bo nigdy nie miałem takich problemów :)

Pozostaje jeszcze konsola, tu początkowo kombinacje typu RAlt+L RAlt+A były jakimiś skrótami klawiszowymi. Udało mi sie to przestawić, że teraz reprezentują jakieś znaki, tylko, że w miejsce polskich znaków wchodzi "?" Co prawda rozwiązałem już kiedyś ten problem w RH9.0, tylko, że w Debianie odpowiedzialny za to conf jest w innym miejscu i nie moge go znaleźć.

Czwarty "detal" to brak obsługi mojej dźwiękówki. Jest co prawda baaaardzo stara - SB Awe 32/64 jeszcze pod ISA, ale taki RH, Slackware czy Caldera nie miały z nia problemów. Mam jajko 2.4.27-2-k6, doinstalowałem sobie ręcznie ALSA'e ale i tak nic z tego, bo samej karty nie wykrywa.

Więcej grzechów nie pamiętam, teraz zwracam do Was, społeczności Debian'owa, swą prośbe o pomoc :)


LRU#375319

[Sempron 2800@(300x8)] [1024 MB DDR 400Mhz Elixir] [EPoX 8KDA] [GF66 GT 128 MB DDR3]
[Gentoo ~x86 2.6.20-morph6] [nV 97xx] [KDE3.5.6] [gcc 4.1.2]

Offline

 

#2  2005-08-18 09:54:24

  Guest - Gość

Guest
Gość

Re: Kilka drobiazgów estetycznych

na pierwsze i drugie pytanie masz odpowiedź na pdg (http://pdg.go.pl).
Dla rolki zamiast przeinstalować system musisz wybrać odpowiednią opcje przy rekonfigurowaniu X'ów (poradnik co zrobić po pierwszym zalogowaniu na Debianie Sarge).
Co zrobić z czcionkami masz w poradniku Polskie czcionki W Debianie. Przy okazji musisz sobie ustawić konsole i X'y na ISO-8859-2 (3 problem też się tego tyczy).
A zainstalowałeś alsamixer (lub jego graficzny odpowiednik alsamixergui) i włączyłeś dziękówke? Jak to nie pomoże to wkompiluj w kernel (jeżeli nie masz) obsługe ISA i OSS.

 

#3  2005-08-18 10:34:10

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kilka drobiazgów estetycznych

rolka
dpkg-reconfigure xserver-xfree86
jak dojdziesz do sekcji myszy to wybierz /dev/psaux ->imps2

Fonty w konsoli
apt-get install xfonts-konsole
potem wydajesz polecenie:
dpkg-reconfigure -plow fontconfig
na zapytanie o obsługę fontów bitmapowych odpowiadasz YES
następne polecenie:
fc-cache -f (updatuje ci cache fontów)
restart systemu i możesz w konsoli wybrać fonty "linux"

Polskie znaki pod X-ami
Tak jak Matthew pisał musisz ustawić kodowanie iso 8859-2
Centrum Sterowania ->Składniki KDE ->sprawdzanie pisowni ->Encoding -> iso8859-2
restart X-ów

dżwięk
czy Twoje konto usera jest dodane do grupy audio?
addgroup user audio (zamiast user wpisz co masz
restart X-ów


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2005-08-18 11:22:28

  rw30 - Użytkownik

rw30
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-10

Re: Kilka drobiazgów estetycznych

przy okazji - czy można jakoś zmniejszyć czułość myszy ? [tzn. spowodować szybsze przesuwanie się kursora po ekranie]

w gnomie ustawione na max jest nadal bardzo wolne imho


na szczęście za rogiem jest żubr . . .

Offline

 

#5  2005-08-18 11:34:37

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Kilka drobiazgów estetycznych

znaczy chciałeś powiedzieć: 'zwiększyć czułość myszy'?

to już chyba za dużo nie zdziałasz, chyba że kupisz sobie nową mysz taką co ma więcej dpi


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2005-08-18 17:05:14

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kilka drobiazgów estetycznych

przy okazji - czy można jakoś zmniejszyć czułość myszy ? [tzn. spowodować szybsze przesuwanie się kursora po ekranie]

w gnomie ustawione na max jest nadal bardzo wolne imho

w KDE jest możliwość, w Gnome - nie wiem, gnome jest bee


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#7  2005-08-18 19:10:08

  Guest - Gość

Guest
Gość

Re: Kilka drobiazgów estetycznych

tak samo jak KDE :P
Nie trawie jeszcze WindowMaker'a, XFce (ten by jeszcze uszedł, ale ma pewne niedociągnięcia (za bardzo przypomina MacOS, a za mało IceWM :])) i paru innych. Gdzieś miałem coś u czułości myszy. Jak poszukam to napisze.

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)