Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-02-19 15:05:51

  tspoko - Użytkownik

tspoko
Użytkownik
Skąd: Świętokrzyskie
Zarejestrowany: 2009-01-23

markowanie pakietow w lennym

Witam
2 dni temu na zapasowym kompie postanowiłem uaktualnić system ze stabilnego etcha do lennego. Komp pełni funkcję routera. Usługi dhcp, dns, squid+sarg, snort+mysql. Właściwie tyle - no i jeszcze jakiś podgląd przez lstat. Na etchu wszystko śmigało, aż się dziwiłem (oprócz małych problemów z sargem). Niestety po aktualizacji pojawiły się problemy. Głównie ze snortem i lstatem. Ze snortem sobie poradziłem - gdzie szukać rozwiązania pisało ładnie w logach. Gorzej z lstatem: każdy kompik wcześniej ładnie widać było na wykresie (mimo pewnych komplikacji związanych z proxy). Po aktualizacji niestety lstat zachowuje się tak jakby nie markowane były pakiety - zreszta komenda show_filters daje inne wyniki niż wcześniej. Przykładowy sposób markowania:
$IPTABLES -t mangle -A OUTPUT -d $HOST18 -j MARK --set-mark 112
Po komendzie show_filters teraz mam:
OUTPUT_M1            0        0 MARK       all  --  *      *       0.0.0.0/0            192.168.12.3        MARK xset 0x70/0xffffffff
(Przy czym przy innych kompach dwa pierwsze zera zastąpione są danymi liczbowymi - czyli jakby kolejki były ok)
Wcześniej ta sama linia wyglądała tak:
OUTPUT_M1 m112   304532 379756018 MARK       0    --  *      *       0.0.0.0/0            192.168.12.3        MARK set 0x70
Powyżej widać wyraźnie że m112 było zaznaczone. Pod to m112 (itp) miałem utworzone wykresy w lstat. Teraz na wykresach jest pusto - inne dane lstat wyświetla prawidłowo (np przepustowość interfejsów sieciowych, zajęty obszar pamięci). W związku z tym mam pytanie - czy coś zmieniło się w lennym w netfilter (w domyślnej konfiguracji) - czy może jakiś dodatkowy moduł muszę ładować?
Pozdrawiam

23-02-2009
Jeśli w lstat ustawie wykresy po etykietach nadawanych prze iptables to nie ma problemu - wszystko działa. Niemniej jednak etykiety te zmieniaja się w przypadku dodawania nowych reguł - więc raczej są mało praktyczne. Z dokumentacji lstat wynika ze najlepiej stworzyć po prostu nowy łancuch dla zliczania ruchu. Niestety nie jestem wielkim specem od iptables - z opisów nie za bardzo udaje mi sie dostosować swojego firewolla (problem z proxy szczególnie). Ponawiam więc prośbę o wskazówki.

25-02-2009
Może chociaż ktoś napisze czy wogóle to markowanie działa na standardowym jądrze. Nie za bardzo mogę coś znaleźć w necie.

Ostatnio edytowany przez tspoko (2009-02-25 13:30:03)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)