Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-11-08 03:47:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Witam

Replikacja bazy mysql to bardzo fajny pomysł - o ile admin hostingu dorósł umysłowo do takich cudów.

Ja natomiast w robocie opiekuje się sklepem internetowym - zlokalizowanym na najdurniejszym hostingu jaki widziałem w życiu (na razie) - home.pl.
Kiedy raz połączyłem się przez testową wersję Navicata z serwerem na home - i program błędnie pokazał - że połączenie jest szyfrowane przez ssl - z adminem home miałem korespondencję - której do końca życia nie zapomnę.

Pisząc pytanie - dlaczego nie mają żadnych zabezpieczeń dostępu www (na co twierdzili - że mają "własne - autorskie - pomysły" - pytając - czy można zdefiniować w mysql 2 userów - aby user od strony sklepu (aplikacja) nie mógł uszkodzić bazy przez SQL-Injection - pochwaliłem ich za to - ze przynajmniej mają szyfrowany dostęp z zewnątrz do mysql.
Szyfrowany dostęp do mysql?! - u nas - to NIEMOŻLIWE, proszę z łaski swojej opisać - gdzie wystąpił taki straszny błąd serwera - który pozwolił na szyfrowanie połączenia, kiedy tylko wykryjemy - dlaczego serwer mysql pozwolił na szyfrowanie połączenia - ten błąd zostanie natychmiast usunięty.
Proszę udowodnić i napisać- przy pomocy jakiego programu uzyskał pan szyfrowanie połączenia - abyśmy mogli zlokalizować i naprawić usterkę, itp. -  takich maili dostałem chyba z 5.

Dlatego zapytać tam o funkcję -replikacji bazy danych - myślę że to nie ma sensu.

Ale jeśli uda mi się wygonić Szefa na jakiś hosting zagraniczny - w standardzie VPS - gdzie człowiek ma uprawnienia root i dostęp do shella - pomysł z replikacją może wypalić.

Natomiast na razie szukam dobrego programu - który łączy się z bazą na serwerze nr1, równocześnie łączy się z bazą na serwerze nr.2 i synchronizuje zawartość tych baz - sprawnie, szybko i bezbłędnie.

Jakby jeszcze miał takie funkcje -jak konfigurowanie tej usługi - które tablele, w jedną stronę czy dwukierunkowo, i szansę na polskojęzyczny interfejs (ma go Mysql-Front - ale ciągle się wiesza - zarówno u mnie na wine, jak i w robocie na win$hit'cie ) , byłoby idelanie.

Nawiasem mówiąc - na Linuxa jest tyle narzędzi do administrowania mysql-em , że w głowie mi się nie mieści - że synchronizacja zawartości baz danych jest tylko w kilku komercyjnych  programach na windę.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2008-11-13 05:44:36)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#2  2008-11-08 09:16:12

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

na home.pl nie miałem  nigdy konta ;)
ale jak kumplowi coś takiego robiłem (miała być baza na dwóch maszynach zsynchronizowana co raz) to zrobiłem to na tyle łopatologicznie że serw2 logował się na serw1 po ssh, tam sobie robił zrzut bazy przez "mysqldump" po czym przez scp sobie ten plik ściągał i wrzucał u siebie :D

nie wiem jaki masz dostęp do tego konta na home.pl ale pokmiń, może da się coś sprytnego zrobić omijając w ten sposób głupotę administratora :)

Offline

 

#3  2008-11-08 19:38:59

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Witam

Dostęp po ssh na home.pl - żarty.

Oni nawet szyfrowania do serwera mysql nie chcą włączyć.

Mają certyfikat - który działa na serwerze ftp - tam jest szyfrowanie, do mysql go włączyć nie chcą, dlatego ze nie i koniec.

Kiedy pytałem - czy jest możliwe - aby hasło do ftp było inne do hasła do panelu administracyjnego - niemożliwe bo nie i koniec.

Natomiast spośród wszystkich klientów ftp - jakie znam, tylko filezilla i total-commander działają na szyfrowanym połączeniu.

Kiedy próbowałem połączyć się tam przez curlftpfs - kombinowałem na wszystkie sposoby - i nic.

O jakie zabezpieczenie typowe dla serwerów- typowe dla Apacha - czy takie fanaberie jak awstats czy webailzer - wszystko niemożliwe, zamiast prawdziwego softu jakieś protezy.

Udostępniają pakiet skryptów cgi.

Test nikto.pl -  wykazał - że wszystkie skrypty jakie udostępniają są wrażliwe na atak xss - przesłałem wynik - odpowiedź - za zabezpieczenie aplikacji odpowiada klient.

Nie weim, jak Szef mógł zapłacić za taką tandetę, ale wszystkim radzę omijać home.pl szerokim łukiem, chyba że mogą wydać 12000 na serwer dedykowany.

Jedynym sposobem na szyfrowany dostęp do bazy jest tunel http.

Spróbuję namówić Szefa na hosting VPS w UK lub US. Tam można będzie zrobić replikację, ale na razie męczę się z tą tandetą.

Dzięki i Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2008-11-08 19:53:45)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2008-11-08 21:10:22

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Nio a co do home.pl to patrzcie co znalazłam (mały offtop)
http://valhalla.bofh.pl/~jacke/misc/meetbsd2006.jurczyk.pdf

Offline

 

#5  2008-11-08 22:00:37

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Witam

O tym - że od strony serwera - z punktu widzenia admina home jest ok. to prawda. Mają też szybki serwer dns, a ping do nich idzie 10 ms tam i z powrotem.

Problem jest natomiast z drugiej strony.

Hasło przy połaczeniu do serwera mysql - bez szyfrowania - hasło idzie otwartym tekstem.
Jak to hasło przechwycić - nie tylko ja wiem - wie o tym większość użytkownikóew linuxa którzy obsługują google w stopniu podstawowym.

FTP teoretycznie szyfrowany? - w firmie używamy programu conor - który ładuje ofertę hurtowni Action prosto do sklepu - razem ze zdjęciami.
Zdjęcia idą ftp -em - bez szyfrowania.
Przechwycenie hasła do ftp przesyłanego otwartym tekstem - trudne? czy ktoś widział kiedyś tcpdumpa, najlepiej sprzężonego z grepem?

Chciałem zrobić taki numer - Conor ładuje foty w biurze do serwera proftpd na lokalnej maszynie - z tamtąd rsync pakuje do folderu na home - zamontowanego przez curlftpfs.

Konia z rzędem temu - kto wie - jak połączyć curlftpfs przez szyfrowane połączenie z tym hostingiem.

W domu mam proftpd - nasłuchuje na porcie 990 połączenie szyfrowane - działa curlftpfs, fireftp (do firefoxa), filezilla i kilka innych ftp-ów. Do home łączy tylko filezilla i total-commander.

Curlftpfs - z home.pl bez szyfrowania (na porcie 21) łączy się w 3 sekundy, przez szyfrowane ftps (port 990) nie łączy się w ogóle - a próbowałem chyba ze sto wariantów ustawienia połączenia - wszystko - co znalazłem w manualu curlftpfs.

Hasło do ftp jest równocześnie hasłem do panelu administracyjnego - gdzie można zmieniać wszystkie hasła - zakładać i usuwać bazy danych - administrować kontami poczty, itp.
Nazwa usera do panelu administracyjnego i do ftp również jest takie sama.

Odpalić wszystkie demony sieciowe w środowisku chroot lub jail, to ja też potrafię.
Zamontować partycje głównego systemu plików w typie read-only - trudno znaleźć kogoś - kto używa linuxa od roku - i nie wie - którą linijkę w fstab trzeba zmienić.
Wkompilować w kernel moduły grsecurity i apparmor - na tym forum potrafi to co najmniej 1/3 userów.
A kiedy ten sam certyfikat który jest do ftp - uruchomić także do mysql-a - niewykonalne?
osobne hasło do ftp - inne niż do panelu admina - niewykonalne?
Drugi user do mysql - do dostępu zdalnego z opcją Require SSl - dla admina to 60 sekund ciężkiej roboty.
O ile nie zrobi sobie skryptu - który to zautomatyzuje.

Czy mam coś jeszcze tłumaczyć?

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2008-11-13 05:41:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2008-11-08 22:14:45

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

ja sie lepiej nie bede wypowiadac o dzialaniu ichniejszego serbwera poczty :P

Offline

 

#7  2008-12-10 23:05:55

  worm87 - Nowy użytkownik

worm87
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-12-10

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Witam
Pracuje na WIN XP wiem , że to może nie to forum ale ciekawie rozwinął się ten temat, ja szukam takiego programu pod WIN XP. Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.
A jak Jacekalex znajdziesz jakiś fajny program do tego pod Linuxa to też nie pogardze;)

Offline

 

#8  2008-12-11 10:47:32

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Bo z home.pl to jest tak jak z Microsoftem... Przede wszystkim dobry marketing...


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#9  2008-12-11 12:51:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Witam

SQLyog jest dośc fajny - kosztuje ze 160 dolców , także NAvicat i Mysql-Front - oba po 130 - 150 dolarów.

Darmowego typu GPL nigdy nie widziałem na oczy - za wyjątkiem jednego programu
-którego nie udało mi się odpalić => http://www.squirrelsql.org//

Natomiast znając funkcje programów phpmyadmin, mysql-admin i mysql-query -brovser - a także kilku innych - nie potrafię zrozumieć - jak to się stało - że w żadnym z tych programów nie znalazła się taka funkcja.

To by było na tyle

Pozdrawiam


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2009-12-28 04:24:23

  kula1981 - Nowy użytkownik

kula1981
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-28

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Witam

Post trochę stary ale wyskakuje wysoko w google

Ja napisałem prosty sofcik do aktualizacji tylko samej struktury ale za to można nim aktualizować
bez bezpośredniego połączenia z bazą danych (w większości hostingów taki dostęp jest wyłączony)

http://cms.technalab.com/?p=44

Pozdrawiam i może się komuś przyda.

Offline

 

#11  2009-12-28 07:11:54

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

kula1981 napisał(-a):

Witam

Post trochę stary ale wyskakuje wysoko w google

Ja napisałem prosty sofcik do aktualizacji tylko samej struktury ale za to można nim aktualizować
bez bezpośredniego połączenia z bazą danych (w większości hostingów taki dostęp jest wyłączony)

http://cms.technalab.com/?p=44

Pozdrawiam i może się komuś przyda.

Pojechałeś po bandzie z tym programem.

W bazach danych  struktura tabel nie jest wartością samą w sobie.
Bazy danych służą do magazynowania i szybkiego udostępniania informacji.
To właśnie te informacje decyduje o wartości danej bazy danych i konieczności robienia backup'ów.

W większości skryptów na hostingach - struktura bazy danych zmienia się bardzo rzadko, a czasami wcale (na przestrzeni np. 1 roku) - natomiast dane ( w tym również ważne informacje) zmieniają się stale (i pojawiają nowe)
na bieżąco.

Dlatego synchronizacja struktury... ma bardzo sporadyczne zastosowanie (zwłaszcza - jak ktoś wykonuje backup'y periodycznie).

Natomiast działający program synchronizujący i dane i i strukturę - to by było coś - co przyda się na całym świecie, a autorowi takiego programu dodaje renomy - w miarę wzrostu popularności tego programu.

A jeśli ten post ląduje wysoko w google - to gdzie by wylądował taki program na GPL? :)
Albo komercyjnie - mógłby powalczyć z Navicatem i kilkoma innymi programami.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2009-12-28 13:01:44

  kula1981 - Nowy użytkownik

kula1981
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2009-12-28

Re: Mysql - synchronizacja dwóch baz - jaki program.

Program pisałem do swoich potrzeb.
Ja zajmuje się pisaniem softu i niestety ale struktura moich programów
nonstop się rozrasta :( o jakieś nowe tabele, kolumny, indexy itp.

Na przykładzie jednego programu gdzie w tej chwili kilkunastu klientów z niego korzysta i każdy miał praktycznie inną wersje
ten program mi się bardzo przydaje.
Aktualizacja struktury zajmuje mi 5 minut a nie parę godzin.

Do synchronizacji danych kiedyś też coś pisałem, że aktualizował tabele słownikowe.
Może z czasem jeszcze coś do tego dopiszę.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)