Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-10-02 12:58:02

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

windows xp + wykorzystanie obu rdzeni proca Core2Duo

Witam.
Chciałem zapytać o kwestię wykorzystania obu rdzeni proca przez aplikacje uruchamiane na windows xp.

Mam sprzęt:
procesor Intel Core 2 Duo E8400
RAM 4GB
dysk WD Raptor 140GB

System Windows XP Prof sp3 + MS SQL 2005 Server Express sp2 + GeoMedia z nakładką branżową + GIMP i inne.

Wiem jest to 32bit system więc widzi 3,5 GB RAM i pół Giga leży odłogiem. Pracuję na GeoMedii, która intensywnie wykorzystuje dane z servera bazodanowego (bazy od 10MB do 1GB) razem z plikami rastrowymi (tiffy po 1MB-30MB robionych ze skanów 80-120MB).
Występuje tu przykra rzecz, mianowicie żadne z używanych przeze mnie programów nie potrafi korzystać z obu rdzeni co więcej nawet ggy pracuje na GeoMedii na danych z serwera bazodanowego to one razem korzystają tylko z połowy mocy proca. Krew mnie zalewa jak robię zapytania na bazie czekam na wynik nawet minutę albo przesuwane rastry się tną a widzę że pracuje pół proca.
Jeśli równocześnie odpalam jakiś inny program to wtedy dopiero on wykorzystuje drugą połowę mocy.

Podejrzewam, że gdybym miał vistę to sama rozdzieliłaby pracę na oba proce, niestety to rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Czy drodzy forumowicze znają rozwiązanie tego problemu, za wszelka pomoc będę wdzięczny.

Offline

 

#2  2008-10-02 13:37:30

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: windows xp + wykorzystanie obu rdzeni proca Core2Duo

Kiedyś czytałem na ten temat i jak dobrze pamietam:

1) musisz sciągnąć aktualizacje z serwera microsoftu
2) edytowac wpis do rejestru
3) edytować wpis w boot.ini

Ale nie mogę sobie przypomnieć na jakiej ja to stronie czytałem

Offline

 

#3  2008-10-02 16:16:50

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: windows xp + wykorzystanie obu rdzeni proca Core2Duo

Pytanie czy aplikacje są napisane jako wielowątkowe.
Jeśli nie to nic Ci nie pomoże :(, jednego wątku nie można rozbić na dwa rdzenie.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#4  2008-10-02 20:59:51

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: windows xp + wykorzystanie obu rdzeni proca Core2Duo

procek http://support.microsoft.com/?id=896256
RAM http://support.microsoft.com/kb/888137/pl

czy pomoże, trudno stwierdzić - zrób backup systemu i testuj

Offline

 

#5  2008-10-02 21:14:25

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: windows xp + wykorzystanie obu rdzeni proca Core2Duo

Co do RAMU nie przeszkoczysz bo to wielkośc bufora alokacji pamięci, czyli szyna jest za mała, a z prociem to nwet nawet :)

Offline

 

#6  2008-10-03 07:41:56

  peadyr - Użytkownik

peadyr
Użytkownik
Skąd: Chełmno
Zarejestrowany: 2008-05-26

Re: windows xp + wykorzystanie obu rdzeni proca Core2Duo

Robot_ : nie sądze żeby były, używam wersji pisanych  3-5 lat temu.

djjanek: z RAMem to jestem świadom i się pogodziłem i zadowoliłem dodatkowymi wpisami w boot.ini: /3GB /PAE (do dyspozycji aplikacji jest 3GB a nie domyślne 2 w takiej sytuacji. I tak mam nieźle bo w firmie na kompie z ciut starszym procem (chyba E4700) i płytą główną system obsługuje 3,12GB RAMu.

andreq: Dzięki wielkie na pewno wypróbuję i dam znać jaki efekt uzyskałem. Pogrzebię tylko na supporcie microsoftu i poszukam artykułu dla sp3, jak nie znajdę to chyba spadnę z sp3 do sp2 i dopiero.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)