Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-08-13 12:58:08

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Debian, a Ubuntu

Witam!
Od kilku dni mam zainstalowaną wersję 8.04 Ubuntu. Narzekam jednak na dosyć sporą nieprzewidywalność systemu objawiającą się coraz to nowszymi konfliktami jednych programów z drugimi czy urządzeniami.
Z tego co zdążyłem zaobserwować taka sytuacja ma nie tylko u mnie miejsce.
Podam przykład. Firefox co jakiś czas (przynajmniej raz, dwa razy na dzień) wywalał się. Powodem był konflikt z pakietem pulse audio. Znalazłem na to remedium i zaaplikowałem, ale musiałem szukać rozwiązania, co mi zajęło cenny czas. Drugi przykład z brzegu. Po kilku dniach udanej pracy system w pewnym momencie ładnie poinformował mnie, że nie może odtorzyć mojej karty dźwiękowej, bo karta jest zajęta. Ja - conajmniej zdziwiony, bo przez ładnych parę dni wszystko smigało praktycznie bez zająknięcia w tej sferze, a tutaj nagle - nie wiadomo skąd - pojawił się nowy problem. W tym przypadku restarty nic nie dają i nawet na forum Ubuntu na razie nikt nie potrafił mi pomóc.
Chcę mieć Linuksa. Pociąga mnie to, że jest to wolny system i można w nim robić trochę więcej rzeczy niż w Windows (czego oczywiście trzeba się nauczyć albo korzystać z pomocy życzliwych ludzi :P) oraz fakt, że nie jest komercyjny. Nikt nie każe mi za niego płacić tu i teraz jeśli chcę w ogóle korzystać z komputera. Chociaż mam legalny Windows to doświadczenie pokazuje, że nie wszystkie starsze programy są wspierane przez starszy system i siłą rzeczy trzeba co jakiś czas przesiadać się na nowy system. Oczywiście nie za darmo.
Wszystko byłoby OK gdyby mój obecny Ubuntu był stabilny. Wszystko w nim pięknie działa, oprócz wspomnianej stabilności. Ja potrzebuję systemu przede wszystkim do realizowania innych celów niż baczne przyglądanie się systemowi i wyłapywanie nowych nieścisłości, że tak to nazwę :) Zabawa z system, poznawanie jego nowych możliwości to sprawa drugorzędna. I przeznaczona tylko na wolny czas! Nie może być tak, że w czasie, który muszę poświęcić na ważne dla mnie rzeczy system nagle się wysypuje. No może nie do końca. Ale przykłady powyżej skutecznie by to utrudniały, a może nawet wręcz uniemożliwiały (brak dźwięku wpłynął także na niemożliwość nagrania filmu w kaffeine!).

Słyszałem wiele dobrego o Debianie (właściwie to trochę paradoks, że siedzę na tym forum sam nie posiadając Debiana, ale myślę, że nie macie mi tego za złe ? ;)), a teraz chciałbym otrzymać kilka informacji z pierwszej ręki. Czy coś zmieni na plus po przesiadce na Debiana :) ? Proszę o szczere opinie.

Dziękuję,
Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2008-08-13 13:02:53

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Debian, a Ubuntu

Nie mam na Debianie lennym żadnych konfliktów, nic nie przestaje nagle działać. Życie toczy się powolnym rytmem, a trawa jest zawsze zielona.


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#3  2008-08-13 13:24:39

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Debian, a Ubuntu

powiem tak jak mi powiedzial kiedys kumpel:
"Ubuntu bazuje na debianie,wiec nie czekaj na wiosne tylko zmieniaj system"
Mi na lennym też sie nic nie wywala.Wszystko gra i gwizdże jak powinno.

/edit
Fakt,jest to system nad którym trzeba popracować troszke bardziej niż na ubunciaku ale opłaca sie bo efekty potrafią być naprawde zadowalające:)
Jak siądziesz do debiana to pewnie zaskoczyć cie może fakt jak podobny jest do ubuntu(funkcjonalnie)i jak inny od niego zarazem.
W kazdym razie-ja nie żałuje.
Ahm,i nie przestrasz się instalacją.
Pierwszy raz poszło mi gładko.
A drugi raz jak robiłam reinstall to siedzialam do 3 w nocy i nawet X-y nie chcialy śmigać.
Po prostu trzeba sie skupić i uważać na to co sie potwierdza.
;)

Ostatnio edytowany przez Trin (2008-08-13 13:28:00)

Offline

 

#4  2008-08-13 13:25:12

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian, a Ubuntu

Trzeba powiedziec sobie jasno (abyś nie był rozczaarowany) debian tuż po instalacji nie wygląda tak wspaniale jak ubuntu.
Trzeba trochę trudu włożyć aby sobie go dopracować.
Przy okazji łyknie się troche wiedzy.
Debian potem odwdzięczy się niezawodnoscią i przyjemnoscia jego obsługi.
Oczywiście nie jest bez wad zawsze coś się znajdzie co nie działa tak jak powinno ale są to sprawy marginalne i zdarza się to niesłychanie rzadko.

Poza tym zawsze można uzyskać pomoc na forum.
Nie wywalamy tu do kosza postow za to ze źle zostal zatytuowany.
Zresztą sam się juz o tym przekonales.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#5  2008-08-13 13:35:42

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Debian, a Ubuntu

ilin ma racje.
Jak wczoraj przejrzałam niektóre moje posty to mi wstyd było przed samą sobą.
Wiec,nie masz sie czego obawiać.Tu sami swoi.
:-D

Offline

 

#6  2008-08-13 13:43:49

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Debian, a Ubuntu

pozwolę sobie tak to opisać:
przy Debianie najpierw trzeba porobić, potem super działa
Ubuntu najpierw super działą, potem trzeba porobić

:)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2008-08-13 13:48:55

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Debian, a Ubuntu

OK. Spróbuję z Debianem. Zawsze to jedno doświadczenie więcej ;)
Mam pytanie. Czy ściągać polecaną tutaj wersję Lenny (która z tego co się orientuję jest wersją jeszcze nie mającą statusu stabilnej, taką jaka jest np. 4r4) w obecnej fazie rozwoju czy poczekać do chwili wydania stabilnej wersji (słyszałem, że we wrześniu)? Czytałem, że te wersje nie będą się praktycznie niczym różniły, a poprawki będą dotyczyć tylko kwestie bezpieczeństwa. Czy tak rzeczywiście ma być?

Druga sprawa. Podręcznik :) Strona :) Najchętniej po polsku i darmowa :) Chcę się dowiedzieć jakichś podstaw zanim zainstaluje ten system. Absolutnych podstaw, które wykorzystam zaraz po instalacji systemu. Niezbędne kompendium wiedzy, które będę mógł szybko ogarnąć :D

ilin, czy chciałeś przez to powiedzieć, że moje wątki były zawsze źle zatytułowane :D ? hehe Starałem się jak mogłem, żeby moje posty były czytelne i jeśli coś było na rzeczy to oczywiście proszę o sugestie z Twojej strony, bo również nie chciałbym burzyć czytelności tego forum :)
Rzeczywiście, wydaje mi się, że tutaj panuje sympatyczniejsza atmosfera niż np. na forum Ubuntu.pl :) hehe

Kończąc chcę jeszcze podkreślić, że nie zamykam swojego pytania głównego i prośby o opisanie Waszych doświadczeń z Debianem - te cały czas są mile widziane ;)

Offline

 

#8  2008-08-13 13:56:20

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Debian, a Ubuntu

Ściągnij Lennego.

www.debian.org
http://qref.sourceforge.net/Debian/reference/index.en.html (Jest też wersja polska)

Bycie początkującym nie zwalnia z używania google.

Ostatnio edytowany przez urug (2008-08-13 13:56:38)


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#9  2008-08-13 14:02:24

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian, a Ubuntu

Just napisał(-a):

ilin, czy chciałeś przez to powiedzieć, że moje wątki były zawsze źle zatytułowane

W żadnym razie.
Na ich tytuly nawet nie zwracalem uwagi. :D

Znam obyczaje na forum ubuntu i to bylo nawiązanie do tego.

Jak sam napisaleś masz ubuntu od kilku dni więc pewno gnome nie zdążyleś jeszcze nasiąknąć.
Dlatego  polecalbym zainstalowac Ci debiana z KDE.Myślę ze będzie Ci łatwiej.(to moja prywatna opinia.)

Za dużo na zapas tez nie ma co czytac bo rozprasza się na wielu rzeczach a nic do porządku.
Czytac będziesz jak będą problemy i to na konkretny temat.
W debianie trzeba myślec i to najwazniejsza zasada.Wiedza i umiejętnosci same z czasem przyjdą.

Nie ma się co zastanawiac tylko instalowac.
Lennego nie czekając na oficjalne wydanie.Cykl rozwoju debiana jest nieco inny niż ubuntu.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#10  2008-08-13 14:04:43

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Debian, a Ubuntu

Kod:

Jak sam napisaleś masz ubuntu od kilku dni więc pewno gnome nie zdążyleś jeszcze nasiąknąć.
Dlatego  polecalbym zainstalowac Ci debiana z KDE.Myślę ze będzie Ci łatwiej.(to moja prywatna opinia.)

? Znaczy gnome jest trudny?


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#11  2008-08-13 14:06:25

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian, a Ubuntu

Z moich doswiadczen wynika że bardziej nieprzewidywalny.

Nieopatrzne usunięcie pliczku konfiguracyjnego powoduje masę problemów.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#12  2008-08-13 14:15:55

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Debian, a Ubuntu

ilin,lenny ma/miał chyba jakis blad w aktualizacjach.
ale sciagaj lennyego.
No ilin z tym gnomem ma racje.
jednakże,jak posmigasz na kde i poznasz zasady rządzące debianem,to spróbuj pośmigać na gnomie.

Ostatnio edytowany przez Trin (2008-08-13 14:18:51)

Offline

 

#13  2008-08-13 14:17:55

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian, a Ubuntu

Kod:

ilin,lenny ma chyba jakis blad w aktualizacjach.

Jaki ?

Dziś jeszcze nie aktualizowalem ale wczoraj dwa kompy o róznych konfiguracjach i zero problema.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#14  2008-08-13 14:19:45

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Debian, a Ubuntu

tego nie wiem,miał.
Moze naprawili.
wiem ze kumpel przestrzegał ze 2 miechy temu..
no tak,2 miechy-cofam uwage,pewno juz tego nie ma:)

Offline

 

#15  2008-08-13 14:20:32

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Debian, a Ubuntu

1. jako ze na pierwszym miejscu stawiasz stabilnosc systemu to raczej etch czyli 4r4 ... jak dla mnie Lenny ma kilka denerwujacych bledow ... jednak gdyby byly problemy ze sprzetem to Lenny lub przynajmniej nowsze jadro na Etch
2. w Lennym poprawiane sa "bledy krytyczne dla wydania" - to nie sa tylko poprawki zwiazane z bezpieczenstwem ... tylko poprawki zwiazane z bezpieczenstwe beda wchodzily po ustabilizowaniu sie
3. z doswiadczenia to w ten wrzesien wierzyc nie nalerzy (dobrze bedzie jak wydzadza w tym roku)
4. podstawy (zarowno konoli, jak i gnome czy tez kde nie beda sie roznily ... a jako ze Ubuntu bazuje na Debianie to i rzeczy bardziej zaawansowane i zalezne od dystrybucji beda podobne
5. polecam "Debian Reference" ... jest w paczce "debian-reference-pl" a takze na sieci


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#16  2008-08-13 14:21:06

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian, a Ubuntu

Moze chodziło o te nieszczęsne śmieci w aptitude :)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#17  2008-08-13 14:24:13

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Debian, a Ubuntu

Just,dobra rada.
Zeby cie instalacja nie przestraszyła..
no  w kazdym razie zebym ja nie spieprzała z przed biurka jak do niej usiąde,wspomagałam się ciemną nocą tym wydrukowanym artem..
Mysle ze i tobie bedzie łatwiej:
http://tibia.org.pl/static/out/artykuly/%5BHOWTO%5D … _netinst.html
ja wiem ze link tibia.org brzmi smiesznie ale ten dokument jest na wielu stronach powielony-wzielam pierwsza z brzegu,wiec prosze sie nie smiać:)

jesli nigdy wczesniej nie dotykałeś debiania to skorzystaj.

//edit
ilin-pewno o to,nie orientowałam sie.

Ostatnio edytowany przez Trin (2008-08-13 14:25:59)

Offline

 

#18  2008-08-13 14:25:27

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian, a Ubuntu

bercik to desktop.

Z biegiem czasu z etchem będzie to samo co XP Vista.
Na etchu będą problemy z nowszymi aplikacjami.

Ma karte dvb osobiście przepakietowywalem wtyczkę sc bo w debianie nie dzialalo.
Pomogło dopiero to i nowsza wersja kaffeine.

Lenny jest wystarczająco stabilny jak na desktop.
Nie ma co przesadzac.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#19  2008-08-13 14:37:20

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Debian, a Ubuntu

jak (nie maly czas temu) przesiadalem sie z Etcha na Lenny to mnie rozczarowal ... aktualnie jade na Sid + kilka zamrozonych od dawana pakietow (np. vlc bo: http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=440681) ... oprocz tego jakis czas temu posypalo sie cos z java scriptem w konquerorze no i jest/byl tez http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=449272

ale jak pisalem jezeli sprzet wymaga to Lenny ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#20  2008-08-13 15:15:32

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Debian, a Ubuntu

Trin, ślicznie dziękuję za link :)
Tylko jak ja teraz zainstaluję środowisko graficzne (w poradniku jest napisane, że muszę mieć połączenie z internetem)? Mam Net24 - modem Sagem F@st 800 - ten od Neostrady jeszcze :P i nie wiem w jaki sposób zainstalować sterowniki i skonfigurować połączenie internetowe w trybie konsoli. W Ubuntu robiłem to za pomocą klikanego narzędzia i tutaj sobie nie poradzę sam :(

ilin, no właśnie wolałbym używać GNOME, bo się do niego już przyzwyczaiłem :/ O jakich konkretnie problemach mówisz?

Offline

 

#21  2008-08-13 15:15:39

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian, a Ubuntu

ubuntu stanowaczo odradzam. działa dobrze swieżo po zainstalowaniu. wiecej z nim kłopotu niż przyjemności :)

Offline

 

#22  2008-08-13 15:17:21

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Debian, a Ubuntu

Ja to bym zainstalował Etcha, a potem upgrade.
Powód - uruchamianie xorga, a dokładniej jego samokonfiguracja. W etchu jeszcze działa, w lennym... troszkę mniej.
Konsola co prawda nie gryzie, ale zaraz po przesiadce z ubuntu taki zimny prysznic może zniechęcić :)

Edit:
Jak ściągniesz pierwszego CD zamiast netinstall to dasz radę bez neta :) a o neo to jeszcze poczytaj zanim zaczniesz

Ostatnio edytowany przez sal_i (2008-08-13 15:19:22)


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#23  2008-08-13 15:27:56

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Debian, a Ubuntu

No tak - ile ludzi tyle opinii :)
sal_i polecasz Etcha. Mam wątpliwości odnośnie ewentualnych niezgodności sprzętowych. Przede wszystkim czy karta DVB SkyStar 2 2.8a zadziała bez problemu? Wtyczkę sc także potrzebuję, a nie bardzo rozumiem, co ilin napisał odnośnie przepakietowania. No chyba, że mógłbyś mi ilin dać przepakietowaną wtyczkę sc jeśli zdecydowałbym się zainstalować Etcha - czy działałaby ona także u mnie?

Offline

 

#24  2008-08-13 16:54:37

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Debian, a Ubuntu

hm,osobiście uważam  że chłopak da sobie rade z konsolą.
pozostaje problem sprzętu i ustawień sieci,może jakaś mądra głowa ma jakiś pomysł?-Sama jestem ciekawa rozwiązań.

Just,tu jest lepsze bo ze screenami,żebyś oczami nie musiał świecić;-)
http://pececik.com/viewtopic.php?f=19&t=2450&am … ;hilit=debian

Ostatnio edytowany przez Trin (2008-08-13 17:01:39)

Offline

 

#25  2008-08-13 17:20:32

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Debian, a Ubuntu

Zdecydowałem się jednak na wersję testową - Lenny głównie z powodu obsługi partycji NTFS, z których często korzystam pod Windows i Linux.
Trin, z instalacją poradziłbym sobie bez problemu natomiast drugi etap tego przewodnika mi się przyda :) Fajnie, że są screeny i wiem czego mogę się spodziewać :) Tylko co mi z zainstalowanego systemu bez trybu graficznego, którego nie mogę ściągnąć, bo nie potrafię skonfigurować mojego modemu USB w trybie tekstowym (nigdy tego nie robiłem)... :/

PS. Znalazłem opis instalacji tutaj: http://wikidoc.kateos.org/index.php/Instalacja_Neostrady_(modemy_USB) Czy da radę wg. tego opisu ruszyć z tym w trybie tekstowym (zakładając oczywiście, że plik ueagle-data-1.1.tar.gz ściągnę sobie przez instalacją nowego systemu), a jeśli tak to jakich programów (zawartych oczywiście w instalacji testowej wersji Debiana) użyć do:
- edytowania, tworzenia plików /etc/ppp/chap-secrets itp.

No i czy ktoś w ogóle próbował odpalić mój modem w trybie tekstowym i może potwierdzić: tak - działa! :) ?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)