Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-07-27 15:35:56

  daris - Użytkownik

daris
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-26

Problem z utworzeniem pakietu

Trenuję tworzenie pakietów na
http://kde-look.org/content/show.php/New+sysinfo+1.0?content=85668
za pomocą dh_make itp, itd ;)

Pakiet utworzyłem tylko, że coś dziwne zależności zostały do niego dobrane ;)

Kod:

root:/home/darek/deb/sysinfo-1.0# dpkg -i ../sysinfo_1.0-1_i386.deb
Selecting previously deselected package sysinfo.
(Reading database ... 73438 files and directories currently installed.)
Unpacking sysinfo (from ../sysinfo_1.0-1_i386.deb) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of sysinfo:
 sysinfo depends on kdebase-runtime (>= 4:4.1.0); however:
  Version of kdebase-runtime on system is 4:4.0.98-1.
dpkg: error processing sysinfo (--install):
 dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
 sysinfo

Ktoś wie jak to zrobić normalnie? Chciałbym w końcu się paczkowania nauczyć ;)

KDE 4.0.98 mam z experimentala. Będzie wszystko dobrze działać jeśli przeedytuję utworzonego deb'a zmniejszając wymaganą wersję kdebase-runtime?



edit: Eh, czyżby to odpowiedź na moje pytanie?

Do tworzenia pakietów powinniśmy mieć najczystszą, jak to tylko możliwe. dystrybucję, najlepiej “default”?, mówiąc najprościej, system tuż po instalacji, bez żadnych dodatków. Kiedy kompilujecie pakiet ze źródeł, pliki binarne zostaną podlinkowane z bibliotekami zainstalowanymi w waszym systemie. Proces kompilacji nie wie czy są to wersje oryginalne, czy coś, co dodaliście na próbę, czy też pochodzą od osób trzecich, czyli powinniście budować wasze Deb używając dystrybucji możliwie jak najbliższej standardowej: maszyny wirtualne są idealne do kompilacji w czystym środowisku.

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/05/07/two … z-nim-zostac/

Ostatnio edytowany przez daris (2008-07-27 15:46:46)

Offline

 

#2  2008-07-27 17:03:03

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z utworzeniem pakietu

daris napisał(-a):

Będzie wszystko dobrze działać jeśli przeedytuję utworzonego deb'a zmniejszając wymaganą wersję kdebase-runtime?

prawdopodobnie nie. Abstrahując od tego, że to byłoby bardzo "niekoszerne".


daris napisał(-a):

edit: Eh, czyżby to odpowiedź na moje pytanie?

Do tworzenia pakietów powinniśmy mieć najczystszą, jak to tylko możliwe. dystrybucję, najlepiej “default”?, mówiąc najprościej, system tuż po instalacji, bez żadnych dodatków. Kiedy kompilujecie pakiet ze źródeł, pliki binarne zostaną podlinkowane z bibliotekami zainstalowanymi w waszym systemie. Proces kompilacji nie wie czy są to wersje oryginalne, czy coś, co dodaliście na próbę, czy też pochodzą od osób trzecich, czyli powinniście budować wasze Deb używając dystrybucji możliwie jak najbliższej standardowej: maszyny wirtualne są idealne do kompilacji w czystym środowisku.

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2007/05/07/two … z-nim-zostac/

Tak. Ale niezgadzam się z konkluzją autora, że maszyny wirtualne są idealne. Dużo lepiej utworzyć środowisko chrootowe, np. za pomocą debootstrapa. Maszyna wirtualna (umówmy się, że to dosć obciążajace) nie ma wtedy wpływu na proces kompilacji.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2008-07-27 17:53:37

  daris - Użytkownik

daris
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-26

Re: Problem z utworzeniem pakietu

azhag napisał(-a):

daris napisał(-a):

Będzie wszystko dobrze działać jeśli przeedytuję utworzonego deb'a zmniejszając wymaganą wersję kdebase-runtime?

prawdopodobnie nie. Abstrahując od tego, że to byłoby bardzo "niekoszerne".

Ale ja mam 4.0.98 i chodzi bez problemów, tzn. po ręcznym skompilowaniu

Załużmy że chciałbym zrobić tą paczkę. Musiałbym wtedy zainstalować sid'a używając debootstrapa, schrootować go (tak to się powinno określać? ;] ) i dalej na gołym systemie zainstalować kde4 z experimental czy nie? Czy tylko aby dodać repo?

Mógłby mi ktoś dokładniej wytłumaczyć (albo podrzucić linka) do tego, na jakiej podstawie określane są zależności tworzonego pakietu?

Ostatnio edytowany przez daris (2008-07-27 17:54:37)

Offline

 

#4  2008-07-27 17:59:32

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z utworzeniem pakietu

A, nie doczytałem na czym polega problem. Hm, w takiej sytuacji nie bardzo wiem co zrobić.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2008-07-27 19:32:56

  daris - Użytkownik

daris
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-26

Re: Problem z utworzeniem pakietu

Właśnie zauważyłem, że mój problem powoduje kde 4.1 które już jest w sidzie ;) Dziwne, bo na stronie kde.org pisze, że kde 4.1 ma wyjść za 2 dni ;)

Offline

 

#6  2008-07-27 21:32:02

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Problem z utworzeniem pakietu

Kod:

Właśnie zauważyłem, że mój problem powoduje kde 4.1 które już jest w sidzie ;) Dziwne, bo na stronie kde.org pisze, że kde 4.1 ma wyjść za 2 dni ;)

Niedomówienia niedomowieia itd.

Problem jest problem i trzeba konkretów.
Trudno jest komus cos poradzic jesli zabiera sie za paczkowane nie do konca stabilnych aplikacji.


PS.zależnosci w paczce sam definiujesz jeśli paczka jest twego autorstwa a nie korzystasz z gotowych wzorców.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#7  2008-07-27 21:35:51

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z utworzeniem pakietu

W sumie możesz określić na sztywno w control

Kod:

Depends: ${shlibs:Depends}, ${misc:Depends}

domyślnie jest to generowane automagicznie z powyższych zmiennych (nie pytaj jak dokdładnie to działa)
doraźnie możesz wpisać zamiast tych zmiennych bardziej właściwe zależności


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#8  2008-07-28 16:04:52

  daris - Użytkownik

daris
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-26

Re: Problem z utworzeniem pakietu

azhag napisał(-a):

W sumie możesz określić na sztywno w control

Tylko właśnie w tym jest problem, że ja nie wiem czego ten pakiet powinien wymagać ;)

Dlatego już lepszym rozwiązaniem jest pobieranie automatycznie zależności (czyli ten fragment kodu, który wyżej przytoczyłeś)

W sumie taki pakiet, który utworzyłem już nadaje się do użytku - przecież w sidzie już jest część kde 4.1 (kdebase-runtime)

Offline

 

#9  2008-07-28 16:58:21

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z utworzeniem pakietu

Jak już zbudowałeś pakiet, to wiesz.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)