Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-06-05 14:34:57

  sithlord - Nowy użytkownik

sithlord
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-05

GRUB,GPARTED nie widza dysku SATA

Czesc, jest to moj pierwszy post i zarazem poczatek zabawy z Linuxem. Jako, ze nie mam z linuksem zbyt duzego doswiadczenia wybralem Ubuntu (wiem ze to forum o Debianie ale te dystrybucje sa podobne). Od razu powem, ze mam problemy z jednym z moich dyskow SATA ( Maxtor 120GB) drugi to ATA 160GB, na ktorym jest Vista. Podczas instalacji Ubuntu, system wykrywa tylko jeden dysk (ATA) i tylko tam sie instaluje. Po zaistalowaniu, za zadne skarby nie moge zmusic HH do "zobaczenia" Maxtora. Grub go nie widzi, gparted tez nie, fdisk tez nie, jedynie Super Grub jest w stanie zobaczyc oba (dlatego wiem, ze Windowsowy dysk to sdb1. Po recznej edycji menu.lst udalo mi sie dodac do bootowania dysk z Windowsem i nawet go ustawic jako system domyslny. Niestety nie moge poradzic sobie z zamontowaniem tego dysku. Probowalem edytowac fstab i w sumie tez kiszka ( wyskakuje blad, ze nie ma takiego dysku). Kozystalem juz z wielu rad jakie znalazlem na tym forum i na innych np:
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy_pl#Jak_uru … ym_dysku_SATA

Niestety, polecenie "sudo fdisk -l", zwraca tylko dysk ATA (z instalacja Ubuntu), Windowsowa SATA pozostaje niewidoczna.

Plyta pozwala ustawic SATA jako: IDE, RAID, AHCI( nie pamietam dokladnie jak to sie pisze)
Aktualnie jest na IDE. Probowalem na wszystkich ustawieniach, zadnego efektu.

Moja plyta glowna to: A8V-XE SKT 939 <- moze to jej wina

Teraz nie mam dostepu do Super Gruba ( jestem w pracy, jak wroce zedytuje posta i podam wiecej informacji) ale z tego co pamietam to:
Windows -> sdb1 i 5
Ubuntu -> sda


Jezeli ktos mial/ma podobny problem i moze wie jak to naprawic, prosze o jakies informacje.
Piszcie jezeli potrzebujecie wiecej danych ( najlepiej jesli powiecie takze jak mam je uzyskac)

Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2008-06-06 02:11:54

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: GRUB,GPARTED nie widza dysku SATA

1. skoro po recznym wpisaniu pozycji w menu grub bootuje drugi dysk to jest on dla niego widoczny (grub w ogromnej mierze kozysta z biosowej detekcji/obslugi dyskow)
2. pokaz wynik dmesg albo napisz przynajmniej jaka wersja jadra (obstawialbym ze jadro nie obsluguje kontrolera SATA i dlatego nie widac dysku)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2008-06-06 09:21:49

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: GRUB,GPARTED nie widza dysku SATA

sithlord: zrób inaczej wyslij na jakiś serwer dmesg, plus wynik lspci +vvv (odpalone z uprawnien roota). BO nie ma co zamieszczać kilometrowych listingów. Ewentualnie jak nie masz takiego serwera to wyślij mi na maila, a ja je wrzucę.
A no i też podaj co masz po wywołaniu uname -a

bercik: no jeśli kontroler ma tryb nativIDE/nativeATA to grub zawsze będzie widział, w przypadku AHCI czasem nie zobacz y :)

Offline

 

#4  2008-06-06 11:10:19

  sithlord - Nowy użytkownik

sithlord
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-05

Re: GRUB,GPARTED nie widza dysku SATA

Wielkie dzieki za odpowiedzi. Wczoraj okolo 23 zadzialalo. Na innym forum ktos mi poradzil zebym dopisal w linii kernela po słowach "ro quiet splash"  "boot: pci=nomsi". Tylko, ze nie lubie takich rozwiazan, ktorych nierozumiem. Musze troche poczytac o tym. Dzieki za pomoc jeszcze raz.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)