Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-04-27 22:29:37

  cmwd - Nowy użytkownik

cmwd
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-27

shutdown z sieci

Witam,
w najblizszym czasie planuje ustawic serwerek w piwnicy do domowego uzytku. Nie ma potrzeby aby chodzil on caly czas. O ile nie bedzie wiekszego problemu z wake on lan to zastanawia mnie jak rozwiazac shutdown. Oczywiscie moge za kazdym razem, kiedy serwer nie bedzie mi potrzebny, logowac sie na ssh i robic to recznie. Niestety pozostali domownicy moga miec z tym problem. Takie rozwiazanie odpada.
Myslalem o skrypcie/programie, ktory monitoruje ruch w sieci lokalnej i po jakims okresie bezczynnosci wylacza komputer. Takie rozwiazanie byloby idealne, jednak nie wiem jak sie do tego zabrac.
Czytalem o magicznym pliku, ktory udostepnia sie przez sambe i po uruchomieniu go wylacza komputer. To jedna z ewentualnosci, ale nawet nie wiem jak sie do niej zabrac...
Macie jakies pomysly ? Pozdrawiam !

Offline

 

#2  2008-04-27 23:00:50

  adam05 - Adamin

adam05
Adamin
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-12-15
Serwis

Re: shutdown z sieci

no to może jakiś prosty skrypt php? "exec" który wywoła halt?
Chodzi mi o to , że np domownik w wyszukiwarce wpisze sobie "192.168.0.1/shutdown.php" i się komp wyłączy ;]

Pozdrawiam


Wszedzie dobrze, ale w 127.0.0.1 najlepiej...

Offline

 

#3  2008-04-28 11:17:05

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: shutdown z sieci

ja bym zrobil cos takiego: robie w sambie zasob np shutdown do ktorego wymagane jest logowanie i do tego zasobu dolaczam opcje:

Kod:

root preexec = /bin/bash 'poweroff'

Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#4  2008-04-28 23:08:09

  cmwd - Nowy użytkownik

cmwd
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-27

Re: shutdown z sieci

Dziekuje za szybka odpowiedz. Jednak chcialbym zeby odbywalo sie to automatycznie, jezeli sie nie da to bede kombinowal zeby robic to recznie przez jakis skrypt php, sambe etc.
Hm, zastanawiam sie czy ciezko byloby napisac taki skrypt, ktory monitorowalby siec i po krotkiej bezczynnosci wylaczy komputer. W sieci mam dwa komputery + serwer, sprawdzanie czy sa wlaczone mogloby sie odbywac za pomoca pinga. Czasem do mojej sieci podlaczaja sie dodatkowe komputery i tutaj zaczynaja sie jeszcze wieksze schody :)
Pozdrawiam

Offline

 

#5  2008-04-28 23:44:03

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: shutdown z sieci

Kod:

#!/bin/bash
FOO=0
until [ $FOO -eq 4 ]; do
    if [ `ping -c 1 192.168.0.1 | grep from | wc -l` -eq 0 ]; then
        FOO=$[FOO + 1]
    else
        FOO=0
    fi
    sleep 15m
done
shutdown -h now

Co 15 minut sprawdza czy dany IP odpowiada na ping. Jeśli nie -- zmienna FOO wzrasta o 1, jeśli odpowie -- FOO jest zerowane. Gdy FOO dojdzie do 4 (czyli po godzinie nieudanego pingowania) nastąpi shutdown.
Skrypt pisany na szybko, sprawdza tylko jeden komputer, ale nie chce mi się czegoś lepszego teraz pisać (poduszka tak tęsknie patrzy). Powinno być stosunkowo dobrą bazą do rozwinięcia.

Debianoc. :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#6  2008-04-29 00:22:51

  maro - Użytkownik

maro
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-21

Re: shutdown z sieci

A ma ktoś jakiś pomysł, zeby jeszcze sprawdzało czy serwer nic nie pobiera ?

Offline

 

#7  2008-04-29 10:13:46

  cmwd - Nowy użytkownik

cmwd
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-04-27

Re: shutdown z sieci

azhag wielkie dzieki, o cos takiego wlasnie mi chodzi, tylko nie wiem jak rozszerzyc ten skrypt na kilka komputerow :)

Offline

 

#8  2008-04-29 10:55:50

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: shutdown z sieci

Kod:

#!/bin/bash
BAR=0
until [ $BAR -eq 4 ]; do
    sleep 15m
    FOO1=`ping -c 1 IP1 | grep from | wc -l`
    FOO2=`ping -c 1 IP2 | grep from | wc -l`
    FOO3=`ping -c 1 IP3 | grep from | wc -l`
    FOO=$[FOO1 + FOO2 + FOO3]
    if [ $FOO -eq 0 ]; then
        BAR=$[BAR + 1]
    else
        BAR=0
    fi
done
shutdown -h now

a np. tak

Usypianie przeniosłem na początek pętli.
FOOx sprawdza poszczególne IP-ki, FOO to suma tychże.
Jeśli FOO wynosi 0 (czyli żaden IP nie odpowiedział) to BAR wzrasta o 1, jeśli nie -- BAR jest zerowany i rośnie od nowa. Gdy dojedzie do czterech system zostanie zamknięty.

Ostatnio edytowany przez azhag (2008-04-29 11:02:21)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#9  2008-04-29 20:19:51

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: shutdown z sieci

maro napisał(-a):

A ma ktoś jakiś pomysł, zeby jeszcze sprawdzało czy serwer nic nie pobiera ?

mozna z ifconfiga wyciagac transfery i je porownywac, ale brak pobierania != niezerowe transfery ... lepiej chyba sprawdzac aktywne polaczenia w netstat ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#10  2010-12-15 10:16:29

  styko - Użytkownik

styko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-24

Re: shutdown z sieci

przepraszam za odkopanie tego tematu ale powyższe skrypty bardzo by mi się przydały, z tym że podczas odpalania 1 skryptu mam info

Line 4: [:Brakuje `]'

natomiast w drugim skrypcie mam

Line 3: [:Brakuje `]'

W którym miejscu są te braki bo robiłem wszelakie kombinacje i nie moge uruchomić tego skryptu.

P.S
Noga jestem z pisania skryptów dlategoż o pomoc krzyczę.

dzięki z góry za odpowiedź

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)