Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-02-25 14:31:35

  debbie - Użytkownik

debbie
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-09-19

sieć domenowa serwer domenowy - problem

Witam! mam taki problem - chodzi mi o postawienie jakiegoś serwera domenowego żeby użytkownicy
danej sieci mogi się na niego logować i kożystać jak z własnego systemu operacyjnego.(coś w stylu serwera domenowego jak robi się na windows server 2003) Czyli np ktoś w sieci ma windowsa XP odpala mu się system i dochodzi do momentu logowania - w tym momencie albo zaloguje się na swój system i będzie korzystał ze swojich zasobów sieciowych itd albo zaloguje do na użytkownika domenowego i będzie korzystał z zasobów tego serwera domenowego (ogólnie z całego serwera jak z własnego sytemu) - coś w stylu terminala. Da sie coś takiego zrobić??
Są jakieś programy do stworzenia czegoś takiego?? BYł bym wdzięczny za jakiekolwiek informacje:)


debbie
Wrócę jak zjem zupę i drugie danie - tyle
a oto ta zupa:

Offline

 

#2  2008-02-25 14:50:32

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

Z tego co zrozumiałem, chcesz zrobić domenę. Jeśli na serwer wybierzesz linuksa możesz skonfigurować SAMBĘ jako PDC. Wszystko doskonale opisane na google i banicie.

EDIT: Skonfigurowanie tego samemu zajęło mi ok 2 godzin, nie mając wcześniej o tym zbyt dużego pojęcia. Więc nie jest to zbyt skomplikowane :)

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2008-02-25 14:52:46)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#3  2008-02-25 16:00:38

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

debbie napisał(-a):

Witam! mam taki problem - chodzi mi o postawienie jakiegoś serwera domenowego żeby użytkownicy
danej sieci mogi się na niego logować i kożystać jak z własnego systemu operacyjnego.(coś w stylu serwera domenowego jak robi się na windows server 2003) Czyli np ktoś w sieci ma windowsa XP odpala mu się system i dochodzi do momentu logowania - w tym momencie albo zaloguje się na swój system i będzie korzystał ze swojich zasobów sieciowych itd albo zaloguje do na użytkownika domenowego i będzie korzystał z zasobów tego serwera domenowego (ogólnie z całego serwera jak z własnego sytemu) - coś w stylu terminala. Da sie coś takiego zrobić??
Są jakieś programy do stworzenia czegoś takiego?? BYł bym wdzięczny za jakiekolwiek informacje:)

Hejże,

Na poczatek kolega musi sobie odpowiedziec na pytanie czym jest domena i jaki jest jej cel... Zalogowanie sie do domeny nie daje Ci dostepu do serwera gdzie stoi domena. Bylo by to wielce nie roztropne :)
Domena ma calkowicie inne zadanie choc by np. mozliwosc zarzadzania politykami dla konkretnych userow.
Owszem jest mozliwosc przypisania danym jednostkom organizacyjnym dostep do zasobow innych systemow wpietych do domeny via konto domenowe.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Active_Directory

Offline

 

#4  2008-02-25 16:16:48

  debbie - Użytkownik

debbie
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-09-19

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

Tzn tak! może i zakombinowałem! dokładnie chodzi mi o mozliwość z korzystania z internetu( dlatego takie rozwiązanie wydało mi się najrozsądniejsze). Czyli ekran logowania np do windowsa i po zalogowaniu na normalnego usera windowsa może korzystac z sieci tylko lokalnej bez dostępu do internetu no i korzysta ze swojich zasobów dyskowych. Jeżeli jednak zalogował by się do domeny miałby pełny dostęp do neta z możliwością ściągania plików ale nie na swój dysk lokalny tylko przydzieloną mu część dysku na serwerze. Chodzi dokładnie o fizyczne odizolowanie konta lokalnego bez internetu od konta w ktorym może korzystac z neta ( no coś w stylu masz dwa komputery jak chcesz korzystac z neta odpalasz jeden w przeciwnym razie odpalasz drugi). Może znacie lepsze rozwiązanie??


debbie
Wrócę jak zjem zupę i drugie danie - tyle
a oto ta zupa:

Offline

 

#5  2008-02-25 16:36:35

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

Nie wiem jak w Sambowatym LDAPie jest to zrobione ale w AD na 110% moze cos takiego zrobic :-)
Musial bys sie wczytac w polityki Samby. Sam za jakis czas bede zasiadal do samby by ja troszke poznac.

Offline

 

#6  2008-02-25 20:27:53

  liare - Użytkownik

liare
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-06

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

Skoro chodzi ci tylko o dostep do neta, to moim zdaniem domena jest zupelnie zbedna, Wystarczy jakas autentykacja na proxy i juz. No ale to tylko moje zdanie.
Co do domeny. Mozna w sambie pokombinowac z opcjami preexec (root preexec) ktore podczas montowania katalogu domowego usera urchamiaja jakies skrypty, np. iptables. dajac dostep do netu. Co do  zapisuwania plikow...to bedzie ci trudno zrealizowac. Czy to logujac sie do domeny czy lokalnie, i tak ma dostep do dysku. User zawsze cos wykombinuje. Chocby zapis do jakiegos tempa. Majac nawet domene windows, trzeba by sie troche napocic z polisami aby tak ograniczyc dostep userowi, zeby i wszystko co trzeba mu dzialalo i zeby nie lazil za bardzo po dysku. Reasumujac: bedzie ci trudno zmusic usera aby zapisal cos w okreslonej przez ciebie lokaizacji.

Ostatnio edytowany przez liare (2008-02-25 20:34:50)


liare
JID: liare@jabberpl.org
      liare@jabber.dug.net.pl

Offline

 

#7  2008-03-30 13:04:04

  marek007 - Nowy użytkownik

marek007
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-30

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

pomocy

dajcie i programy do zrobienia prywatnego serwera i powiedźcie jak się programuje
-------------------------------------------------------------------------------------------------

marek007

Offline

 

#8  2008-04-01 13:21:50

  pdukat - Użytkownik

pdukat
Użytkownik
Skąd: Piotrków Tryb.
Zarejestrowany: 2008-03-10

Re: sieć domenowa serwer domenowy - problem

Samba + OpenLDAP + Squid, masz w tym od razu domenę, usługę katalogową dla użytkowników i serwer proxy. Dużo grzebania ale podejście jak najbardziej profesjonalne. Pytanie czy warto poświęcić sporo czasu na konfiguracje jak nie będziesz wykorzystywać możliwości nawet w ćwierci.

Do poczytania:
http://dug.net.pl/faq/faq-3-246-Samba___LDAP___Debian.php
http://projekt-ldap.uci.umk.pl/raporty/ftp/uci/samba-ldap.html
http://www-users.mat.uni.torun.pl/~philip/uci/sambaldap.pdf


Toshiba A200-1M8 Core2 DUO T7100, ATI Mobility™ Radeon® HD2600, DDR2 RAM (667 MHz) 2048 MB, WiFI - Intel 4965AGN

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)