Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-02-15 07:23:44

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Tani laptopik

Witam.

Potrzebuję taniego lapciaka. Czy  Acer Extensa 5220 dobrze się sprawuje pod linuksem? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym modelem?
A może Fujitsu-Siemens ESPRIMO Mobile V5535 ?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#2  2008-02-15 19:47:24

  emsilog - Członek DUG

emsilog
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2007-10-13

Re: Tani laptopik

Ja działam na modelu Acer 5620 (bardzo podobny do tego) i muszę powiedzieć jedno: rewelka! Działa mi na razie wszystko, za niedługo kupie router i sprawdzimy jak z wifi sobie poradzi (tu jednak mam lekkie obawy). Z Fujitsu-Siemens nie miałem do czynienia także tutaj nie udzielę rady. Pozdrawiam


Sidux user
swolocz.pl - nietuzinkowe komentarze
http://www.mclog.jawnet.pl/syg.jpg

Offline

 

#3  2008-02-15 19:54:47

  qbsiu - Członek DUG

qbsiu
Członek DUG
Skąd: Łódzkie
Zarejestrowany: 2007-06-15
Serwis

Re: Tani laptopik

czadman! KUR**! Nie kupuj FS! Ja mam amilo pro v3515! Dziękuję bardzo!!! Nigdy więcej FS'a! ]:->

Offline

 

#4  2008-02-15 20:47:00

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Tani laptopik

qbsiu napisał(-a):

czadman! KUR**! Nie kupuj FS! Ja mam amilo pro v3515! Dziękuję bardzo!!! Nigdy więcej FS'a! ]:->

No właśnie dziś poczytałem parę opinii na temat FS, które potwierdzają to co piszesz. Więc za FS podziękuję.



Skłaniam się do Acera Acer 5220, konkretnie model Acer Extensa LX.E870C.028 CM540 120GB 1024MB X3100 DVDRW. Mam pytanko jak się pisze na ich klawiaturce? W sumie to istotne. Czytam sobie recenzję z instalki na tym lapku i jest zachęcająca. Chyba mocniejszego laptopa nie potrzebuję.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#5  2008-02-15 21:07:09

  qbsiu - Członek DUG

qbsiu
Członek DUG
Skąd: Łódzkie
Zarejestrowany: 2007-06-15
Serwis

Re: Tani laptopik

Piotrek :: 21:08:24 / S 21:06:22
acer tez ssie
Piotrek :: 21:08:24 / S 21:06:22
asusy ładne są
Qbsiu :: 21:09:32
a jak te lapki pod linuksem działają?
Piotrek :: 21:10:21 / S 21:08:23
dobrze
Piotrek :: 21:10:25 / S 21:08:27
jest nawet projekt acpi4asus

:D

Ostatnio edytowany przez qbsiu (2008-02-15 21:08:44)

Offline

 

#6  2008-02-15 21:12:53

  emsilog - Członek DUG

emsilog
Członek DUG
Skąd: Jaworzno
Zarejestrowany: 2007-10-13

Re: Tani laptopik

czadman napisał(-a):

Mam pytanko jak się pisze na ich klawiaturce?

Dla mnie bomba, klawa jest lekko zaokrąglona, bardzo przyjemnie się stuka :)


Sidux user
swolocz.pl - nietuzinkowe komentarze
http://www.mclog.jawnet.pl/syg.jpg

Offline

 

#7  2008-02-15 22:15:07

  morys - Członek DUG

morys
Członek DUG
Skąd: podbeskidzie
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Tani laptopik

Nie pisze tam chyba nic o rodzaju karty sieciowej ?
Z lewej strony z przodu to jest wejście RJ-45 ?
Można by go podłaczyć do routera kablem ?
I nie piszą jaki na nim Linux :)

Offline

 

#8  2008-02-15 22:54:21

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Tani laptopik

To ja trochę pesymistycznie się wypowiem ;)
Parafrazując : tanie Acery są fajne, bo są fajne i tanie ;) Tyle, że z tego co kojarzę mają tylko rok gwarancji... I ch*j wie jak to na prawdę z ich serwisem jest. I wykonanie nie jest najsolidniejsze. Ja bym dołożył ze 200 zł i kupił chociaż Asusa, albo ze 400 zł i może jakiegoś Lenovo by się udało gdzieś wyhaczyć ...


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#9  2008-02-15 23:24:05

  pablo - Członek DUG

pablo
Członek DUG
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2006-04-12
Serwis

Re: Tani laptopik

Zdecydowanie ich wykonanie nie należy do najlepszych. Miałem okazję pracować na w/w Acerze. Pierwsza rzecz jaka się rzuciła w oczy to nie działający jack(uszkodzenie mechaniczne). Wykonanie nie wydawało się jakieś rewelacyjne. Głośniki też raczej poniżej przeciętnej, jeżeli chodzi o obsługę Linuksa to bez większych problemów Kubuntu się zainstalowało (sterowniki do wi-fi zainstalowały się poprzez Menadzer sterowników własnościowych). Jeżeli nie masz pieniędzy na więcej możesz wziąć, ale lepiej dopłacić i kupić coś innego.


Pusto :)

Offline

 

#10  2008-02-16 00:52:56

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Tani laptopik

pasqdnik, no i kij ze rok. Zgodnie z prawem konsumenckim odpowiedzialnosc sprzedawcy (!) wynosi 2lata. I nie wazne ze gwarancja producenta sie skonczyla, po poltora roku gdy oddasz sprzet do sklepu gdzie kupiles oni maja obowiazek go przyjac (oczywscie mowie o awarii i reklamacji :P).

Offline

 

#11  2008-02-16 01:00:09

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Tani laptopik

qluk napisał(-a):

maja obowiazek

A co zrobisz jak niedobry pan sprzedawca nie będzie chciał przyjąć sprzętu?
Pójdziesz do sądu?
Na 99% po 1,5 roku nikt ci zepsutego laptopa nie przyjmie.

Offline

 

#12  2008-02-16 01:08:25

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Tani laptopik

Uswiadomie o przepisach po drugie jest RPK, zazwyczaj wzmianka wystarcza. Nastepna sprawa ejst taka ze niedawno oddawalem mp3 op ok. poltora roku i najpierw sie burzyli (saturn) a po uswiadomieniu ze umowa byla zawarta miedzy nimi a mna, oraz ze z racji tego przysluguja mi konkretne prawa jka m.in. 2 letnia odpowiedzialnosc sprzedawcy, towar przyjeli (gwarancja producenta wynosila rok). Obecnie mam zupelnie nowy model mp3, w ramach wymiany.
Widzisz to zalezy tez gdzie sie kupuje, ale jak widac nawet w takim saturnie uswiadomieni o przepisach nie robia udziwnien. Obecnie za nieprzestrzeganie badz notoryczne lamanie tych przepisow mozna wiele stracic, no moze kary sa niewysokie, ale lista takich jednostek handlowych jest jawna a co za tym idzie potencjalny klient bedzie wolal doplacic stowe za sprzet ale nie miec problemow w razie awarii.
Np. Vobis respektuje bez mowienia ten przepis, ba nawet jak sie zapytamy o odpowiedzialnosc sprzedawcy to udziela informacji ze przez 2 lata mozna do nich oddac zakupiony u nich sprzet w ramach reklamacji.

Offline

 

#13  2008-02-16 01:19:04

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Tani laptopik

Jeśli się kupi u dużego dilera to rzeczywiście nie powinno być problemów, miałem na myśli zwykłe małe sklepy. Przed kupnem lepiej się jednak upewnić jak to jest, a najlepiej żeby było to gdzieś na piśmie.

Offline

 

#14  2008-02-16 09:01:19

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Tani laptopik

Gwarancja producenta to gwarancja producenta. Skoro producent udziela jej tylko rok, to Ty się na to zgadzasz kupując taki felerny towar. (Wiem, że to nie jest stosowane, ale na ogół gwarancja jest ważna z Twoim podpisem na karcie gwarancyjnej). Sprzedawca nie musi jej uznać. Nie ważne czy to saturn, vobis czy jakiś mikrosklepik. Z takim nastawieniem tym bardziej powinno się kupować sprzęt który ma minimum 2 lata gwarancji, albo za dopłatą ją rozszerzyć.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#15  2008-02-16 11:08:39

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Tani laptopik

pasqudnik, nie masz chyba pojecia czym jest gwarancja a czym odpowiedzialnosc sprzedawcy.

Gwarancja ejst udzielana przez producenta(!) i wszelkie  roszczenia z jej tutulu kieruje sie do producenta i tam tez wysyla czy oddaje sprzet (nie do sklepu!).
Jesli oddajemy sprzet do sklepu to powolujemy sie na odpowiedzialnosc psrzedawcy i podpita czy nie karta gwarancyjna nie ma tu nic do gadania, podstawa w tym wypadku to oryginal lub kopia paragonu, dla tego przy drozszych rzeczach brac fakture bo nie musimy sie martwic czy jest to termodruk ktory blaknie. Kolejna sprawa jest taka ze tutaj czesciej wymagaja od nas oryginalnego opakowania choc jest to bezpodstawne, gdyz to oni musza wyslac w bezpieczny sposob do producenta/serwisu (i to oni wtedy na podstawie swoich umow gwarancyjnych sie dogaduja).

davidoski, racja na pismie byloby to dobre ale tutaj tez nie ma obowiazku prawnego spisywac tego przepisu, bo wlasnie jest on przepisem i obowiazuje odgornie. Polecam za to nagranie rozmowy w ktorej pytamy sie o odpowiedizalnosc sprzedawcy ;]. Choc szczerze nagrywac powinno sie rozmowy w dziekanacie bo tam sytuacja zalezy od humoru pań ;D.

Offline

 

#16  2008-02-16 11:36:50

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Tani laptopik

Nie wiem, ale wydaje mi się, że z tą odpowiedzialnością sprzedawcy to może być bardziej skomplikowana sprawa.
Bo jak to niby miałoby być? Że sprzedawca ma odpowiadać za sprzęt dłużej niż sam producent? I co niby sprzedawca miałby zrobić z takim zepsutym laptopem - samemu za niego zapłacić oddając ci pieniądze?
Nie drążyłem w necie tego tematu, ale na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że tak nie może być, aby sprzedawca miał odpowiadać za sprzęt dłużej niż sam producent - jest tylko pośrednikiem w handlu i z jakiej niby paki ma z własnej kieszeni ponosić koszty niesprawnego towaru. Weźmy np. produkt, który ma tylko 6-cio miesięczną gwarancję producenta (np. buty) - i teraz co, po 1,5 roku przychodzi ktoś z rozwalonym butem i sprzedawca ma mu oddać za nie pieniądze?

Edit: Z tego co widzę to odpowiedzilność sprzedawcy przez dwa lata dotyczy niezgodności towaru z umową, czyli np. ujawnienie się wad ukrytych lub gdybyś po zakupie zorientował się, że masz mniej ramu niż jest podane w specyfikacji sprzętu, albo słabszy procesor, mniejszy dysk itp. Natomiast gdyby ci się po upływie gwarancji spalił procesor albo padł dysk to już sprzedawca rozłoży ręce i nic mu nie zrobisz.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez davidoski (2008-02-16 11:48:23)

Offline

 

#17  2008-02-16 11:58:04

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Tani laptopik

Poniekad masz racja, ale to sa przepisy UE i np. ostatnio po zakupie butów w bacie dostalem gwarancje 2letnia, podobnie w paru innych sklepach. A na kortke to mam ponad 3 lata :P. Teraz przyklady z swiata elektroniki Olympus w stanach daje 12 miesiecy gw. a w europie 24miesiace. Tutaj UE tez naklada pewne obowiazki na producena. A to ze daje on np. 12miesiecy gw. dla uzytkownika (!) to nie ma to sie do tego ile dostaje sprzedawca - zazwyczaj 24, a nieraz 36.
Swoja droga powinna tez tutaj wystapic pewna zdrowa logika konsumenta ze jak kupuje np. adidasy za 20zl w auchan to to sie ma ni jak do Adidasow z 200-300zl. I tutaj raczej te pierwsze nie wytrzymaja wiecej niz 6miesiecy ;].

Wniosek jest jeden - kupujmy z glowa i badzmy swiadomymi konsumentami.

Offline

 

#18  2008-02-16 12:42:06

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Tani laptopik

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czym-jest-gwarancja … -1696147.html

Z tego co tam piszą to konsument ma prawo wybrać czy chcę skorzystać z ustawowo przyznanych mu praw konsumenta czy też z "gwarancji producenta", która to jest z wiadomych powodów wygodna i dla producenta i dla sprzedawcy. Ciekawe tylko czy trzeba wybrać tuż przy kupnie z której gwarancji chcemy skorzystać?... Zresztą całości nie czytałem może i to tam jest.

Edit:

Kupujący może jednak dowolnie wybrać, z jakich uprawnień chce skorzystać, czy z przewidzianych gwarancją, czy ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. W dokumencie gwarancyjnym powinno być zawarte stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.

Karta gwarancyjna jako wzorzec umowny podlega jednak kontroli z punktu widzenia istnienia niedozwolonych postanowień umownych w obrocie konsumenckim (art. 3851-3853 K.c.).

http://www.tinyurl.pl/?NP54Ignq

nic tylko wydrukować i straszyć sprzedawców w sklepach :)

Ostatnio edytowany przez terefere (2008-02-16 13:42:59)


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#19  2008-02-16 14:48:13

  coby6 - Członek DUG

coby6
Członek DUG
Skąd: Brzeg
Zarejestrowany: 2005-10-23

Re: Tani laptopik

Obecnie posiadam Acera  4315 . jest to 14" laptop , oczywiście z Vista Basic  jest odpowiednikiem sprzętowo 5220  z tym że ma inny kadłubek   . Linux sprawuje się na nim nawet nieźle z tym że trzeba parę drobiazgów w systemie  pogrzebać .  Bateria  trzyma około 2 h  czyli tyle co pisze w instrukcji . Aby zadziałało skalowanie procka trzeba kernela patchować ,  karta wifi to Atheros  więc jest ok . Jakość wykonania lepsza od asusa z seri f5m ( miałem więc potwierdzam , tragiczna bateria 1,5 h to max pracy  ) .

http://img257.imageshack.us/img257/793/aa4315mq8.jpg

Ostatnio edytowany przez coby6 (2008-02-16 14:48:44)


<............>

Offline

 

#20  2008-02-16 22:02:29

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Tani laptopik

qluk napisał(-a):

Tutaj UE tez naklada pewne obowiazki na producena. A to ze daje on np. 12miesiecy gw. dla uzytkownika (!) to nie ma to sie do tego ile dostaje sprzedawca - zazwyczaj 24, a nieraz 36.

Możesz to jakoś potwierdzić ? Bo nigdy w życiu jako reseller sprzętu się z tym nie spotkałem... Skoro ja jako odsprzedający (czyli pośrednik) dostaję gwarancję 24 miesiące to tyle samo udzielam osobie, która to to ode mnie kupi. Jeśli dostanę gwarancję na 12 miesięcy to chyba nie w moim interesie jest udzielanie 24 miesięcy gwarancji.

Wracając do tematu: ACER tak samo jak Asrock to zło! Ten laptopik wydaje się już bardziej sensowny.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#21  2008-02-17 08:33:24

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Tani laptopik

A taki ausuik ew. taki  z bluetooth? Co o tym sądzita?
Powyżej 2000 PLN nie wskakuję :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#22  2008-02-17 09:55:28

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Tani laptopik

Ja bym brał ten pierwszy - jak widzę ATI to mnie odrzuca, z dugiej strony mam jakiś sentyment do AMD


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#23  2008-02-17 10:15:05

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Tani laptopik

Jak długo na baterii da radę?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#24  2008-02-29 16:34:37

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Tani laptopik

Dzieki wszystkim za uwagi. Ostatecznie wzialem acera bez systemu (tego linuksa co tam byl nie mozna nazwac systemem),<skapiec>de facto najtanszy model z core duo na pokladzie</skapiec>. Dokupilem 2GB ram no i stawiam sid'a. :)
Pozdrawiam.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)