Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-12-16 20:58:08

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Witaj nowy adepcie Debiana

(Uwaga, poniższy tekst — głównie cześć linków — jest trochę zdezaktualizowany. Aktualizacja jest planowana, jej termin — nieznany.)

Więc postanowiłeś zainstalować Debiana? Gratulacje, to bardzo dobry wybór! :)
Prawdopodobnie masz wiele pytań i watpliwości, poniżej znajdziesz kilka słów na początek. Jeśli coś jeszcze jest dla Ciebie niejasne — pytaj śmiało.

1. Dokumentacja i pomoc

Dokumentację Debiana możesz znaleźć na stronie www.debian.org/doc/, najważniejsze dokumenty są przetłumaczone na polski. W szczególności polecam przejrzeć APT Howto (PDF) opisujący apt, menedżer pakietów Debiana, oraz Debian Reference (PDF) będący ogólnym przewodnikiem po Debianie. Obydwa dokumenty możesz też zainstalować przez menedżer pakietów: znajdują się w pakietach debian-reference-pl i apt-howto-pl — po zainstalowaniu dokumenty znajdziesz w katalogu /usr/share/doc/Debian/.

Oprócz forum DUG pomoc znajdziesz również na stronie głównej Debian Users Gang: w naszym FAQ oraz artykułach. Jeśli szukasz szybkiej pomocy (raczej w prostszych sprawach, nie jest to wygodny sposób na rozwiązywanie bardziej skomplikowanych problemów) zapraszamy na nasz kanał IRC — #error w sieci *.irc.pl (np. krakow.irc.pl, warszawa.irc.pl).

Dodatkowo pomoc możesz znaleźć na:
debianusers.pl
wiki.wonder.pl
listach dyskusyjnych Debiana

oraz po angielsku na:
wiki.debian.net
debian-administration.org
Debian NewbieDoc

2. Skąd pobrać?

Są dwa rodzaje płyt instalacyjnych Debiana:
• wersja minimalna, tzw. netinstall, z którego można instaluje się tylko system bazowy, zaś resztę pakietów instaluje się już przez sieć
• wersja normalna, zawierająca, oprócz systemu bazowego, również najczęściej używane pakiety. Ponadto pierwsze CD wersji normalnej występują w trzech podwersjach — zawierających środowiska graficzne GNOME, KDE lub Xfce

Do instalacji wystarczy tylko pierwsza płyta, nie trzeba pobierać wszystkich obrazów.

Płyty najlepiej pobierać przez sieć bittorrent, dzięki czemu nie ma ryzyka błędnego pobrania obrazu (co czasami ma miejsce podczas pobierania przez http/ftp):
stable netinstall
• stable CD1 w wersji z GNOME, KDE oraz Xfce
stable DVD1
testing netinstall
• testing CD1 w wersji z GNOME, KDE oraz Xfce
testing DVD1

Jeśli mimo wszystko wolisz pobrać płytę przez http to linki znajdziesz tutaj:
stable netinstall
• stable CD1 w wersji z GNOME, KDE oraz Xfce
stable DVD1
testing netinstall
• testing CD1 w wersj z GNOME, KDE oraz Xfce
testing DVD1

Jeśli potrzebujesz więcej niż jedną płytę lub dla innej niż x86 architektury to adresy znajdziesz na http://cdimage.debian.org/debian-cd/4.0_r1/ dla stable oraz http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/ dla normalnych płyt testing i http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/testing/arch-latest/ dla jego netinstalli. Jeśli chcesz zainstalować unstable to pobierz obraz dla testing i zrób upgrade po instalacji.

Którą wersję Debiana wybrać? Tak naprawdę na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć, wszystko zależy czego oczekujesz od swojego systemu.
W stable znajdują się dobrze przetestowane pakiety, nie powinieneś natrafić na żaden problem podczas używania tej gałęzi. Stabilność niestety jest kosztem aktualności — w stable nie ma najnowszych wersji, nie wchodzą też do niego żadne nowe pakiety (chyba, że przez uaktualnienia bezpieczeństwa).
Unstable to gałąź Debiana, w której odbywa się proces rozwoju dystrybucji — tutaj znajdują się najnowsze pakiety, jednak można natrafić na problemy — braki w zależnościach, konflikty, czasem na błędnie zbudowane pakiety.
Formą pośrednią między tymi gałęziami jest testing — nie jest on tak pewny w działaniu jak stable, jednak posiada on nowsze pakiety, przetestowane już w unstable.
Alternatywą jeszcze może być instalacja Mepisa (lub dopisanie jego repozytorium do Debiana stable) — dystrybucji bazującej na stabilnym Debianie, w pełni z nim zgodnej (używa repozytorium stable), dodającej do niego nowe wersje najpopularniejszych pakietów używanych na domowych komputerach (kernel, środowiska graficzne, pakiety biurowe).

3. Jak zainstalować?

Instrukcję instalacji Debiana wraz ze zrzutami ekranu znajdziesz na:
http://jakilinux.org/linux/debian/debian-lenny-R … rok-po-kroku/

Inny opis, bardziej szczegółowy (choć bez zrzutów ekranu, ale pisany możliwie obrazowo) znajduje się w podręczniku dostępnym pod następującymi linkami (różne formaty):
- PDF
- PS
- pojedyńczy HTML
- wieloczęściowy HTML
- TXT
Podręcznik w dalszym ciągu jest w rozwoju, jednak część poświęcona instalacji jest z praktycznie ukończona.

4. Krótko o menedżerach pakietów

Jeszcze krótkie słowo na temat zarządzania pakietami, albowiem jest to dziedzina, w której efektem niewiedzy mogą być poważne problemy. W Debianie służą do tego dwa zestawy programów:
• aptitude
• apt-get wraz z nakladkami (synaptic, adept, wajig, aptsh)

Lepszym menedżerem pakietów (lepiej dbającym o zależności, potrafiącym rozwiązywać ewentualne konfilkty — wręcz niezbędne w unstable) jest aptitude. Z kolei apt-get (głównie dzięki temu, że posiada graficzne nakładki w postaci synaptica i adepta) jest popularny wśród niezaawansowanych użytkowników.
Wybór menedżera pakietów należy do Ciebie. Osobiście rekomenduję używanie aptitude, ale rozumiem też osoby ceniące sobie wygodę graficznych nakładek na apt-geta. Jednak pamiętaj! Używaj tylko jednego z tych zestawów. Albo aptitude, albo apt-get z nakładkami na niego. Nie mieszaj! Nie instaluj przez aptitude, a potem apt-getem nie usuwaj (lub odwrotnie). Tego rodzaju mieszanie może się skończyć bardzo niedobrze dla Twojego systemu.

Ostatnio edytowany przez azhag (2009-06-11 14:32:23)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)