Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-12-11 10:07:31

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Procki AMD vs Intel

Nie chcę zaczynać jakiejś bezsensownej "wojny". Tylko mam pytanie: to tylko wrażenie czy rzeczywiście jest coś na rzeczy, że linux lepiej chodzi na kompach z procesorem Intela od tego z podobnym prockiem AMD?


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#2  2007-12-11 10:31:04

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Procki AMD vs Intel

Ja bym to porównał inaczej. Jeśli weźmiemy dwa procki, Intel i AMD, mniej więcej w tej samej cenie, to AMD ma lepszą wydajność. Sporo różnych benchmarków się naczytałem, i przed zakupem Semprona, i przed zakupem Athlona X2, i zawsze w tej samej cenie AMD wypadało wydajniej. Na AMD pracuje mi się lepiej, ale to moje subiektywne wrażenie.
Polecam artykuł na temat obu procków, trochę stary ale pewne wnioski można wyciągnąć.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#3  2007-12-11 11:56:02

  raixer - Moderator

raixer
Moderator
Zarejestrowany: 2004-08-21

Re: Procki AMD vs Intel

Ja akurat nie mam co porownywac bo zawsze mialem do czynienia z prockami AMD: k6, sempron, turion i moge powiedziec tyle ze jestem zadowolony z ich pracy ;)


Open Source - Świat otwartych umysłów
Linux Registered User: #276548

Offline

 

#4  2007-12-11 14:28:46

  kayo - Członek DUG

kayo
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-05-20

Re: Procki AMD vs Intel

W pracy mam Celerona 1.8Ghz 512 MB RAM(pozostałe elementy zintegrowane na plycie) w domu Athlon 1.7 Ghz 748 MB RAM, na obydwóch podobna konfiguracja Kubuntu - jakość pracy wypada korzystniej na Celerona...


Having a Windows 95 box hooked to the internet is akin to walking naked into a prison carrying a carton of cigarettes.
-----------------
jid: kayo77//gmail.com  gg #1046710

Offline

 

#5  2007-12-11 15:56:33

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Procki AMD vs Intel

czadman napisał(-a):

Na AMD pracuje mi się lepiej, ale to moje subiektywne wrażenie.
Polecam artykuł na temat obu procków, trochę stary ale pewne wnioski można wyciągnąć.

Czadman mogę prosić cię o linka (ten wyżej nie działa)i parę słów na temat komfortu pracy na obu platformach pomijając wydajność obu platform. Osobiście od zawsze posiadałem intela i interesuje mnie jakie to róźnice mogą być poza wydajnością platform amd i intel. Pracowałem kiedyś dłuższy czas na maszynach z prockami AMD i również nie narzekałem na te procki, lecz na płyty które je obsługiwały. Średnio raz na dwa miesiące (po jakimś czasie od zakupu) jedna płytka szła z dymem mimo nie kręcenia i takich tam, ale procki były sztywne.

Ostatnio edytowany przez terefere (2007-12-11 15:58:42)


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#6  2007-12-11 16:04:52

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Procki AMD vs Intel

Poprawiłem linka w poście. Zapomniałem wkleić URLa.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#7  2007-12-11 16:22:33

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Procki AMD vs Intel

A ja po trzech latach na Amd mysle o zmianie na intela ????????????? nie mam problemu z nim
Hmmmm jak go kupie w styczniu to cos wiecej napisze narazie to sa reflekcje merotyryczne


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#8  2007-12-11 16:46:03

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Procki AMD vs Intel

ogólnie pisząc jeżeli nie będziesz nic podkręcał to weź coś z amd, jednak nowe intele mają dość spore możliwości o/c a po tym już dają po łapach amd ;) a co do różnicy działania linuksa pod amd a intelem to imho zależy od wydajności cpu a nie od jego producenta


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#9  2007-12-11 19:34:42

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Procki AMD vs Intel

Ciekawe jak Phenom wychodzi w porównaniu do czterordzeniowych Inteli? :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#10  2007-12-11 19:50:09

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: Procki AMD vs Intel

czadman napisał(-a):

Ciekawe jak Phenom wychodzi w porównaniu do czterordzeniowych Inteli? :)

Słabiej. Ale jest jeszcze kwestia ceny, bo intele (przynajmniej w tym porównaniu co czytałem) były 2-3 razy droższe w stosunku do phenomów które były tylko 10% wolniejsze z tym samym taktowaniem

Co do porównania Celeron - Athlon: dziwne... bo powinno być odwrotnie. Celerony są najgorszymi procesorami jakie zostały wypuszczone. Nawet Duron/Sempron przy nich to demony szybkości.

Odnośnie płyt: jakieś kijowe musiały być. Ja miałem 386 produkcji AMD, k6-2, Athlona, teraz mam Athlona64 i jak do tej pory wszystkie płyty i procesory działają bez najmniej awarii. Jedyne problemy jakie natrafiłem to niemożność wykorzystania 1T w moich pamięciach (OCZ Platinum rev.2 800 MHz 2x1GB DualChannel). poza tym dobrą płytę do AMD kupi się już za 300 zł a do intela trzeba wydać 2-3 razy więcej.

Poza tym AMD ma przewagę w 64bitowych linach raz z racji że 64bitowe procki AMD zostały wydane wcześniej i nie są mizerną kopią jak to jest w przypadku intela.

Offline

 

#11  2007-12-11 20:21:06

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Procki AMD vs Intel

kayo napisał(-a):

to tylko wrażenie czy rzeczywiście jest coś na rzeczy, że linux lepiej chodzi na kompach z procesorem Intela od tego z podobnym prockiem AMD?

to chyba raczej tylko plotki rozpuszczane przez fanatyków AMD... choć ja też wolę proce tej firmy, bo w niczym intelowi nie ustępują, a są tańsze.


linux regd. user #248790

Offline

 

#12  2007-12-11 20:40:51

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Procki AMD vs Intel

Mam wielki szacunek dla AMD [ nie jestem fanatykiem ]. Na stacjonarnym kompie pracuje z prockami tej firmy juz ok 8 lat. Zgodze sie z rychem, sa tansze a i mialy lata gdzie krolowaly na podium szczegolnie jesli szlo o aplikacje graficzne i przede wszystkim gry. Z intelem mam do czynienia od ok 2 lat [ laptop ] wiec jako tako porownac tego nie moge - rzecz oczywista.

Pamietam piekne czasy, gdy zakupilem Duron'a 600Mhz - pierwsza partia produkcyjna. Gdy wymienialem 'flaki' na nowsze z ciekawosci wzialem sie za lekki overlocking wlasnie z tym prockiem. Pierwsz partia tych CPU charakteryzowala sie tym, ze laczac mostki na procesorze grafitem [ wystarczylo dobrze 'zamalowac' olowkiem ] taktowaly sie o.... 100%!! Z mojego duron'ka 600-ki wydusilem 1200Mhz. Ba... pracowal stabilnie nawet przy 24h tescie na demo q3 :)

AMD kojarzy sie przede wszystkim ze znakomita wydajnoscia. Co do linuksa to korzystajac z debiana na moim AMD vs Pentium D na uczelni - nie widzialem wiekszej roznicy w 'tradycyjnym' poruszaniu sie po systemie

Pozdrawiam

Offline

 

#13  2007-12-11 20:42:12

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Procki AMD vs Intel

"...poza tym dobrą płytę do AMD kupi się już za 300 zł a do intela trzeba wydać 2-3 razy więcej."

Bez przesady ja za swoja płytkę dałem ~400(i nie była to wcale najtańsza konstrukcja), tyle samo za procesor. możliwości oc ogromne płyty jak i procka.
Fakt faktem że kupiłem płytę na dość starym chipsecie ale w zasadzie tylko on spełniał moje wymagania (2xEIDE).
Zakupu dokonałem jakieś 6 miesięcy. To nie czasy pII żeby za dobrego procka trzeba było dawać 1000PLN.

A płyty to jakieś budżetowe ecs-y.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#14  2007-12-11 21:51:00

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Procki AMD vs Intel

BlackEvo napisał(-a):

Pamietam piekne czasy, gdy zakupilem Duron'a 600Mhz - pierwsza partia produkcyjna. Gdy wymienialem 'flaki' na nowsze z ciekawosci wzialem sie za lekki overlocking wlasnie z tym prockiem. Pierwsz partia tych CPU charakteryzowala sie tym, ze laczac mostki na procesorze grafitem [ wystarczylo dobrze 'zamalowac' olowkiem ] taktowaly sie o.... 100%!! Z mojego duron'ka 600-ki wydusilem 1200Mhz. Ba... pracowal stabilnie nawet przy 24h tescie na demo q3 :)

Fakt, AMD'ki z tamtych czasów charakteryzowały się tym, że mostki miały na wierzchu. Cofając się troszkę wstecz, AMD wypuścił nawet serie procków na socket a z odblokowanym mnożnikiem . AMD mają spory zapas mocy, bardzo dobrze podkręcają się.

W swoim kompie mam Athlona 64 i bardzo go sobie chwalę. Jeżeli chodzi o wydajność w moim odczuciu Intel stoi na drugim miejscu.

Offline

 

#15  2007-12-11 22:21:07

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Procki AMD vs Intel

czadman, błąd obecna architektura Core daje przewage nad  X2. Kwestją jest cena zestawu (intel ma drogie plyty). Całośc zmieni sie (moze) z wejsciem phenoma. Interesująca jest architektura 3rdzeniowa, relatywnie niska cena, wszystkie rdzenie na jednym "waflu" robione jako calosc no i L3 wspólne. Co do inteli 4 rdzeniowych to to nic innego jak 2* 2rdzeniowe, a 4rdzeniowy phenom ma byc 4rdzeniowy. Ale dopiero ukazalo sie pare ukladów i to w wysokiej cenie wiec cóż czas pokaże.

Offline

 

#16  2007-12-11 22:52:22

  kuchar - Użytkownik

kuchar
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-16
Serwis

Re: Procki AMD vs Intel

ale kupując zestaw za np 2k zł (sama skrzynka) AMD będzie wydajniejszy niż Intel, Core 2 Duo są lepsze, ale na ciut wyższej pułce cenowej, do zwykłego domowego kompa (nie do jakiś wypaśonych gier) AMD jest znacznie lepsze


Linux Registered User # 406343

Routing protocols enable routers to route routed protocols :)

Offline

 

#17  2007-12-11 22:54:29

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Procki AMD vs Intel

qluk napisał(-a):

czadman, błąd obecna architektura Core daje przewage nad  X2.

Dlaczego błąd, coż takiego ma w sobie architektura Core2Duo co daje jej przewagę nad X2?
Moja logika wyboru była prosta. Miałem X PLN na proca i za tę cenę wybrałem wydajniejszego.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#18  2007-12-12 06:22:37

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Procki AMD vs Intel

...bo tak właśnie się wybiera lepszy procesor ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#19  2007-12-12 12:08:49

  lordvader20 - Członek DUG

lordvader20
Członek DUG
Skąd: /home/kuba
Zarejestrowany: 2007-04-09
Serwis

Re: Procki AMD vs Intel

svL napisał(-a):

ogólnie pisząc jeżeli nie będziesz nic podkręcał to weź coś z amd, jednak nowe intele mają dość spore możliwości o/c a po tym już dają po łapach amd ;)

Śmiem się nie zgodzić :)

AMD robi lepsze procki do overclockingu, lub jeszcze je robiło, do niedawna.

Pamiętacie Bartony 2500+ ? :) Taak.... to były procki do o/c. Jesli jeszcze trafilismy na wersje Mobile (z odblokowanym mnoznikiem) to mielismy miod. Po lekkim podniesieniu napięcia te procki latały podkręcone do poziomu 3200+. Pozniej byl Athlon64 3000+, na rdzeniu Venice. Taak, to był król o/c na S939. Oryginalnie te procki miały 1800MHz, dobrzy ludzie podkręcali je do 3 GHz i więcej.

A w intelu ? Tam nie było nic innowacyjnego, czegoś co ludzie kupowaliby niczym Windows 95 kiedyś bo było takie innowacyjne, że każdy chciał to mieć, co można byłoby nieźle podkręcić a także miałoby niższą cenę niż u konkurencji (takie właśnie było AMD). Procki nie miały tego czegoś, że ludzie je kupowali tylko po to, żeby podkręcić i mieć kompa 2x wydajniejszego za tą samą cene... lub nawet niższą.

Teraz sytuacja się troszkę zmieniła z tego co wiem, intel wypuścił Core2duo które ponoć pożerają na śniadanie AMD64 X2, podkręcają się dobrze i podobno miód. Tylko cena troche duza...


Powered by Debian and Gentoo
http://img.userbars.pl/79/15642.jpg
http://img.userbars.pl/99/19689.png

Offline

 

#20  2007-12-12 16:55:21

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Procki AMD vs Intel

Pamiętacie Bartony 2500+ ? :)

jasne, że pamiętamy tylko ja miałem na myśli sytuację na chwilę obecną, czyli 775 vs am2. Mniej więcej miesiąc temu składałem kompa komuś i przy okazji trochę poczytałem i dual-core za ~300 kręciły się całkiem nieźle


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#21  2007-12-12 17:43:33

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Procki AMD vs Intel

czadman napisał(-a):

Ja bym to porównał inaczej. Jeśli weźmiemy dwa procki, Intel i AMD, mniej więcej w tej samej cenie, to AMD ma lepszą wydajność. Sporo różnych benchmarków się naczytałem, i przed zakupem Semprona, i przed zakupem Athlona X2, i zawsze w tej samej cenie AMD wypadało wydajniej. Na AMD pracuje mi się lepiej, ale to moje subiektywne wrażenie.
Polecam artykuł na temat obu procków, trochę stary ale pewne wnioski można wyciągnąć.

Intel Core 2 Duo E4500 - ~350 zl
Bez problemu z 2.2 mozna podkręcić do 2.5-2.6, a na dobrej płycie z dobrym chlodzeniem 2.8 zje spokojnie.
Co innego z AMD, obecnie cholernie trudo sie je kreci, po drugie jakies z dupy wziete mnozniki połówkowe. W modelach nowych zmniejszono L2 i jest jest ono wciąż osobne dla każdego z rdzenie.
Jednym słowem jak chcesz miec tani komp, tj. mobo z gfx + proc to oczywiście AMD, ale jak chce się miec coś wydajniejszego to Intel (potężny o/c, wspólne L2, rekatywnie niski pobór prądu).

lordvader20, to powodzenia w zakupie bartona 2500+ :/

svL, masz racje mówimy o sytuacji obecnej (bo chyba nie każdy to zauważył) i tutaj ogólnie produkty Intela bija na głowe AMD X2 (nie bierzemy pod uwage stosunku cenowego całego zestawu).

Offline

 

#22  2007-12-12 18:12:25

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Procki AMD vs Intel

Test procesorów- jak ktoś ma ochotę czytać. :)
Faktyczne do O/C nadają sie bardzie Intele.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#23  2007-12-12 18:32:31

  lordvader20 - Członek DUG

lordvader20
Członek DUG
Skąd: /home/kuba
Zarejestrowany: 2007-04-09
Serwis

Re: Procki AMD vs Intel

lordvader20, to powodzenia w zakupie bartona 2500+ :/

ojej :/

to był argument przeciwko stwierdzeniu, że AMD słabo nadaje się do OC. A nie jest tak bo zarówno na intelu (c2d) i athlonach sobie pokręcimy bez problemu. co do mnoznikow polowkowych to.. poprostu sie je omija ;]

svL, masz racje mówimy o sytuacji obecnej (bo chyba nie każdy to zauważył) i tutaj ogólnie produkty Intela bija na głowe AMD X2 (nie bierzemy pod uwage stosunku cenowego całego zestawu).

z tym sie zgodze, c2d je na śniadanie AMD64 X2.

Ostatnio edytowany przez lordvader20 (2007-12-12 18:34:26)


Powered by Debian and Gentoo
http://img.userbars.pl/79/15642.jpg
http://img.userbars.pl/99/19689.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)