Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-07-21 16:34:48

  Fryc - Użytkownik

Fryc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-04-24

Possible missing firmware for module i915

Witam!

Przy aktualizacji dostaje na koncu taki komunikat :

update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-4.19.0-17-amd64
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/bxt_dmc_ver1_07.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/skl_dmc_ver1_27.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/kbl_dmc_ver1_04.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/cnl_dmc_ver1_07.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/glk_dmc_ver1_04.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/kbl_guc_ver9_39.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/bxt_guc_ver9_29.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/skl_guc_ver9_33.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/kbl_huc_ver02_00_1810.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/bxt_huc_ver01_07_1398.bin for module i915
W: Possible missing firmware /lib/firmware/i915/skl_huc_ver01_07_1398.bin for module i915

Polecacie zainstalowanie firmware-misc-nonfree z mnostwem innych modulow ? czy mozna to zrobic recznie zciagajac tylko brakujace bin do /lib/firmware/i915/
z tej strony ?
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/fir … git/tree/i915

po czym wklepac sudo update-initramfs -u w terminalu?

Ktory sposob polecacie?

Dzieki.

P.S Od czego sa te moduly poniewaz dlugo zyje bez nich i nie zauwazylem zby cos szwankowalo ?

Offline

 

#2  2021-07-21 17:45:29

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Possible missing firmware for module i915

Jeżeli mam być szczery to też nie używam tego oprogramowania i nie zauważyłem skutków ubocznych jego braku na dwóch komputerach. Nie gram w gry, więc może dlatego.

Jeżeli nie grasz w gry to się tym nie przejmuj.

Offline

 

#3  2021-07-21 18:08:20

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Possible missing firmware for module i915

Ja tam mam firmware-misc-nonfree: zainstalowane.

Offline

 

#4  2021-07-21 23:44:05

  Fryc - Użytkownik

Fryc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-04-24

Re: Possible missing firmware for module i915

fnmirk napisał(-a):

Jeżeli mam być szczery to też nie używam tego oprogramowania i nie zauważyłem skutków ubocznych jego braku na dwóch komputerach. Nie gram w gry, więc może dlatego.

Jeżeli nie grasz w gry to się tym nie przejmuj.

No wlasnie tez nie gram w zadne gry a co to tylko przy graniu w gry cos daje?

Offline

 

#5  2021-07-22 13:10:01

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Possible missing firmware for module i915

Sprawdź system tak (jako administrator):

Kod:

dmesg | grep missing
dmesg | grep firmware

Jeżeli nie zwróci informacji o braku oprogramowania układowego (firmware) to bym się tym nie przejmował. Bo wtedy instalacja firmware-misc-nonfree spowoduje tylko to, że komunikat zniknie, a system nic nie zyska.

Odnośnie intela to mam tylko to zainstalowane:

Kod:

dpkg -l | grep intel
ii  intel-media-va-driver:amd64                   18.4.1+dfsg1-1                               amd64        VAAPI driver for the Intel GEN8+ Graphics family
ii  libdrm-intel1:amd64                           2.4.97-1                                     amd64        Userspace interface to intel-specific kernel DRM services -- runtime

https://wiki.debian.org/GraphicsCard#Intel  napisał(-a):

If your graphic card was manufactured in 2007 and newer, try uninstalling the xserver-xorg-video-intel package and use the builtin modesetting driver (xserver-xorg-core) instead.

Mam w laptopie dwie identyczne instalacje systemu. Jedna korzysta z oprogramowania firmware-misc-nonfree ze względu na wifi druga nie. I żadnej różnicy w wydajności karty graficznej nie stwierdzam. Ta jedna krzyczy przy uruchamianiu brakiem sterownika karty wifi (mój wybór o jego braku) i przy aktualizacji jądra tym samym komunikatem co u Ciebie. Nie chcę mieć żadnego zamkniętego oprogramowania (cotrib, non-free).

Sprawdź i sam podejmij decyzję. Poniżej informacja z forum Debiana:
https://forums.debian.net/viewtopic.php?t=148185
Moim zdaniem nic odkrywczego.

Offline

 

#6  2021-07-22 13:43:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Possible missing firmware for module i915

Bo to nie o wydajność chodzi. Część kodu jest własnościowa i producent danego sprzętu nie chce by konkurencja poznała rozwiązania, które on stosuje. Dlatego ten firmware czy inny mikrokod jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Bez tego firmware funkcjonalność albo będzie kuleć albo będą generowane bardzo dziwne błędy w działaniu sprzętu, których na pierwszy rzut oka przeciętny użytkownik nie dostrzeże. Jeśli system woła o jakiś brakujący firmware, to nie bez powodu. Jeśli natomiast ktoś martwi się tym, że tam jakieś śledzące ustrojstwa siedzą, czy inne backdoor'y, to mogą siedzieć w tylu miejscach, że jedyną opcją by się przed nimi ustrzec to nieużywanie komputera, bo np. każdy chyba sprzęt z prockiem intela na pokładzie ma zainstalowany intelowski mikrokod, i tam już bez większego problemu można by wsadzić co kto sobie życzy, a bez tego mikrokodu procek działać poprawnie nie będzie i znów, przeciętny użytkownik komputera tego nie zauważy ale podatności w CPU czy błędy operacyjne mikrokod łata i lepiej go mieć niż nie, bo jego instalacja nie jest obowiązkowa i system będzie działał bez niego, choć będzie działał niewiarygodnie... xD Podobnie jest z firmware.

Offline

 

#7  2021-07-22 14:51:21

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Possible missing firmware for module i915

Niewiarygodnie to system działa,  kiedy korzystamy z własnościowego oprogramowania.

Ten komunikat pojawił się w okolicach wydania jądra w wersji 3-4 i moim zdaniem wynika z tego, że Intel chce się wycofać ze wsparcia otwartego oprogramowania i „tylnymi drzwiami” udziwnia to wszystko. Patrz. oficjalne informacje Intela odnośnie sterowników kart wifi.

Offline

 

#8  2021-07-22 18:30:23

  Fryc - Użytkownik

Fryc
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-04-24

Re: Possible missing firmware for module i915

Dziekuje Panowie za odpowiedzi.

Co do:
dmesg | grep missing
dmesg | grep firmware

to nic z tych niby brakujacych  (i915) nie zwraca takze @fnmirk  wydaje sie byc tak jak mowisz ze niczego sie nie uzyska po za zniknieciem tych komunikatow.

Dzieki.

Offline

 

#9  2021-07-22 22:49:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Possible missing firmware for module i915

Mikrokod do procków Intel'a czy AMD nigdy nie był wolny i pewnie nigdy nie będzie, więc te marki nigdy jakoś specjalnie nie chciały się przyłożyć do wolnego softu. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)