Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-09-18 23:29:31

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

VPS - SMTP na serwerze, czy provider zewnętrzny?

Witam po dłuższej nieobecności ;]

Zakupiłem ja sobie (ponownie) taniego VPS'a od OVH w celach developersko-testowych. Dla swojej aplikacji w celu rejestracji userów, potrzebuję wysyłać i odbierać maile. Chciałbym więc ustawić jakiś serwer SMTP w tym celu... no i właśnie tutaj zaczynam mieć wątpliwości jak do sprawy podejść.

Zainstalowałem postfix, podstawowa konfiguracja jest i wysyłać poprzez 'mail' mogę - nawet na moją skrzynkę Gmail doszło (do spamu...). Z tego co na szybko czytałem da się to jakoś wystawić w świat i autentykować się hasłem, ale:

1. Czy takie coś ma w ogóle sens? Biorąc pod uwagę że domena to generyk vps-XYZ.vps.ovh.net - maile nie będą lądować u ludzi w spamie (tak jak w przypadku mojego GMaila)?
2. Pewnie trzeba by ustawić jaką ochronę anty-spamową po stronie samego serwera, prawda? Inaczej jak ktoś zacznie napierdzielać to może wysycić miejsce na dysku w cholerę...?
3. Na razie widzę że mogę słać maile, ale odbierać chyba nie za bardzo... pewnie wymagało by dodatkowego zachodu i instalowania dodatków.

A może zamiast tego jakiś dedykowany zewnętrzny serwis SMTP z możliwością zestawienia kilku adresów, skrzynką online i gotową konfiguracją? Jaki jest realny koszt czegoś takiego?

Szczerze nie znam się na tym i nie wiem jak to realnie wygląda. Do developerki mogę po prostu użyć nawet mojego Gmaila, ale zastanawiam się jakbym chciał kiedyś wystawić stronkę na poważnie w eter, jak do tak kluczowej kwestii jak mail, podejść.

Co byście doradzili?

Offline

 

#2  2020-09-19 13:14:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: VPS - SMTP na serwerze, czy provider zewnętrzny?

Żeby maile nie lądowały w spamie musisz wykonać kilka dodatkowych rzeczy.
Postifix powinien wysyłać maile z użyciem SSL.
Maile muszą być podpisane przez dkim, masz do tego opendkim podpinany do Postfixa jako filtr typu milter.
W rekordzie TXT domeny musisz umieścić klucz publiczny DKIM, opendkim będzie podpisywał maile kluczem prywatnym, serwery odbiorcze weryfikują podpis pobierając klucz publiczny z DNS.
https://wiki.debian.org/opendkim

Powinieneś też w rekordzie TXT w strefie DNS ustawić rekord SPF definiujący, kto może wysyłać maile z twojej domeny.
Najprostszy rekord SPF wygląda tak:

Kod:

domena.tld.        86400    IN    TXT    "v=spf1 a mx -all"

oznacza tyle, ze tylko z adresów A domeny i adresów MX domeny może wychodzić poczta dla tej domeny,

Oprócz tego musisz się upewnić, ze twój postfix nie jest open-realy.

Jeżeli wszystko zrobisz poprawnie, to maile powinny lądować w odebranych, a nie w spamie.

PS:
OpenDKIM lepiej puścić na sockecie UNIX, aniżeli przez localhosta.

PS2:
Załatw sobie porządną domenę, np *.eu to rocznie ze 35 zeta (odnowienie brutto), to nie majątek.

PS3:
W reputacji serwera SMTP i domeny obsługiwanej przez ten serwer  pomaga podpis DNSSEC,
w ovh dodają go gratis do domeny, tylko trzeba go włączyć w panelu klienta.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-09-19 14:14:40)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2020-09-19 14:42:06

  megabajt - Użytkownik

megabajt
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-03-07

Re: VPS - SMTP na serwerze, czy provider zewnętrzny?

I zamiast samemu rzeźbić wszystko od zera dobrze skorzystać z https://github.com/awesome-selfhosted/awesome-selfhosted#email

Offline

 

#4  2020-09-19 15:55:58

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: VPS - SMTP na serwerze, czy provider zewnętrzny?

Dzięki za info - czyli da sie to zestawić...

Pogrzebałem troche i mogę wysyłac (na razie do spamu) i odbierac maile - super. Patrząc w różne kompleksowe rozwiązania, iRedMail wydaje się najbardziej optymalne dla kogoś leniwego jak ja. Próbuję go postawić korzystające z tego tutka:

https://www.linuxbabe.com/mail-server/ubuntu-18-04- … -email-server

Dochodzę do momentu w którym mam podac domenę pod maila i jest zonk:

https://www.linuxbabe.com/wp-content/uploads/2018/1 … u-18.04-1.png

Wg. wizarda, nie mogę tam podać swojego hostname servera, a przecież nic innego nie mam... Nie za bardzo rozumiem o co kaman. Chcę np. słac maila z:

no-reply@vps-XXX.vps.ovh.net

A wg. tego nie mogę tam podać vps-XXX.vps.ovh.net ?? Czy to znaczy że żeby skorzystac z iRedMail'a, trzeba zakupić dodatkową 'prawdziwą' domenę? Rozumiecie może coś z tego :/ ?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)