Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-12-03 09:29:43

  brii - Użytkownik

brii
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2013-09-03

Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Witam!

Za namową znajomego zmieniłem Jessie na coś nowszego. Zamiast skoczyć na Stretcha od razu przeskoczyłem na Bustera i niestety mam spory problem. Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu, bo ani google ani duckduck nic sensownego nie podpowiedziały. Chodzi mianowicie o to, że jak zaznaczam tekst w jakimkolwiek środowisku graficznym opartym na GNOME to nie działa zaznaczanie tekstu ani schowek. Tekst zaznacza się, ale po sekundzie zaznaczenie znika. Jeżeli zaznaczam większy fragment to w trakcie zaznaczania jeżeli minie sekunda to wrażenie jest takie jakby w tym momencie zacząć zaznaczać na nowo. Nawet jeśli zdążę coś szybko zaznaczyć i pocisnąć Ctrl+C to niestety Ctrl+V nie działa :-/
Zainstalowałem LXQt i tam problem nie występuje, ale w GNOME, GNOME-Classic i GNOME-flashback (na tym najbardziej mi zależy) problem występuje...
Byłem o tyle głupi, że instalowałem testinga na maszynie na której pracuję i niestety nie ma czasu na to by przeprowadzić tu reinstalację na wersję stable - wolałbym problem naprawić. Zainstalowałem jeszcze system na laptopie by potwierdzić, że to nie jest jakiś problem jednostkowy który wystąpił akurat przy tej instalacji i niestety okazuje się, że nie - na laptopie jest tak samo.

Edycja 2018.12.01 o 09:58:

Dramatu nie ma - pod MATE schowek funkcjonuje jak należy. Nie sądziłem, że w tak wielu sytuacjach się go używa kompletnie bezwiednie ;)

Ostatnio edytowany przez brii (2018-12-03 10:00:21)


Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.

Offline

 

#2  2018-12-03 12:17:46

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Te Gnomy uruchamiasz pod Xorgiem czy Waylandem?

Sprawdź nr sesji:

Kod:

loginctl

i potem typ tej sesji (u mnie jest to sesja o nr 2):

Kod:

loginctl show-session 2 -p Type

i otrzymany wynik:

Type=x11

Offline

 

#3  2018-12-04 08:21:56

  brii - Użytkownik

brii
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2013-09-03

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Kod:

$ loginctl
SESSION   UID USER SEAT  TTY
      1  1001 brii seat0 tty1
1 session listed.

$loginctl show-session 1 -p Type
Type=tty

Nie wiem czy to coś zmienia ale sesję Xów startuję za pomocą startx
W .xinitrc mam:

Kod:

export XDG_CURRENT_DESKTOP=GNOME-Flashback:GNOME
exec gnome-session --session=gnome-flashback-metacity

Bez schowka bieda - trzeba to wszystko przepisywać ;)

Ostatnio edytowany przez brii (2018-12-04 08:23:29)


Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.

Offline

 

#4  2018-12-04 12:19:17

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Może po prostu kombinacja klawiszy jest inna? Domyślnie to linux ma chyba ctrl+shift+c i ctrl+shift+v , przynajmniej w części aplikacji min. w gnome.

Sprawdź czy kopiowanie przez zaznaczanie myszą tekstu i wklejanie przy pomocy przycisku w rolce działa.

Offline

 

#5  2018-12-04 17:58:37

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Nie jestem pewny, czy startx radzi sobie z poprawnym uruchomieniem GNOME.
Dla logind to ciągle system bez powłoki graficznej.

Dlaczego nie korzystasz z jakiegoś współczesnego menedżera logowania?

Offline

 

#6  2018-12-05 21:03:44

  brii - Użytkownik

brii
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2013-09-03

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Po użyciu lightdm i określeniu numeru sesji
loginctl show-session 3 -p Type
dał wynik:
Type=x11

Niestety zaznaczanie i schowek cały czas nie działają pod GNOME :(

@Morfik - problem nie polega na samym skrócie do użycia schowka - w przypadku zaznaczania tekstu zaznaczenie znika po około sekundzie. Zauważyłem, że jak zaznaczam tekst to dzieje się to cyklicznie - jak zacznę zaznaczać powiedzmy hipotetycznie w połowie "cyklu sekundowego" to zaznaczenia zniknie po pół sekundzie, jak zacznę na początku to po sekundzie. Jeżeli zacznę w "3/4" cyklu to zniknie po 1/4 cyklu...
Kombinacji które podałeś próbowałem, ale pewności nie mam czy działają bo zaznaczenie znika a zaznaczenie (nawet przy użyciu klawiatury a nie myszy) i wciśnięcie kombinacji klawiszy w ciągu ~sekundy jest chyba ponad mój refleks...

@Yossarian - w Stretchu startx radziło sobie bez problemów.
Dlaczego nie używam współczesnych menadżerów logowania? Otóż nie wiem jak osiągnąć pewien specyficzny efekt. Przyzwyczaiłem się wiele lat temu, że mogłem mieć dwie sesje Xów dopalona dla dwóch różnych użytkowników i błyskawicznie się między nimi przełączać. To rozwiązanie jest dla mnie bardzo wygodne. Przy współczesnych menadżerach przy przełączaniu albo muszę się wylogować z jednej sesji i zalogować na drugą albo przy przełączaniu sesji muszę podać kod odblokowujący. Do tego proces przełączania trwa bardzo długo - kilka, kilkanaście sekund bo mimo i5 i 12GB RAM niekiedy system potrafi ostro przymulić. Przy odpaleniu dwóch sesji za pomocą startx przełączanie między nimi jest błyskawiczne - trawa tyle co przełączanie między sesjami terminala czyli ułamek sekundy - trudno nawet zauważyć proces przełączania. Przełączam się między sesjami kilka / kilkanaście razy na godzinę, dlatego zależy mi na szybkości tego działania.

Teraz zauważyłem ciekawostkę - w leafpad, gedit i praktycznie każdej aplikacji jest tak jak opisałem, ale w przeglądarkach firefox i vivaldi zaznaczenie nie znika. Da się zrobić Ctrl+X i zaznaczony tekst znika ale nie da się go nigdzie wkleić - Ctrl+V nie działa. Środkowy klawisz myszy również nie działa. Po użyciu menu kontekstowego "Wklej" jest aktywne ale niczego nie wkleja... Zgłupiałem do reszty, póki co ratuję się używaniem MATE ale wolałbym GNOME, chociaż MATE po odrobinie przyzwyczajenia jest niezłe - świetnie odtworzono w nim wrażenia z użytkowania GNOME2 :)

Ostatnio edytowany przez brii (2018-12-05 21:21:04)


Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.

Offline

 

#7  2018-12-10 11:09:45

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Potwierdzam, powyższy błąd jest także w LXDE dla Bustera.
Dlatego mam system mieszany - bazowy jest stretch'a a najnowsze pakiety użytkowe z wyższych wersji lub kompilowane. Taka sytuacja jest już jakieś 4 miesiące.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2019-01-05 16:47:25

  brii - Użytkownik

brii
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2013-09-03

Re: Problem z zaznaczaniem tekstu i schowkiem (kopiuj / wklej)

Wygląda na to, że po dzisiejszej aktualizacji problem zniknął.


Na świecie jest 10 rodzajów ludzi: ci, którzy rozumieją liczby binarne i ci, którzy nie.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)