Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-07-22 22:26:46

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Potrzebuję wykonać własną dystrybucję systemu GNU/Linux na pendrive, najlepiej aby miała jakiś menedżer pakietów ogarniający zależności (preferuję apt). I oczywiście najlepiej byłoby aby w tej dystrybucji dało się ustawić jakieś sensowne repozytoria. Lepiej wykonać remastering istniejącej dystrybucji czy stworzyć od podstaw własną? Potrzebuję dystrybucji do:
a) używania na sprzęcie, który nie jest mój,
b) zapewnienia sobie bezpiecznego środowiska pracy przy użyciu różnych modułów bezpieczeństwa takich jak SELinux,
c) zapewnienia sobie przyzwoitego środowiska do programowania przy użyciu skompilowanego vima z Pythonem, Qt Creator, clang, gcc, g++, cmake, javac, checkstyle itd.
d) najlepiej aby była niezależna od systemd chociaż nie wiem czy to będzie możliwe (Debian jest oparty na systemd),
e) wybór środowisk pracy xfce, lxde, dwm, i3wm, ewentualnie gnome jeśli będę zmuszony korzystać z systemd,
f) miała świeże pakiety,
g) była stabilna,
h) była w miarę lekka i przenośna,
i) no i oczywiście ładnie wyglądała.
To są moje wymagania co do dystrybucji, którą potrzebuje wykonać na usb. Potrzebuję jej głównie po to, aby używać na sprzęcie, który nie jest mój a który jest jedynie udostępniany na mój użytek. Ponadto chciałbym móc stworzyć coś własnego. Skoro inni mogą tworzyć różne dystrybucje, to dlaczego ja bym nie mógł?

Offline

 

#2  2017-07-22 22:54:25

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Własna dystrubicja to bzdura.
Jest już około 600 do 1000 dystrybucji Linuxa, z których niektóre mają aż 5 użyszkodników.

Chyba że mylisz dwa pojęcia - nowa dystrybucja albo konfiguracja systemu wg preferencji użyszkodnika.

W tym drugim przypadku stabilny Debian jest odpowiednim wyborem, zainstaluj go na Pendraku
i skonfiguruj wg dowolnych upodobań.

EDIT:
Debian nie jest "oparty na systemd" tylko używa SystemD,
ale może też działać na SysVinit albo na OpenRC.

To Gnome i KDE  wymagają Systemd z powodu biblioteki Logind, ale to się też da obejść  przy pomocy programu Elogind.
https://wiki.gentoo.org/wiki/Elogind

Do Debiana Elogind pewnie  prędzej czy później dołączy, z oficjalnego lub nieoficjalnego repo, podobnie jak Apulse.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-07-22 23:02:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-07-22 23:58:04

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Można użyć rsync do zrobienia snapshota obrazu Debiana. Znalazłem w internecie sposób na to co potrzebuję osiągnąć na Arch Wiki (https://wiki.archlinux.org/index.php/Rsync#As_a_backup_utility). Najlepiej przed zainstalowaniem na pendrive jest dobrze przetestować własny obraz na virtualboxie.

Jacekalex napisał(-a):

EDIT:
Debian nie jest "oparty na systemd" tylko używa SystemD,
ale może też działać na SysVinit albo na OpenRC.

Czyli jednym słowem Debian używa wielu menedżerów usług.

Offline

 

#4  2017-07-23 00:27:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Raczej menadżerów startowych.
Sam zobacz wynik:

Kod:

apt-cache policy  sysvinit sysvinit-core openrc

W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2017-07-23 00:40:07

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

No rzeczywiście, nie mam żadnego z nich. Tak już abstrahując od szczegółów technicznych własnego obrazu ISO Debiana, czy robienie obrazu ma sens rzeczywiście gdy mam zamiar pracować na laptopie, który jest udostępniany "na mój użytek" a nie że mam go na własność, czyli jednym słowem na nie swoim sprzęcie? Właściciel laptopa pozwala mi robić to co chcę, tzn. mogę wszystko instalować itd. ale z zastrzeżeniem takim, że on ma prawo wglądu do tego co robię. To oznacza że jeśli Debian jest zainstalowany fizycznie na dysku to hasło do cryptsetup musi on znać i mogę być zobowiązany mu udostępnić hasło do konta root. Jako że ten laptop dopiero będzie mój za dwa lata, to czy przez ten czas ma sens używanie na laptopie dystrybucji live Debiana uruchamianej z pendrive zamiast z fizycznego dysku?

Offline

 

#6  2017-07-23 00:44:12

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Jeżeli się bootuje z pendraka, to pewnie ze możesz, jeśli nie, to trudno.
Swoją drogą, to zawsze możesz poszukać jakiejś roboty, i kupić sobie własnego lapka.
To w dzisiejszych czasach nie jest może bułka z masłem, ale jakiś kosmiczny koszt i problem też nie.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2017-07-23 01:12:15

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Niestety nie mam dostępu do innego sprzętu poza tym laptopem. Stacjonarka, która jest moja jest poza moją obecną lokalizacją (mam na niej Ubuntu i Windows 10, wcześniej Windows XP, Windows 7 i rzekomo Ubuntu fabrycznie przed siódemką), który 17 lat trzyma się w dobrej kondycji, chociaż postęp techniczny powoduje to, że robi się już staroć z niego to mimo tego faktu nie zamierzam go się pozbywać. A raspberry pi ma za małą wydajność do tego co potrzebuję robić, nada się za to świetne jako serwer i do zastosowań IoT. Generalnie ten komputer powinien być mój za dwa lata. Niestety laptopy takie tanie to nie są. Wolę poczekać aż będzie mój za dwa lata i aż te sprawy prawno finansowe się uregulują jeśli chodzi o zakup laptopa. Natomiast pendrive może się przydać bo będę miał przenośny system z własnym configiem, będę mógł go użyć na każdym sprzęcie i nie ingerować w system zainstalowany na fizycznym sprzęcie.

Jeszcze jedna opcja: niby własćiciel zapewnia że mu wystarczy dostęp tylko do Windowsa. Gdzieś słyszałem że nie muszę mu podawać hasła do kontenera cryptsetup z Debianem, że wystarczy że będzie on znał dane logowania do Windowsa. Czy to oznacza że mogę rzeczywiście mu nie podawać hasła do kontenera cryptsetup? A co jeśli by się zdarzyła sytuacja nagłej potrzeby skontrolowania zawartości dysku - czy musiałbym wtedy podać mu hasło do cryptsetup?

Tak swoją droga właściciel może się zorientować że jest Debian obok Windowsa po wpisach w GRUB.

Offline

 

#8  2017-07-23 01:31:25

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

RPI za małe?  Odroid C2 tez za mały? Odroid XU4 też za mały?


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2017-07-23 16:30:26

  hubot - Użytkownik

hubot
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-04-13

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Chyba najprościej po prostu byłoby trzymać dane na serwerze ssh, najlepiej Raspberry Pi z zainstalowanym Raspbianem i cryptsetup. Jest pełno tutoriali jak zrobić rpi w roli serwera NAS a myślę że mógłbym to spokojnie dać radę wykonać. A nośnik bootowalny usb z linuxem umożliwiłby mi swobodne przenoszenie swojego środowiska pracy pomiędzy różnymi sprzętami. Jeszcze pytanie czy USB 3.0 zapewnia na tyle szybki transfer danych aby komfortowo dało się pracować na Linuxie uruchamianym z nośnika USB?

Ostatnio edytowany przez hubot (2017-07-23 16:33:57)

Offline

 

#10  2017-07-23 17:50:50

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

Porównaj sobie transfery jakie oferuje USB 3 i Twój nośnik, odpowiedź nasunie się sama.
I danych nie trzyma się na serwerze SSH, przez SSH można mieć do nich dostęp.

Offline

 

#11  2017-07-25 18:04:17

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Jak przygotować własną dystrybucję GNU/Linux na pendrive?

hubot napisał(-a):

Generalnie ten komputer powinien być mój za dwa lata. Niestety laptopy takie tanie to nie są.

Zainteresuj się rynkiem wtórnym, poleasingowy lap z całkiem niezłymi bebechami dorwiesz za ok 1000-1500zł. W sezonie nawet bez żadnych skilli/zawodu zrobisz taki hajs w kilka/kilkanaście dni (w zależności czy zatrudnisz się u Bauera czy u Kowalskiego :) o ile masz oczywiście dwie ręce i nogi...

Jeżeli to nie Twój sprzęt to nie ma sensu na nim nic szyfrować bo to po prostu mija się z celem. Taki sprzęt traktuje się jak kompa w robocie/służbowego, czyli z góry zakładasz pełną inwigilację swoich poczynań na takiej maszynie. Jak chcesz bawić się w jakąkolwiek prywatność to chyba oczywistym jest, że sprzęt musi być tylko Twoją własnością.

Ostatnio edytowany przez hi (2017-07-25 18:05:12)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)