Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2017-05-22 10:56:05

  mj73 - Użytkownik

mj73
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-11-07

Re: Brak internetu

Kolega lis6502 doszedł do wyszukanej sentencji tego wątku. Otóż edytor tekstowy vi to jak pierwsza pomoc dla systemu unixowego. Myślę że to daje do myślenia.

Ostatnio edytowany przez mj73 (2017-05-22 13:23:40)

Offline

 

#52  2017-05-22 18:36:35

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Brak internetu

to jakiś zabytkowy Debian musiał być o ile się nie mylę to od Debiana Wheezy wzwyż nano jest w standardzie i nie trzeba łamać palców vimowymi edytorami (zawsze mnie zastanawiał zamysł twórców zastosowania tak karkołomnych kombinacji) aczkolwiek podstawy obsługi vi zawsze się przydadzą chociażby w takiej sytuacji :)

Ostatnio edytowany przez hi (2017-05-22 18:46:19)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#53  2017-05-22 20:34:33

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Brak internetu

hi napisał(-a):

zawsze mnie zastanawiał zamysł twórców zastosowania tak karkołomnych kombinacji

Historia panie sięgająca czasów, kiedy jeszcze nas na świecie nie było albo jeszcze sikaliśmy w pieluchy, może co niektórzy jak ilin i ethanak już się wspinało na drzewa.
W każdym razie lata 70-te poprzedniego wieku.

vi (pronounced "vee eye") is really the only editor that comes with almost every Unix-like operating system, and Debian is no exception. vi was originally written at the University of California at Berkeley. The editor's name is short for "visual", referring to the fact that vi provides a visual display of the text file; this was once considered a unique feature, giving you an idea how old the program is.

vi is somewhat hard to get used to, but has many powerful features. In general, we suggest that a new user use Emacs for daily tasks such as programming. However, vi is sometimes more convenient or the only available editor; it is also a much smaller file to download.

The following discussion of vi should also apply to vi variants such as elvis and vim.

Jak pisali vi to nie było jeszcze Microsoftów dzięki którym chyba zawdzięczamy standardy crl+c i ctrl+v itp.

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-05-22 20:38:04)

Offline

 

#54  2017-05-22 22:14:56

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Brak internetu

vi to pamiętam porządnie ogarnąłem jak zaczynałem przygodę z openwrt i nie powiem trzeba było się dosłownie wykuć na blachę ichniejszych skrótów i specyficznej obsługi tego edytora i jakoś nigdy mi vimy nie przypadły do gustu nawet jak poznałem ich tajniki, nano po odpowiednim skonfigurowaniu potrafi to samo a jest dla mnie wygodniejsze. Dla koderów oddzielny tryb komend i wstawiania tekstu ma rację bytu ale do zwykłej prostej edycji to już przegięcie.

Ostatnio edytowany przez hi (2017-05-22 22:22:36)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#55  2017-05-22 23:01:11

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Brak internetu

Dostaniesz kiedyś hi wyzwanie pod tytułem 'let\'s play a game- wyedytuj konfiga w aiksie albo zgiń' to inaczej będziesz ćwierkał :P
Wiadomo że jest to zaprzeszłość, niemniej stała się standardem i chcąc być profesjonalistą nie można ograniczać się tylko do jednego rozwiązania.

Offline

 

#56  2017-05-23 11:51:00

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Brak internetu

Kiedyś napisałem koledze program. Po pewnym czasie okazało się że coś tam trzeba na szybko przerobić... No i okazało się, że na routerze mam tylko vima :)
Gdybym nie znał podstaw tego czegoś toby mi ładna kasa przepadła.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#57  2017-05-23 13:01:13

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Brak internetu

Chciałbym tylko zauważyć, że w dzisiajszych czasach wyciągasz telefon, wpisujesz: polecenia vim Masz "prawie" wszystko.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#58  2017-05-23 13:53:04

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Brak internetu

Teoretycznie można jeszcze man vim/man vimtutor - pod warunkiem, że masz to w systemie :)


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)